Asus ROG Azoth - Neuvěřitelná herní klávesnice? (Recenze)

Zbyněk Polívka Zbyněk Polívka Zbyněk
Publikace 8.5.2023 (upraveno 13.5.2023)
Publikace 8.5.2023 (upraveno 13.5.2023)

Mnoho výrobců se dnes pouští do vývoje vlastních mechanických klávesnic. ASUS sice není úplně nováček, ale doteď měl spíše trochu nezáživné klávesnice, které zaujaly spíše širokou veřejnost, než nadšence.

ASUS ROG Azoth se to ale snaží změnit. Přináší spoustu drobností, které z této klávesnice dělají adepta na jednu z nejlepších prebuild klávesnic na trhu.

Zpracování
9,2/10
Klávesy
4,7/10
Spínače
8,8/10
Funkce
9,8/10
Software
5,6/10

Balení

Stať o balení bývá většinou docela krátká, ale ASUS přistoupil k příslušenství poněkud jinak. Základ v podobě dobrého návodu, samolepek a kabelu, jsme asi čekali všichni. Čím se ale ASUS ROG Azoth liší od ostatních klávesnic, je adresování komunity klávesnicových nadšenců. A jak toho ASUS dosáhl? Tak, že přidal dokonce celou sadu propriet pro úpravy klávesnice.

V prvé řadě to je Keycap puller a Switch puller. Pak tři náhradní spínače a Switch opener. To je nástroj, který slouží pro rozebrání spínače. A když jej máte otevřený, můžete si jej umístit do akrylátové desky a zkusit si jej manuálně štětcem promazat přiloženým mazivem Krytox 205G0.

V balení jsou ještě také malé gumové podložky, které si zkušenější uživatel může nalepit pod stabilizátory. Na papírové kartičce je QR kód, který vás přenese na YouTube Asusu, kde se dozvíte, jak všechny tyhle věci dělat. To je opravdu velký krok, protože sada činností, jako je manuální promazání spínačů, je výsadou opravdu jen klávesnicových nadšenců. Nebo tedy ještě donedávna byla.

Teď má kdokoliv možnost si vyzkoušet a zjistit, jestli jej to baví, nebo ne. A možná to také přiláká nové tváře do našeho hobby.

Design a zpracování

ASUS je značka, která míří hlavně na hráče PC her a na jejich designu je to vidět na první pohled. Všechny ty “naštvané pohledy”, ROG loga, ostré a agresivní tvary a font jsou jasným vzkazem. Na druhou stranu je ale klávesnice při používání vlastně docela normální, protože není vidět ani na boky ani na zadní část. Takže jediné, co klávesnici prozrazuje, je asi jen ten font na klávesách. A možná OLED displej v pravém horním rohu.

Font má tedy výrazný “herní” nádech a tak trochu alternuje mezi jedním a druhým fontem. Na hlavních klávesách s písmeny je tučný a hranatý. Na modifikátorech a systémových klávesách (Shift, Ctrl, Alt, PgDn a další) je použitý trochu střídmější font. Osobně použití herního fontu sice chápu, ale i tak se mi nelíbí. Nicméně to je jen osobní záležitost každého uživatele. A navíc se dají klávesy vyměnit.

rog-azoth-zkouska-2-48-screenshot.webp

Velkou zajímavostí, a vlastně takovým středobodem celé klávesnice, je černobílý OLED displej a jeho ovládací joystick. Displej má na starosti zobrazování všemožných informací a dokáže přehrávat také gify, a to i ty vlastní nahrané do paměti klávesnice.

ASUS ROG Azoth je svým formátem tak trochu na pomezí 75%. A to právě kvůli OLED displeji, který zabírá místo několika klávesám, které bychom jinak na jeho místě našli. To je jeden z kompromisů, na který se musí uživatel připravit. Na druhou stranu, funkčnost je displeje skvělá, takže se nemusí nutně jednat o mínus.

rog-azoth-zkouska-4-7-screenshot.webprog-azoth-zkouska-8-29-screenshot.webp

Co se zpracování týče, ASUS se nepouští do experimentů a jde na jistotu. Horní kryt je z hliníku, spodek klávesnice z velmi kvalitního plastu. Oba kryty jsou k sobě přišroubovány 10 šroubky. Šroubky jsou také jediné, co klávesnici drží celou pohromadě. Takže žádné laciné plastové klipsy nebo samořezné šroubky do plastu, což chválím. Spodek klávesnice je vybavený sadou výklopných nožiček, které lze nastavit na dvě polohy - nižší a vyšší. Kromě toho mohu pochválit ještě vzor na plastu. I když na něj není při používání klávesnice vidět, je fajn, že se ASUS uvolil klávesnici zkrášlit i zde.

Na čele klávesnice je pak přepínač mezi třemi typy připojení. K dispozici je 2,4 GHz, Bluetooth a klasický kabel. Vedle je zdířka, která se sice tváří, že by mohlo být passthrough USB, ale jedná se pouze o magnetický slot pro dongle. Škoda, třeba příště. Na druhé straně je pak USB-C, které slouží pro kabelové připojení a nabíjení klávesnice.

rog-azoth-zkouska-3-12-screenshot.webprog-azoth-zkouska-2-13-screenshot.webprog-azoth-zkouska-2-20-screenshot.webp

Bez mučení se přiznám, že mě celkově ASUS ROG Azoth baví hlavně výbavou a designem (kromě fontu na klávesách). Je sice pravda, že za 5700 Kč se až nebezpečně přibližuje zajímavým custom klávesnicím, které hrají zcela jinou ligu ve zpracování a v materiálech. Ale téměř žádná z nich nenabízí tak univerzální výbavu. Ale to je téma na úplně samostatný článek.

Klávesnice má rozměry 326 x 136 x 40mm a váhu 1186 gramů.

Asus ROG Azoth
Asus ROG Azoth

Klávesnice pro herní nadšence

Klávesy a spínače

Stejně, jako nedávno recenzovaná Dark Project K083a, má i ASUS své vlastní spínače s názvem ROG NX Switch. Klávesnice mi přišla ve verzi s lineárními červenými spínači. ASUS dále nabízí ještě taktilní hnědé a klikací modré, všechny vyráběné na zakázku.

Spínače

ASUS, tak jako mnoho dalších výrobců poslední dobou, přichází se spínači promazanými z výroby. Červené spínače jsou přesně takové, jak název napovídá. Tedy 45g odporu, 4mm celkové dráhy a lineární chod. Vnitřek spínače je také převzat od Cherry, byť kryt je typu NX, nikoliv MX. Má tedy jednu velkou nožičku, místo čtyř malých. A pro ASUS je vyrábí známý výrobce spínačů Kailh.

ASUS ROG NX Red je tedy promazaný z výroby a musím říct, že velmi dobře. Mazivo je naneseno rovnoměrně a konzistentně a jejich chod jde opravdu jako po másle. Ani při stisknutí klávesy z boku nebo nějakého nepříznivého úhlu, není chod nijak ovlivněný a je stále perfektní. Klávesnice, resp. její PCB, disponuje funkcí Hot-Swap, takže pokud by vám spínače nevyhovovaly, není problém je vyměnit za nějaké jiné.

Mimochodem switch puller z balení je skvělý a patří určitě mezi nejlepší, které jsem kdy používal.

rog-azoth-zkouska-4-20-screenshot.webprog-azoth-zkouska-8-1-screenshot.webprog-azoth-zkouska-8-14-screenshot.webp

Klávesy

Klávesy jsou z PBT plastu a jsou vyrobené technologií DoubleShot. ASUS tvrdí, že se jedná o jejich vlastní variaci na Cherry profil. Při porovnání s Cherry profilem, který sám používám asi nejvíce, jsou si klávesy hodně podobné a netrénované oko by stěží našlo rozdíl. Jejich tloušťka je spíše průměrných 1,35 mm. 

Mají hodně hrubý povrch, který mi sice moc nesedí na psaní, ale na hraní se hodí výborně. Primární znaky jsou průhledné, takže jejich čitelnost je s podsvícením skvělá. Nicméně bez podsvícení jsou téměř nečitelné. A aby každý hráč věděl, kam má dát prsty, aniž by se na klávesnici koukal, má na sobě písmeno W malou haptickou značku. Stejně jako na standardních písmenech F a J.

rog-azoth-zkouska-2-33-screenshot.webprog-azoth-zkouska-5-40-screenshot.webprog-azoth-zkouska-5-38-screenshot.webp

Pokud byste si chtěli klávesy vyměnit, tak jen pozor na to, že musíte mít set, který pamatuje i na nestandardní profil systémových kláves, jako Delete, PageDown, End a také menší pravý Shift a Alt, Fn a CTRL. 

Samotné klávesy jsou z mého pohledu to nejhorší na celé klávesnici. Za cenu, za kterou se ASUS ROG Azoth prodává, bych opravdu čekal něco lepšího, než co se dává na levnějších klávesnic s pětinovou cenou. Chápu, že kvalitnější sety téměř nikdy nejsou prosvícené, ale i tak bych je uvítal. Kvalitnější klávesy by dost pomohly se zvukem, na které se ale podíváme v jedné z následujících kapitol.

rog-azoth-zkouska-5-48-screenshot.webprog-azoth-zkouska-6-29-screenshot.webp

Stabilizátory

Co se stabilizátorů týče, ASUS si pro uživatele připravil docela zajímavost. Standardně je klávesnice vybavená jejich vlastním systémem stabilizátorů, který tak trochu kombinuje jak systém Cherry, tak Costar. ASUS je nazývá “ROG keyboard stabilizers”. Slider se dá totiž z vyrovnávacího drátu vycvaknout a tělo stabilizátoru zůstane v těle. Slider se tak dá promazat, aniž by se musel celý systém rozdělávat.

ASUS tvrdí, že by tento systém měl zabezpečit menší odpor při stisku. A popravdě musím uznat, že stabilizátory má ASUS ROG Azoth opravdu slušné. Stabilizátory jsou samozřejmě promazané a jejich chod patří bezesporu k tomu nejlepšímu v prebuild klávesnicích, na kterých mi spočinuly ruce.

img-20230407-181724.webpimg-20230407-181629.webpimg-20230407-181253.webp

A co je tedy ta zmíněná zajímavost? Překvapivě kompatibilita. Asus zmiňuje kompatibilitu s Costar stabilizátory, ten má vyrovnávací drát vedený venkem kolem spínače a zároveň Cherry stylem, který je víceméně osazený z výroby.

Drobnost, kterou ale ASUS nezmiňuje, je podpora Screw-in stabilizátorů, které se neusazují do plate, ale přímo do PCB. Samotné PCB je na to připravené standardním rozměrem dírek. Tyto jsou považovány mnohými za to nejlepší řešení. Takže pokud by vám stabilizátory nevyhovovaly, není problém je vyměnit za cokoliv, s čím máte lepší zkušenosti.

rog-azoth-zkouska-6-8-screenshot.webp

Konstrukce a zvuk

I z pohledu konstrukce se ASUS inspiroval jedním ze systémů, které se používají u custom klávesnic. Tím je systém “Gasket mount”. A zároveň se tímto omlouvám za názvosloví, protože spousty z termínů nemá český ekvivalent nebo by je pravděpodobně nikdo nepochopil. Systém uchycení PCB s plate typu Gasket mount je takový, že se na nožičky plate nasadí takové gumové těsnění, které dosedá na výstupky v těle klávesnice. To zabezpečí, že se nebudou do těla přenášet vibrace a výrazně se tak eliminuje rezonance.

S rezonancí také bojuje, a poměrně úspěšně, také vnitřní silikonová výplň a ještě jedna vrstva pěnového poronu. Také mezi plate a PCB je silikon, který by měl opět utlumit trochu zvuk. Jediné, co ASUS nepoužil, je tenká silikonová nebo pěnová vrstva pod spínače. Pěnová samolepka je také nalepená pod mezerníkem. To vše by mělo zabezpečit nadprůměrný zvuk při psaní.

rog-azoth-zkouska-5-21-screenshot.webprog-azoth-zkouska-6-8-screenshot.webprog-azoth-zkouska-6-14-screenshot.webprog-azoth-zkouska-5-32-screenshot.webp

Jaká je ale realita? Bohužel ne tak zářivá, jak bych předpokládal vzhledem k množství práce, kterou ASUS podle prospektů udělal.

Hlavní ingrediencí, celkově vyššího posazení zvuku, jsou tenké a poněkud laciné klávesy. Výměna kláves za nějaké kvalitnější rozhodně zvuk posunula dále. Je trochu škoda, že se ASUS pustil do takové práce a ta je pak zmařená levnými klávesami, které to úsilí podkopávají. Hlavně mezerník zní opravdu hrozně a dalo mi trochu práce jej dát do pořádku, aby mi psaní na klávesnici nevadilo. Nainstalovaná pěna na plate by měla být spíše v samotném mezerníku, aby zvuk nerezonoval v této největší klávese, když už jsou ty stabilizátory tak fajn.

img-20230408-170912.webp
Výměna kláves posunula zvuk ještě na vyšší úroveň

Nicméně ale ani výměna kláves, a ani switchů, nedostala z klávesnice takový ten hluboký “thock” zvuk, který je asociován s drahými custom klávesnicemi. Vyšší zvuk jde tak na vrub celkové konstrukci a materiálům. Ale tak jako tak je Asus ROG Azoth stále dobře znějící klávesnice, která vám neudělá ostudu. Nikde nic nerachtá, nerezonuje ani nedře. Obzvláště od prebuild klávesnice, kde na něco takového ještě stále nejsme zvyklí, jsem se zvukem velmi spokojený.

Na druhou stranu, za 5700 Kč se dá sehnat například Iqunix, Durgod, CannonKeys a možná i nějaká luxusní Mode a všechny by ASUS ve zvuku překonaly o několik parníků.

rog-azoth-zkouska-9-58-screenshot.webprog-azoth-zkouska-7-27-screenshot.webp

Software

O softwarové podpoře ASUSU toho koluje poměrně hodně a ne vždy se jedná o pozitivní odezvu. A k mé smůle se těm negativním hlasům musím alespoň z části přidat. Všechny výrobky Asus se ovládají převážně v aplikaci s názvem Armoury Crate, kterou výrobce poskytuje na svém webu.

A jelikož mám základní desku od zmíněného ASUSU, šel jsem klávesnici spravovat v té verzi Armoury Crate, kterou mám již nějaký čas nainstalovanou. No nebudu se tu rozepisovat, na to bych potřeboval minimálně další dvě celé strany, ale věřte, že těch problémů jsem měl nemálo.

rog-azoth-zkouska-10-31-screenshot.webp

Klávesnici bylo nutné updatovat firmware, jenže moje verze to jaksi neuměla a program mi ani po vyhledání aktualizací, nebyl schopný nabídnout novější verzi. Na což jsem přišel náhodou, když jsem si program stáhl z webu znovu a nainstaloval.

Pak měla klávesnice nebo Armoury Create problém s updatováním FW klávesnice, protože jsem si dovolil nechat v USB ještě jeden 2,4 GHz dongle, který mám na myš. Protože klávesnice potřebuje být připojená jak kabelem, tak přes 2,4 GHz, aby se mohla aktualizovat. A takhle to pokračovalo ještě poměrně dlouho několika dalšími problémy. Tyto jsem naštěstí po poměrně velkém úsilí vyřešil a s ovládacím softwarem jsme se nakonec spřátelili, takže jsem si mohl konečně nastavit vše, co bylo potřeba.

asus-error.webpsnimek-obrazovky-2023-04-05-073953.webpasus-1.webpsnimek-obrazovky-2023-03-23-071124.webp

Funkce

Všechny základní funkce software Armoury Crate samozřejmě umí. Bindování kláves, změna RGB podsvícení s mnoha různými efekty, zobrazení nabití baterie, to vše je přítomné. Trochu mě zarazilo, že v softwaru není možnost nastavení maker. Ta je totiž dostupná pouze na samotné klávesnici a to pod zkratkou Fn + levý ALT. Co je zde ale navíc, je nastavení joysticku a OLED displeje.

Ovládací knoflík, jak je nazvaný joystick v aplikaci, lze opravdu překonfigurovat podle přání uživatele. Lze přenastavit všechny směry, tedy nahoru, dolů a zmáčknutí. Tlačítko s logem společnosti ASUS pak přepíná jednotlivé módy nebo profily. Například pod prvním profilem mám hlasitost a mute, pod druhým mám ovládání hudby a pod třetím RGB. Lze také pod jednotlivé směry joysticku přiřadit programy, ovládání jasu, funkce myši, makra a mnoho dalšího.

Ještě bych se zmínil o jedné nepříjemné vlastnosti, resp. pravděpodobně chybě. Při používání klávesnice v režimu 2,4 GHz a uspání PC, klávesnice v nepravidelných intervalech problikávala. Prostě se najednou na zlomek sekundy celá rozsvítila a zhasla a to až do té doby, než se PC zase zpět zapnulo. To je dost nepříjemná vlastnost. Protože není nic otravnějšího, než neustále vypínat zařízení jen proto, protože nefungují podle očekávání. Chování přetrvávalo i po přechodu na novější verzi firmware i po kompletním resetu.

OLED Displej

A konečně tedy OLED displej. Ten má těch funkcí snad ještě víc. V prvé řadě jsou to informace o připojení, nabití baterie, o aktivním CapsLock a něco málo dalšího. Dynamicky pak může zobrazit přehrávanou hudbu, systémové informace v podobě teploty nebo frekvence CPU a GPU, datum a čas nebo vlastní text. U textu lze i měnit velikost, efekty, font a také horní banner. A pak je tu ještě možnost zobrazit obrázek nebo animaci. Ty lze vybrat buďto z přednastavených, nebo i podle vlastního výběru. Na klávesnici se pak .gif bude přehrávat ve smyčce, takže pokud máte nějaké fajn gify v perfektní smyčce, je to ideální možnost jak je použít.

Displej má dostatečný jas a je na něj dobře vidět i za slunečného počasí. Je schovaný za krycím sklíčkem, které má kouřovou úpravu. Jeho svítivost je takto trochu redukována, snad aby nevadila očím v noci. Nicméně jak v software, tak na samotné klávesnici, jde jas nastavit.

Ještě bych dodal, že displej je pouze černobílý a má rozlišení 256 x 64 pixelů.

rog-azoth-v3-8-38-screenshot-1.webprog-azoth-zkouska-8-17-screenshot.webprog-azoth-zkouska-8-32-screenshot.webprog-azoth-zkouska-8-35-screenshot.webp

Baterie a připojení

Mezi znatelné výhody ASUS ROG Azoth se jistě řadí její možnosti připojení. Poskytuje totiž všechny tři typy připojení, které běžně známe - kabel, Bluetooth i 2,4 GHz. Pro Bluetooth vám stačí mít jakýkoliv dongle nebo integrovanou podporu v zařízení, například v telefonu nebo notebooku. ASUS nikde nezmiňuje, kterou verzi bluetooth klávesnice disponuje.

Probuzení z režimu spánku má celkem velkou prodlevu, na což je dobré myslet. Pro 2,4 GHz připojení již musíte vylovit z těla samostatný dongle. Klávesnice se s ním automaticky spáruje, není potřeba nic nastavovat, kromě přepnutí do příslušného módů přepínačem. V tomto režimu je probuzení z režimu spánku okamžité. 

A protože je klávesnice bezdrátová, sluší se o výdrži něco málo říct. Baterie má kapacitu 900 mAh, což se nejeví od pohledu jako příliš. Například postarší Keychron K2 má baterii s kapacitou 4x vyšší. Nicméně ASUS je se svými technologiemi trochu dále a tak díky technologii SpeedNova, je výdrž až překvapivě slušná. Testoval jsem převážně 2,4 GHz se zapnutým podsvícením na 100% i zapnutým OLED displejem, uspání nastavené na 10 minut nečinnosti.

rog-azoth-zkouska-10-18-screenshot.webprog-azoth-zkouska-10-3-screenshot.webp

Z Asus ROG Azoth se stala má pracovní klávesnice, takže si se mnou užila nejméně 8 hodin práce každý den, plus víkendy, kdy jsem hrál nebo pracoval. A reálně jsem musel klávesnici nabíjet jen ke konci týdne, když jí už docházela šťáva.

Což znamená, že nějakých 60 hodin v kuse by měla vydržet i s podsvícením. To je za mě hodně slušný výsledek. Nicméně berte zmíněný čas trochu s rezervou, testovat něco v tak dlouhém rozmezí, jako jsou týdny, je neuvěřitelně náročné a vlastně docela nepřesné.

Tak jako tak je výdrž skvělá a dalece překonává všechny bezdrátové mechanické klávesnice, které jsem kdy měl.

rog-azoth-v3-6-24-screenshot-2.webp

Seznam zkratek

Zkratky jsou, mimo jiné díky displeji s joystickem, trochu osekanější, než je u menších formátů klávesnic zvykem.

  • Fn + 1/2/3/4/5/6 - přednastavený profil
  • Fn +  - změn efektu podsvícení
  • Fn + ↓ ↑ - zvýšení a snížení jasu podsvícení
  • Fn + Esc - dlouhé podržení resetuje klávesnici
  • Fn + Ins - Pauza
  • Fn + Del - Scroll Lock
  • Fn + PgUp - Home
  • Fn + PgDn - End
  • Fn + P - Print screen
  • Fn + Tab - MAC/PC mód
  • Fn + F12 - Stealth mód
  • Fn + pravý CTRL - klávesa Menu

Závěreční zhodnocení

Když se mi ASUS ROG Azoth dostala do ruky, skákal jsem dva metry vysoko, jak se tak říkává. Ale přece jen zanedlouho přišlo vystřízlivění, které mě spíše usadilo do křesla a nechalo mě přemýšlet, co to vlastně ASUS vyrobil.

Klávesnice to je ve své podstatě skvělá, její dílčí vlastnosti jsou většinou dobré. Bere si mnohé z fanouškovské základny klávesnicových nadšenců - Gasket mount, promazané switche, promazané a skvělé stabilizátory, výplň těla silikonem i pěnovým poronem, jednoduchou konstrukci a několik dalších. Do toho přidává velmi atraktivní OLED displej a joystick, které rozhodně stojí v popředí celé klávesnice. Vynikající bezdrátové připojení a skvělou výdrž na jedno nabití.

rog-azoth-zkouska-7-56-screenshot.webp

Zvuk by ale mohl být výrazně lepší. Ovládací software je tak trochu na hraně. Někdy dobré, někdy hrozné. Klávesy jsou laciné a jejich výměnu bych doporučoval jako první krok ke zlepšení celkového zážitku.

A pak je tu cena. Ono 5700 Kč není za špičkově vybavenou klávesnici zase až tak moc. Bohužel není na trhu sama, protože tu je spousta custom klávesnic, které ASUS ROG Azoth překonávají téměř ve všech ohledech - zpracování, materiály, zvuk, možnost úprav a mnoho dalšího.

rog-azoth-zkouska-2-58-screenshot.webp

Ale když to vezmu kolem a kolem, Asus ROG Azoth nemíří na komunitu nadšenců, ale snaží se přinést vychytávky i do segmentu, ve kterém bylo doteď jen málo zástupců a rozšířit povědomí o kvalitách a možnostech i mimo nás nadšence. A za to mu jistě patří dík.

Závěr je tedy takový, že pokud se nechystáte si klávesnici shánět po všech čertech v omezených sériích, sami si jí skládat, vybírat si vlastní spínače, plate, klávesy a tak dále, tak poté má ASUS ROG Azoth smysl, i když je drahá.

Výhody

  • Plus OLED displej s možností zobrazení teplot počítače nebo vlastního GIFu
  • Plus Ovládací joystick pro ztišení hudby, přeskočení písničky a mnoho dalšího
  • Plus Kvalitní switche i stabilizátory
  • Plus Připojení skrze Bluetooth i 2,4 GHz
  • Plus Set pro nalubování spínačů již přímo v balení
  • Plus Dlouhá výdrž baterie

Nevýhody

  • Mínus Vysoká cena, která je ale adekvátní tomu, co klávesnice nabízí
  • Mínus Zvuk by mohl být ještě o trochu lepší
  • Mínus Výrobce šetřil na levnějších klávesách
  • Mínus Software není spolehlivý a nefunguje vždy správně
Zpracování
9,2/10
Klávesy
4,7/10
Spínače
8,8/10
Funkce
9,8/10
Software
5,6/10

Celkové skóre

Asus ROG Azoth
Skóre
7,6/10
Nadprůměrné
Zpracování
9,2/10
Klávesy
4,7/10
Spínače
8,8/10
Funkce
9,8/10
Software
5,6/10

Zajímavé alternativy

  • Plus Lepší klávesy
  • Plus Thock zvuk
  • Plus Nižší cena
  • Mínus Méně funkcí
  • Plus Numerická část
  • Plus Nízký profil
  • Mínus Horší zvuk
  • Mínus Horší zpracování
  • Plus Lepší cena
  • Plus Příjemný zvuk
  • Mínus Méně funkcí
  • Mínus Chybí 2,4 GHz