Dark Project One KD87A - Nejlevnější kvalitní klávesnice? (Recenze)

Zbyněk Polívka Zbyněk Polívka Zbyněk
Publikace 3.8.2023
Publikace 3.8.2023

Spousta uživatelů hledá levnou klávesnici, kterou zapojí a vše bude fungovat přesně tak, jak by mělo. Dark Project One KD87A Skeleton Violet nabízí sice jen základní výbavu, ale už od prvního pohledu by mohla zaujmout mnoho potenciálních kupců.

Zda má smysl přemýšlet nad koupí této levné herní klávesnice si povíme v dnešní recenzi.

Zpracování
6,6/10
Klávesy
6,4/10
Spínače
8,2/10
Funkce
5,4/10
Software
4,8/10

Obsah balení

Tentokráte bude tato kapitola opravdu hodně skromná, protože v balení je jen návod, keycaps puller a samotná klávesnice. To je opravdu vše a tím je vlastně jasně dáno, kam bude Dark Project One KD87A cenově spadat.

dark-project-kd87a-24.webpdark-project-kd87a-25.webpdark-project-kd87a-27.webpdark-project-kd87a-28.webp

Design klávesnice

Na první pohled jistě zaujme neobvyklá barevná kombinace. Tedy bílá není neobvyklá, ale fialová se nevidí ani na daleko dražších custom klávesnicích. A když se k tomu přidá i fialový plate a dokonce i fialový kabel, tematicky máme v rukou zajímavý kousek. Hodně připomíná Jokera, stačí přidat trochu zelené barvy.

Klávesnice je typu TKL, tedy standardní rozložení bez numerického bloku. TKL s 87 klávesami je dnes jedno z nejoblíbenějších rozložení kláves, na které lze běžně narazit a už díky tomu má klávesnice dobrý předpoklad zaujmout kupce. Prim hraje také velmi dobré RGB podsvícení, které je silné a má výrazné barvy.

dark-project-kd87a-2.webpdark-project-kd87a-3.webp

Klávesnice má dnes již méně obvyklou konstrukci typu “floating keys”. To znamená, že nemá horní kryt, který by zakrýval spínače a ty jsou tak vidět na první pohled. A plate, který je normálně skrytý, je teď vidět v plné kráse.

Výhody a nevýhody takového řešení jsou ekonomické a do jisté míry také estetické, protože výrobce používá plate coby vrchní vrstvu a nemusí vyrábět ještě samotný kryt. Takže záleží spíše na tom, jestli se vám takovýhle typ klávesnice líbí nebo ne.

Potěšilo mě ale to, že všechny fialové díly jsou jsou si barvou velmi blízko, takže má klávesnice konzistentní barevnost.

Rozměry klávesnice jsou 362 x 138 x 39 mm a celkem nízkou vahou 865 gramů i s kabelem a zhruba 830 gramů bez kabelu.

dark-project-kd87a-10.webp

Zpracování a konstrukce

Konstrukce upevnění PCB je klasické “tray mnout”. PCB je tedy přišroubované rovnou do výstupků ze spodního krytu Je to ta nejjednodušší konstrukce, se kterou se lze v moderních klávesnicích setkat. Kvalita plate je průměrná, má hrubší povrch a netrpí na nějaké otřepy nebo jiné nedodělky, ale nečekejte pěkný kartáčovaný hliník, jako má například Corsair u svých klávesnic.

Trochu mě zamrzel integrovaný kabel. Nedá se ani vyměnit ani odpojit, což nepovažuji za úplně uživatelsky přívětivé.

dark-project-kd87a-9.webpimg-20230604-181852.webp

Na spodním krytu jsou dvě výklopné nožičky, které mají jen jednu polohu a jsou pogumované, aby vám klávesnice necestovala po stole.

Co se týče dalších vychytávek, jako je silikonová výplň, poronová pěna, silikonové nožičky a další, tak na ty tu bohužel nevyzbyl prostor. Dark Project One KD87A je klávesnice orientovaná převážně na nízkou cenu a jediné, na co zbyly prostředky, tak jsou promazané spínače a stabilizátory.

dark-project-kd87a-19.webp

Klávesy, spínače a stabilizátory

Klávesnice toho sice z nadstandardních funkcí ani výbavy moc nenabízí, ale přece jen si výbava zaslouží menší rozbor.

Klávesy

Ty jsou výraznou částí klávesnice samotné, protože jí barevně doplňují v netradičním odstínu fialové. To je barva, která se v našem hobby neobjevuje příliš často. Písmena, mezerník a pár F-kláves je bílých, zbytek je fialový. Jedná se o Double-shot klávesy z ABS plastu. Někdo by se mohl zhrozit, jakože ABS, vždyť je to přece nekvalitní. A pravdu by měl jen z části. ABS má skutečně horší vlastnosti, než PBT, ale tahle klávesnice také stojí jen lehce nad tisíc korun. Písmena jsou spíše menší velikosti a jedná se takový trochu generický, ale dobrý font.

dark-project-kd87a-1.webp

Čitelnost je s podsvícením dobrá, dokonce i fialové klávesy jdou přečíst. Jakmile se ale podsvícení vypne, z fialových kláves nedostanete ani písmeno. Povrch je lehce hrubý a od pohledu se klávesy netváří nekvalitně, byť si stačí připlatit pár set korun za znatelný skok dopředu. Tloušťka je pak zhruba 1,1 mm, což by odpovídalo ceně.

dark-project-kd87a-6.webpdark-project-kd87a-16.webp

Spínače

Použité spínače jsou “staré známé” G3ms Sapphire, které Dark Project používá v mnoha svých klávesnicích. Jedná se o z výroby promazané lineární spínače s vahou pružinky 50 gramů a celkovým chodem 4 mm.

Jejich chod je díky promazání velmi jemný a ani když se na něj trochu zatlačí trochu z boku, nikde nic neškrábe. Samotné promazání je poměrně silné, ale to si časem sedne, takže případný pocit, že je lubrikace moc, rychle přejde.

dark-project-kd87a-17.webpdark-project-kd87a-7.webp

Vzhledem k tomu, že se Dark Project One KD87A pohybuje cenou kolem 1300 Kč, nevidím absenci Hot-Swap soketů jako výrazné mínus. Klávesnici tedy ale tímto nemůžu doporučit pro jakékoliv úpravy, snad kromě nějaké výplně těla pěnou.

dark-project-kd87a-8.webp

Stabilizátory

Ty jsou klasické “plate mount” typu Cherry, takže jsou přimontované rovnou do vrchního plate. Jsou z výroby promazané, což jim rozhodně jen prospělo. Sice se nejedná o kdovíjak kvalitní promazání, ale rozdíl mezi zcela nepromazanými a i trochu promazanými stabilizátory je obrovský. Trochu zamrzí větší tolerance z výroby, takže se tělo stabilizátorů viklá v průřez v plate a časem se budou možná objevovat nové zvuky při psaní.

dark-project-kd87a-15.webpdark-project-kd87a-13.webp

Tady se také ukazuje nevýhoda klávesnice, která nepodporuje hot-swap, protože klávesy se nedají jednoduše vyndat a s nimi i stabilizátor na opravu nebo úpravu. Nicméně pokud dokážete alespoň trochu pájet, není to taková dřina.

dark-project-kd87a-14.webp

Zvuk

Zvuk je samozřejmě velmi subjektivní, ostatně jako celý tento koníček kolem mechanických klávesnic. Ale přece jen se dá mluvit o rozdílech mezi špatným a dobrým. A Dark Project One KD87A se řadí mezi ty lepší ve své cenové relaci. Promazané spínače i stabilizátory jsou tím hlavním a vlastně jediným, co klávesnici odděluje od plev. Co se stane, když klávesnici výrobce neupraví vůbec, si můžete přečíst v recenzi na Niceboy K700X Pro.

dark-project-kd87a-12.webpdark-project-kd87a-4.webp

Konstrukce klávesnice je přirozeně také jedním z velkých faktorů, stejně jako použité materiály a případné výplně v podobě silikonu nebo pěnové folie. Přestože má klávesnice opravdu jen ty promazané stabilizátory a spínače, není její zvuk špatný. Její zvukový projev je hlasitější a také díky absenci více rezonuje a zní dutě. Ale nejedná se o otravný nebo nepříjemný zvuk. A mě, coby nadšence do klávesnic, neuráží. Za své peníze dostanete odpovídající zvuk:

Software

A začneme pěkně zhurta. Už v několika předchozích recenzích na Dark Project jsem nebyl zrovna nadšený z celého systému, který má výrobce na svém webu. Jaké překvapení mě ale čekalo, když jsem klávesnici připojil a snažil jsem se jí načíst v programu, která jsem pro Dark Project klávesnice již několikrát používal. A ten mi stále hlásil, že “žádná podporovaná klávesnice není připojena”. Aplikaci jsem smazal, přeinstalovat, restartoval PC, připojil do jiného USB. Prostě klasický trobleshooting.

A až pak mě napadlo, jestli třeba není model K87A novější, nebo třeba starší z nabídky. Zabrouzdal jsem tedy na web Darkproject.eu, rovnou přes proklik ze stránky pro danou klávesnici a našel jsem aplikaci, která by měla být kompatibilní. Nesla název “DPone” - asi podle řady klávesnic “ONE”.

snimek-obrazovky-2023-06-11-191441.webp

Jenže menší překvapení mě čekalo pod druhým souborem s názvem “K87A”. Zkusil jsem teda nainstalovat obě dvě aplikace. A záhy jsem přišel na to, že i když se jinak jmenují a jejich spouštěcí soubory jsou jinak pojmenované, jedná se pořád o tu samou aplikaci. Ano, je to zamotané a Dark Project by si měl tohle dát dokupy.

Ale teď už k aplikaci samotné. Ta je jiná, než aplikace s názvem Dark Project pro novější klávesnice, například Dark Project KD83A, a na jejím grafickém rozhraní je to poznat na první pohled. Odkazuje na web, který už ale není aktivní a vypadá spíše jako jedna z prvních verzí ovládací aplikace. Ovládání je trochu nemotorné, ale když se přes uživatelské rozhraní prokoušete, tak funkčně je na tom DPone relativně ještě dobře.

Dovolí vám nastavit jednotlivě klávesy na jiné funkce, nastavit si makra a spuštění základních Windows příkazů. Ve druhé záložce je pak nastavení RGB podsvícení. To je skládá z běžných efektů, kterých je 13, včetně jednoho uživatelského profilu. U efektů lze měnit rychlost a jas a to je víceméně vše. V poslední záložce s názvem Settings je pouze tlačítko pro reset klávesnice do výchozího stavu.

Klávesové zkratky

Většina klávesnic má na svých klávesách nějaké piktogramy nebo popisy, co která klávesa dělá. Což platí jak pro primární, tak pro sekundární vrstvu. V případě Dark Project One K87A tomu tak není, takže je dobré si zkratky zapamatovat.

Fn + Esc - zapne/vypne podsvícení

Fn + F1 - Multimedia

Fn + F2 - Snížení hlasitosti

Fn + F3 - Zvýšení hlasitosti

Fn + F4 - Mute

Fn + F5 - Stop

Fn + F6 - Předchozí skladba

Fn + F7 - Play/pauza

Fn + F8 - Další skladba

Fn + F9 - Email

Fn + F10 -Můj Počítač

Fn + F11 - Kalkulačka

Fn + F12 - Vyhledávání

Fn + šipky nahoru a dolů - ovládání jasu

Fn + šipky doleva a doprava - rychlost podsvícení

Fn + Win - zamknutí/odemknutí klávesy Win

Fn + Pause - konfigurace vlastního podsvícení

Fn + Home - hlavní barva podsvícení

Fn + Print - změna efektů podsvícení

Fn + Del - reset klávesnice, 3 sekundy

Závěrečné zhodnocení

Levných klávesnic se za poslední dobu vyrojilo poměrně velké množství, ale jen pár vybraných má smysl pořizovat. Vyplatí se ale Dark Project One K87A Skeleton Violet? Inu, hodně záleží na tom, co od klávesnice očekáváte. Její zpracování je celkem dobré, má promazané spínače i stabilizátory, což je vždy plus a zvolený font také nikoho neurazí. Někomu bude chybět možnost výměny spínačů, klávesnice totiž nemá hot-swap. Klávesnice také používá starší verzi softwaru, ve které není tolik možností a je škoda, že novější verze softwaru není s modelem K87A kompatibilní. Integrovaný kabel se dnes také moc nevidí.

Zvukově je to vzhledem k ceně v pořádku, spousta klávesnic zní daleko hůře. Vzhled i konstrukce jsou staršího data vydání a je jen na vás, jestli se vám styl “floating keys” líbí.

Celkově vzato kolem a kolem, promazané spínače a stabilizátory udělají hodně a nebýt jich, měl bych asi o hodně víc práce klávesnici doporučit ve světle dnešní nabídky.

Výhody

  • Plus Výjimečně dobrý zvuk ve své cenové kategorii
  • Plus Promazané spínače i stabilizéry
  • Plus Netradiční fialová barva
  • Plus Kvalitní zpracování klávesnice

Nevýhody

  • Mínus Špatně dohledatelný software
  • Mínus Neutrální černá varianta stojí vyšší částku
  • Mínus Kabel není vyměnitelný
Zpracování
6,6/10
Klávesy
6,4/10
Spínače
8,2/10
Funkce
5,4/10
Software
4,8/10

Celkové skóre

Dark Project One KD87A
Skóre
6,3/10
Průměrné
Zpracování
6,6/10
Klávesy
6,4/10
Spínače
8,2/10
Funkce
5,4/10
Software
4,8/10

Zajímavé alternativy

CZC Halfling
  • Plus Nižší cena
  • Plus 65% velikost
  • Plus Bezdrátová
  • Mínus Horší zvuk
  • Plus TKL velikost
  • Plus Černá varianta
  • Plus Lepší software
  • Mínus Horší zvuk
CZC Dwarf
  • Plus TKL velikost
  • Plus Černá i bílá
  • Plus Bezdrátová
  • Mínus Horší zvuk