Bose Ultra Open vs. Huawei Freeclip Bose Ultra Open vs. Huawei Freeclip

Revoluční sluchátka? – Bose Ultra Open vs. Huawei Freeclip

Honza Malý Honza Malý Honza
Publikace 31.3.2024
Publikace 31.3.2024

Během nedávných týdnu jsem měl možnost ve studiu testovat nový, neotřelý typ bezdrátových sluchátek, a to konkrétně  a .

Jedná se o sluchátka, která kompletně vybočují z klasické představy o tom, co sluchátka vlastně jsou. Zvuk přenáší úplně novým způsobem, ale jsou stále pohodlná a přináší mnohé výhody.

Videorecenze

Srovnání revolučních sluchátek

Nový typ sluchátek

Když se bavíme o bezdrátových sluchátkách, tak si pravděpodobně představíte jeden z dobře známých typů:

Špuntová sluchátka

Vkládají se přímo do ušního kanálku, díky čemuž poskytují skvělé odhlučnění okolního ruchu. Častým příslušenstvím jsou vyměnitelné nástavce s různou velikostí, protože člověku musí správně pasovat do ucha, aby nevypadávala. Zpravidla jsou velmi pohodlná a jejich zástupcem mohou být či

moje-nova-oblibena-sluchatka-0-53-screenshot.webp

Pecková sluchátka

Leží na vnější části ucha a přímo do ušního kanálku nevstupují. Tím jsou pro některé uživatele pohodlnější, jelikož vyvíjí méně tlaku na ucho. To však zhoršuje možnosti odhlučnění, poněvadž už z principu propouští hluk. Další nevýhodou je také horší zvuk způsobený především absencí bas. Zástupci zde mohou být originální nebo třeba fazolky .

moje-nova-oblibena-sluchatka-1-0-screenshot.webpmoje-nova-oblibena-sluchatka-1-21-screenshot.webp

Sluchátka přes hlavu

Přiléhají na uši, což pomáhá k utěsnění od okolních zvuků. Pro pohodlí je důležitý kvalitní hlavový most, který leží na temeni hlavy. Díky své konstrukci nabízí dobrý zvuk i odhlučnění, ale to vše na úkor velkých rozměrů. Pro jejich úschovu na cestách se hodí nosit pouzdro, které uložíte do svého zavazadla. Zástupci těchto sluchátek jsou například Airpods Max či Marshall Major IV.

nejlepsi-herni-sluchatka-na-trhu-5-7-screenshot.webpnejlepsi-herni-sluchatka-na-trhu-4-26-screenshot.webp

Sluchátka na lícní kost

Nejedná se o běžný typ sluchátek, ale přesto je populární – především u sportovců. Přenos zvuku spočívá v přenosu vibrací pomocí kostní vodivosti do vnitřního ucha. Oblíbené jsou zde například značky Shokz či Sondeus. Brýle Sondeus už jste před pár lety mohli vidět na kanále GeekBoy.

Jak již bylo zmíněno, tato sluchátka jsou oblíbená u sportovců, protože umožňují poslech hudby či podcastů i při sportu, jelikož neomezují schopnost vnímání zvuků okolí – například cyklisté mohou vnímat zvuky aut na silnici a předejít tak zbytečné nehodě. Nevýhodou těchto sluchátek je nekvalitní zvuk, který postrádá basovou složku a i ostatní frekvence jsou značně zkreslené.  

moje-nova-oblibena-sluchatka-1-51-screenshot.webp

Nový typ - otevřená sluchátka do uší

Tento nový typ sluchátek je také označován „Ear Cuffs“ (záušnice), jelikož vzhledem se opravdu záušnicím podobá, nicméně jsou často všeobecně nazývána jako „otevřená sluchátka“ do uší. Mají úplně odlišný design od všech ostatních, protože se nosí na ušním boltci, na kterém drží pomocí jednoduchého, avšak elegantního, klipu. Tato sluchátka se skládají ze dvou částí, které jsou propojeny můstkem. Jedna část v sobě skrývá baterii, ta zůstává schovaná za vaším uchem, a druhá pak samotný měnič, který produkuje zvuk, a leží na vnitřní straně boltce. My jsme testovali dva zástupce tohoto typu – Bose Ultra Open a Huawei FreeClip.

moje-nova-oblibena-sluchatka-2-23-screenshot.webp

Výhody otevřených sluchátek do uší

Začněme nejprve výhodami těchto sluchátek. Jelikož se vůbec nevkládají do ušního kanálku, jsou neskutečně pohodlná. Není problém je nosit i 7 hodin v kuse, jak jsem se sám přesvědčil, protože vám příjemně sedí na ušním boltci a ucho vám tak může dýchat. Necítíte se jakkoli stísněně a nenastává potřeba sluchátka sundat, aby si ucho odpočinulo. 

Podobně jako sluchátka na lícní kost, ponechávají stejnou výhodu otevřenosti a možnost vnímání zvuků z okolí. Chodíte si zacvičit ven a nemáte rádi, že jste s uzavřenými sluchátky kompletně odříznuti od reality a neslyšíte, co se kolem vás děje? Otevřená sluchátka jsou skvělým řešením.

moje-nova-oblibena-sluchatka-3-23-screenshot.webp

Využijete je jak při běhání, tak při jízdě na kole, ale klidně i v práci. Spousta lidí si chce například při rutinní práci poslouchat hudbu či podcasty, ale zároveň potřebuje slyšet i okolí, kdyby někdo něco potřeboval. Pro tento účel jsou zcela perfektní, protože vám zvukovod nechávají zcela otevřený, a vy tak dobře slyšíte, když na vás někdo mluví. 

Zároveň tato sluchátka, oproti sluchátkům lícním, přináší mnohonásobně lepší zvuk. Sluchátka jako Shokz jsem již v minulost několikrát zkoušel a, ačkoli je velmi obdivuhodné, že tato technologie vůbec funguje, kvalita zvuku byla spíše poslední prioritou při vývoji. Chybí jakékoli basy a i ostatní frekvence jsou velmi zkreslené.

moje-nova-oblibena-sluchatka-3-38-screenshot.webp

Naopak otevřená sluchátka mají měnič, který je udělán tak, že zvuk směřuje přímo do vašeho zvukovodu. Sluchátka už mají výraznější basové spektrum a kvalita zvuku je též na podstatně vyšší úrovni.

Velkým kladem je taktéž to, že, navzdory své otevřenosti, sluchátka nepropouští téměř žádný zvuk do okolí. Až při 90% až 100% hlasitosti je něco málo slyšet, ale přesto jen v okolí desítek centimetrů od sluchátek. Drobnou ukázku najdete ve videorecenzi výše. Zvuk opravdu směřuje přímo do zvukovodu.

Mám také dobrou zprávu pro sportovce – sluchátka z uší vůbec nevyklouzávají a drží, jak přibité. Z počátku jsem byl poměrně skeptický. Po prvním nasazení sluchátka působí jako by držela pouze na vlásku, ale drží velmi pevně, a proto se je nebojím doporučit i pro různé sportovní aktivity.

moje-nova-oblibena-sluchatka-2-29-screenshot.webp

Kvalita zvuku

Nejvíce jsem byl unesen kvalitou zvuku. Když přišla na testování sluchátka, která se chlubí tím, že jen tak sedí na ušním boltci, měl jsem v oblasti zvuku spíše negativní očekávání, že zvuk bude unikat do okolí, že bude zkreslený – hudební přednes bude nedetailní, nebude mít žádné basy, ale ne. Po prvním poslechu jsem byl tak překvapení, že mě to, obrazně i doslovně, posadilo na zadek. Opravdu se jedná o něco revolučního.

Stále slyšíte zvuk okolí, sluchátka téměř necítíte a najednou začne hrát hudba. Je to, jak kdyby těsně před vámi seděl neviditelný reproduktor, který hraje hudbu jen a pouze pro vás. Zvuk je totiž krásně věrohodný a hlavně prostorový. To je něco, co nám žádná špuntová sluchátka dosud zcela nenabídla. Zároveň však nechci vzbuzovat příliš velká očekávání, jelikož, kromě prostorovosti, otevřená sluchátka nic lepšího, oproti uzavřeným, nenabízí. Avšak to, že zní takhle dobře, je úspěch sám o sobě.

moje-nova-oblibena-sluchatka-6-12-screenshot.webp

Bose Ultra Open vs. Huawei FreeClip

Velký souboj v tomto odvětví otevřených sluchátek probíhá mezi Bose Ultra Open a Huawei FreeClip. Oboje sluchátka jsem měl možnost během posledních týdnů testovat a udělal jsem si obrázek o tom, které bych vám doporučili.

Z hlediska komfortu jsou za mě lepší Huawei FreeClip. Nejsou tak masivní a i v uchu sedí o něco lépe. Celkově z designu a tvaru mám pocit, že si s nimi Huawei lépe vyhrál, o čemž svědčí také tisíce různých tvarů, které Huawei zkoušelo a studie na stovkách tisíců posluchačů, kterou provedl.

moje-nova-oblibena-sluchatka-0-8-screenshot.webp

U Huawei FreeClip je rovněž obdivuhodná dotyková plocha pro gesta, která se táhne napříč celým tvarem sluchátek. Poklepání funguje jak v přední, tak v zadní části a také na samotném můstku. Kdyby to fungovalo správně, zasloužilo by si to opravdovou poklonu, ale tak tomu není. Dotyková gesta fungují spíše sporadicky, a tedy se na ně nelze příliš spoléhat. Toto je lépe vyřešené u sluchátek Bose, neboť ta mají vzadu fyzické tlačítko, které funguje vždy, a to je pro tento typ sluchátek ideální.

Z hlediska zvuku jsem během testování pozoroval drobné rozdíly. Sluchátka Bose se zdála být prostorovější, věrohodnější a s bohatším přednesem nežli sluchátka Huawei. Koneckonců mají i virtualizované prostorové audio, které si můžete vypínat a zapínat v aplikaci. To je také důvod, proč se mi sluchátka Bose v tomto ohledu líbí více. Avšak se nejedná o tak velký rozdíl, který by obhájil vyšší cenu.

moje-nova-oblibena-sluchatka-8-39-screenshot.webp

Sluchátka Bose dále umožňují vytvořit vlastní ekvalizační profil, přičemž u Huawei se musíte spolehnout na již předpřipravené efekty. Na druhou stranu má ale Huawei možnost bezdrátového nabíjení, Bose nikoliv.

Huawei FreeClip rovněž nabízí funkci Multipoint – připojení dvou zařízení současně. Tato možnost má do sluchátek Bose přijít údajně až ke konci roku. Huawei FreeClip také mají kvalitnější krabičku. Ta u sluchátek Bose působí dost lacině a také má znatelně horší pant, který se k lacinému dojmu jen přidává.

Test výdrže

Huawei FreeClip
Huawei FreeClip
7 h 34 min
Bose Ultra Open
Bose Ultra Open
5 h 15 min

Celkem velký rozdíl je i ve výdrži. Zatímco sluchátka Bose vydrží na jeden poslech jen 5 hodin nebo pouhé 4 hodiny s aktivním prostorovým zvukem, sluchátka Huawei vydrží 7,5 hodiny. Obdobně vypadá výdrž i s dobíjecí krabičkou – u Bose se prodlouží na 21 hodin, u Huawei se koukáme na 34 hodin. Výdrž na baterii je tedy jak u samotných sluchátek, tak i u krabičky lepší u Huawei FreeClip.

moje-nova-oblibena-sluchatka-8-58-screenshot.webpmoje-nova-oblibena-sluchatka-9-3-screenshot.webpmoje-nova-oblibena-sluchatka-9-7-screenshot.webp

Pokud se budeme bavit o mikrofonech, tak oboje sluchátka jsou v našem srovnání spíše průměrná až podprůměrná. Avšak Huawei FreeClip zde opět vede, neboť sluchátka Bose zní opravdu otřesně a řadí se až na spodní příčky našeho srovnávacího žebříčku. Kvalitu mikrofonů si ale můžete ověřit sami:

Test mikrofonu

Bose Ultra Open
Srovnání mikrofonů

Test mikrofonu

Huawei FreeClip
Srovnání mikrofonů

Nakonec se dostávám k ceně. Za zaplatíte 9 000 Kč (350 eur) a za 5 000 Kč (200 eur). Zcela chápu, že se jedná o novou technologii, ale devět tisíc za sluchátka už je za mě příliš. Když vezmu v potaz, že Huawei má znatelně lepší výdrž, bezdrátové nabíjení, kvalitnější krabičku, příjemnější tvar a už teď umí funkci Multipoint, tak je opravdu těžké sluchátka Bose doporučit. Ano, mají lehce lepší zvuk, ale ne o tolik, aby ospravedlnila téměř dvojnásobnou cenu. 

Máte si koupit otevřená sluchátka?

Vzhledem ke konstrukci těchto sluchátek u nich najdeme i několik nevýhod, o kterých byste před nákupem měli vědět. 

Jelikož jsou sluchátka otevřená, a tedy neucpávají zvukovod, nenabízí aktivní potlačení hluku, a tudíž se nehodí do rušných prostředí. Typicky třeba pro pravidelné jízdy autobusem, vlakem či pro chůzi po rušných ulicích nejsou vůbec vhodná, protože hudbu budete mít velmi zkreslenou a zážitek z ní bude špatný. Jsou spíše určená do tišších prostředí či tam, kde se hluk vyskytuje jen příležitostně. Jsou ideální pro jízdu na kole, kde slyšíte pouze občasné zvuky projíždějících aut.

moje-nova-oblibena-sluchatka-11-34-screenshot.webp

Kvůli svému otevřenému designu je u těchto sluchátek také často slabá hlasitost. Při testování se mi několikrát stalo, že se sluchátka zdála být tichá a chtěl jsem jejich hlasitost zvýšit, ta však byla už na 100 %. 

Také dost záleží na tvaru vašich uší a na tom, jak přesně si na ně sluchátka nasadíte. Stačí je totiž posunout o pár milimetrů a úplně se vám změní kvalita zvuku. Jsou značně náchylná na přesnost nasazení. Oba výrobci zmíněných sluchátek však pečlivě studovali, jak sluchátka tvarovat, aby seděla co nejvíce lidem, a i v redakci nám jejich základní nasazení fungovalo na jedničku. Nicméně je to něco, o čem byste měli vědět. 

Také mohou být problémová pro lidi s ušním piercingem, ale i v takovém případě by je nejspíše šlo nasadit tak, aby zněla dobře. Pokud se vás to však týká, nejlépe si je před koupí pečlivě vyzkoušejte.

moje-nova-oblibena-sluchatka-7-4-screenshot.webpmoje-nova-oblibena-sluchatka-7-24-screenshot.webp

Závěr

Po týdnech testování můžu říct, že nový typ otevřených sluchátek je za mě opravdu téměř revoluční. Při poslechu se cítíte vzdušně, nejste odpojeni od reality a hlavně sluchátka nejsou vůbec na uších cítit, a to ani po pár hodinách používání. 

moje-nova-oblibena-sluchatka-13-42-screenshot.webpmoje-nova-oblibena-sluchatka-10-58-screenshot.webp

Oproti běžným sluchátkům ale nejsou tak univerzální. Do letadla bych si je určitě nevzal, ale spousta lidí si je jistě zamiluje – do práce, na sport či do auta jsou skvělá a můžou být jedněmi z nejlepších sluchátek na trhu.

Kdybych měl doporučit konkrétní model, určitě to budou sluchátka Huawei FreeClip, především díky téměř poloviční ceně a také o něco lepší výbavě. Možná se však vyplatí koupi trochu oddálit, neboť, podle toho, co vím, by se na trhu mělo objevit mnoho podobných alternativ a tento typ sluchátek se stane novým trendem.

moje-nova-oblibena-sluchatka-13-25-screenshot.webpmoje-nova-oblibena-sluchatka-6-27-screenshot.webp

Sluchátka můžete zakoupit skrze uvedené odkazy níže, čímž podpoříte fungování jak YouTube kanálu GeekBoy, tak i tohoto webu. Přes tyto provizní odkazy můžete nakoupit i cokoli jiného. Jakýmkoli nákupem nás podpoříte a přispějete na naši tvorbu. Díky 🙏

Otevřená sluchátka

Bose Ultra Open
Bose Ultra Open
Huawei FreeClip
Huawei FreeClip

Výhody

  • Plus Pohodlí sluchátek
  • Plus Vnímání okolních zvuků
  • Plus Prostorový zvuk
  • Plus Lepší hygiena
  • Plus Elegantní design

Nevýhody

  • Mínus Slabá hlasitost
  • Mínus Vysoká cena
  • Mínus Nesprávné nasazení může ovlivnit zvuk
  • Mínus Absence ANC