Samsung Galaxy S24 Ultra - Lepší než iPhone? (Recenze)

Honza Malý Honza Malý Honza
Publikace 4.2.2024
Publikace 4.2.2024

Dva týdny jsem trávil s telefonem Galaxy S24 Ultra. Nejen, že jsem udělal stovky srovnávacích fotek a videí, ale také jsem si vytvořil spoustu pozitivních a negativních poznatků o tomto vlajkovém přírůstku do rodiny Samsung.

Dnes bych se s vámi rád podělil o moje zkušenosti a porovnal, jak si tento telefon vede v porovnání s konkurencí od Apple. Připravte se na detailní rozbor toho, co dělá Galaxy S24 Ultra telefon zajímavým, a kde naopak trochu pokulhává.

Zpracování
7,4/10
Displej
8,5/10
Fotoaparáty
7,1/10
Výdrž
7,4/10
Funkce
7,7/10

Videorecenze

Srovnání Galaxy S24 Ultra a iPhone 15 Pro Max.

Displej s eliminací odlesků

Nový antireflexní displej Galaxy S24 Ultra není jen prázdný marketingový slib, ale skutečně přináší výraznou změnu. Při srovnání s předchozí generací nebo dokonce s iPhonem, je vidět, jak hodně se Samsung posunul vpřed.

Displej dokáže efektivně eliminovat odlesky od monitorů, slunečního světla či jiných zdrojů světla, což jsem ocenil nejen uvnitř, ale také při používání venku, kde jsem u konkurenčních modelů často musel zastínit displej rukou. Tohle vylepšení mi přijde skoro jako malá revoluce v použitelnosti displeje za různých světelných podmínek.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-1-3-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-1-12-screenshot.webp

K tomu se přidává nové Gorilla Glass Armor sklo, které má dodávat displeji větší odolnost proti škrábancům. I tak jsem ale po 2 týdnech používání zaznamenal pár vlásečnicových škrábanců. Proto si myslím, že zájemci o udržení telefonu ve špičkovém stavu by měli raději stále využít ochrannou folii nebo sklo, které se na rovný displej aplikuje snadněji než u předchozího modelu se zakřiveným displejem.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-3-27-screenshot.webp

Nový Ultra HDR formát

Displej Galaxy S24 Ultra mě znovu a znovu překvapuje svou kvalitou, s barvami, které jsou živé a s hlubokým kontrastem. Maximálním jasem dokonce předčí iPhone 15 Pro Max o 600 nitů. Tento vyšší jas se nejvíce uplatní venku na slunci a při využívání nových HDR funkcí, které se například objevují na Instagramu.

Jednou z méně diskutovaných novinek je totiž exkluzivní podpora Ultra HDR formátu fotografií u Galaxy S24 Ultra. Tento formát, který Instagram nově podporuje, znamená, že vaše fotky budou na této platformě výrazně vynikat. Díky HDR režimu se na displeji vašeho příspěvku světlé části zobrazí velmi jasně a tmavé části budou dokonale ztmavené, což přináší obrovský dynamický rozsah. Pár ukázek najdete na mém Instagramovém profilu.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-1-23-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-1-39-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-1-51-screenshot.webp

Aby bylo možné využít Ultra HDR, je potřeba mít podporu jak ze strany telefonu (Android 14 a lepší HDR displej), tak i ze strany fotoaparátu (podpora Ultra HDR formátu). HDR se jeví jako budoucnost fotografie v mobilních telefonech, a Galaxy S24 Ultra je na tuto budoucnost dobře připraven s jeho vylepšenou světelností displeje.

Dá se zvyknout na velikost?

Přechod na Galaxy S24 Ultra může být zpočátku výzvou pro ty s menšími rukama, ale přínosy velkého 6,8 palcového QHD displeje jsou značné. Ať už jde o sledování videí na YouTube, Netflix seriálů, čtení článků nebo psaní poznámek a podepisování dokumentů pomocí S Pen, vše je díky větší obrazovce pohodlnější a uživatelský zážitek je lepší.

Větší displej nabízí více prostoru pro obsah, což zlepšuje zážitek ze sledování i čtení. Zcela chápu obavy lidí, kteří nikdy neměli větší telefon. Ale musím říct, že pokud nemáte vyloženě pidi ručičky, tak si na větší obrazovku velmi rychle zvyknete. A naopak se již nebudete chtít vrátit zpátky na menší telefon.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-2-47-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-2-38-screenshot.webp

Vylepšený zoom a portréty

Přechod z 10x na 5x optický zoom ve vylepšeném teleobjektivu Galaxy S24 Ultra může znít jako krok zpět, a ve své podstatě také trochu je. Samsung slibuje kompenzaci sníženého zoomu lepším rozlišením a světelností, což mělo vést k detailnějšímu zachycení obrazu.

Z mého testování však vyplývá, že výsledky nejsou jednoznačné. Některé zazoomované fotografie vypadaly dokonce lépe na předchozím modelu S23 Ultra.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-4-10-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-4-15-screenshot-1.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-4-19-screenshot-1.webp

Narazil jsem i na problémy s rozmazanými fotografiemi, zejména v nočních podmínkách, což naznačuje, že stabilizace obrazu nemusí fungovat tak, jak by měla.

Je vidět, že zde je prostor pro vylepšení, pravděpodobně na straně softwaru. To dává trochu naději, že tyto nedostatky budou do budoucna odstraněny. Ruku do ohně za to ale nedám.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-4-28-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-4-31-screenshot.webp

A teď k něčemu, co Samsung opravdu posunul na novou úroveň - flexibilita při focení portrétů. S24 Ultra mi dala na výběr zoomy 1x, 2x, 3x a dokonce 5x, což je paráda ve srovnání s minulým modelem, který se omezil jen na 1x a 3x.

A víte co? 5x portréty jsou mým nejoblíbenějším formátem, který má skvělou perspektivu a já ho používal téměř pořád. Samsung tímto vylepšením dohání iPhone 15 Pro Max, co se týče flexibility při focení portrétů.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-10-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-16-screenshot.webp

Ale když už jsem si dal tu práci a porovnal portétry s iPhonem, tak musím uznat, že Apple má fotky ještě o chlup lepší. Třeba taková maličkost, jako že iPhone fotce dodá trochu světla na obličej, aby vypadala víc živě. V těchhle finesách je Apple pořád kus před konkurencí.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-45-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-32-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-36-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-27-screenshot.webp

A co se týče selfie, tam na první pohled vítězí Galaxy S24 Ultra, který má fotky z přední kamery ostré a plné detailů. Ale například v fotce u olympijského stadionu mi Samsung udělal fotku neskutečně přepálenou, takže vítězství není jednoznačné.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-48-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-53-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-5-55-screenshot.webp

Fotosrovnání s iPhone 15 Pro Max

Když mluvíme o fotkách, pro mě jsou telefony nyní v podstatě malými fotostudii, co nosím v kapse. Tahat na dovolenou zrcadlovku? To už nehraje. Chci mít u sebe telefon, co mi vykouzlí skvělé fotky kdekoliv a kdykoliv. A tak jsem se pustil do srovnání s tím nejlepším, co má Apple v rukávu, tedy iPhone 15 Pro Max.

A zcela upřímně, většinou jsou si fotky z obou těchto krasavců dost podobné. Ale Samsung dodává fotkám šmrnc navíc - snímky občas trošku prosvětlí, přidá kontrast, nebo si pohraje se sytostí barev, aby to celé vypadalo ještě o něco líp.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-6-42-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-6-46-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-6-50-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-6-54-screenshot.webp

Oba telefony si vedou skvěle, fotky jsou ostré, plné detailů a díky různým snímačům máte hromadu možností, jak si pohrát s obrazem. Ať už jde o ultraširokoúhlý záběr, klasickou fotku, nebo si chcete přiblížit detaily daleko před vámi, o vše se postará teleobjektiv.

Sám si říkám, že tyhle špičkové telefony už dávno můžou zastoupit bezzrcadlovky. Jasně, proti fyzice nejde, a velký objektiv se snímačem mají své čaro, ale pro běžného uživatele? Tyhle smartphony zvládnou udělat skvělé fotky, pokud s nimi dokáže člověk správně zacházet.

Pokud jde o to, který telefon bych si vybral, kdybych musel, je to opravdu těžká volba. Ale když půjde do tuhého, tak detaily hrajou více ve prospěch iPhone. Třeba u fotek něčeho detailního, jako jsou churros v Barceloně, Samsung se někdy zasekne na makru a výsledek je nic moc. Špatný výsledek zpozorujete také u fotky kafe ze španělské kavárny.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-7-41-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-7-47-screenshot.webp

A barvy? Třeba fotka paláce na Montjuicu, zase v Barceloně, jsem pořídil večer, kdy slunce malovalo všechno do oranžova. Tady iPhone ukázal, že to umí líp.

Stejně tak s natáčením mořských poníků pod vodou, kde Samsung vůbec nezvládl teplotu barev správně zobrazit.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-7-56-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-8-2-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-8-7-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-8-12-screenshot.webp

K tomu všemu přidá občasné přesvětlené video u Samsungu, kde ztrácíte detaily ve světlých místech. A také rozmazané fotky při focení zvířat nebo lidí v pohybu. Výsledkem jsou fotky, které nejsou tak odladěné jako u výrobce s nakousnutým jablíčkem.

Samsung v posledních letech odvedl obrovský kus práce a rozdíly mezi ním a konkurencí jsou dnes minimální. Zejména v oblasti videa se Samsung výrazně přiblížil kvalitě, kterou dlouhodobě držel Apple. Většina videí z Galaxy S24 Ultra má vynikající kvalitu, a mohla by se bez problémů objevit třeba v mých YouTube videích. Přesto, pokud jde o spolehlivost a věrohodnost záběrů, iPhone 15 Pro má stále mírný náskok.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-8-31-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-8-28-screenshot.webp

Bohaté nastavení Samsungu

Kde ale Samsung nad iPhonem naopak vyniká, je jeho vestavěná aplikace fotoaparátu, která je plná užitečných funkcí. Líbí se mi možnost fotografování gestem zvednuté dlaně, což často využívám pro selfie.

Aplikace nabízí detailní nastavení pro video režim, umožňuje ruční ostření, výběr různých typů mikrofonů a nově podporuje i 4K video při 120 FPS, což je něco, co iPhone nemá. Funkce jako je natáčení noční oblohy může být skvělý bonus, i když možná nebude tak často využívána. Udělit jednoznačné doporučení mezi těmito fotoaparáty je obtížné, protože každý telefon má své silné a slabé stránky.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-9-47-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-9-41-screenshot.webp

Pravda o AI funkcích

Když Samsung představil Galaxy S24, AI funkce byly tím klíčovým, co se probíralo. A byly to právě tyhle AI vychytávky, které měly ukázat, jak je Samsung před konkurencí. Ale jak to tak bývá, realita může být trochu jiná. Po dvou týdnech testování musím říct, že i když některé AI funkce byly docela šikovné, jen pár z nich mě fakt chytlo a říkám si, že je budu používat i nadále. Hodně se to točilo kolem fotek.

Jedna věc, která mě fakt nadchla, je, když jsem ve fotogalerii a přejetím prstu po fotce nahoru mi Samsung nabídne úpravy přímo na míru. Třeba u fotky počítače plného odlesků mi rovnou nabídne, že je umí odstranit. A musím uznat, že to funguje na jedničku. Tato funkce je super a používal jsem jí vždy, když přišla vhod.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-10-37-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-10-38-screenshot.webp

Pak tu máme odstraňování objektů z fotek. Experimentoval jsem s různými snímky, kde jsem chtěl odstranit přítomné lidi. Přestože jsem to zkoušel opakovaně, většinou bylo na upravených fotografiích vidět, že byly nějak upraveny. Funkce se ukázala být spolehlivá jen v jednodušších případech, jako je odstranění ptáků na jasné obloze – úkon, který by ve Photoshopu trval jen chvíli, zde byl otázkou pár kliknutí. Zde spíše zklamání.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-11-10-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-11-18-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-11-20-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-11-22-screenshot.webp

Co mi naopak přišlo velmi užitečné, bylo automatické vyrovnání horizontu a funkce doplňování obrazu u nakřivo pořízených fotek. Tato AI dopočítávání se jevila velmi přesvědčivě. Ale co mě zaráží, je vodoznak, který Samsung automaticky přidává na tyto AI upravené snímky. I když chápu důvod, zřejmě snahu o transparentnost použití AI, odstranění vodoznaku je otázkou několika sekund. Stačí použít předchozí nástroj pro mazání objektů, vodoznak označit a nechat ho smazat. To přináší otázku, jakou hodnotu tato ochrana skutečně přináší.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-11-29-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-11-47-screenshot.webp

Další z funkcí, která mě na Galaxy S24 Ultra zaujala, je možnost shrnutí článků. V dnešní době se často setkávám s obsahem, který je zbytečně rozsáhlý. Osobně preferuji získat jen klíčové informace naznačené v titulku. S využitím Samsung prohlížeče a ikonky Galaxy AI lze jednoduše dosáhnout shrnutí článků, a to i v češtině, což je funkce, kterou považuji za velmi užitečnou. Avšak u rozsáhlejších textů, které dosahují 3 až 4 tisíce slov, AI narazí na své limity a může docházet k chybám ve shrnutí.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-12-47-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-13-2-screenshot.webp

Zabudovaný Google Lens se stal taky mou oblíbenou funkcí, která umožňuje snadno identifikovat objekty nebo scény na fotografiích prostřednictvím jednoduchého dotyku na displeji. Jste na Instagramu a nevíte, jaký hrad se trčí v pozadí portrétu vašeho oblíbeného influencera? Otevřete si Google Lens, zakroužkujete danou oblast a máte během 5 sekund vyhledáno. Tato funkce je integrována do celého systému.

me-dojmy-z-galaxy-s24-a-s24-ultra-9-9-screenshot.webp

Mnoho AI funkcí pak vyžaduje aktivní Samsung účet a připojení k internetu, což může být omezením v situacích, kdy jsem byl mimo dosah signálu, například v horách nebo ve vlaku. I když některé operace, jako je zpracování textu, jsou řízeny lokálně pomocí AI jazykového modelu Gemini Nano od Google, pokročilé úpravy fotek vyžadují spojení s Google servery.

snimek-obrazovky-2024-02-04-071810.webp
Většina funkcí vyžaduje připojení k internetu.

Přestože AI funkce přinášejí na Galaxy S24 Ultra mnoho výhod a jsou zajímavým doplňkem, nevidím je jako hlavní důvod pro upgrade na tento model. Jak jsem naznačil v předchozích odstavcích, funkce nemusí vždy fungovat bezchybně.

Horší biometrika

Biometrika u telefonů je dneska téměř nutnost, ať už je to kvůli platbám nebo jen pro bezpečí dat. Samsung má v tomhle směru trochu co dohánět, hlavně když biometriku srovnám s iPhonem. Sice Samsung umí skenovat obličej, ale jen s pomocí selfie kamery, bez pokročilých infračervených senzorů, které má iPhone pro lepší snímání hloubky.

Výsledek? Samsung snímání není tak spolehlivé a ani bezpečné. A navíc, pokud chcete v 11 večer odemknout Samsung telefon obličejem, displej vás musí oslnit, aby kamera mohla vůbec něco snímat. Velmi nepraktické řešení.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-15-10-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-15-49-screenshot-1.webp

Naštěstí je tu jako plan B čtečka otisků prstů, která je teď o něco lepší než u S23 Ultry. Je rychlejší a většinou spolehlivá. Ale občas, když se prstem netrefím jak mám, tak otisk buď nebere, nebo to chce víc pokusů. U iPhonu je biometrika hladká, vezmete telefon a ještě než stihnete cokoliv udělat, je odemčený. Funguje to rychle, nenásilně a také ve tmě bez problémů.

Výdrž baterie a výkon

V oblasti výdrže baterie se iPhone a Samsung neliší. Oba modely jsem používal ve stejném režimu během pobytu v Barceloně, a oba se chovaly srovnatelně, což dokazuje, že dnešní vlajky od Samsungu a Applu mají srovnatelnou výdrž. Když jsem pak S24 Ultru používal jako primární telefon, tak mi nedělalo problém se dostat na 6 hodin výdrže při náročnější práci. Od psaní poznámek přes focení a natáčení až po sledování YouTube videí. S Ultrou jsem bez obtíží přečkal celý den plný aktivit, což svědčí o solidní výdrži.

Samsung má pak mírnou výhodu v rychlosti nabíjení, dosahující až 45 W, ve srovnání s 25 W u iPhonu. I tak ale ve srovnání s některými modely od konkurence, jako například od Xiaomi nebo jiných značek, je zde nabíjení pomalé. Jiní výrobci dnes podporují nabíjení až 160 W a to je úplně jiné kafe.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-14-30-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-14-33-screenshot.webp

Pokud jde o výkon, nehodnotil jsem jej pomocí benchmark testů, neboť moje používání je orientováno spíše na fotografii a sociální sítě. A zde se jak S24 Ultra, tak iPhone 15 Pro Max chovaly velmi podobně. Oba telefony mají špičkové čipsety, které zajišťují plynulý a rychlý chod systému. Zde nemám žádné výtky ani výjimečně poznatky.

Samsung přináší výjimečnou hodnotu v podobě 7leté podpory, což je v ekosystému Androidu téměř až nevídané. Díky tomu se Samsung vyrovnává s dlouhodobou podporou, kterou tradičně nabízí Apple, a v této oblasti se oba výrobci stávají rovnocennými partnery.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-14-13-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-14-4-screenshot.webp

Závěr

Galaxy S24 Ultra je bez pochyby hardwarovým klenotem současnosti. Nabízí jeden z nejlepších displejů, co jsem kdy viděl. Jas, barvy a antireflexní vrstva, to jsou neskutečně hodnotné věci. S-Pen je super pro každého, kdo má rád poznámky rychle a pohodlně. A rovné rámečky a displej bez zaoblení jsou příjemným vylepšením oproti předchozí S23 Ultře. Z hlediska fotoparátů už to není takové terno, ale stále se dá říct, že S24 Ultra patří mezi nejlepší fotomobily současnosti.

zkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-0-33-screenshot.webpzkusenost-s-galaxy-s24-ultra-lepsi-nez-iphone-2-14-screenshot.webp

Na druhou stranu iPhone v pár věcech také trochu pokulhává, ale když přijde na fotky, tak si pořád drží vysoko laťku. S24 Ultra je skvělý stroj a v mnoha ohledech si vede fantasticky, ale iPhone je pořád silný soupeř, obzvlášť ve fotografování. Celkově je to hodně těsný závod mezi těmito dvěma titány.

Výhody

 • Plus Nádherný antireflexní displej
 • Plus S-Pen pro rychlé poznámky
 • Plus Vysoký jas a kontrast displeje
 • Plus Šikovné AI vylepšení fotek a textu
 • Plus Rovný rámeček a displej bez zaoblení
 • Plus 7 let podpory a aktualizací

Nevýhody

 • Mínus Zoom horší než u předchozího modelu
 • Mínus Slabší biometrické zabezpečení
 • Mínus AI funkce často vyžadují internet
 • Mínus Fotografie někdy zaostávají za iPhonem
 • Mínus Výdrž baterie srovnatelná, ne výjimečná
Zpracování
7,4/10
Displej
8,5/10
Fotoaparáty
7,1/10
Výdrž
7,4/10
Funkce
7,7/10

Celkové skóre

S24 Ultra
Skóre
7,6/10
Nadprůměrné
Zpracování
7,4/10
Displej
8,5/10
Fotoaparáty
7,1/10
Výdrž
7,4/10
Funkce
7,7/10

Zajímavé alternativy

 • Plus Kvalita fotek
 • Plus Magsafe
 • Mínus Menší jas
 • Mínus Chybí stylus
 • Plus Nižší cena
 • Plus AI funkce
 • Mínus Slabší čipset
 • Mínus Zaoblený displej