Akko 3098 - Neobvyklá, ale dobrá klávesnice (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Publikace 10.8.2023

Značka Akko se pomalu, ale jistě, začíná na českém trhu usazovat. Prozatím u nás nabízí hlavně levnější modely, což ale nemusí znamenat, že jsou špatné. Akko je známé dobrým poměrem kvality a ceny a Akko 3098S má k tomu také velmi atraktivní layout kláves, který by mohl zaujmout ty, co nechtějí jen obyčejnou klávesnici.

Jak si Akko 3098S vede, si můžete přečíst v následující recenzi.

Zpracování
6,2/10
Klávesy
6,2/10
Spínače
9,1/10
Funkce
5,7/10
Software
4,7/10

Obsah balení

Poměrně velká krabice uživatele přivítá trochu netradičními barvami i motivem. Na papírovém přebalu je Big Ben, vyhlídkové kolo London Eye, Tower Bridge a několik dalších piktogramů, které dávají nahlédnout, o čem celá klávesnice tematicky vlastně bude. Nám klávesnice dorazila ve variantě World Tour London, ale motivů, které Akko prodává, je samozřejmě více.

V samotné krabici je kromě klávesnice také zelený USB-C kabel, dobře zpracovaný návod, keycap puller a hromada náhradních kláves.

Novelty keys, jak se většinou tyto doplňkové klávesy nazývají, jsou s tématikou Londýna. Najdete na nich Londýnské taxi, Double-decker autobus, fajfku, buřinku s knírem a mnoho dalších. Kláves navíc je 40 a k tomu se dá ještě připočítat 6 speciálních velkých kláves, tzv. “blocker keycaps”, které si představíme později. Jediné, co tedy chybí, je Switch puller. Což je trochu škoda, protože klávesnice podporuje výměnu spínačů.

img-20230720-185120.webpimg-20230720-184821.webpimg-20230720-183730.webp

Design klávesnice

Zeleno-bílá barevná kombinace klávesnice asi nebude sedět každému. Na druhou stranu oceňuji to, že se nejedná jen o další černou nebo bílou klávesnici, kterých je spousta. A pokud máte rádi Londýn nebo Království Velké Británie, bude vám londýnské téma jistě bližší. Pokud ne, Akko prodává spoustu dalších barevných variant.

To hlavní ale, co klávesnici odděluje od ostatních, je layout. Rozložení kláves typu 1800 nebo 96%. Oboje označení je víceméně shodné. Blok s písmeny a F-řadou se tváří normálně, až na menší klávesy kolem pravého shiftu. Jsou tu i šipky, ale nad nimi už není blok systémových kláves. Ten se schovává nad numerickou částí. A právě numerická část, která je převzatá z full-size klávesnic, je tu ten zvláštní prvek. Uživatel nepřijde téměř o žádné klávesy při přechodu z plnohodnotné klávesnice, ale zároveň není 96% layout o moc větší, než je TLK (80%). To může být pro mnoho uživatelů velmi zajímavá alternativa. Pokud byste nechtěli používat čísla v numerickém bloku, tak se dají přes Num Lock vypnout a místo čísel se zapne sekundární vrstva se systémovými klávesami, jako je Page Down, Delete, Insert a další. Je to klasické rozložení, které znáte z full-size klávesnic.

img-20230720-184723.webpimg-20230720-182342.webp

Osobně mi na tomto layoutu trochu vadí, jak nejsou vycentrované šipky vůči zbytku klávesnice. Jsou tak nějak posunuté do místa, které není zarovnané ani s jednou stranou. Některé klávesnice mají nad šipkami ještě takový malý blok kláves, které toto nabourávají a dodávají tak alespoń nějakou symetričnost.

Rozměry klávesnice jsou 328 x 134 x 40 mm a váha zhruba 1,1 Kg bez kabelu.

img-20230720-182957.webp

Zpracování a konstrukce

Akko 3098S je celoplastová klávesnice, která spoléhá na klasický systém zacvakávacích krytů do sebe. Plate drží několik málo šroubků, takže dostat se do klávesnice není problém. Klipsy jsou ale jako obvykle nepříliš vhodné pro časté úpravy klávesnice. PCB je uložené na výstupcích ze spodního krytu, tedy klasický “Tray mount” systém. Jeho výhody i nevýhody jsou nasnadě.

A když jsme u vnitřností, nejsem sice žádný nadšenec do PCB, ale to PCB, které je v Akko 3098S, je určitě jedno z těch nejhezčích, které se mi dostalo do rukou. Je nádherně čisté, se zarovnanými komponenty a barevná kombinace černého PCB, fialových spínačů a modrých hot-socketů je parádní. Mezi PCB a Plate výrobce použil pevnou pěnu pro zlepšení akustických vlastností. Na nic dalšího, kromě promazaných stabilizátorů, bohužel nezbyly prostředky. Takže pokud si budete chtít vyplnit zbylý prostor spodního krytu nějakou výplní, nebude to problém.

img-20230714-171547.webpimg-20230714-171709.webp

Plast spodního i horního krytu je spíše levnější už od pohledu, ale svojí práci udělá. Když na to přijde, není šasi klávesnice úplně nejpevnější při pokusu o zkroucení, ale stále to není nic hrozného. Vnější hrany by mohly být lépe opracovené, přece jen malý otřep je na nich znát.

Na horním krytu je pěkné logo Akko na pravém rohu a kromě indikačních LED na numerickým blokem, již nic dalšího zajímavého neobsahuje.

img-20230714-171448.webp

Spodní kryt má na starosti poměrně hluboko zapuštěný USB-C konektor a výklopné nožičky. Ty se dají nastavit na dvě výšky. Gumové protiskluzové samolepící podložky jsou samozřejmostí.

Celkově působí Akko 3098S trochu levněji, na druhou stranu klávesnice opravdu levná je. Při ceně 1390 Kč je zpracování i kvalita plastů adekvátní.

img-20230720-182447.webpimg-20230720-182530.webp

Klávesy, spínače a stabilizátory

Již od prvního pohledu do katalogu klávesnic v e-shopu, bylo vidět, že Akko 3098S bude mít co nabídnout. Ať už se to týká netradičních kláves nebo spínačů. Naschvál jsme si objednali na recenzi taktilní spínače, abychom trochu rozvířili ty lehce stojaté vody lineárních spínačů.

Klávesy

S profilem kláves ASA jsme se již seznámili u Akko 3068B. Jedná se o takový hybrid mezi vysokým SA a standardním Cherry profilem. Což je pro spoustu uživatelů pořád ještě snesitelná cesta, než se rovnou vydat směrem SA nebo třeba MT3 profilu.

V úvodu jsem sice psal, že jsou klávesy bílo-zelené, ale oni jsou ve skutečnosti spíše lehce našedlé. Musím říct, že jim to ale asi sluší víc, než kdyby byly jen sněhově bílé.

Klávesy jsou typu PBT a DoubleShot. Vydrží vám tedy beze změny barvy téměř neomezeně dlouho. Tloušťka kláves je spíše průměrných 1,3 mm a jejich povrch je jen mírně hrubý, poměrně příjemný na psaní.

img-20230720-182757.webp

Zvolený font je ale skvělý. Je perfektně čitelný a elegantně tenký. Zde žádné “herní” prvky nehledejte. To samé platí i pro klávesy navíc. U těch se ještě na chvilku zastavím.

Tzv. “Blocker keycaps” jsou pro mě tak trochu záhadou. Fungují tak, že se prostě nasadí místo 4 jednotlivých kláves a zastávají tak po naprogramování v PC funkci jedné jediné klávesy. Na výběr je dohromady 6 takových kláves. Tedy ne, že bych se s tím v rámci naší klávesnicové komunity nesetkal, ale reálné používání jde trochu proti tomu, proč si pořizovat například větší klávesnici. Po nasazení klávesy s rozměrem 2x3 přijdete o většinu čísel a nahradíte je vlastně jen jednou funkcí. Proč si nekoupit rovnou menší klávesnici? Možná se to ale někomu esteticky líbí, na jiný účel jsem prozatím nepřišel. Samotné klávesy mají jiný profil, který nekoresponduje ani se zbytkem ASA kláves, takže jejich použití je ještě o trochu diskutabilnější.

img-20230720-182122.webpimg-20230714-182259.webp

Spínače

Sám jsem sice zastáncem lineárních spínačů ve vlastních klávesnicích, ale když jsem viděl, že se Akko 3098S dodává také s taktilními spínači Akko CS Jelly Purple, neváhal jsem ani minutu. Hned na úvod, kdo by chtěl například srovnat Cherry MX Brown a jeho klony s Akko Jelly Purple, tak to je rozdíl mezi jízdou na okruhu v Dacii Duster nebo AMG ONE.

Taktilní odpor je výrazný a zřetelný i pod prsty a vždy víte, zda jste klávesu aktivovali nebo ne. Odpor začíná hned na začátku chodu a vyžaduje zhruba 55 gramů váhy pro její překonání. Při návratu spínače do výchozí polohy pak dojde k druhému bodu odporu, takže jistota sepnutí je vynikající.

img-20230720-182826.webp

Akko CS Jelly Purple jsou promazané z výroby, ale ne běžným způsobem, na který jsme z lineárních spínačů zvyklí. Namazaná je třecí plocha mezi sliderem a kovovým kontaktem. Zbytek spínače je bez maziva. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že bude spínač nějak dřít, ale opak je pravdou.

Chod je, až na bod nejvyššího taktilního odporu, opravdu hladký a příjemný. Není slyšet žádné tření plastů a dokonce nejsou ani nějak extra hlasitější, než promazané lineární spínače. Výrobní tolerance jsou také velmi malé a dostat se do spínače chtělo poměrně velké úsilí. Akko CS Jelly Purple jsou na výsost povedené.

img-20230714-181353.webp

Stabilizátory

Co by to bylo za klávesnici, která by dostala špatné stabilizátory. Akko se již v tomto ohledu v praxi osvědčilo, takže má očekávání byla, i přes nízkou cenu, poměrně vysoká. Akko se opravdu snaží a stabilizátory typu Cherry jsou skvělé. Mají sice trošku vůli v uložení v plate, ale nijak nerachtají ani nejsou jinak slyšet.

Jejich promazání je více než dostatečné a dokonce ani mezerník nebo backspace, nevykazují žádné vůle nebo nepříjemné zvuky.

img-20230720-182912.webp

Zvuk

Akustika mechanické klávesnice je, jak víme i z praktického používání, poměrně důležitým aspektem. Protože ne každý z nás je na vždy při používání počítače v místnosti sám.

Akko 3098S je postavená klasickým Tray mount systémem, tudíž sendvič z PCB a Plate sedí rovnou na výstupcích spodního krytu. To poměrně jasně určuje, jak bude klávesnice hlasitá. A Akko 3098S hlasitá bezesporu je. I přes skvělé spínače a pěnu na PCB, se zvuk přenáší do těla. A tělo bez výplní přece jen zní trochu dutě a při psaní to je pak znát.

img-20230720-182231.webp

Zvuk není špatný, ale je na můj vkus o trochu více hlasitý, než by si klávesnice zasloužila. Na druhou stranu je tu prostor pro nějaké ty úpravy a kdo chce, jistě vydoluje daleko příjemnější naladění. Vzhledem k ceně si myslím, že se i dá trochu přimhouřit oko.

Soundtest

Akko 3098S
Další soundtesty

Software

A teď k samotné aplikaci Akko Wired Manager. Ta se instaluje přes běžný .exe soubor. Nicméně i když se zaškrtne angličtina, aplikace je stále nastavená do čínštiny. Přepnutí je naštěstí jednoduché, stačí vpravo nahoře kliknout na ozubené kolečko a z rolovátka vybrat nápis, který má méně znaků, viz. screenshot. Tím se vybere angličtina a i když není překlad 100%, pro běžné ovládání funkcí to stačí. Trochu nepříjemným bugem je to, že při každém zapnutí aplikace je opět nastavená čínština, takže se vždy musí přehodit jazyk.

Program umí vlastně všechny funkce, které byste si mohli vymyslet. Má dohromady 20 přednastavených světelných efektů a 1 uživatelský. RGB je poměrně výrazné, takže nepřijdete o žádnou z barev. A všechny efekty se dají nastavit rovnou na samotné klávesnici. Ať už se jedná o jednotlivé efekty, nebo barvy, jas a rychlost, viz. výčet zkratek níže.

snimek-obrazovky-2023-07-14-191425.webpsnimek-obrazovky-2023-07-14-191503.webp

Možnost nastavit si jednotlivé klávesy, je samozřejmě také. Nicméně měnit příkazy v sekundární vrstvě nelze, takže ani nastavit například funkce přes Fn klávesu.

Pro nahrávání maker je v aplikaci samostatná záložka. Pro makra je také v návodu poměrně rozsáhlý názorně vyvedený postup, dokonce na několik stránek, co kdy a jak mačkat. Takže není problém si nahrát nějaké makro přímo na klávesnici.

snimek-obrazovky-2023-07-14-191614.webp

V poslední záložce jsou různé funkce, jako je například uzamknutí klávesy Win, výměna WASD za šipky, Game Mode nebo změna USB report rate. Nicméně ikona s názvem “6 key” nemám tušení co dělá. Zkoušel jsem snad všechny kombinace a scénáře, ale nepoznal jsem rozdíl při zapnuté nebo vypnuté funkci. Nejdřív mě napadla možnost, že to bude mít co dělat s těmi Blocker klávesami, které jsou v balení, ale ani to se mi nepotvrdilo. A výrobce nemá nikde nápovědu.

Jednotlivé profily se dají lokálně uložit a importovat, jednotlivé funkce jsou ale aktivní jen tehdy, pokud aplikace běží na pozadí.

snimek-obrazovky-2023-07-14-191535.webp

Se softwarem od Akko jsem se již před nějakým časem seznámil. Celkem běžný ovládací program, který je vybavený vším, čím je potřeba. A protože jsem jej měl ještě od minula nainstalovaný, klávesnici jsem po připojení chtěl přirozeně nastavit právě v Akko Cloud Driver. Nicméně klávesnice se ne a ne v programu objevit. Ani po restartu, po reinstalování programu, ani po zapojení přes jiný USB port. Nic z toho nefungovalo a pak jsem si vzpomněl, že možná má výrobce nějakou starší aplikaci, která by mohla fungovat.

A když jsem se vydal do sekce Download přímo na webu Akko, vyskočilo mi tam pro model 3098S zmínka o jakémsi Akko Wired Manager. U které byla také zvláštní poznámka, že jej nemám používat, pokud je moje klávesnice bezdrátová. Což testovaný model není. Zkusil jsem tedy Akko Wired Manager nainstalovat a heuréka, na první připojení vše funguje.

Proč výrobci nedokáží integrovat ovladače svých výrobků do jedné aplikace, která ve výsledku dělá pořád jedno a to samé, alespoň pro klávesnice, mi je trochu záhadou. Není to totiž zdaleka poprvé, kdy jsem na stejný případ narazil.

Klávesové zkratky

Protože je Akko 3098S klávesnice, která má téměř všechny běžné funkce dostupné na jediné kliknutí, seznam zkratek není tak vyčerpávající, jako obvykle.

V balení je samozřejmě návod, kde jsou tyto zkratky vypsané, nicméně při brouzdání webem Akko jsem narazil i na PDF soubor s manuálem pro model 3098S a kupodivu se ne úplně shoduje s tím z balení. Některé zkratky jsou uvedené jen v jednom a ne v druhém a vice versa. Zkratky pro Fn + F9 - F12 by měly být nějaké custom profily RGB podsvícení, ale nepodařilo se mi je nějak nastavit, takže je tu nechám jen takhle uvedené slovem.

Fn + F1 - Správce souborů

Fn + F2 - E-Mail

Fn + F3 - Hledání Windows

Fn + F4 - Domovská stránka

Fn + F5 - Přehrávač

Fn + F6 - Přehrát/Pauza

Fn + F7 - Další skladba

Fn + F8 - Předešlá skladba

Fn + P - Print Screen

Fn + C - Kalkulačka

Fn + M - Mute

Fn + < - Snížit hlasitost

Fn + > - Zvýšit hlasitost

Fn + W - Přehození šipek a WASD

Fn + pravý Control - Dlouhý stisk pro přehození pravého Controlu na Menu

Fn + Win - Uzamčení Windows klávesy

Fn + ~ - Dlouhý stisk pro Reset klávesnice

Fn + Q - Windows rozložení

Fn + O - MacOS rozložení

Fn + Del - Efekt 1-5

Fn + Ins - Efekt 6-9

Fn + PgUp - Efekt 9-13

Fn + PgDn - Efekt 14-18

Fn + L - Vypnutí/Zapnutí podsvětlení

Fn + šipky nahoru/dolů - Změna jasu

Fn + šipka vlevo - Změna směru efektu

Fn + šipka vpravo - Změna barvy

Fn + - - Zpomalení efektu

Fn + = - Zrychlení efektu

Závěrečné zhodnocení

Na recenzi jsme tu měli už několik levnějších klávesnic a Akko 3098S k nim s cenou 1390 Kč dozajista také patří.

Její kvality se nedají přehlédnout, protože to by nebylo Akko, aby nemělo alespoň jeden nebo dva komponenty opravdu nadstandardní. Pokud chcete výborné taktilní spínače Akko CS Jelly Purple, kvalitní ASA klávesy, dobře ošetřené stabilizátory a podporu hot-swap, není na trhu zase tak moc konkurence.

img-20230720-182406.webp

Konstrukčně to sice je stále jen obyčejný Tray mout v měkkém, ale dostatečně kvalitním plastu. Hlučnost je i díky tomu trochu vyšší, na to je dobré si dát pozor.

A tedy nějaké mínusy? Mohl bych asi zmínit konstrukci, ale popravdě za podobné peníze nikde nic jiného nedostanete. Ano, ovládací aplikace je očividně pro starší modely, ale zase tolik času v ní asi nebudete trávit, aby něco na celkovém hodnocení něco změnila. Teoreticky absence Bluetooth, ale opět vzhledem k ceně ostatní výbavě, to je spíše jen malá připomínka. Ne všem musí sedět barevná kombinace nebo Londýnské téma, ale to je už věc osobních preferencí.

img-20230720-184610.webpimg-20230720-185145.webp

To bude opravdu vše, takže pokud sháníte něco, co není taková ta zaběhnutá klasika v podobě TKL, menších 75% nebo full-size klávesnic, můžete s klidným vědomím vyzkoušet 96% u Akko 3098S, nespálíte se.

Výhody

 • Plus Neobvyklá 96% velikost klávesnice
 • Plus Výborné spínače Akko Jelly Purple
 • Plus Hot-swap podpora (výměna spínačů)
 • Plus Dobře ošetřené stabilizátory
 • Plus Kvalitní ASA klávesy
 • Plus Netradiční barevné varianty klávesnice

Nevýhody

 • Mínus Software by si zasloužil větší péči
 • Mínus Vyšší hlučnost klávesnice
Zpracování
6,2/10
Klávesy
6,2/10
Spínače
9,1/10
Funkce
5,7/10
Software
4,7/10

Celkové skóre

Akko 3098S
Skóre
6,4/10
Průměrné
Zpracování
6,2/10
Klávesy
6,2/10
Spínače
9,1/10
Funkce
5,7/10
Software
4,7/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

Dark Project One KD87A
 • Plus TKL verze
 • Plus Tišší zvuk
 • Plus Lépe dostupná
 • Mínus Horší klávesy
Akko 3068B Plus
 • Plus Menší velikost
 • Plus Bluetooth i 2,4 GHz
 • Plus Hezčí barva
 • Mínus Vyšší cena