ASUS ROG PG27AQDM ASUS ROG PG27AQDM

ASUS PG27AQDM - Můj nový oblíbený herní monitor? (Recenze)

Honza Malý Honza Malý Honza
Publikace 17.5.2023
Publikace 17.5.2023

Dnes se podíváme na ASUS PG27AQDM, jeden z nejlepších herních monitorů na současném trhu. Jeho cílovou skupinou jsou především hráči kompetitivních her, jako je Overwatch, Valorant, nebo Apex. Tento monitor přichází s řadou funkcí, které jsou přizpůsobeny potřebám nejnáročnějších hráčů.

Během naší recenze se zaměříme na to, jak tyto funkce v praxi fungují a jaký dopad mají na herní zážitek. Ať už jste zapálený hráč nebo jen hledáte nový monitor pro svou herní sestavu, tato recenze vám pomůže zjistit, zda by mohl být ASUS PG27AQDM vaším novým oblíbeným herním monitorem.

Zpracování
8,8/10
Odezva
9,7/10
Barvy a jas
7,8/10
Ergonomie
9,5/10
Konektory
5,5/10

VIDEORECENZE

Můj nový oblíbený herní monitor.

Konečně OLED v malé velikosti

ASUS PG27AQDM představuje zcela nový přírůstek na trh herních monitorů. Jedná se o jeden z prvních 240 Hz 1440p OLED monitorů dostupných na trhu. Před nějakým časem jsme měli možnost recenzovat jeho 42 palcovou alternativu, ale velikost se ukázala jako překážka pro mnoho uživatelů. Většina lidí totiž nechce doma 42 palcový kolos, a proto mnozí netrpělivě čekali, až divize LG začne vyrábět menší 27 palcové panely, kterých se zhostí výrobci jako ASUS, MSI či Gigabyte. A právě ASUS novinku máme v dnešním testu.

ASUS PG27AQDM tedy nabízí to nejlepší z dostupného hardwaru v menším a praktičtějším balení. Tento monitor je tedy skvělou volbou pro ty, kteří hledají vysoce kvalitní herní monitor, ale nechtějí obětovat příliš mnoho místa. V následujících odstavcích se na tento monitor podíváme trochu detailněji.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-0-33-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-6-27-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-0-58-screenshot.webp

Přecházím z IPS na OLED?

Osobně jsem dlouhou dobu využíval ASUS VG27AQ, IPS panel se 165 Hz a rozlišením 1440p. Ale jakmile jsem měl možnost vyzkoušet nový OLED monitor od ASUSu, musel jsem svůj starý IPS monitor na tři týdny odložit stranou. Rozdíl mezi IPS a OLED je tak velký, že IPS vedle OLED působí téměř jako zastaralá technologie.

Nejdůležitějším faktorem je zde odezva pixelů. Odezva pixelů udává, jak rychle přejde displej z jedné barvy do druhé. Jinými slovy, jak rychle se dokážou pixely změnit z jednoho stavu do druhého. A čím rychlejší je odezva pixelů, tím lépe.

Zde je graf, který znázorňuje odezvu pixelů na mém starém IPS panelu ASUS VG27AQ. Průměrná odezva pixelů se pohybovala okolo 8,5 ms, což způsobovalo, že při frekvenci 165 Hz se stihlo udělat pouze 43% přechodů. V praxi to znamená, že při vykreslení nového snímku z grafické karty často vidíte ještě pixely z předchozího vykresleného snímku. Tento jev se nazývá ghosting a způsobuje rozmazaný obraz ve hrách, což žádný hráč rozhodně nechce.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-2-6-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-1-50-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-1-56-screenshot.webp

Odezva monitoru

Pokud se ale podíváme na odezvu pixelů u novinky od ASUSu, tedy PG27AQDM, zjistíme, že je téměř okamžitá, pohybuje se kolem 0,8 ms. To je ten obrovský rozdíl, který přiměje mnoho lidí k tomu, aby po vyzkoušení OLEDu nechtěli nic jiného.

V praxi to znamená, že se pixely obnovují tak rychle, že obraz je neustále ostrý. Lépe se vám trackují nepřátelé ve hře a obrazovka vás mnohem více vtáhne do děje. U IPS monitoru máte pocit, že se díváte na obrazovku, ale u OLEDu je obraz tak přirozený pro lidské oko, především díky rychlé odezvě, že obrazovka působí mnohem více 3D a mnohem přirozeněji.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-2-29-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-2-18-screenshot.webp

Odezva monitoru při nízkých FPS

OLEDy mají navíc ještě jednu hezkou vlastnost - když používáte Freesync nebo G-sync, které tento monitor podporuje, sjednocujete obnovovací frekvenci monitoru s FPS ve hrách. Pokud hrajete náročnou hru a běží vám jen například na 60-80 FPS, OLED si stále drží perfektní odezvu displeje napříč všemi obnovovacími frekvencemi.

Ukážu vám nyní opět IPS monitor ASUS VG27AQ ve 165 Hz, následně ve 100 Hz a poté ještě v nízkých 60 Hz. Vidíte, že obrazovka postupně degraduje a má čím dál horší odezvu displeje, jak obnovovací frekvence potažmo FPS jdou dolů.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-3-13-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-3-19-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-3-22-screenshot.webp

Pokud vám ale ukážu nový OLED ASUS PG27AQDM a budu vám promítat moje testovací grafy odezvy pixelů od 240 Hz až postupně k 60 Hz, všimněte si, že se s obnovovací frekvencí vůbec nemění odezva pixelů, stále zůstává naprosto instantní. To je krásná vlastnost OLED panelů pro hráče - ať už hrajete na vyšší FPS nebo nižší FPS, stále máte krásně čistý obraz, což u IPS panelů nebylo možné.

Herní zážitek

Lepší odezva pixelů ale není jediným benefitem OLEDu. Pojďme se podívat na další věci, které mě během testování novinky hodně bavily. Zaprvé, OLED má doslova miliony podsvícených zón a tím dokáže perfektně adresovat HDR obsah, tedy lokálně zobrazovat tmavší a světlejší scény. Oproti tomu IPS panely mají v lepším případě jen pár podsvícených zón, takže všechno tak nějak splývá do sebe.

Jediným zlepšením jsou pak Mini LED monitory, například Samsung Odyssey Neo G7, který ve studiu také testuji. Ten už má přesně 1196 podsvícených zón, vykreslování HDR už je na podstatně lepší úrovni, ale stále se to nedá srovnávat s OLEDem.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-4-26-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-4-38-screenshot.webp

U OLEDu můžete každou jednotlivou LED vypnout či zapnout a tím dokážete perfektně adresovat HDR mapování. Při testování ASUS PG27AQDM jsem si ve hrách hodně užíval scény, kde máte světlé objekty, jako jsou různá světla, slunce, obloha - to všechno se dokáže vykreslit s vrcholem až 1000 nitů. A pak tam máte i tmavé scény, které dokážou jít až k hodnotě 0 nitů, protože se pixely dokážou úplně vypnout.

Tím se vytváří dynamický rozsah, který obrazovka díky vysokému kontrastu dokáže perfektně zobrazit. Velký rozsah mezi černou a světlou scénou se ale nejvíce hodí pro FPS tituly, kde chcete co největší separaci jednotlivých objektů, aby se vám soupeř co nejlépe trackoval.

Když zkombinujete perfektní odezvu pixelů OLEDu, tedy čistý obraz, ještě s nekonečným kontrastem OLEDu, máte zaděláno na výrazně lepší výsledky ve hrách. Tento rozdíl bych přirovnal k přechodu z myši za 300 Kč na myš za 2 000 Kč - skill to sice nenahradí, ale rozdíl v trackování je velký a hodně vám to ve hrách pomůže.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-5-16-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-2-44-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-2-48-screenshot.webp

Jas, kalibrace a anti-reflexní vrstva

OLED herní monitory jsou pro hry naprosto perfektní, ale jaké bylo používání novinky od ASUSu při práci, ať už v prohlížeči, při psaní scénářů a podobně? Začneme tím, co se ASUSu podařilo vyřešit dobře.

Zaprvé, na zádech monitoru je větší heatsink, který umožňuje rychleji odvádět teplo z OLED panelu. Dělá se to především proto, aby se vám tak rychle nevypaloval obraz, což je pro OLED typické. Tato funkce také umožňuje nastavit vyšší jas. Z mých měření vyplývá, že ASUS PG27AQDM jas opravdu výrazně vylepšuje, alespoň ve srovnání s předchozí alternativou o velikosti 42 palců.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-5-45-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-12-53-screenshot.webp

269 nitů při 100% bílé obrazovce nevypadá oproti některým IPS panelům úplně nejlépe, ale jas byl vždy velkým problémem OLED displejů. Konečně se dostáváme na rozumné hodnoty, takže se monitor konečně hodí i pro používání přes den, alespoň v rámci možností.

Taky oceňuji, že ASUS používá anti-reflexní vrstvu, což opět u některých OLEDů bývá problém. Jakmile jsem před monitor postavil nějaký zdroj světla, světlo se celkem příjemně rozptýlilo po obrazovce, takže vrstva zde funguje dobře.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-6-24-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-6-40-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-6-14-screenshot.webp

Dále jsem u monitoru naměřil velmi slušné pokrytí barevného gamutu: 100% pokrytí sRGB, 90% pokrytí AdobeRGB a téměř 96% pokrytí DCI-P3. To znamená, že tento panel by z hlediska pokrytí barev byl naprosto perfektní pro grafiky, ale zároveň větší barevný gamut je žádoucí pro správnou podporu HDR.

Jakmile si Windows přepnete do HDR režimu, začne se využívat daleko větší paleta barev, aby systém dokázal správně vykreslit HDR, a je dobré vědět, že i panel větší paletu barev zvládne pokrýt.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-6-53-screenshot.webp

Jedinou nevýhodou je, že že monitor měl nepatrně horší kalibraci z výroby. Krásně si pohrál s odstíny šedé, ale pak měl trochu potíže s některými specifickými barvami. Ve výsledku jsem naměřil odchylku od referenčních hodnot 3,1, což je trochu více, ale dá se to případně vyřešit opravným ICC profilem, který jako vždy zdarma umisťuji na web GeekBoy.cz. Tento profil vám následně správně nastaví barvy a budete mít přesnější výstup.

Barevná kalibrace

Čím nižší hodnota delta E, tím lepší kalibrace z výroby.

ASUS ROG PG27AQDM
ASUS ROG PG27AQDM
Δ E 3,10
AOC G2590PX
AOC G2590PX
Δ E 4,56
ASUS PG42UQ
ASUS PG42UQ
Δ E 2,47

Využití pro práci

Při hodnocení monitoru ASUS PG27AQDM je důležité se ptát, jak dobře se hodí nejen pro hraní her, ale také pro běžné pracovní úkoly. V tomto směru přináší ASUS několik příjemných funkcí, jako je Uniform Brightness. Tato funkce je určena k tomu, aby zajistila konzistentní jas na celé obrazovce, bez ohledu na to, jak se mění obsah zobrazený na monitoru.

Například, pokud pracujete s bílým oknem Wordu a začnete ho zvětšovat, jas se bez zapnutého Uniform Brightness postupně zmenšuje a obrazovka se ztmavuje. Uniform Brightness dělá to, že jas zafixuje a svítivost displeje se nebude dynamicky měnit. To může být při práci velmi příjemné.

Nicméně, i když ASUS vylepšil použitelnost OLED pro práci, stále bych nedoporučoval OLEDy pro pracovní účely. Důvodem je, že OLEDy mají jiný rozložení pixelů než ostatní typy monitorů, a systém Windows s tím někdy zápasí. To znamená, že text, písmo a ikonky na ploše mohou být rozmazané a nepřirozené. Pokud tedy hodláte na tomto monitoru provádět hodně produktivní práce, možná byste měli zvážit jinou možnost.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-9-10-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-8-31-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-8-40-screenshot.webp

Funkce proti vypalování displeje

Další otázkou je, jak dlouho panel vydrží při produktivní práci. OLED displeje mají tendenci trpět na vypalování obrazu, zejména statických prvků, které jsou typické pro pracovní prostředí, jako jsou ikonky v dolním navigačním panelu nebo okraje oken ve Windows.

ASUS se snažil tento problém řešit pomocí několika funkcí, jako je spořič obrazovky, pravidelné čištění pixelů, posouvání obrazovky nebo detekce statických elementů. Tyto funkce určitě doporučuji zapnout, ale pokud hledáte monitor primárně pro práci, možná byste měli zvážit jiný typ panelu, jako je IPS nebo mini LED. Protože ať vám říká kdo chce co chce, statické elementy se vám dříve či později do monitoru vypálí.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-10-0-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-10-22-screenshot.webp

Hodí se na práci?

Závěrem, ASUS PG27AQDM je ideální pro ty, kdo hledají především herní monitor a používají počítač pro práci jen občas. Pokud je vaším cílem pracovní monitor, možná byste měli hledat jinde.

Zpracování, konektory a ergonomie

Jedním z nejvíce oceňovaných aspektů monitoru ASUS PG27AQDM je jeho design a zpracování. S jemně vypracovanými detaily, tenkými rámečky a prémiovým provedením je tento monitor nejen funkční, ale i vizuálně atraktivní doplněk jakékoliv herní sestavy.

Stojan monitoru je rovněž kvalitně zpracován a nabízí robustní podporu pro monitor. Díky možnosti posouvání obrazovky nahoru a dolů, natáčení doleva a doprava, a naklánění směrem k vám nebo od vás, tento monitor nabízí vysokou úroveň ergonomie a přizpůsobivosti pro různé herní nebo pracovní scénáře.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-10-49-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-11-9-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-11-17-screenshot.webp

Ovládání monitoru je intuitivní díky joysticku, který je umístěn pod logem ROG v dolní části monitoru. Pokud vás znepokojuje, že podsvícené logo ROG nebo jiné prvky by vás mohly v noci rušit, můžete je v nastavení jednoduše vypnout.

Co se týče konektivity, monitor je vybaven portem DisplayPort 1.4, který podporuje obnovovací frekvenci 240 Hz. Nicméně, monitor má také dva porty HDMI 2.0, což může být pro některé uživatele nevýhodou. Tyto porty podporují pouze obnovovací frekvenci 120 Hz a mohou způsobit problémy s kompatibilitou s herními konzolemi jako Xbox Series X nebo Playstation 5, jelikož neumožňují využití funkcí, které přináší HDMI 2.1, jako je variabilní obnovovací frekvence nebo optimalizace input lagu.

Na druhou stranu, monitor obsahuje USB hub s dvěma rychlými porty USB-A, což je určitě plus. Další pozoruhodný detail je závit na vrchní straně stojanu, který je ideální pro umístění webkamery nebo kamery na hlavu stativu. Toto je drobný, ale užitečný prvek, který ukazuje, že ASUS myslel na potřeby uživatelů při návrhu tohoto monitoru.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-11-27-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-12-13-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-12-2-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-12-43-screenshot.webp

Závěrečné zhodnocení

Po pečlivém testování je můj verdikt jasný: ASUS PG27AQDM je jedním z nejlepších herních monitorů, které můžete momentálně najít na trhu. Jeho perfektní odezva pixelů, ohromující kontrast a řada užitečných OLED funkcí vás jistě nadchnou.

Nicméně, je třeba mít na paměti, že tento monitor není nejlepší volbou pro ty, kdo ho chtějí využít primárně pro práci. Důvodem je horší čitelnost textu a potenciální riziko vypálení obrazu.

muj-novy-oblibeny-herni-monitor-7-4-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-herni-monitor-7-58-screenshot.webp

Cena monitoru se pohybuje kolem 32 000 Kč (1350 euro). Aktuální cenu si můžete ověřit pomocí odkazů, které naleznete dole skrze náš automatický systém párování cen. Tento monitor je určený především pro hráče, kteří neřeší rozpočet, mají výkonnou PC sestavu a hledají nejlepší, co aktuální trh nabízí.

Doporučil bych kombinaci tohoto monitoru s naší doporučenou sestavou za 40 tisíc Kč, která aktuálně obsahuje kartu Radeon 7900 XT. Tato sestava nabízí skvělý poměr ceny a výkonu a je ideální pro 240 Hz monitor při hraní FPS titulů.

Výhody

 • Plus Neskutečně rychlý obraz pro FPS tituly typu Apex, Valorant nebo Overwatch 2
 • Plus Miliony podsvícených zón, takže displej je skvělý pro hraní a sledování v HDR
 • Plus Jeden z nejjasnějších OLED monitorů, které jsou aktuálně na trhu
 • Plus Solidní konstrukce, několik možností přizpůsobení ergonomie a praktický držák kamery
 • Plus Funkce, které zlepšují zážitek z OLED panelu (např. Uniform Brightness)

Nevýhody

 • Mínus HDMI konektory jsou pouze verze 2.0 (špatná kompatibilita s Xbox Series X a Playstation 5)
 • Mínus Nehodí se na práci a hry, kde máte furt stejné statické elementy
 • Mínus Kalibrace barev z výroby by mohla být nepatrně lepší
Zpracování
8,8/10
Odezva
9,7/10
Barvy a jas
7,8/10
Ergonomie
9,5/10
Konektory
5,5/10

Celkové skóre

ASUS ROG PG27AQDM
Skóre
8,3/10
Doporučujeme
Zpracování
8,8/10
Odezva
9,7/10
Barvy a jas
7,8/10
Ergonomie
9,5/10
Konektory
5,5/10

Zajímavé alternativy

 • Plus Větší velikost
 • Plus 4K rozlišení
 • Plus Nižší cena
 • Mínus Méně HDR zón
 • Plus Větší velikost
 • Mínus Vyšší spotřeba
 • Mínus Nižší jas
 • Mínus Dražší
 • Plus Vyšší jas
 • Plus Nehrozí vypálení
 • Plus Lepší cena
 • Mínus Horší odezva