iPhone 14 vs. Galaxy S23 iPhone 14 vs. Galaxy S23

iPhone 14 vs. Galaxy S23 - Který telefon vybrat? (Recenze)

Jakub Zich Jakub Zich Jakub
Publikace 21.3.2023 (upraveno 29.8.2023)
Publikace 21.3.2023 (upraveno 29.8.2023)

Je lepší iPhone 14 od společnosti Apple nebo novinka od Samsungu v podobě Galaxy S23? Na tuto otázku vám přineseme odpověď v naší recenzi.

Oba telefony jsme totiž podrobili testování, takže můžeme sdílet dojmy z porovnání obou telefonů. Který z telefonů nabídne lepší poměr ceny a výkonu?

Videorecenze

Zhodnocení iPhone 14 vs. Galaxy S23.

Zpracování a displej

Pokud bychom porovnávali samotné zpracování obou telefonů, pak můžete zjistit, že jsou na tom oba telefony výborně. Oba působí velmi prémiovým dojmem, což je vzhledem k cenovce samozřejmostí. Pár rozdílů ale samozřejmě najdeme. Tím prvním je, že iPhone má záda lesklá, zatímco Galaxy S23 má záda matná. Díky tomu nenajdete na Samsungu tolik otisků prstů, jako tomu je v případě iPhone 14.

Co se týče rámečků, ty jsou zase přesný opak. Apple svůj telefon vybavil matnými rámečky, zatímco Samsung zvolil lesklé rámečky. Je to logické, rámečky hezky doplňují samotná záda telefonu. V rámci designového zpracování tak můžeme říct, že za nás má v tomto ohledu plusový bod právě jihokorejský výrobce.

iphone14-vs-galaxy23-broll-10.webpiphone14-vs-galaxy23-broll-5.webpiphone14-vs-galaxy23-broll-9.webp

Bezpečnostní prvky v displeji

Dále se podíváme na displeje obou telefonů. Co se týče velikosti, oba dva mají displej stejně velký. Konkrétně se udává 6,1". Větší displej se bude zdát u Samsungu, neboť má nepatrně menší rámečky. U Samsungu pak v displeji najdeme tzv. průstřel, ve kterém se ukrývá přední selfie kamera. Apple ji řeší větším výřezem, který není vzhledově tak elegantní.

Na stranu druhou, iPhone větší notch potřebuje. Ukrývá se v něm totiž také systém na odemykání telefonu pomocí obličeje. K tomu používá 3D sken, zatímco Samsung využívá pouze 2D sken. Proto si může dovolit pouze průstřel, i když je vykoupen sníženou bezpečností v případě odemykání telefonu pomocí obličeje. V rámci bezpečnostních prvků v displeji tedy plusový bod získává iPhone 14.

iphone14-vs-galaxy23-broll-11.webp

Rychlejší displej ve prospěch Samsungu

V rámci technických parametrů začneme porovnáním obnovovací frekvence obou displejů. Samsung nabízí 120 Hz, zatímco iPhone 14 nabízí pouze 60 Hz panel. Je to škoda, vyšší obnovovací frekvence by Apple telefonu rozhodně slušela. Kvůli nižší obnovovací frekvenci displej iPhone nepůsobí tak plynule, jako u Samsungu.

iphone14-vs-galaxy23-broll-4.webp

Použité procesory a výkon

Další rozdíl najdeme v použitých procesorech. U iPhone 14 najdete Apple A15 Bionic, v Samsungu je umístěn Snapdragon 8 druhé generace, který je speciálně přizpůsobený právě Galaxy telefonům.

Z hlediska výkonu nenajdete výraznější rozdíly, ty přijdou až v době zpracování fotografií. Apple vyfocené snímky totiž zpracovává hned, zatímco Samsungu to chvíli trvá. Nicméně obecně lze říct, že oba telefony jsou maximálně výkonné.

iphone14-vs-galaxy23-broll-14.webpiphone14-vs-galaxy23-broll-16.webp

Srovnání fotografií

Fotografie, přesněji fotoaparáty jsou přesně to, co odlišuje jednotlivé značky telefonů od sebe. Rozdíly pak najdeme také u iPhone 14 a Samsung S23. Právě druhý jmenovaný telefon dělá fotografie více živější a barevně saturované. V tomto bodě ale nastává otázka, který z přístupů je správný. Fotky od Samsungu nemusíte podrobovat žádné větší postprodukci. Vedle toho iPhone sází na přirozenější fotografie, které můžete případně upravit v právě v postprodukci. V tomto ohledu tak záleží především na tom, co se vám líbí více.

V případě, že chcete vyfotit hezkou fotku, která je ihned připravena na sdílení na nejrůznějších sociálních sítích, pak bychom zvolili Samsung S23. V případě, že si s fotkami rádi hrajete a zkoušíte různé experimenty bychom pak zvolili spíše iPhone 14.

Teleobjektiv

Samsung Galaxy S23 disponuje teleobjektivem, který je posazený relativně nízko. Může se vám tak stát, že si jej omylem překryjete prstem. Teleobjektiv je vhodný zejména v případě, kdy chcete pořídit nějaký snímek, který si chcete přiblížit. Apple iPhone 14 samozřejmě přiblížení také umožňuje, ale fotografie není tak ostrá, jako v případě Samsungu.

Další využití teleobjektivu je při focení portrétů. Také v tomto případě má navrch Samsung, protože portrétové fotky jsou mnohem lepší, živější a také celkově vás zaujmou více než fotky od iPhone 14. V tomto případě se dá říct, že Samsung S23 disponuje lepší fotografickou výbavou.

iphone14-vs-galaxy23-teleobjektiv-1.webpiphone14-vs-galaxy23-teleobjektiv-3.webpiphone14-vs-galaxy23-teleobjektiv-4.webp

Noční fotografie

Noční fotografie patří mezi obecně nejnáročnější na focení i na samotnou techniku. Jsou kladeny větší nároky na čočku, protože na ni nedopadá dostatek světla. Stejně tak je důležitý postprocesing. V rámci nočních fotografií musíme vyzdvihnout iPhone 14. Noční fotografie jsou hezčí a přirozenější. Samsung je má příliš přesvícené, takže všechny efekty tolik nevyniknou. Mnohem ostřejší strukturu nočních fotografií tak nabídne iPhone 14.

Ultraširoké fotografie a selfie

Abychom fotografickou výbavu posoudili skutečně do detailů, musíme se zaměřit také na ultraširoké fotografie a selfíčka. V rámci ultraširokých fotografií jsou pořízené fotografie prakticky totožné, takže rozdíly by se hledali velmi složitě.

Co se týče selfíček, tak u obou telefonů jsou k dispozici přední 12 MPx čočky. Také v tomto případě můžeme říct, že vypadají selfíčka prakticky totožně. V těchto dvou parametrech si tak jsou telefony velmi podobné a rozdíly byste hledali velmi těžko.

iphone14-vs-galaxy23-ultrasiroke-1.webpiphone14-vs-galaxy23-ultrasiroke-2.webpiphone14-vs-galaxy23-ultrasiroke-3.webpiphone14-vs-galaxy23-ultrasiroke-4.webp

Jak je na tom video

Videa jsou dnes často používaným médiem. Je proto kladen stále větší důraz na to, aby byly kamery v telefonech schopné natáčet kvalitní videozáznamy. Oba srovnávané telefony disponují skvělým obrazem při natáčení videí. Samsung zvládne dokonce i 8K rozlišení, na stranu druhou rozdíl mezi 4K a 8K rozlišením je pro oko prakticky nepostřehnutelný.

iphone14-vs-galaxy23-broll-41.webp

V případě, že vezmeme rozlišení 4K při 30 FPS, má při těchto parametrech hezčí výstupy spíše iPhone 14. Barvy jsou přirozenější a video působí lepším dojmem. Samsung má zase výhodu v případě, že chcete natáčet cokoli v dálce. Díky teleobjektivu je totiž schopný natáčet hezká a detailní videa přiblížených objektů, což iPhone 14 nedokáže. Další výhoda pro jihokorejského výrobce je v případě slowmotion videí. Zde totiž Galaxy S23 nabízí větší rozlišení a také vyšší framerate.

Pokud bychom měli testování videa shrnout, s iPhone 14 se natáčelo spolehlivěji a na běžná videa je rozhodně vhodnější než Galaxy S23. V případě, že budete natáčet různá speciální videa, rozhodně se vám bude více hodit Samsung.

Srovnání kvality videa

Test natáčení najdete v čase 5:42

Výdrž baterie a nabíjení

Abychom otestovali reálnou výdrž baterie u obou telefonů, podrobili jsme je zkušebnímu testu. Telefony jsme používali stejně dlouho, natáčeli stejně dlouhá videa a strávili stejný počet minut na displeji i při focení. Po tomto „zátěžovém“ testu zůstalo iPhonu 14 celkem 54 %, zatímco u Galaxy S23 zbylo 52 %. Můžeme tak říct, že výdrž baterie u obou telefonů je totožná.

V praxi jsou oba telefony vhodné pro celodenní používání, baterka vám vydrží. Nemůžete ale očekávat, že byste se s výdrží dostali do druhého dne, to spíše ne. V rámci nabíjení je dobré zmínit, že oba telefony vám dojdou bez nabíjecího adaptéru. Výhodou ale je, že oba telefony disponují rychlonabíjecím protokolem PowerDelivery, který je dnes velmi rozšířený. Pojďme si ale rychlost nabíjení srovnat. V případě drátového nabíjení lze Samsung S23 nabíjet rychlostí 25 W, zatímco Apple iPhone 14 „pouze“ 20 W.

Oba telefony pak podporují také bezdrátové nabíjení a to 15 W. V rámci bezdrátového nabíjení má navrch Samsung, protože disponuje tzv. reverzním nabíjením na zádech telefonu. Můžete tak snadno dobít libovolné zařízení, které podporuje bezdrátové nabíjení (např. bezdrátová sluchátka či hodinky).

iphone14-vs-galaxy23-broll-20.webpiphone14-vs-galaxy23-broll-22.webp

Další zajímavá výbava

Určitě odlišnosti obou telefonů najdeme v případě konektorů. Samsung S23 používá rozšířené USB-C, Apple iPhone 14 disponuje konektorem Lightning. V tomto ohledu je konektor u Samsungu rozhodně rychlejší, což je vhodné pro přenos dat. Samsung dokonce dokáže přenášet také obraz, a to pomocí funkce Samsung DeX. Díky němu můžete přenášet obraz do větší obrazovky. Dokonce si tak můžete udělat pohodlné pracovní rozhraní.

Apple iPhone 14 má pak navíc MagSafe, tedy magnety na zádech telefonu. Můžete tak na záda jednoduše umístit magnetický držák telefonu do automobilu. Díky MagSafe se iPhone 14 dokáže také rychleji nabíjet. Je ale potřeba zmínit, že pro rychlejší dobíjení musíte vlastnit MagSafe nabíječku. Samsung může podobnou technologií disponovat také, je ale potřeba si koupit speciální pouzdro, které je ale relativně drahé.

Pitaka MagEZ Case Galaxy S23
Pitaka MagEZ Case Galaxy S23

Magsafe pro Samsung

Oba telefony disponují certifikací IP68, měly by proto vydržet i potopení pod vodu. Dále bychom se měli podívat také na kvalitu reproduktorů. Telefon iPhone 14 disponuje plnějšími reproduktory než právě Samsung. Apple iPhone 14 má reproduktory trošku kvalitnější, rozdíly nejsou sice nijak obrovské, ale jsou.

Software

Logicky musejí mít oba telefony rozdíly v softwaru. Na Samsungu S23 běží Android, zatímco na iPhone 14 běží iOS. To už samo o sobě znamená značné rozdíly při používání. Samsung S23 si můžete lépe přizpůsobit tomu, co vy sami chcete a potřebujete. Výhodou je také multitasking, kdy si můžete pustit dvě okna najednou a například si dělat poznámky z videí. To se může hodit také pro studijní účely. Na iOS funguje pouze picture-in-picture mód, toť vše. Žádný multitasking ani rozdělení oken systém nepodporuje.

Na stranu druhou, iPhone 14 je obecně více optimalizovanější. Je to díky perfektně odladěnému iOS i vlastním komponentám, které Apple při výrobě telefonů používá. Apple je také lepší v případě sdílení souborů či polohy. To jsou věci, které Samsung, resp. Android ještě nemá tolik vychytané, což je velká škoda. Můžeme tak iPhone 14 nazvat jako ideální telefon do rodiny.

iphone14-vs-galaxy23-broll-13.webp
Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23

256 GB úložiště

Závěrečné hodnocení

A jsme na konci našeho srovnání obou telefonů. Jaký z telefonů je pro vás vhodnější? Z pohledu ceny se více vyplatí Samsung S23. Je nepatrně levnější, navíc můžete využít tzv. šrotovné, kdy získáte za svůj starý telefon slevu na nový. Samsung vás potěší teleobjektivem, v případě, že hodně často fotíte přiblížené předměty, v tomto nemá konkurenci.

V rámci displeje nabízí Samsung 120 Hz obrazovku a povedený, hravý design. Oproti tomu iPhone má pouze 60 Hz panel. Telefon iPhone 14 ale zase disponuje MagSafem, který se může hodit pro každodenní používání a rychlejší dobíjení. Stejně tak iPhone 14 nabídne lepší a kvalitnější reproduktory a lepší kvalitu natáčených videí, a především nočních fotografií.

Můžeme tak říct, že výběr jednoho nebo druhého telefonu bude otázkou spíše osobních preferencí než tím, že by jeden z telefonů nabízel výrazně lepší výbavu.

Apple iPhone 14
Apple iPhone 14

128 GB úložiště