Yenkee Atom - Nádherná herní klávesnice? (Recenze)

Jakub ZichJakub Zich
Jakub | Publikace 15.5.2023, upraveno 26.10.2023

Yenkee Atom je jedna z nejmenších klávesnic, které jsme vám v poslední době recenzovali. Jedná se o klávesnici s rozložením 60 %. To znamená, že hodně věcí zde chybí. Vše si ale detailněji popíšeme v naší recenzi.

Zpracování
5,8/10
Klávesy
6,4/10
Spínače
5,9/10
Funkce
5,5/10
Software
4,9/10

VIDEORECENZE

Nádherná herní klávesnice - Yenkee Atom

Obsah balení klávesnice

Pokud se podíváme na balení klávesnice, zjistíme, že v balení je vše, co potřebujete. Vedle samotné klávesnice najdete v balení také červený opletený kabel s pozlacenými konektory. Dále je zde nástroj, pomocí kterého můžete snadno odjímat klávesy například při čištění klávesnice.

Výhodou je, že v balení se také vyskytují dvě náhradní klávesy, a to Enter a Escape. V základu je klávesnice opatřena červeným Escapem a Enterem. Náhradní klávesy mají barvu šedou. Můžete si tak barevně klávesnici sjednotit, pokud byste o to měli zájem.

nadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-0-39-screenshot.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-0-46-screenshot.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-0-51-screenshot.webp

Zpracování klávesnice

Na první pohled vás zpracování potěší. Vždyť samotná váha klávesnice je 690 gramů, což odpovídá také velikosti klávesnice. Můžete ji poměrně snadno přenášet, což je jedna z jejich obrovských výhod. Klávesnice je pak dále vyrobena z hodně tvrdého plastu. Při používání pak není problém s tím, že by klávesnice skřípala nebo se někde prohýbala.

Na zadní straně klávesnice se nachází USB-C konektor, pomocí kterého můžete klávesnici připojit k počítači. Výhodou toho, že kabel není ke klávesnici připevněn pevně je ten, že si můžete zvolit libovolnou barvu kabelu. Ačkoli není kabel ke klávesnici připevněn na pevno, nejedná se o bezdrátovou klávesnici, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Klávesnice je sama o sobě vyrobena s maximálním ohledem na minimalistickou stránku. Na klávesnici byste marně hledali nějaké přebytečné místo. Velkým plusem jsou také zaoblené rohy, které vypadají opravdu dokonale ve spojení s celkovým vzhledem klávesnice.

nadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-7-20-screenshot.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-1-46-screenshot.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-1-51-screenshot-1.webp

Spodní strana klávesnice

Profil klávesnice je vyšší než u jiných značek. Je to především proto, že na spodní straně nenajdete žádné nožičky, kterými byste mohli klávesnici nadzvednout. Za nás je ale výška naprosto optimální i bez nožiček.

Na spodní straně se dále vyskytují menší gumové proužky, které zajišťují, že se klávesnice nebude po stole hýbat. To se hodí jak při práci, tak například při hraní her. Není snad nic otravnějšího, než když vám klávesnice cestuje všude kde nemá.

nadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-2-17-screenshot-1.webp

Klávesy a spínače

V rámci kláves sáhnul Yenkee Atom po DoubleShot PBT. Jedná se o prémiovější klávesy. Popisy jednotlivých kláves jsou pak zapuštěné hluboko v plastu. To znamená, že se font neošoupe a klávesnice bude při troše péče vypadat stále jako nová.

Spínače kláves jsou od značky Kailh a s označením Box White. Tyto spínače jsou velmi zajímavé i proto, že jsou klikavé. Za to může tzv. click bar, který se postará o to, že jakmile stisknete klávesu, ozve se cvakavý ale ne otravný zvuk. Spínače jsou vhodné pro ty z vás, kteří chcete citelnou hmatovou odezvu pod prsty a vadí vám "lehké" lineární spínače typu Kailh Red, Cherry MX Red, apod.

V minulosti nepatřila značka Kailh k tomu nejlepšímu, co jste na trhu sehnali. Díky tomu získala poměrně špatnou reputaci. V současné době se ale společnost snaží vyrábět především kvalitní a prémiové spínače, které na různé neduhy z minulosti rozhodně netrpí.

nadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-0-4-screenshot-1.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-0-2-screenshot.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-1-14-screenshot.webp

RGB podsvícení klávesnice

V rámci klávesnice Yenkee Atom se můžete na RGB podsvícení spolehnout. Klávesnice podporuje 16 milionů barev. Různá nastavení jste pak schopní vyřešit přes program s nastavením, případně přímo na klávesnici.

Přes klávesnici můžete jednoduše nastavit režimy podsvícení jako například dýchání, exploze, jiskření a spoustu dalších méně i více známých režimů. Navíc si můžete jednoduše vytvořit vlastní profil nastavení, který následně pouze překliknete.

nadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-3-56-screenshot-1.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-5-15-screenshot-1.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-5-18-screenshot.webp

Aplikace ke klávesnici

Aplikace ke klávesnici není bůhví jak propracovaná, přesto v ní nastavíte vše, co budete potřebovat. Jednou z výhod je, že si můžete snadno přeprogramovat jednotlivá tlačítka. Samozřejmostí je možnost nastavení podsvícení. Vše, co zvládnete nastavit na klávesnici pak zvládnete také v tomto programu.

Dále si můžete nastavit tzv. herní mód, který dokáže blokovat některé klávesové zkratky nebo například možnost nastavení vlastních maker. To může rozhodně přijít vhod zvláště v kombinaci s přeprogramovaným tlačítkem.

Poslední možností je vytvoření několika profilů, které můžete jednoduše měnit podle potřeby. Například pro každou hru si můžete zvolit vlastní nastavení podsvícení, maker a další podobných vychytávek.

Jaké výhody přináší malá klávesnice?

Klávesnice Yenkee Atom přináší rozložení 60 %. To znamená, že jí chybí hodně různých kláves, které na běžné klávesnici najdeme. Hlavní výhodou je ergonomie samotné klávesnice. Díky menší klávesnici máte výhodu v používání myši, kterou si můžete přitáhnout blíže k sobě, což přináší lepší ergonomii i správné vycentrování těla.

Druhým plusem je místo. Klávesnice sama o sobě nezabírá příliš mnoho místa, což je velké plus hlavně v případě, že máte menší stůl nebo obecně menší pracovní plochu. Velmi rychle si také zvyknete na to, že klávesnici chybí numerický blok nebo funkční klávesy.

nadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-6-42-screenshot-1.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-5-59-screenshot-1.webp

Co vše na klávesnici chybí

První, čeho si všimnete, jsou dedikované šipky. Ty jsou ale schované pod klávesami CTRL, SHIFT, ALT a otazník na pravé straně klávesnice. Aktivují se pomocí klávesy FN. Dále chybí, jak jsme již naznačili, funkční klávesy. Abyste mohli takové klávesy používat, je potřeba se přepnout do alternativního módu. Do něj se přepnete pomocí klávesy FN a levého CTRL. V tomto módu můžete jednotlivá čísla používat právě jako funkční klávesy.

Dále si všimnete chybějícího numerického bloku. Ten bude chybět především lidem, kteří budou potřebovat psát často čísla, například v Excelu nebo i dalších programech. Těmto lidem spíše doporučujeme vybrat full-size klávesnici z našeho žebříčku nejlepších herních klávesnic.

nadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-2-3-screenshot.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-9-5-screenshot.webpnadherna-herni-klavesnice-yenkee-atom-8-52-screenshot-1.webp

Závěrečné zhodnocení

Klávesnice Yenkee Atom byla počas testování příjemným překvapením. Nám se velmi líbí spínače, které jsou na klávesnici použité. Stejně tak je zajímavý i kompaktní rozměr, který se ale nemusí líbit každému. Je to klávesnice jako dělaná na gaming, kde se právě hodí menší formát klávesnice.

Velkým plusem je barevný opletený kabel, hezká kombinace barev samotné klávesnice i s případnou možností výměny za jinou barvu. V případě, že hledáte menší klávesnici vhodnou pro přenášení, pak můžete Yenkee Atom s klidnou duší zvolit.

Pokud byste chtěli ale za stejné peníze dostat více muziky, podívejte se naší nedávnou recenzi klávesnice Akko 3068B Plus, která má podstatně lepší konstrukci, příjemnější zvuk a také bezdrátovou 2,4 GHz technologii. Jedná se o čerstvou novinku, která se nově začala dovázet do ČR. Pokud bych nevyžadoval "klikavý" pocit spínačů, osobně bych se spíše podíval po klávesnici od Akko.

Výhody

 • Plus Unikátní spínače, které mají tzv. click bar, tedy působí klikavě
 • Plus Příjemný kompaktní rozměr pro hráče
 • Plus Hezká barevná kombinace kláves i přibaleného kabelu

Nevýhody

 • Mínus Software není tolik propracovaný, jako u ostatních značek
 • Mínus Klávesnice nemá dedikované šipky, což je značný kompromis
 • Mínus V podobné ceně se dají sehnat klávesnice s bezdrátovou technologií
Zpracování
5,8/10
Klávesy
6,4/10
Spínače
5,9/10
Funkce
5,5/10
Software
4,9/10

Celkové skóre

Yenkee Atom
Skóre
5,7/10
Nadprůměrné
Zpracování
5,8/10
Klávesy
6,4/10
Spínače
5,9/10
Funkce
5,5/10
Software
4,9/10

Zajímavé alternativy

CZC Dwarf
 • Plus Velikost TKL
 • Plus Nižší cena
 • Plus Bluetooth připojení
 • Mínus Horší zpracování
Akko 3068B Plus
 • Plus Lepší zpracování
 • Plus Příjemnější zvuk
 • Plus 2,4 GHz bezdrát
 • Plus Hot-swap
CZC Halfling
 • Plus Dedikované šipky
 • Plus Krásný design
 • Plus Nižší cena
 • Mínus Horší klávesy