ASUS ROG Harpe Ace - Herní myš pro náročné? (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Zbyněk | Publikace 21.5.2023, upraveno 4.12.2023

ASUS je mezi uživateli počítačů velmi známá značka. Má na svědomí spoustu kvalitních komponent, ale v prostoru myší se mu zase tak výrazně nedaří. Štafetu mají v rukou jiné značky, i daleko mladší, zato dynamičtější.

V ASUS se ale rozhodli, že si z toho koláče chtějí také ukrojit a spojili se s firmou Aim Lab. Jak tato spolupráce nakonec dopadla a má taková myš smysl pro nehráče? To a mnoho dalšího se dozvíte z recenze ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition a speciální podložky pod myš ASUS ROG Hone Ace, kterou jsem dostal spolu s myší.

Tvar a váha
8,9/10
Zpracování
9,2/10
Funkce
8,9/10
Senzor
9,1/10
Cena
6,7/10

Videorecenze

Zhodnocení myši ASUS ROG Harpe Ace.

Obsah balení

Krabička se na první pohled zdá jako docela obyčejné balení. Ale stačí, když otevřete jednu část a člověk záhy zjistí, že je to spíše takový malý transformer.

Papírový přebal totiž není přilepený ke karbonovému vnitřku a celý se rozloží do plochého archu. Kartonová krabička má pak ještě jednu výplň pro oddělení prostoru pro myš a pro zbytek příslušenství. To se skládá z manuálu, záruční karty, protiskluzových samolepek na myš, aršíku se samolepkami od ASUS i Aim Labu, náhradních 100% PTFE kluzných nožiček a děkovné karty. A samozřejmě ještě kabel, myš samotnou a textilní sáček pro přenášení.

neuveritelna-herni-mys-0-28-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-0-33-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-1-8-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-1-21-screenshot.webp

Přiznám se, že když jsem chtěl myš vrátit do obalu, nečekal jsem, že to bude tak složité. Vše se musí do kartonové krabičky naskládat přesně tak, jak to bylo od výrobce, jinak jí nejde zavřít. A papírový přebal, který je samostatný, tomu taky moc nepřidává.

Je to sice drobnost, ale asi bych radši viděl obyčejnou krabičku, ve které je ale místo pro nějakou manipulaci se vším tím příslušenstvím. Jinak se ale jedná o navýsost bohaté příslušenství.

Design myši

Už od prvního pohledu je ASUS ROG Harpe Ace jasně namířená proti jednomu typu uživatele - hráči PC her. Je to dáno jejím tvarem, velikostí, tlačítky, vahou a vlastně všemi ostatními aspekty, které dělají myš myší.

Myš má obouruký tvar a je tedy možné ji používat jak v pravé, tak v levé ruce. Nicméně kvůli umístění postranních tlačítek na pravé straně se bude levákům ovládat o něco hůře.

neuveritelna-herni-mys-3-8-screenshot.webp

Na první pohled toho na myši vlastně moc zajímavého není. Logo v zadní části je pouze natištěné a není tedy prosvícené, tlačítka na boku mají firemní barvu Aim Lab a jediný další prvek, který by šel nějak popsat, je žebrování na boku pro lepší úchop. Kolečko je lehce vroubkované s protiskluzovou gumovou vložkou. To je také jediná část, které umí RGB.

Na spodu myši je prostor tlačítko pro změnu DPI, tlačítko pro párování a přepínač mezi třemi módy připojení. Tedy kabel, 2,4 GHz a Bluetooth. Dále je tu šachta pro USB dongle a PTFE nožičky. Ty si může uživatel přehodit ze 4 malých, na 2 malé a jednu velkou. Náhradní jsou totiž v balení.

neuveritelna-herni-mys-3-28-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-2-0-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-2-8-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-1-33-screenshot.webp

USB-C pro nabíjení, případné pro drátové připojení myši, je dnes již samozřejmostí. Ale nenechte se zmást jednoduchým vzhledem myši. To hlavní je totiž schováno uvnitř a k hardwaru se dostaneme v další kapitole.

Myš je určena pro středně velké ruce a převážně pro claw grip nebo fingertip úchop. Nicméně pro mě osobně nebyl problém ani palm grip. Rozměry myši jsou 120 x 39 x 5,8 mm a vahou opravdu velmi příjemných 54 gramů. To je jeden z velmi důležitých parametrů. Tvar myši je ale to nejdůležitější.

neuveritelna-herni-mys-0-12-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-2-55-screenshot.webp

Zpracování a tlačítka

Spolupráce obou firem přináší, alespoň pro mě, jednu velmi příjemnou věc. A tou je hrubší plast, který je použitý na celé myši. Proč je to příjemné? Protože mi rukama prošlo pár myší, klávesnic, ovladačů, notebooků, monitorů a přístrojových desek. A cokoliv, co má na sobě jakýkoliv potisk, pogumování nebo něco obdobného, začne po nějaké době degradovat. A není nic horšího, než když se vám ruka na takový předmět přilepí a tím hůře, když se jedná o počítačovou myš.

Použitý plast by měl být z bio-nylonu a měl by vydržet i naše zpocené herní ruce. Povrch je velmi příjemný, neklouže a ani se nedá jednoduše poškrábat. To samé platí pro boční i hlavní tlačítka, která mají ten samý typ povrchu.

neuveritelna-herni-mys-4-39-screenshot.webp

Zpracování je velmi slušné, ale sem tam se najde nějaký drobný otřep ze vstřikovací formy. To není kritika, jen konstatování. Při používání to nemá uživatel šanci zaregistrovat. Co ale zaregistruje, je kvalita konstrukce. Přestože je myš lehká, má skvělou vnitřní strukturu. A ani při opravdu silném zmáčknutí z boku nebo seshora, se nehne ani o milimetr. A to vše bez děrování, jako to mají některé ultralehké myši.

Usazení hlavních tlačítek v těle je příkladné. Ani jedno ze 4 hlavních tlačítek nemá jakoukoliv vůli a nemá tak prostor pro viklání. Kolečko má jasně oddělené a výrazné krokování pro přesné rozeznání při hraní. Kolečko se trochu hýbe do strany. Ale vůle nemůže být odhadem větší, než desetina milimetru.

neuveritelna-herni-mys-4-1-screenshot.webp

Hlavní tlačítka mají velmi jistý stisk i chod. Nicméně drobnost v podobě “post-travel”, tedy chodu tlačítka až po jeho aktivaci, je přece jen trochu přítomný. To samé platí také pro boční tlačítko zpět. To má zase výraznější “pre-travel”, tedy větší delší chod, než samotný spínač sepne. Není to nic hrozného, ale je dobré to zmínit.

Myš sice zní trochu dutě, ale jakmile ji uživatel vezme do ruky, je nad slunce jasné, že tohle je solidní kus PC periferie, který vydrží dlouhé bitvy v FPS hrách.

Výbava a hardware

I když se může ASUS ROG Harpe Ace na první pohled zdát jako jednoduchá a přímočará myš, její vnitřek je nacpaný všemi možnými technologiemi.

V prvé řadě to jsou možnosti připojení. ASUS se rozhodl totiž kromě obligátního 2,4 GHz a kabelového připojení přidat také Bluetooth. Proč je to vlastně plus? Jednoduše spotřeba. Bluetooth má totiž velmi malou spotřebu proti 2,4 GHz. Pokud tedy víte, že nebudete hrát, ale jen pracovat delší dobu, není problém myš připojit právě přes Bluetooth a používat tak myš dlouhé dny bez nabíjení.

Stejně, jako to měla klávesnice ASUS ROG Azoth, disponuje i myš bezdrátovou technologií SpeedNova. Její dopad na nutnost nabíjení si probereme v jedné z dalších kapitol.

neuveritelna-herni-mys-4-46-screenshot.webp

Každá herní myš se samozřejmě neobejde bez pořádného senzoru. Což je v dnešní době senzor od PixArtu, ať už se jedná o moderní 3389 nebo starší 3360, vlastně skoro kterýkoliv. Jenže to si v Aim Labu ani v ASUSu nemyslí. A přišli se senzorem s názvem ROG AimPoint.

Ten je založený na senzoru PixArt PAW3399DM-T4QU. V ASUSu si ho ještě trochu upravili, takže jeho maximální rozlišení je 36 000 DPI, maximální rychlost je 650 IPS a maximální akcelerace by měla být až 50 G. Co ale odlišuje ROG AimPoint od ostatních, je jeho kalibrace. Relativně nedávno se totiž zjistilo, že každá implementace optického senzoru může ovlivňovat jeho schopnosti snímat povrch a tím upravovat celkovou vzdálenost versus nastavené DPI.

neuveritelna-herni-mys-0-53-screenshot.webp

To znamená, že pokud si na jedné myši nastavíte oblíbených 1500 DPI, je velmi pravděpodobné, že se bude myš chovat jinak, než to samé nastavení na myši jiného výrobce. V praxi to lze poznat tak, že při stejné vzdálenosti ujeté na podložce, udělá myš jinou vzdálenost na monitoru. Určitá deviace je samozřejmě normální, ale jak některé testy dokázaly, může se jednat dokonce o několik centimetrů a to může být při používání nepříjemné. Neřkuli při hraní FPS her. A právě tohle kalibrace řeší.

Také spínače pod hlavními tlačítky, jsou z dílen ASUS s názvem ROG 70M Mechanical Switch. Už z názvu lze tedy odvodit, že se jedná o klasické mechanické mikrospínače, které mají životnost 70 milionů kliknutí. Osobně jsem očekával optické spínače, ale jak si vedou tyto mechanické, to se každý dozví až časem.

neuveritelna-herni-mys-4-13-screenshot.webp

Praktické používání

Nemám sice zase tak velké zkušenosti s různými myšmi, na rozdíl od klávesnic, ale přece jen jsem se s něčím také setkal. V poslední době jsem používal Glorious Model O Wireless, která mi po pár úpravách docela slušně seděla. Jak ergonomií, tak zpracováním i možnostmi nastavení.

To vše samozřejmě nabízí také ASUS ROG Harpe Ace s jedním velkým rozdílem a tím je ergonomie. Obě myši jsou na první pohled opravdu téměř jako dvojčata, ale jen do té doby, než je zkusíte používat.

Harpe Ace má trochu jiný tvar a lépe zapadne do dlaně a lépe se ovládá jen prsty. A musím uznat, že to mi i po dvou letech s Glorious Model O skoro vyrazilo dech, jak velký rozdíl v pohodlí to udělá. A tím nemyslím jen při hraní, ale také v práci a tak nějak celkově při práci na PC.

neuveritelna-herni-mys-4-58-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-8-45-screenshot.webp

Tvar je asi to hlavní, co mě přimělo myš vyměnit. Ergonomie je skvělá, všechna tlačítka jsou přesně tam, kde je chci a všechna klikají přesně tak, jak to mám rád.

Jedinou výtku bych měl ke dvěma tlačítkům zespodu myši. Přepínání DPI je spíše záležitost obou rukou a daleko raději bych měl jedno malé tlačítko za kolečkem.

Další drobným negativem je stav myši, když se nechá delší dobu bez pohybu. Po zhruba čtvrt hodině se přepne do deep-sleep módu a trvá jí několik sekund, než se zase probere k životu. Chápu, že se tím ušetří hodně energie, ale není to moc příjemné, pokaždé čekat tak dlouho, než může uživatel zase pracovat. A vypínat uspávání se mi zase nechce, protože pak by nebyla výdrž tak dobrá.

neuveritelna-herni-mys-0-48-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-5-40-screenshot.webp

Drobností, která je ale jen rozmarem mého vlastního PC, je připojení přes Bluetooth. Ať jsem se snažil sebevíc, myš se prostě nedokázala s PC spojit a Windows 11 Pro vždy vyhodil chybovou hlášku “Zkuste svoje zařízení připojit znova.” K telefonu i notebooku jsem myš ale připojit dokázal, takže problém je asi opravdu někde mezi ovladači a operačním systémem. Jinak nemám z pohledu používání vlastně žádné poznatky, než jen skvělé.

neuveritelna-herni-mys-10-20-screenshot.webp

Software a nastavení myši

Tím hlavním je samozřejmě aplikace od ASUSu s názvem Armoury Crate. Ta poskytuje většinu nastavení, které lze na myši upravit. V praxi to pak znamená přebindování funkcí na tlačítkách, nastavení citlivosti DPI, vzorkovací frekvenci v rozsahu 125 až 1000 Hz, angle snapping a také ladění úhlu. Ta přijde vhod těm, co používají myš pod úhlem, například ze zdravotních důvodů, nebo při práci v některých specifických programech. Jediné co mi chybí, je nastavení času debounce.

Další možnosti je pak osvětlení kolečka a kalibrace senzoru pro různé povrchy. Je trochu zvláštní, že ASUS nepřidal podložku ROG Hone Ace do výčtu.

V sekci Napájení je vidět procentuální stav baterie, u kterého si lze nechat zapnout widget do oznamovací oblasti systému, světelné varování nízkého stavu baterie a dobu přepnutí do režimu spánku. Ten lze nastavit od 1 do 10 minut, nebo na nikdy.

snimek-obrazovky-2023-05-14-191826.webpsnimek-obrazovky-2023-05-14-191854.webpsnimek-obrazovky-2023-05-14-192055.webp

Tím druhým softwarem je Aim Lab, který si můžete zdarma stáhnout z platformy Steam. Tento program je určený pro trénování zaměřování, především v FPS hrách. A věřte, že Aim Lab vám pěkně provětrá pérka, protože některé testy jsou skutečně určené jen těm, kdo se virtuálním střílením živí.

Co je na Aim Labu super, tak že dokáže uživateli vypsat různá nastavení citlivosti mezi hrami tak, aby myš vždy fungovala stejně. Protože každá hra má své vlastní nastavení, které se odlišuje od ostatních. Nastavit jednotlivé parametry tak, aby to odpovídalo hra od hry je někdy opravdu složité a AimLab vám v tomhle může hodně pomoci.

neuveritelna-herni-mys-6-1-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-6-4-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-7-18-screenshot.webp

Pokud byste nechtěli software od ASUS používat, můžete si myš nastavit i bez něj. To považuji za skvělý krok, protože ze zkušenosti se ne vždy musí myš v Armoury Crate objevit, nebo dokonce vyhodí error a vy se k nastavení vůbec nedostanete. Opět píši z vlastní zkušenosti, kdy mě Armoury Crate několikrát vypekl a k myši se prostě nepřihlásil.

Zkratek nastavení je hned několik. Jedná se o přepínání přednastavených profilů DPI+ jedno z pěti tlačítek, tedy až pět samostatných profilů. Pak je tu možnost resetu myši s už trochu krkolomným gestem při zmáčknutí DPI, obou hlavních tlačítek a ještě kolečka po dobu tří sekund. Dokonce lze nastavit také vzorkovací frekvenci i vzdálenost lift-off. První se nastavení přes kombinaci Párování + vpřed a druhé přes Párování + vzad.

Samotné DPI je pak možné upravovat při zmáčknutí DPI po tři sekundy a poté se otáčením kolečka mění DPI. Všechny tyto úkony doprovází různé barvy podsvětlení kolečka a jeho blikání. Profily je potřeba nejprve upravit v Armoury Crate a nahrát je do paměti myši a pak se dají používat i bez programu. DPI lze nastavit zcela nezávisle na programu.

neuveritelna-herni-mys-7-9-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-7-14-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-7-16-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-7-6-screenshot.webp

Podložka ROG Hone Ace

K myši se prodává také podložka ASUS ROG Hone Ace. Ta má na sobě odrážky po 10 mm, takže si můžete změřit, jak senzor funguje pro každou z vašich myší a pro každou ze hraných her. Není to sice kdovíjaké exaktní měření, ale nějakou představu to může udělat.

Podložka má rozměry 508 x 420 mm a tloušťku 3 mm. Pro většinu uživatelů to bude pro pohyb myši dostatečné. Nicméně je trochu škoda, že jí ASUS nenabízí ve větších rozměrech. Osobně totiž používám už dlouhé roky podložky s rozměrem 900 x 400 mm, aby se mi na ní vešla také rovnou klávesnice s dostatečným prostorem pro myš. A mít dvě podložky na sobě není zrovna nejpohodlnější.

neuveritelna-herni-mys-9-57-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-5-7-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-5-31-screenshot.webp

Povrch je ale asi to hlavní, co by vás jako hráče mělo zajímat. Výrobce uvádí, že by se mělo jednat o hybridní povrch, který by měl mít minimální odpor při použití 100% PTFE nožiček, kterými je Harpe Ace vybavena. Nicméně jak bude podložka vyhovovat je opravdu nejlepší si jí sám vyzkoušet. Někdo má raději větší odpor, někdo menší.

Je ale pravdou, že odpor je při pohybu o trochu nižší, než na mé vlastní podložce a zpočátku jsem byl více nepřesný, takže bylo potřeba si na nový povrch trochu zvykat.

Povrch jako takový je poměrně pevný, stejně jako guma, která je na rubu. Takže se nemusíte bát, když trochu více zatlačíte na myš, že by se propadla do příliš měkkého materiálu. Za mě je podložka fajn a nemám žádné výtky, snad kromě jen jedné velikosti.

neuveritelna-herni-mys-5-51-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-5-45-screenshot.webp

Baterie a výdrž

Výdrž baterie u herních myší není úplně to nejdůležitější, přesto je to ale položka, které je dobré se pověnovat. Myš má v sobě ukrytou baterii s kapacitou 500 mAh. To se sice netváří jako extra velká kapacita, ale popravdě musím říct, že mě myš mile překvapila. A zcela jistě za to může také technologie připojení SpeedNova, se kterou jsme se již setkali u nedávno recenzované ASUS ROG Azoth.

I když jsem jí používal s 2,4 GHz připojením celý týden, a to jak 8 hodin v práci, tak posléze pár hodin hraní a odpoledne brouzdání internetem, nemusel jsem na nabíjení myslet skoro celý týden.

neuveritelna-herni-mys-2-51-screenshot.webp

Vzorkovací frekvenci jsem měl nastavenou na 1000 Hz bez podsvětlení kolečka, DPI kroky na 1600 a 4500 DPI. Až ke konci šestého dne se mi podařilo myš vybít. A to je na čistě herní myš, která váží 54 gramů, za mě parádní číslo.

Harpe Ace sice nemá bezdrátové nabíjení, zbytečně by to dělalo myš těžší, ale přibalený kabel není špatný. Nabíjení myši je odhadem na 2 hodiny.

Závěrečné zhodnocení

ASUS se vydal do širých vod herních myší s velkým jménem Aim Lab v zádech. Nevím sice, který z nich byl kapitánem na téhle lodi, ale výsledek jejich spojení je znamenitý.

ASUS ROG Harpe Ace je špičková herní myš a mínusy jsou opravdu spíše z pohledu neherního používání, než že by se jednalo o skutečné negativa. Nicméně se jedná o umístění tlačítek na spodu myši, trochu zvláštnímu a ne moc praktickému balení a to je opravdu asi vše.

neuveritelna-herni-mys-9-32-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-0-35-screenshot.webpneuveritelna-herni-mys-7-35-screenshot.webp

Veškerý zbytek v podobě skvělého tvaru a ergonomie, dobrého materiálu, zpracování, špičkového a hlavně kalibrovaného senzoru, taktilní kolečka, nízké hmotnosti 54 gramů i výdrže na jedno nabití. Myš je na vrcholu žebříčku mezi herními myšmi. I když samozřejmě beru v potaz, že tu jsou i konkurenční výrobky, které mají své vlastní kvality a které pracují na špičkových komponentech a ergonomii.

I když se může cena kolem 2700 Kč zdát vysoká, dostanete za to špičkový herní hardware, od kterého můžete očekávat jen to nejlepší.

Výhody

  • Plus Jeden z nejlepších senzorů, který u herních myší aktuálně najdete
  • Plus Optimalizace senzoru, která se propsala do dlouhé výdrž baterie
  • Plus Extrémně nízká hmotnost 54 gramů
  • Plus Hromada dodatečného příslušenství v balení
  • Plus Spolupráce s trenérem AimLab, který dokáže optimalizovat vaší senzitivitu v různých titulech

Nevýhody

  • Mínus Dlouhé probouzení ze spánku myši
  • Mínus Vyšší cena
Tvar a váha
8,9/10
Zpracování
9,2/10
Funkce
8,9/10
Senzor
9,1/10
Cena
6,7/10

Celkové skóre

ASUS ROG Harpe Ace
Skóre
8,6/10
Vynikající
Tvar a váha
8,9/10
Zpracování
9,2/10
Funkce
8,9/10
Senzor
9,1/10
Cena
6,7/10

Zajímavé alternativy

  • Plus Nižší cena
  • Plus Super tvar
  • Mínus Micro USB
  • Mínus Horší senzor
  • Plus Placatější tvar
  • Plus Top senzor
  • Mínus Horší výdrž
  • Mínus Vyšší cena