Niceboy ORYX K700X PRO - Snaha se cení (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Publikace 28.5.2023

Mechanická klávesnice za atraktivní cenu je v poslední době čím dál více vyhledávaným zbožím. Niceboy přináší na trh svou vlastní vizi v podobě Niceboy ORYX K700X PRO, která se utká s nemalým množstvím konkurence. Jak si klávesnice stojí a zda se vyplatí její koupě se dozvíte v naší recenzi.

Zpracování
3,3/10
Klávesy
5,7/10
Spínače
3,9/10
Funkce
4,1/10
Software
5,7/10

Videorecenze

Zhodnocení Niceboy Oryx K700X Pro.

Obsah balení

Krabice s fotopotiskem samotné klávesnice je vybavená USB-C kabelem, návodem a keycap pullerem pro vytahování kláves. USB kabel je opletený, i když trochu tuhý.

Výrobce přidává navíc docela fajn náhradní klávesy, které si můžete sami vyměnit. Nejen CTRL nebo ALT, ale také “herní klávesy” WASD a pár dalších.

niceboy-oryx-na-web-recenze-0-25-screenshot-1.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-0-25-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-0-33-screenshot.webp

Design klávesnice

Klávesnice má formát typu 65%, který nemá F řadu kláves ani čísla, ale za to má šipky a některé systémové klávesy. Klávesnice má 67 kláves.

Niceboy se rozhodl nasednout na vlnu poslední módy v podobě otočného kolečka hlasitosti. To sice zabírá jedno místo další klávesy, ale zase přidává ovládání hlasitosti. Za mě je kolečko skvělým přídavkem.

Vedle systémových kláves jsou pak tři LED, které signalizují zapnutý CapsLock, zamknutou klávesu Win. A co dělá ta třetí LED? Popravdě jsem na to nepřišel. Na webu výrobce ani v návodu se o tom nepíše a na nic z toho, co jsem zkoušel, nereaguje. Dokonce ani na NumLock nebo Scroll Lock ani na žádné jiné funkce nebo kombinace.

RGB podsvícení kláves je rovnoměrné a poměrně silné, takže je vidět i za dne. Dokonce umí i slušně bílou barvu, což oceňuji.

niceboy-oryx-na-web-recenze-2-42-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-3-18-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-6-44-screenshot.webp

Na spodu klávesnice jsou dvě nožičky s pogumováním, které se dají vyklopit do dvou pozic. Je možné si tak klávesnici nastavit podle vlastního pohodlí. A ne nutně mají všechny klávesnice tuto možnost, takže i když je sám nepoužívám, je dobře, že je Niceboy přidal.

Některé uživatele jistě může mrzet také absence jakéhokoliv bezdrátového připojení. Niceboy komunikuje pouze přes kabel.

Klávesnice je tedy určená těm, co nepotřebují moc kláves, ať už na psaní nebo na hraní her. Nezabírá moc místa na stole a od pohledu vypadá i díky kolečku hlasitosti dobře.

Rozměry klávesnice jsou 327 x 114 x 39.2 mm a váha je spíše skromných 745 gramů.

niceboy-oryx-na-web-recenze-3-8-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-3-12-screenshot.webp

Zpracování a konstrukce

Jak se to má ale s kvalitou zpracování? Tady bych si dovolil být trochu více kritický. I když stojí klávesnice 2000 Kč, nemůžu jí odpustit to, že ze všech součástí je cítit snaha ušetřit. Celkově působí klávesnice docela lacině a bohužel to nezmění ani zbytek komponent, které jsou osazené. Ty si rozebereme hned v další kapitole.

Chod i jednotlivé odrážky kolečka jsou přesné, kolečko je pevné a neviklá se. Také jeho stisk, který slouží pro ztlumení zvuku, je jasně definovaný. Pod rukama mi prošlo poměrně dost klávesnic s kolečkem hlasitosti a kupodivu kolečko na Niceboy Oryx K700X PRO patří opravdu k těm lepším.

niceboy-oryx-na-web-recenze-3-16-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-6-56-screenshot.webp

Konstrukce upevnění plate s PCB je provedeno klasickým stylem, kdy plate dosedá na výstupky plastového těla klávesnice a celé je to přišroubované přes samořezné šroubky. Zvuk se tak může pohybovat volně po celé konstrukci, což se promítne do horšího zvuku klávesnice. Tělo klávesnice neobsahuje žádné další tlumící prvky, jako je pěna nebo silikonová výplň.

Tělo klávesnice je samozřejmě z plastu a ten ještě obstojí. Je trochu tenký, ale s velkou pravděpodobností vydrží delší dobu.

niceboy-oryx-na-web-recenze-5-32-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-3-25-screenshot.webp

Klávesy, spínače a stabilizátory

V předchozí kapitole jsem naťuknul komponenty, kterými je klávesnice osazená, takže pojďme na ně.

Klávesy

Ty jsou vyrobené z PBT plastu technologií Double-shot, v tomto ohledu vydrží uživateli dlouhé roky. Mají příjemný hrubší povrch. Jedná se o typ Cherry, takže jeden z nejběžnějších profilů, které se dnes používají. Primární znaky jsou prosvícené, takže čitelnost jednotlivých znaků je skvělá.

Za zmínku stojí font, který je střídmý a písmena jsou jednoduchá a dobře čitelná dokonce i při vypnutém podsvícení. Nicméně použitý typ plastu, a jeho nízká tloušťka kolem 1 mm, jsou hlavním důvodem, proč klávesnice zní tak tence a vysoko.

niceboy-oryx-na-web-recenze-2-17-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-2-38-screenshot.webp

Náhradní červené i černé klávesy z balení jsou ty samé, jen v jiných barvách. Čitelnost červených kláves je poněkud horší, než u těch černých.

Ještě bych zmínil jednu drobnost ohledně kláves. Na některých českých obchodech se píše, že má klávesnice českou lokalizaci kláves. Což ale od prvního pohledu není pravda. Sada, kterou je klávesnice osazená, je klasická ANSI v anglické jazykové mutaci.

niceboy-oryx-na-web-recenze-6-53-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-2-21-screenshot.webp

Spínače

Gateron je jedním z největších výrobců spínačů pro mechanické klávesnice. Většina jeho novějších spínačů má dobré renomé a není proto divu, že je najdeme v mnoha mnoha klávesnicích. 

Niceboy ORYX K700X PRO je osazena takovou tou klasikou mezi spínači - Gateron Brown. Jedná se o spínač s hmatovou odezvou, takže uživatel ví, kdy spínač sepne. Je to vlastně takový univerzální typ spínače. Vhodný jak na psaní, tak na hraní.

Je proto škoda, že nemohou být díky tomu spínače promazané. To by totiž výrazně tuto hmatovou odezvu zmenšilo. Popravdě za lineární spínače bych byl asi trochu raději, ale nejedná se o výrazné mínus.

niceboy-oryx-na-web-recenze-4-59-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-6-16-screenshot.webp

Ještě doplním, že spínače potřebují 55 gramů pro stisk, celkovou dráhu mají 4 mm a jsou taktiní. Tedy s hmatovou odezvou. Spínače bohužel nejsou výměnné, PCB nepodporuje hot-swap.

Stabilizátory

Pomalu a jistě se dostáváme k dalšímu zakopanému psu. Stabilizátory jsou důležitou součástí každé klávesnice, která má velké klávesy. Obzvláště v poslední době si mnoho výrobců tuto skutečnost uvědomuje a samotným stabilizátorům věnuje péči.

Jenže v Niceboy se asi dohodla jen polovina týmu a ta druhá dělala něčem jiném. Vazelína je totiž nanesena jen v místě klipsu, kam se zacvakne vyrovnávací drát. O zbytek se už nikdo nepostaral.

Plate, ve kterém je tělo stabilizátoru nacvaknuté, má dost velké vůle a stabilizátor tak hrozně rachtá. Když se k tomu připočte částečná absence promazání a kvalita kláves i samotných stabilizátorů, je celkem jasné, že zvukový projev nebude moc dobrý. I tak levná klávesnice, jako je nedávno testovaná CZC Halfling, měla stabilizátory velmi slušně ošetřené. A to stojí polovic.

niceboy-oryx-na-web-recenze-6-23-screenshot.webp

Zvuk klávesnice

Z předchozích řádků je celkem zjevné, jaká bude tato stať o zvuku. Všechny součásti klávesnice jsou podřízeny co nejvyšší marži a to se samozřejmě odráží v tom, jak klávesnice zní. Absence promazání pružinek ve spínačích a upevnění plate s PCB se vyznačuje výraznou kovovou rezonancí. Představte si dlouhý kovový dozvuk po stisknutí jakékoliv klávesy.

K tomu se přidají neošetřené stabilizátory, tenké klávesy a zvukový profil je na světě. Jedná se opravdu o lacině znějící zařízení, které i mírně zkušenému uživateli radost moc neudělá.

niceboy-oryx-na-web-recenze-3-36-screenshot.webp

A popravdě, pokud bych se měl pustit do nějakých úprav, aby klávesnice zněla alespoň o trochu lépe, strávil bych u toho asi celý den.

Zvuk klávesnice

Niceboy Oryx K700X Pro
Další soundtesty

Software a funkce

Samozřejmě i Niceboy používá nějaký ten software, který slouží pro nastavení periferií. Naleznete jej přímo na webu výrobce Niceboy. Aplikace nabízí téměř všechny standardizované možnosti a nastavení, na které jsme zvyklí.

Jednotlivé klávesy se dají nabindovat na jiné, dá se jim přiřadit i nové funkce. Pro potřeby maker je software také připraven. Dokonce je možné nastavit různé funkce i pro kolečko hlasitosti.

snimek-obrazovky-2023-04-22-183747.webpsnimek-obrazovky-2023-04-22-183802.webp

Nastavení RGB je také samozřejmost. Na výběr je zhruba 18 efektů a jejich variací. Osvětlení se dá nastavit i na samotné klávesnici pomocí kombinací kláves, viz níže. Pro nastavení vlastního podsvícení je tu pak kombinace Fn+N. Tato zkratka aktivuje tzv. Uživatelské nastavení, u kterého si můžete nastavit podsvícení jednotlivých kláves. Co stisk klávesy, to změna barvy podsvícení. To samé lze pak udělat i v samotném softwaru.

Co ale aplikaci chybí je editace vrstev příkazů. Nelze si tak nastavit pro vrstvu pod klávesou Fn další funkce. To znamená, že je uživatel odkázán pouze na ty zkratky, které nastavil výrobce. Klávesnici je možné přes dodávaný software resetovat do továrního nastavení a lze jí také aktualizovat firmware.

snimek-obrazovky-2023-04-22-183818.webpsnimek-obrazovky-2023-04-22-183851.webpsnimek-obrazovky-2023-04-22-183725.webp

Klávesové zkratky

Jelikož má Niceboy ORYX K700X PRO o trochu méně kláves, než mají klasické klávesnice, spousta funkcí se musí ovládat přes klávesové kombinace. Je mi tak trochu záhadou, proč někteří výrobci nepřidávají tolik používané zkratky pro ovládání multimédií. Stejná situace je u nedávno recenzované CZC Halfling a Akko 3068B Plus.

Klávesnice tak nemá ovládání multimédií a nelze jej ani nijak přiřadit na sekundární vrstvu. Jediné co lze, tak je obětovat jednu z mála kláves právě pro tento účel. Zbytek je ale celkem standardní seznam pro ovládání sekundárních funkcí.

 • Fn + Del - 3s podržení - resetování do továrního nastavení
 • Fn + Win - uzamknutí Win klávesy
 • Fn + P - Print Screen
 • Fn + / - Scroll Lock
 • Fn + L - Insert
 • Fn + ů - Home
 • Fn + § - End
 • Fn + PgUp/PgDn - rychlost podsvětlení
 • Fn + šipky nahoru a dolů - zvýšení a snížení jasu
 • Fn + šipky doleva a doprava - přepínání barvy a efektu podsvícení
 • Fn + TAB - přepínání režimu podsvícení
 • Fn + \ - vypnutí podsvícení
 • Fn + N - vlastní nastavení podsvícení
 • Fn + I - Windows
 • Fn + O - Mac OS

Závěrečné zhodnocení

Pokud jste přečetli alespoň větší část text recenze, nebude pro vás její závěr překvapující. Niceboy ORYX K700X PRO je levná klávesnice a jsem schopný přimhouřit klidně obě oči, když na to přijde. Jenže jsou chvíle, kdy ani to nestačí.

Niceboy vydal mechanickou klávesnici, která následuje trendy - má moderní 65% rozměr a kolečko hlasitosti. Také zvolený font kláves je příjemně neutrální a RGB podsvícení není špatné. To všechno je fajn. Bohužel to je z plusů vlastně vše. Zbytek je minimálně trochu odfláknutý ve světle konkurence, která nemusí být nutně o moc dražší.

niceboy-oryx-na-web-recenze-0-34-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-1-57-screenshot.webpniceboy-oryx-na-web-recenze-9-37-screenshot.webp

Klávesnice je hlučná, má laciné klávesy, špatně ošetřené stabilizátory, nejzákladnější konstrukci a celkově špatný zvuk s velkou dávkou rezonance. A alespoň bluetooth by také bylo fajn. Klávesnice v této cenové kategorii jej mívají poměrně běžně. Obávám se, že konkurence je v tohle dále.

Namátkou vlastně cokoliv od Akko (3068B Plus nebo 5057B Plus), levnější CZC Halfling, Keychrony řady V nebo klidně Fekker IK75V3. Příplatek několik set korun je opravdu dobré zvážit. Více našich tipů najdete ve výběru top klávesnic roku 2024.

Pokud vás zvuk klávesnice moc nezajímá a Niceboy ORYX se vám líbí, tak proč ne. V opačném případě se opravdu raději podívejte k výrobcům, kteří následují trendy o trochu více do hloubky a věnují výrokům větší péči.

Výhody

 • Plus Hezký design klávesnice v kombinaci s červenými klávesami
 • Plus Decentní font klávesnice
 • Plus Kvalitní kolečko hlasitosti
 • Plus Příjemný povrch kláves
 • Plus Odpojitelný USB-C kabel

Nevýhody

 • Mínus Absence bezdrátového připojení
 • Mínus Neoptimální stabilizátory
 • Mínus Špatný zvuk
Zpracování
3,3/10
Klávesy
5,7/10
Spínače
3,9/10
Funkce
4,1/10
Software
5,7/10

Celkové skóre

Niceboy Oryx K700X Pro
Skóre
4,5/10
Špatné
Zpracování
3,3/10
Klávesy
5,7/10
Spínače
3,9/10
Funkce
4,1/10
Software
5,7/10

Zajímavé alternativy

Akko 3068B Plus
 • Plus Lepší zvuk
 • Plus Hot-swap
 • Plus Bezdrátové připojení
 • Plus Nižší cena
CZC Halfling
 • Plus Nižší cena
 • Plus Lepší stabilizéry
 • Plus Bezdrátové připojení
 • Mínus Horší klávesy