Když jsme dostali do rukou prsten RingConn, první počin neznámé společnosti, říkali jsme si, že to bude jen další prsten od čínského výrobce, který na první pohled vypadá dobře, ale ve skutečnosti je nepoužitelný. Byly jsme ale překvapeni. Nejen, že je prsten kvalitní, ale výrobce poskytuje trvale podporu ve formě mobilní aplikace, do které stále přidává nové funkce.
Na začátku srpna, téměř rok od chvíle, kdy jsem začal původní prsten RingConn testovat, nás dokonce výrobce oslovil, zda bychom nechtěli otestovat druhou generaci prstenu. Tuto příležitost jsem samozřejmě nemohl odmítnout.
Balení a design
Nový RingConn prsten dorazil v elegantní bílé krabici kvádrového tvaru. Uvnitř ní se nachází nabíjecí pouzdro, které také slouží jako praktické cestovní pouzdro na výlety. To jsme dostali i u předchozí generace, takže tento rok žádná novinka.
Dále je součástí balení opletený USB-C kabel pro nabíjení doku, který je vybaven USB-C konektory na obou koncích.
Nechybí ani návod k připojení prstenu a brožura s instrukcemi, jak prsten správně používat a na co si dát pozor. Oba dokumenty jsou dostupné v angličtině, němčině a dalších jazycích, čeština bohužel chybí.
Vedle všeho příslušenství je pak samozřejmě i prsten samotný, který je krásně prezentován na malém podstavci.
Párování prstenu proběhlo hladce a bez komplikací. Stačí prsten vložit do nabíjecí kolébky a jakmile začne modře blikat, je připraven k připojení. V aplikaci poté zvolíte možnost párovat a nový prsten se hned objeví.
Prsten je mimochodem dostupný ve třech barevných stylech - matně černá, futuristicky stříbrná (lesklá) a královsky zlatá (lesklá). Já jsem na testování obdržel královsky zlatou variantu.
Design chytrého prstenu RingConn je velmi netradiční. Jedná se o tvar, který připomíná čtverec, nikoliv kruh, jako jsme zvyklí u konkurenčních prstenů. Výrobce se pyšní, že se jedná o nejpohodlnější tvar pro nošení, s čímž souhlasím. Prsten je komfortní, protože tvar kopíruje anatomii prstu a díky tomu nikde netlačí.
Zároveň je tento tvar přizpůsobený tomu, aby se vám na prstu neotáčel a držel stabilní polohu. To pomůže s přesnějším měřením, což opět potvrzuji. Během testování jsem v žádné noci neměl mezery ve snímání.
Osobně mi ale než RingConn první generace přišel pohodlnější Oura Ring. Tloušťka prstenu v místě, kde jsou piny na nabíjení, tedy v nejtlustší části, činí 3,51 mm. Šířku prstenu jsem pak naměřil 6,93 mm, přičemž ta by měla být, stejně jako tloušťka, u všech velikostí stejná.
Nabíjecí pouzdro
Nabíjecí pouzdro s baterií o kapacitě 500 mAh může sloužit i jako "powerbanka", která dokáže prsten několikrát dobít, aniž byste museli připojit nabíječku. Pouzdro vám vydrží dalších 15 až 20 nabití prstenu. Dle mých výpočtů by prsten měl vydržet minimálně 5,5 měsíce pouze s nabíjecím pouzdrem. To je slušná hodnota.
Zároveň plní i sekundární roli – můžete ho využít jako cestovní pouzdro, když nechcete mít prsten na ruce. Na první pohled vypadají obě verze pouzdra téměř identicky, avšak došlo k několika menším vylepšením a jedné výrazné změně v LED indikaci.
Předchozí verze měla pouze dvě barvy indikace, bílou a modrou. Bílá signalizovala, že je stanice nabitá, a modrá informovala o nabíjení prstenu. Nová verze přináší významné zlepšení v podobě tří barevných diod: bílé, oranžové a modré.
Prsten:
- Bliká modrá barva – Prsten je v párovacím režimu
- Modrá barva svítí po dobu 3 sekund – Prsten opouští letový režim
Nabíjecí dok:
- Bliká bílá barva – Dok se nabíjí
- Svítí bílá barva – Dok má baterii v rozmezí 20-100 %
- Svítí oranžová barva - Dok má baterii v rozmezí 0-20 %
- Bliká modrá barva – Prsten se nabíjí
- Svítí modrá barva – Prsten je nabitý
- Bliká oranžová barva – Prsten je v nabíjecí kolébce špatně umístěn
Další změna proběhla u materiálu v oblasti nabíjecí kolébky, kam se prsten umisťuje. Zatímco u minulé verze byl používán stejný materiál jako u zbytku pouzdra, nyní je to lesklý plast, který se snadno poškrábe. Už po několika použitích jsem si všiml škrábanců a troufnu si říct, že některé tam byly už z výroby.
Co mě také zklamalo, byly nové magnety, které drží dvířka. Ty při otevírání vydávají podivné zvuky. Ačkoli je to jen detail, předchozí pouzdro znělo pevněji a kvalitněji, zatímco toto působí plastovějším a lacinějším dojmem.
Změny v aplikaci
Aplikace zůstává stejná jako u předchozí generace prstenu, takže není potřeba instalovat novou verzi. Od naší první recenze však došlo v aplikaci k několika zásadním změnám.
Vývojáři přepracovali uživatelské rozhraní, které je nyní přehlednější a uživatelsky přívětivější. Zapracovali rozvněž na vyhodnocování dat, což znamená, že aplikace vám nyní místo pouhých surových dat poskytuje i textová doporučení.
I když tato doporučení zatím nedosahují takové úrovně jako v Ultrahuman nebo Oura Ring aplikaci, vidíme zde alespoň první pozitivní kroky tímto směrem.
Spánková apnoe a detekce abnormalit
Kromě toho s novým RingConn prstenem přibily do aplikace dvě funkce. První z nich je monitorování spánkové apnoe, což je porucha dýchání během spánku, která může vést k vážným zdravotním problémům, jako je mozková příhoda či srdeční arytmie.
Včasná detekce této poruchy je velmi důležitá. Nicméně této funkci se budu více věnovat v jedné z dalších kapitol.
Druhou funkcí, která s tou předchozí značně souvisí, je sledování abnormalit životních funkcí. Prsten dokáže nyní detekovat odchylky od normálních hodnot, například v tepové frekvenci.
Kupříkladu jednoho dne jsem konzumoval alkohol a při večerním měření mi aplikace ukázala zvýšenou tepovou frekvenci. Doporučila mi, abych se vyhnul fyzické aktivitě a přílišné námaze. Škoda jen, že jsem na tuto skutečnost nebyl upozorněn v reálném čase skrze notifikaci. Dozvěděl jsem se to až ráno, když jsem se chtěl podívat na kvalitu svého spánku.
Prsten již zvládá i sportování
Do aplikace nově přibyla podpora sportovních aktivit. V době psaní recenze je dostupný venkovní běh, venkovní chůze, běhání uvnitř a cyklistika. Po skončení aktivity si můžete prohlédnout detailní záznam s grafem srdeční frekvence, ušlou vzdáleností, spálenými kaloriemi a dalšími statistikami.
Wellness Balance
RingConn se pomalými krůčky snaží dohnat konkurenci v přehlednosti a interpretaci dat. Přidává novou funkcí Wellness Balance. Tato funkce sjednocuje data z celého dne a vyhodnotí vaše zdraví a kondici v kategoriích jako je spánek, aktivita, stres a srdeční frekvence. Celkové hodnocení je zobrazeno třemi slovy: "Excellent, Good, Improvable".
Hlavní menu, Wellness Balance, vám také nabídne personalizované tipy pro zlepšení vašeho zdraví a kondice. Zde jsem například dostal trefné doporučení: "Nejste v dobré kondici, je doporučováno si dát menší odpočinek a načerpat nové síly". Stále je tedy ale velký prostor pro zlepšení, protože doporučení jsou spíše obecná.
Porovnávejte se s kamarády
Aplikaci také obohatili o novou funkci "Sharing", kterou naleznete v záložce "Trends". Díky ní můžete svá naměřená data sdílet s přáteli, kteří také nosí RingConn prsten. Umožňuje vám to vzájemně se porovnávat a motivovat. Zajímavostí je, že tato funkce byla dostupná v aplikaci Ultrahuman již několik měsíců předtím, než se objevila v RingConn.
Přidání češtiny
Uživatelé, kteří nehodlují angličtině, se konečně dočkali českého jazyka v aplikaci. Vývojáři zřejmě vyslyšeli množství zpětné vazby od uživatelů, kteří si přidání češtiny přáli, včetně mě. Občasně se objevují chyby, například špatné použití slovesa ve větě "získáváte o 708 kroků než průměr." Také formulace "zlepšitelný stav u vyváženého pohodlí" mi připadá nešťastně zvolená.
Přesto jsem s češtinou velmi spokojený – vše je přeloženo. Subjektivně mi připadá čeština lepší než v aplikacích EQ Ring nebo Nova Ring, které jsme testovali v minulosti.
Největší změna – výdrž
Ano, změna tu je, a je opravdu citelná. RingConn je nyní vybaven novým pokročilejším MCU čipem, který výrazně zvyšuje rychlost záznamu dat a zlepšuje celkový výkon prstenu. Tento čip je zároveň energeticky úspornější, což přináší i delší výdrž baterie.
Oproti předchozí generaci, která měla vždy stejnou baterii, je zajímavostí, že kapacita baterie se mění v závislosti na velikosti prstenu.
Pokud mám například prsten o velikosti 8, kapacita baterie je 13,5 mAh a prsten mi vydrží až 11 dní. U velikostí 6-7 vydrží prsten maximálně pouhých 10 dnů, zatímco u velikosti 12 a větších vydrží až 12 dní.
Během testování výdrže jsem dvakrát zapnul sledování aktivity, konkrétně chůze, a jednou zapnul funkci pro monitorování spánkové apnoe. Prsten ale po celou dobu standardně měřil všechny statistiky, jako je kvalita spánku, ušlé kroky a tepová frekvence s 30minutovými intervaly.
Celkem mi prsten vydržel 10 dní a pár hodin. Značný vliv na výdrž měla právě ta noc, kdy jsem měl zapnuté měření spánkové apnoe. Za jedinou noc mi tato funkce ubrala 13 % kapacity, takže z původní výdrže 8 dní a 13 hodin jsem klesl na 7 dní a 3 hodiny. Bez zapnutí této funkce bych měl ráno stále okolo 8 dní a 4 hodin výdrže.
Detekce spánkové apnoe
RingConn se chlubí tím, že jako jediný chytrý prsten dokáže zjistit spánkovou apnoe. Mezi chytrými prsteny je opravdu prvním, ale například Fitbit ji ve svých náramcích a hodinkách měří také.
Spánková apnoe je stav, respektive onemocnění, při kterém člověk přestává během spánku dýchat, čímž se mu snižuje saturace krve kyslíkem. Touto nemocí trpí přibližně 7 % světové populace a hlavními příznaky jsou nadměrné chrápání a nadměrná denní spavost.
Možná se ptáte, k čemu je detekce spánkové apnoe, když prsten už v první generaci dokázal měřit SpO2? Vždyť jde o to stejné, ne? Rozdíl je v tom, že měření SpO2 samo o sobě říká jen to, jaká je hladina kyslíku ve vaší krvi.
Měření spánkové apnoe se zaměřuje na vzorce dýchání a využívá informace o SpO2 k identifikaci přerušovaného dýchání, což pomáhá odhalit přítomnost této poruchy.
Detekci spánkové apnoe jsem testoval jednu noc a vše proběhlo hladce. Ráno mi prsten oznámil, že nebyly zjištěny žádné abnormality, a na stupnici AHI zobrazil počet případů apnoe (kompletní zástava dýchaní) a hypopnoe (částačná zástava) zaznamenaných za hodinu.
Jediným problémem, jak jsem už zmínil, byla výdrž baterie. Neumím si představit, že bych tuto funkci používal každý den, protože by se tím výdrž prstenu zkrátila na 5-6 dní. RingConn však na tuto skutečnost upozorňuje.
RingConn Gen 2 vs. Gen 1
Prsten dokáže uchovávat data v interní paměti až 7 dní. To znamená, že nemusíte každý den prsten synchronizovat s aplikací, stačí to provést jednou týdně. Nicméně, z vlastní zkušenosti vím, že u předchozí verze občas docházelo k problémům se synchronizací a některá data se nenahrála správně nebo se nenahrála vůbec.
Prsten má certifikaci IP68, což zajišťuje odolnost proti vodě i prachu. Nebál bych se tedy s prstenem chodit plavat, sprchovat či potápět. Samotný Ringconn tyto aktivity u prstenu schvaluje, ale jak by se na případné poškození dívala záruka, nedokážu posoudit.
Také s ním nechoďte do sauny. Sám RingConn říká: "Please avoid using it in hot springs, saunas (steam baths), diving,..." Vysoké teploty, nejen v sauně, totiž baterii nedělají dobře.
Pokud jde o design, prsten má výrazně vystupující senzory, jako tomu bylo u minulé generace, podobně jako má Oura. Osobně jsem při nošení nezaznamenal jakékoli nepohodlí a vzhledem k nízké hmotnosti 2,4 g jsem prsten na ruce téměř necítil.
Pro někoho může být důležitá otázka opotřebení a odolnosti prstenu. Po dvou týdnech nošení jsem nezaznamenal jakékoli oděrky. Co mi ale vadí, je povrch prstenu, který je lesklý. Oproti předchozímu matnému provedení se snadno zašpiní a zůstávají na něm otisky prstů.
Od naší první recenze byly do aplikace přidány nové aktivity. Nyní si můžete nechat měřit běh venku nebo uvnitř budovy, cyklistiku a chůzi. Aplikace vám pak poskytne data a GPS mapu pohybu, například v případě cyklistiky vám ukáže trasu, kudy jste projížděli.
Zkusil jsem dvakrát venkovní chůzi – jednou aplikace data správně vygenerovala, ale podruhé už ne. Problém byl v tom, že mi aplikace vůbec neměřila ušlé kilometry a z tohoto důvodu mě poté nepustila dál.
Bohužel jsem neměl možnost porovnat přesnost senzorů mezi oběma generacemi. Ve Facebookové skupině RingConn provedl ale jeden z uživatelů detailní srovnání obou generací spolu s různými zařízeními pro měření zdravotních funkcí. Došel k tomu, že nový RingConn je přesnější než předcházející generace, takže i v tomto ohledu nastal posun.
RingConn a předplatné
V posledních letech se stává trendem, že se mnoho funkcí a služeb uzavírá za platební bránu. Tento model vidíme například i u společnosti Oura, která u svého chytrého prstenu zavedla na přelomu roku 2021 a 2022 předplatné.
Zakladatel RingConnu, profesor Guoxing Wang, na začátku roku 2024 v rozhovoru pro Forbes uvedl, že také plánují zavést určitou "placenou úroveň" ve formě předplatného.
Dodatečně jsme se firmy na tuto informaci doptali a pro Gen 1 a Gen 2 Ringconn prsten se předplatné v dohledné době neplánuje. Chytré prsteny značky Ringconn fungují plnohodnotně sami o sobě. Zda to ale zůstane stejně i v budoucnu, nedokážeme predikovat.
Konkrétně je zamýšleno zpoplatnit monitorování spánkové apnoe a další pokročilé funkce. Po spuštění těchto placených funkcí plánují sledovat reakci trhu a na základě toho se rozhodnout, zda tento krok bude mít smysl. "Všechny aktuálně dostupné funkce však zůstanou zdarma," dodal Guoxing Wang.
Vypadá to, že se RingConn rozhodl vydat po podobné cestě jako Ultrahuman, který nedávno představil tzv. PowerPlugs. Jedná se o placené doplňky, které rozšiřují základní funkce aplikace.
Pokud napříkad chcete měřit kardiovaskulární adaptabilitu, můžete si pro to zakoupit doplněk na tržišti PowerPlug. Funguje to na podobném principu jako doplňky do prohlížeče. Často vám usnadní život a je to taková dodatečná nadstavba.
Pokud vás toto téma zajímá více, doporučuji zhlédnout video od YouTubera Fitnessátora, ve kterém vše stručně a jasně vysvětluje.
Odpovědi na vaše otázky
Bude předchozí verze prstenu RingConn stále fungovat?
Ano, váš prsten bude nadále plně funkční a kompatibilní s aplikací, takže ho můžete bez problémů dál používat.
Mohu vyměnit svůj starý prsten RingConn za nový?
Možnost bezplatné výměny starého prstenu za nový je v plánu. Jak nám Ringconn povrdil, aktuálně se interně diskutuje o různých možnostech. Věříme, že "trade-in" program bude co nejdříve zhotovený.
Jaké velikosti prstenů RingConn nabízí?
RingConn prsteny jsou dostupné v devíti velikostech, od 6 do 14. Před nákupem si můžete zdarma objednat testovací sadu, pomocí které si vyberete správnou velikost.
Přijdu při přechodu na novou generaci prstenu o svá data?
Ne, o svá data nepřijdete. Stačí svůj starý prsten odpojit z Bluetooth a zrušit jeho spárování v aplikaci. Poté připojíte prsten nový a data zůstanou nedotčená.
Kdo hradí celní poplatky a poštovné?
V našem případě se jednalo o testovací vzorek RingConn 2. generace, který nám byl zaslán výrobcem napřímo. Zjistili jsme situaci a při zakoupení RingConn 2 v Kickstarterové kampani se clo ani DPH nedoplácí, výrobce tyto náklady pokryje sám. A to jak pro zákazníky v České republice, tak Slovensku.
Mohu pro nabíjení nového prstenu používat svůj starý dok?
Prsten druhé generace lze nabíjet v nabíjecím pouzdru první generace, ale kvůli menším rozdílům v šířce může dojít k problémům s kontaktem nabíjecích ploch.
Doporučuji používat nabíjecí pouzdro nové, protože prsten druhé generace neumí načíst stav baterie nabíjecího pouzdra první generace.
Závěrečné zhodnocení
Prsten můžete zakoupit na stránkách výrobce s použitím slevového kódu "GEEKBOY10" za .
Ve srovnání s konkurencí, jako je se slevovým kódem "JM10" nebo , tak vychází RingConn výrazně levněji.
RingConn je ideální volbou pro ty, kteří od chytrého prstenu neočekávají přehnané množství funkcí, ale spokojí se se základním monitorováním spánku a dalšími zdravotními statistikami, jako je variabilita srdečního rytmu, okysličení krve a teplota kůže. Nabízí navíc bezkonkurenční hmotnost a výjimečnou výdrž baterie.
Pokud však kladete důraz na kvalitu aplikace a detailní analýzu dat, mohou být konkurenční značky lepší volbou. Ultrahuman nedávno zavedl informační okna pro optimální konzumaci kofeinu a Oura nabízí senzory a data ověřená studiemi, což zvyšuje důvěryhodnost výsledků.
Záleží tedy na vašich prioritách. Zda chcete prsten pro každodenní podrobné sledování, nebo spíše jako doplněk, který oceníte například při prevenci nemoci.
Pokud vybíráte chytrý prsten, můžete se podívat na náš žebříček chytrých prstenů, ve kterém najdete všechny důležité informace o momentálně dostupných prstenech.
Výhody
- Skvělá výdrž
- Bezkonkurenční váha
- Jednoduché spárování
- Vícero LED indikací u nabíjecího pouzdra
- Přesnější senzory oproti první generaci
- Spolehlivá podpora
- Měření spánkové apnoe
Nevýhody
- Lesklý materiál
- Rychle se opotřebovávající plast na kolébce
- Divné zvuky při otevírání a zavírání pouzdra
- Nedostatečné podložení studiemi