Velké srovnání herních 4K monitorů – Který je nejlepší? Velké srovnání herních 4K monitorů – Který je nejlepší?

Velké srovnání herních 4K monitorů – Který je nejlepší?

Honza MalýHonza Malý
Honza | Publikace 9.6.2024

4K monitory se v dnešní době stávají čím dál oblíbenější a není se čemu divit; jedná se o všestranné monitory jak na hraní, tak práci, které přináší vysokou hustotu pixelů spolu s prémiovými funkcemi, jež byste u levnějších variant nenašli.

Cenově dostupnýCenově dostupný
Typ displeje
IPS
Odezva
4,1 ms
Maximální jas
273
NejlepšíNejlepší
Typ displeje
Mini LED
Odezva
4,1 ms
Maximální jas
333
Nádherný obrazNádherný obraz
Typ displeje
Mini LED
Odezva
4,2 ms
Maximální jas
541

Gigabyte M28U

  • Velikost: 28"
  • Typ panelu: IPS
  • Frekvence: 144 Hz
  • Rozlišení: 3840x2160 (4K)

Tento monitor od společnosti Gigabyte sice patří v tomto výběru mezi jeden z nejlevnějších, ale také mezi jeden z nejlepších. Jedná se o 28 palcový monitor se 4K rozlišením, obnovovací frekvencí 144 Hz a technologií IPS. Vzhledově působí tento monitor spíše minimalisticky – nejsou na něm jakékoli barevné či křiklavé prvky, což je komplimentováno stojanem s výřezem šetřícím prostor na vašem stole. Ve stojanu dále najdeme praktické vykrojení pro vedení kabelů k monitoru.

V oblasti ergonomiky nabízí monitor pouze základní nastavení. Můžete upravit výšku posazení monitoru, náklon k vám a dozadu, ale marně budete hledat natočení do stran či vertikální postavení. V čem však tento monitor vyniká je skvělá odezva pixelů. To je něco, co je potřeba u všech herních monitorů hlídat, neboť tato hodnota ovlivňuje vše, co se displeje a kvality obrazu týče. Zkráceně řečeno, určuje, jak je obraz ostrý, jak dobře se na monitor dívá a jak dobře se vám bude dařit trackovat nepřátele v FPSkách.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-3-22-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-0-55-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-2-1-screenshot.webp

V základním režimu běží monitor s odezvou 4,1 milisekundy, čímž se mezi testovanými řadí mezi nejlepší, a dokonce je tato hodnota skoro dvakrát nižší než u některých dražších monitorů. Monitor také nabízí režim Overdrive, který pixely vybudí k ještě rychlejší odezvě, avšak to způsobuje značné artefakty a nežádoucí rozmazání obrazu. Pokud tedy tento monitor zakoupíte, doporučuji vám ho ponechat v defaultním nastavení.

Výrobce nijak nezahálel ani u výbavy monitoru. Na zadní straně nalézáme DisplayPort 1.4, dvě HDMI 2.1, vhodné pro připojení herních konzolí, tři USB-A a jedno USB-C, které, nejen že dokáže přenášet data a obraz, ale dobíjet i například notebook. Tento konektor už téměř považujeme za povinnou součást všech monitorů, nicméně u většiny z testovaných jsme ho nenašli.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-2-19-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-1-40-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-1-45-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-1-48-screenshot.webp

Skvělou vychytávkou, kterou tento monitor disponuje, je KVM přepínač. Ten vám umožňuje k monitoru připojit periferie (klávesnici, myš a podobné), které následně můžete sdílet mezi počítači připojenými k monitoru. Toto je zejména praktické pro uživatele, kteří často přepínají mezi přenosným notebookem a stolním počítačem, neboť vám tato maličkost ušetří spoustu času stráveného přepojováním kabelů.

Překvapivě obsáhlé jsou možnosti nastavení obrazu monitoru – naleznete zde užitečné funkce jako crosshair či zobrazení informací o momentálně zobrazovaných FPS. Ačkoli rozhrání tohoto nastavení nepatří zrovna k nejintuitivnějším, lze ho poměrně dobře ovládat skrze jednoduchý a dobře umístěný joystick vzadu. Pro zájemce je k dispozici propojovací software pro počítač, ve kterém, kromě klasického nastavení, naleznete také možnost nastavení klávesových zkratek pro zapínání a vypínání určitých funkcí (například zapnutí filtru modrého světla či přepnutí módu zobrazení), což je opět velmi užitečný přídavek k už tak zajímavému monitoru.

Zatím by se mnohému mohlo zdát, že je tento monitor zcela bezkonkurenční, ale má nějaké nedostatky? Samozřejmě. První věcí je prezentované HDR – jedná se o IPS displej s pouze osmi podsvícenými zónami, takže HDR zážitek je opravdu strašný. Udivuje nás, jak takovéto monitory vůbec mohou HDR certifikaci získat. I jas, který je pro HDR velmi důležitý, je u tohoto monitoru velmi slabý. Naměřili jsme maximum 273 nitů, což tento monitor řadí na úplně spodní příčky mnou testovaných IPS panelů.

Kvůli evropským nařízením přichází tento monitor s úsporným “green” režimem, který kompletně ničí barvy displeje. Odchylku od referenčních hodnot jsem před kalibrací naměřil 7,21, a díky tomu je tento monitor ještě horší než dříve recenzovaný monitor od internetového obchodu Alza. Když ale eko režim hodíte za hlavu a použijete ICC profil, který můžete bezplatně stáhnout tady na webu, tak si můžete díky širokému barevnému gamutu užívat opravdu pěkné barvy, které dobře poslouží i pro práci v grafických programech.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-3-30-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-3-43-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-4-15-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-3-55-screenshot.webp

Mezi nedostatky patří, že vstupní HDMI 2.1 mají pouze poloviční propustnost oproti jejich specifikaci, a tedy umí pouze přenos rychlostí 24 Gbps oproti možným 48 Gbps. Kvůli tomu se při hraní na konzolích jako Playstation 5 či Xbox Series X musí používat komprese obrazu, která však není příliš znatelná, takže se jedná spíše o malý nedostatek. Spíše zamrzí jiná věc – USB-C na monitoru dokáže nabíjet pouze výkonem 18 W, a to dokáže udržet v chodu jen málokterý notebook.

Sečteno a podtrženo, Gigabyte M28U je impozantní monitor, který má skvělé pozorovací úhly a také výbornou odezvu pixelů, které se nevyrovnají ani dražší konkurenční modely. Samozřejmostí je i podpora G-Sync a FreeSync. Pomyslnou třešničkou už je pak jen praktický KVM přepínač, který mnohého uživatele potěší. Tento monitor se nebojím doporučit jako jeden z mých favoritů, ačkoli bych vám doporučil sáhnout po větší variantě M32U, která nabízí o čtyři palce větší displej. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-4-20-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-4-30-screenshot.webp

Výhody

  • PlusJeden z nejrychlejších herních panelů v této cenové kategorii
  • PlusKVM přepínač umožňuje sdílení myši a klávesnice mezi více zařízeními
  • PlusStojan nezabírá na stole příliš místa
  • PlusSkvělé pozorovací úhly
  • PlusKompatibilita s G-Sync a podpora FreeSync Premium

Nevýhody

  • MínusU HDMI 2.1 musí herní konzole používat kompresi obrazu
  • MínusUSB-C umí nabíjet pouze nízkým výkonem 18 W
  • MínusVýchozí nastavení monitoru má nepřesné barvy a vyžaduje úpravy
  • MínusNízký jas 273 nitů
  • MínusNevhodný pro HDR kvůli nízkému počtu podsvícených zón
GIGABYTE M28U
GIGABYTE M28U

Hodně muziky za málo peněz

iiyama GB2870UHSU

  • Velikost: 28"
  • Typ panelu: IPS
  • Frekvence: 150 Hz
  • Rozlišení: 3840x2160 (4K)

Monitor značky iiyama zaujme člověka dvěma věcmi – svým jménem a tím, že se jedná o nejlevnější 4K monitor na trhu. Za cenu 11 500 Kč (450 eur) se dá jen těžko říct, zda se vyrovná konkurenci. 

Hned po rozbalení působí monitor velmi lacině. Ovládání přes kapacitní tlačítka je už dnes opravdovým přežitkem, díky kterému se monitor ovládá velice neintuitivně a zpomaleně. Výrazně bych ocenil joystick, který lze nalézt u konkurence. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-5-39-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-5-55-screenshot.webp

Podobně by si i stojan zasloužil více péče, protože svým zpracováním opravdu nikoho nenadchne, a ještě k tomu zabírá zbytečně moc místa. Co však stojí za zmínku je ergonomická stránka monitoru – nabízí nejen úpravu výšky monitoru a náklon k sobě a od sebe, ale také možnost otočení pro vertikální postavení.

V základu se jedná o 4K herní panel s IPS technologií a 150Hz obnovovací frekvencí, ale odezva pixelů je o více než 3 milisekundy pomalejší oproti předchozímu modelu Gigabyte. Monitor sice stále pro hraní poslouží dobře, ale už nepůsobí tak responzivně jako předchozí uvedený.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-6-10-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-6-23-screenshot.webp

V porovnání s předchozím monitorem má o něco vyšší jas – 323 nitů (oproti 273 nitů), což je ale stále spíše takový průměr. Obdobně má o něco lepší kalibraci barev z výroby, ale stále narážíme na znatelnou odchylku, kterou je dobré zmenšit kalibrací.

Konektorová výbava je pouze základní, strohá – jedno HDMI 2.1, jeden DisplayPort 1.4 a tři USB-A. O USB-C či KVM přepínači si můžete nechat jen zdát.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-6-20-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-6-52-screenshot.webp

Aktuálně stojí tento monitor téměř stejně jako předchozí Gigabyte, ale je téměř ve všech ohledech horší, vyjma jasu. Odrazující je i nastavení, které je často zabugované, a monitor se dokonce během testování několikrát sám vypnul. Celkově se monitor svým zpracováním nachází hluboko pod průměrem, takže při výběru ho v klidu přejďete. 

Výhody

  • PlusErgonomické možnosti displeje
  • PlusObstojný jas

Nevýhody

  • MínusVelmi špatné zpracování
  • MínusStrašné ovládání
  • MínusZabugované nastavení
  • MínusSamovolné vypínání
  • MínusAbsence funkcí oproti konkurenci
iiyama GB2870UHSU
iiyama GB2870UHSU

Monitor, který nenadchne

MSI MAG 274UPF

  • Velikost: 27"
  • Typ panelu: IPS
  • Frekvence: 144 Hz
  • Rozlišení: 3840x2160 (4K)

Jako další se podíváme na nabídku od MSI v podobě modelu 274UPF. Jedná se o 27 palcový 4K monitor s obnovovací frekvencí 144 Hz a podporou G-Syncu spolu s FreeSyncem.

Podobně jako Gigabyte se MSI vydalo směrem jednoduchosti, takže na tomto monitoru nenajdete jakékoli RGB, ale naopak robustní plastové zpracování s lehkými herními prvky na zádech monitoru. Stojan je ve formě malého obdélníku, který nezabírá moc místa, je dobře zpracovaný a umožňuje všechny možnosti ergonomického přizpůsobení – úpravu výšky a otáčení do stran, náklon dopředu a dozadu a otočení do vertikální pozice. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-10-9-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-8-5-screenshot.webp

Monitor oslní jasem 486 nitů, díky čemuž ho lze používat i v prosvětlených místnostech. Bohužel ale monitor nelze dostatečně ztmavit pro používání v noci, jelikož se zastaví na spodní hranici 106 nitů. Pokud jste převážně noční uživatelé, měli byste hledat monitor spíše s hodnotou okolo 50 nitů, abyste si v noci nevypalovali oči. 

Podobně jako ostatní nemá z výroby příliš zdárné nastavení barev, ale jelikož se jedná o displej, který zvládá až 95% pokrytí profilu AdobeRGB a 95% pokrytí profilu DCI-P3, tak se velmi dobře kalibruje. Po krátkém přenastavení, úpravě barev a nainstalování ICC profilu se můžeme koukat na velmi přesný displej, který je vhodný i pro grafickou práci.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-10-35-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-8-11-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-8-36-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-8-39-screenshot.webp

Radost rovněž udělá konektorová výbava, ve které nacházíme staré známé – DisplayPort 1.4, dvakrát HDMI 2.1, dvě USB-A a jedno USB-C, které je schopné přenášet data i obraz a opět také dobíjet zařízení. V tomto případě je možné dobíjet skrze USB-C až výkonem 65 W. K této bohaté výbavě MSI přibalilo i KVM přepínač, který opět můžete využít pro zjednodušení práce na vícero zařízeních. Hráče dále potěší bohaté nastavení monitoru, kde najdete specializované možnosti jako zvýraznění stínů a sniper mód.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-8-54-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-9-31-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-8-44-screenshot.webp

Kde monitor pokulhává je odezva pixelů. Ta se pohybuje okolo 7,8 milisekundy, takže je ještě o něco horší než u monitoru iiyama. To je docela zklamání, neboť předchůdce tohoto modelu 281URF měl odezvu o několik milisekund lepší. Tato odezva se dá sice přežít, ale pokud si vyzkoušíte nějaký svižnější monitor jako Gigabyte M28U, drobné rozdíly pocítíte.

Někdo by si mohl říct, že když se bavíme o jednotkách milisekund, tak se nejedná o velké rozdíly, ale opak je pravdou. U 144Hz displeje se obraz obnovuje každých 6,94 milisekundy a při odezvě 5 milisekund, která byla u předchůdce, stihne většina diod přejít z jedné barvy na druhou během jednoho obnovovacího okna. Pro nový model toto už neplatí a kvůli dlouhé odezvě se stihne provést pouze 33 % přechodů.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-9-55-screenshot.webp

Co také musíme uvést jako velkou výtku je falešná HDR certifikace monitoru. Na stránkách MSI můžete najít typický reklamní způsob, kterým se HDR propaguje, ale realita je jiná. Tento monitor nemá jakékoli lokální stmívání. Jedná se o standardní IPS panel s bočním svícením, takže HDR obsah nedokáže zobrazit ani zdaleka tak hezky jako OLED či mini LED displeje, které můžeme najít u jiných monitorů.

Celkově se ale jedná o velmi zajímavý monitor. Ačkoli je dražší než předchozí Gigabyte, nabízí o 70 % vyšší jas, USB-C port, který jde skutečně použít k nabíjení, a plnou specifikaci HDMI 2.1, takže monitor je naprosto vhodný i k herním konzolím. Je jen škoda, že odezva není tak dobrá, kvůli čemuž se monitor nehodí pro hraní rychlých FPS her. Nicméně, pokud jste spíše hráči příběhovek, bude vám zcela dostačovat. Monitor rovněž nabízí široký barevný gamut, KVM přepínač a spoustu užitečných funkcí v nastavení, takže ho můžeme opět doporučit.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-10-25-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-11-2-screenshot.webp

Výhody

  • PlusDobré pozorovací úhly a široký barevný gamut pro grafickou práci
  • PlusPraktický KVM přepínač a USB-C s možností přenosu obrazu a výkonem 65 W
  • PlusKompatibilita s G-Sync a FreeSync
  • PlusVhodný i pro umístění vedle okna, díky vysokému jasu panelu

Nevýhody

  • MínusHorší odezva oproti svému předchůdci MSI MAG 281URF
  • MínusNemožnost snížit jas na nízké hodnoty pro večerní sledování
  • MínusZaostávající kalibrace barev z výroby
  • MínusNevhodný pro HDR
MSI MAG 274UPF
MSI MAG 274UPF

Velmi slušná volba

KTC M27P20 Pro

  • Velikost: 27"
  • Typ panelu: IPS
  • Frekvence: 160 Hz
  • Rozlišení: 3840x2160 (4K)

Monitor KTC M27P20 Pro se značně odlišuje od předchozích, jelikož využívá technologii Mini LED. Značka KTC není příliš známá, protože dříve vyráběla monitory zejména pro jiné společnosti jako Samsung či Viewsonic. Nyní se však zaměřila na výrobu své vlastní řady monitorů.

Tento monitor nadchne především svým HDR, kterým, oproti předchozím LED monitorům, dokáže v mnohých hrách posunout herní zážitek na úplně jinou úroveň. Díky použití lepšího podsvícení Mini LED nabízí tento monitor 576 podsvícených zón, které může adresovatelně ztmavovat a rozsvěcovat na základě HDR signálu ze zařízení.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-13-35-screenshot.webp

Rozdíl lze pozorovat i v měření jasu – předchozí monitory s lživým HDR nabízely konstantně stejný jas, zatímco monitor od KTC dokáže, díky technologii Mini LED, podsvícení škálovat a dosáhnout až hodnoty jasu 1000 nitů. Tento displej je tedy nejen skvělý pro hraní her, ale také zazáří při sledování filmů či seriálů. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-12-14-screenshot.webp

Náš tip

Mini LED displeje však nejsou perfektní a například ve Windows musíte hlídat, zda jste v režimu HDR či nikoliv.

Při obyčejné práci na dokumentu vás totiž bude rušit neustálé upravování jednotlivých zón, takže se bude hodit zkratka Windows + Alt + B, která režim HDR přepíná.

Monitor KTC se dále pyšní nejširším barevným gamutem ze všech uvedených monitorů, a proto je v tomto ohledu pro grafickou práci úplně nejlepší. Přímo z výroby má celkem hezké barvy, ale pro zvýšení přesnosti jsou stále potřeba určité úpravy a případně použití ICC profilu. Tento monitor není pozadu ani co se odezvy pixelů týče. Naměřené hodnoty se drží na rozumných 4,2 milisekundách, takže se bavíme o hodnotách srovnatelných s monitorem Gigabyte. 

Z hlediska designu nevypadá monitor nijak špatně. Čistý bezrámečkový vzhled doplňuje decentní podsvícení na zadní straně, které je poměrně pěkné. Nabízí rovněž všechny možnosti úpravy postavení – natáčení do stran, náklon dopředu a dozadu, úpravu výšky i otočení do vertikální polohy. Negativem je však velký podstavec monitoru, který na stole zabírá dost místa. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-13-12-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-12-57-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-13-15-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-13-20-screenshot.webp

Opět pozitivní je ale konektorová výbava monitoru. Nalezneme zde dvě plnohodnotná HDMI 2.1, jeden DisplayPort 1.4, USB-C s dobíjením výkonem až 96 W a dva USB-A porty, protože tomuto monitoru opět nechybí užitečná funkce KVM přepínače, tedy možnosti přepínat klávesnici a myš mezi několika zařízeními.

Ve výsledku je KTC M27P20 Pro nejvšestrannější monitor, na který jsme se zatím podívali. Má velmi rychlou odezvu pixelů, nádherné barvy s technologií Mini LED a už pouhým bonusem je pak USB-C, které umí přenášet obraz a dobíjet neskutečným výkonem 96 W. Bohužel se monitor nedělá ve velikosti 32 palců, která by se k němu hodila více. Dodatečným neduhem je dostupnost monitoru v Čechách. K testování nám byl zapůjčen z obchodu GeekBuying, který má tento monitor naskladněný v polských a německých skladech, takže přišel za přibližně 3 dny. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-14-2-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-13-25-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-13-46-screenshot.webp

Výhody

  • PlusSkvělý obraz pro filmy a hraní
  • PlusVelmi dobré HDR s 576 podsvícenými zónami
  • PlusRychlá odezva pixelů
  • PlusUSB-C schopné nabíjet výkonem 96 W
  • PlusVysoký jas 541 nitů (994 nitů v HDR)

Nevýhody

  • MínusVyžaduje barevnou kalibraci
  • MínusDostupná pouze 27" verze
  • MínusHorší dostupnost v ČR
KTC M27P20 Pro
KTC M27P20 Pro

Nádherný Mini LED displej

Samsung Odyssey Neo G7

  • Velikost: 32"
  • Typ panelu: Mini LED
  • Frekvence: 165 Hz
  • Rozlišení: 3840x2160 (4K)

Dále tu máme další monitor využívající technologii Mini LED, tentokrát od společnosti Samsung. Jedná se o 32" monitor se 4K rozlišením a obnovovací frekvencí 165 Hz. Kromě větších rozměrů má oproti předchozímu KTC i dvojnásobný počet podsvícených zón, a to 1196. 

Vyšší počet zón je při sledování HDR obsahu opravdu znát, k čemuž se přidává to, že má monitor vyšší maximální jas. Zážitek dále prohlubuje lehké zakřivení monitoru, přestože není příliš znatelné, kvůli relativně malé šířce obrazovky. Toto zakřivení je však nevýhodou pro jakoukoli grafickou práci, jelikož lehce zkresluje viděný obraz. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-14-46-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-16-53-screenshot.webp

Velkým pozitivem je u tohoto monitoru vysoká přesnost barev; patří mezi jeden z nejpřesnějších přímo z výroby. Další výbornou věcí je hodnota kontrastu displeje, kterou jsme naměřili přibližně devětkrát vyšší než u předchozích monitorů. Tato vysoká hodnota dává obrovský prostor pro širokou paletu barev a zajišťuje výraznou hloubku tmavých odstínů. 

Doba odezvy Odyssey Neo G7 je také skvělá. Bavíme se zde o přibližně čtyřech milisekundách, čímž tento monitor zaujal první příčku v našem testování. Obraz je krásně ostrý a kombinace s HDR se vám postará o kvalitní podívanou. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-15-34-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-16-3-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-16-11-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-16-16-screenshot.webp

Na všem dobrém však musí být něco špatné a v tomto případě je to konektorová výbava, která není zdaleka tak bohatá jako u ostatních testovaných. Stále tu nalezneme dvě HDMI 2.1 pro herní konzole, jeden DisplayPort 1.4 a dvě USB-A, ale kompletně chybí USB-C pro připojení dalších zařízení spolu s funkcí KVM přepínače, kterou tu obdobně budete hledat jen těžko.

K tomu se dále přidává ne zcela stabilní stojan, který sice nabízí všechny možnost otáčení, vyvýšení a vertikálního umístění, ale při manipulaci se poměrně dost viklá. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-15-51-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-16-28-screenshot.webp

Malý detail však potěší oko uživatele – na zadní straně naleznete podsvícený RGB kruh spolu s drobnými RGB prvky na přední straně monitoru. Ty můžete samozřejmě kompletně vypnout, nebo je můžete nechat synchronizovat s děním na obrazovce, a tak dodatečně okouzlit váš prožitek.

V závěru patří Samsung Odyssey Neo G7 k nejdražším monitorům, které tu uvádíme, ale zcela oprávněně. Má velmi rychlou odezvu, přesné barvy a vysoký jas, se kterým jde ruku v ruce 1196 podsvícených zón pro parádní HDR zážitek. Výsledkem je monitor, který můžeme všem doporučit, pokud tedy nejste grafik, kterému bude zakřivení ztěžovat práci, či nepotřebujete KVM přepínač, který u tohoto monitoru chybí. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-15-4-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-15-19-screenshot.webp

Výhody

  • PlusMini LED s 1196 podsvícenými zónami
  • PlusSkvělý HDR zážitek při sledování filmů a hraní
  • PlusVysoký jas
  • PlusRychlá odezva displeje 4,1 milisekund
  • PlusPoměrně dobrá kalibrace barev přímo z výroby
  • PlusDrobné zahnutí a 32" velikost

Nevýhody

  • MínusChybí USB-C a KVM přepínač
  • MínusHorší pozorovací úhly
  • MínusStojan monitoru není příliš stabilní
Samsung Odyssey Neo G7
Samsung Odyssey Neo G7

Super odezva a HDR zážitek

LG UltraGear 32GR93U

  • Velikost: 32"
  • Typ panelu: IPS
  • Frekvence: 144 Hz
  • Rozlišení: 3840x2160 (4K)

Museli bychom se za sebe stydět, kdybychom v tomto srovnání nezahrnuli některý z monitorů od společnosti LG, která má ve světě velmi populární řadu UltraGear. V tomto případě se jedná o model 32GR93U s 4K panelem, obnovovací frekvenci 144 Hz a příjemnou velikostí 32 palců.

Tento monitor vyniká zejména ve svém zpracování. Design je jednoduchý, avšak zároveň elegantní, a velmi oceňujeme hezký tenký profil monitoru. Vzadu se nachází nenápadné hexagonální podsvícení, které se jen kladně přidává k už tak pěknému vzhledu. Stojan shledáváme také jako dobrý, nezabírá příliš místa a je pevný. Opět u něho najdeme všechny možnosti úpravy polohy – výšky, natočení i možnost vertikálního posazení. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-18-5-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-17-55-screenshot.webp

Netradičně jsou umístěny konektory na zadní straně monitoru. Oproti standardnímu umístění konektorů tak, že směřují do stolu a kabely do nich zapojujeme zespoda, se výrobce rozhodl pro design, díky kterému kabely trčí z monitoru. To má výhodu, že jsou konektory snadno dostupné, ale může se jednat o problém v případě, že plánujete monitor umístit do VESA držáku. Z portů se nám tu nabízí dvě klasické HDMI 2.1 pro konzole, DisplayPort a dva USB-A porty, které bohužel nemají funkci KVM přepínače, a USB-C konektor též chybí.

Odezva monitoru je poměrně dobrá. Konkrétně jsme naměřili 5,3 milisekund, což ve srovnání znamená, že se blíží ke chváleným monitorům od Gigabytu, Samsungu a KTC. Ani barevná kalibrace z výroby není špatná, ale zároveň je v této oblasti místo pro zlepšení. Opravný ICC profil můžete opět najít tady na webu. Vzhledem k širokému barevnému gamutu se dá monitor opravdu parádně zkalibrovat, a tedy ho můžeme doporučit i náročnějším grafikům.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-18-40-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-19-7-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-18-54-screenshot.webp

LG 32GR93U je za nás monitor, který se nachází přesně mezi prémiovým Samsungem a levnějšími modely. Nabízí ostrý obraz díky rychlé odezvě, je kvalitně zpracovaný, nabízí poměrně vysoký jas s hodnotou okolo 450 nitů, ale chybí mu pár věcí. HDR certifikace je, obdobně jako u některých levnějších modelů, spíše falešná, protože monitor nemá jakékoli podsvícené zóny. Chybí i oblíbená funkce KVM přepínače spolu s USB-C portem a má slabší kontrast. Tak či onak s ním rozhodně chybu neuděláte a potvrdilo se nám, že LG opravdu dělá monitory na velmi dobré úrovni.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-19-5-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-18-18-screenshot.webp

Výhody

  • PlusVelmi kvalitní zpracování a tenký profil
  • PlusIdeální velikost 32 palců
  • PlusŠiroký barevný gamut vhodný pro grafiky
  • PlusOdezva monitoru 5,3 milisekund

Nevýhody

  • MínusSlabší kontrast
  • MínusChybí KVM přepínač a USB-C port
LG UltraGear 32GR93U
LG UltraGear 32GR93U

Střední cesta

ASUS ROG Strix XG32UQ

  • Velikost: 32"
  • Typ panelu: IPS
  • Frekvence: 160 Hz
  • Rozlišení: 3840x2160 (4K)

V našem srovnání nesmí samozřejmě chybět ani herní značka ASUS, přičemž jsme si k testování vypůjčili model ROG Strix XG32UQ. Opět se jedná o 4K herní IPS panel s velikostí 32 palců a lehce vyšší obnovovací frekvencí 160 Hz. 

V čem je tento monitor jiný? Tak třeba praktickou vychytávkou ve formě adaptéru, který vám umožňuje přímo na monitor připevnit webkameru. Výjimečný je také skvělým a přehledným nastavením, nad kterým zjevně někdo přemýšlel. Kromě užitečných drobností pro hráče jako počítadla FPS, zaměřovače či stopky, nabízí například funkci Extreme Low Motion Blur (ELMB – Extrémně nízké rozmazání pohybu), která vám dodatečně zostří dění na obrazovce. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-23-3-screenshot.webp

Nadstandardní je také hodnota jasu – ASUS si mezi IPS panely drží přední příčku s 551 nity, takže je vhodný i pro použití v pokoji s vysokou úrovní přírodního osvětlení. Náš testovací kus neměl tak přesné barvy jako třeba monitor od Samsungu, hlavně kvůli teplejšímu bodu bílé, avšak se nejednalo o nic, co by nešlo jednoduše upravit v nastavení. K tomu má 91% pokrytí profilu DCI-P3, takže opět vidíme široký barevný gamut, který se hodí pro grafickou práci.

Základní požadavky monitor splňuje opravdu bravurně. Zpracování působí skvěle a ovládání je také rovněž dobře vyřešeno kombinací joysticku a čtyř tlačítek, které nalezneme na zadní straně. Monitor má hezké tenké rámečky a k tomu podobně tenký stojan. Ten je sice lehce roztáhnutý, ale ve výsledku příliš místa nezabírá. Z hlediska ergonomiky však postrádáme možnost pivotu pro vertikální posazení, nicméně ostatní možnosti – nastavení úhlu, výšky a natáčení do stran, monitor umí.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-20-15-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-21-35-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-20-52-screenshot.webp

Kde už trochu monitor zaostává je odezva, což je pro hráče klíčové. Monitor nabízí několik různých “Overdrive” profilů, přičemž jsme shledali, že nejvyváženějším je “Level 2”, při kterém má monitor odezvu 7,7 milisekund. To je skoro dvojnásobná hodnota oproti nejlepším zde uvedeným monitorům. Samozřejmě, pokud hrajete pouze pomalejší příběhovky, tak to pro vás nebude znamenat jakýkoli problém, ale hráčům rychlejších titulů bychom doporučili poohlédnout se po jiném.

Podobně zamrzí absence USB-C konektoru; monitor nabízí dvě HDMI 2.1, Displayport 1.4 a dvakrát USB-A, ale bez funkce KVM přepínače.

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-22-20-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-21-56-screenshot.webp

Pokud máme být upřímní, je těžké tento monitor doporučit, když existují jiné, které jsme si zde uvedli, přesto má co nabídnout; Přívětivé prostředí, funkci ELMB pro ostřejší obraz a i trochu lepší podporu HDR díky vyššímu jasu, i když se stále jedná o základní LCD panel. Za nás je monitor ideální pro kombinaci pomalejších her a grafické práce, podobně jako předchozí monitor od LG. 

nejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-21-11-screenshot.webpnejlepsi-herni-4k-monitory-na-trhu-21-26-screenshot.webp

Výhody

  • PlusVysoký jas až 551 nitů
  • PlusVhodný i pro grafiky
  • PlusFunkce ELMB pro ostřejší obraz
  • PlusBohaté nastavení v OSD

Nevýhody

  • MínusChybí USB-C a funkce KVM
  • MínusPomalejší odezva oproti konkurenci
ASUS ROG XG32UQ
ASUS ROG XG32UQ

Prémiovější 4K monitor

Závěr

Vybrat nejlepší monitor z dnešního výběru je opravdu těžké. Všechny, až na jediný od značky iiyama, můžeme doporučit. Po důkladném testování však vyčnívají dva favorité. Pokud hledáte levný, ale přitom kvalitní 4K herní monitor, pak je Gigabyte M28U, téměř 3 roky po vydání, stále nepřekonaný. Se skvělou odezvou, praktickými funkcemi jako KVM přepínač a mnohými dalšími opravdu nenajdete v této cenové kategorii nic lepšího. Jenom pozor na nižší jas, kvůli kterému není zrovna vhodný pro používání vedle okna ve vašem pokoji.

Druhým favoritem je pak Samsung Odyssey Neo G7. Jedná se sice už o dražší kus, ale na oplátku dostanete technologii Mini LED, krásný HDR zážitek a opět velmi rychlou odezvou displeje. Avšak mu chybí některé zajímavé funkce, které najdeme i u levnějších monitorů, takže se sami musíte rozhodnout, co je pro vás hlavní.