CZC Reaper - Úžasná klávesnice pro hráče? (Recenze)

Honza Malý Honza Malý Honza
Publikace 21.12.2022 (upraveno 26.10.2023)
Publikace 21.12.2022 (upraveno 26.10.2023)

Reaper je nová mechanická klávesnice, kterou představila „dvojka“ na trhu CZC. Klávesnice je plně bezdrátová, nabídne vyměnitelné spínače a nutno podotknout, že vypadá opravdu luxusně. Pojďme se na klávesnici CZC Reaper podívat zblízka. 

Zpracování
7,1/10
Psaní a hraní
8,6/10
Funkce
6,8/10
Výdrž
6,9/10
Software
6/10

Videorecenze

CZC Reaper - Naprosto luxusní klávesnice?

Balení

Klávesnice je zabalena v krabici, která na první pohled působí prémiovým dojmem. V samotné krabici pak objevíme základní papír s informacemi, kabel určený k nabíjení a nástroj k odebírání tlačítek i spínačů. Součástí balení je pak logicky také klávesnice.

Dodávaný kabel disponuje USB-A koncovkou do počítače a USB-C koncovkou do klávesnice. Co naopak v balení schází, je manuál. Ten si musíte dohledat ručně na stránce CZC. Rozhodně by bylo fajn, kdyby byl na papíře natištěný QR kód, přes který by se manuál jednoduše stáhnul, například ve formátu PDF.

reaper-baleni.webpreaper-prislusenstvi.webpreaper-manual.webpreaper-kabel.webp

Kompaktní velikost

CZC si dalo na klávesnici opravdu záležet. Základem je full-size klávesnice, kterou ale CZC smrsklo do menšího, kompaktnějšího provedení. Nechybí tak žádná důležitá tlačítka a spolehnout se můžete také na numerickou klávesnici. Kompaktní rozměry jsou při používání pohodlnější, myš navíc můžete přimáčknout blíže ke klávesnici, což je pro ruku pohodlnější. Ta nemusí být tak daleko od klávesnice. Celkově je používání ergonomičtější a uživatelsky přívětivější než u klasických velkých klávesnic.

reaper-ze-predu.webp

Kompaktní rozměry si ale vzaly také svou daň, která ale rozhodně není nijak vysoká. Na klávesnici chybí tlačítka Scrool Lock a End. Ty však nepatří mezi nejčastěji používané klávesy, takže se o velkou ztrátu nejedná. Na klávesnici také najdeme pouze jednořádkový Enter, kratší tlačítko Shift a menší nulu na numerické klávesnici. Rozhodně to ale jsou kompromisy, které ničemu nevadí.

reaper-klavesy.webp

Design a provedení

Už na první pohled si všimnete, že tlačítka klávesnice mají poněkud výrazný herní font. Nutno ale podotknout, že klávesnice díky němu vypadá skvěle. Samozřejmostí je podpora české diakritiky, která se bude hodit zejména u kancelářské práce. S tím pak souvisí také české rozložení klávesnice. To je obrovské plus, protože spousta mechanických klávesnic české rozložení nemá, což může znamenat nemalý problém.

reaper-material-font.webp

Součástí klávesnice je LED podsvícení. Na klávesnici tak uvidíte vždy, když budete potřebovat. Key capy, tedy tlačítka, pak podsvícení hezky propouští, což je rozhodně velké plus. Na první pohled vás zaujme velké logo CZC, které se nachází na mezerníku. To nijak podsvícené není a trošku kazí celkový dojem z jinak designově povedené klávesnice.

Když už jsme zmínili podsvícení, je třeba si říct, že si jej můžete nastavit pohodlně přímo na klávesnici. Stačí tak pouze zvolit kombinaci tlačítka Fn a dvou horních tlačítek, které jsou pro změnu podsvícení uzpůsobené. CZC Reaper nabízí hned několik různých typů podsvícení. Můžete tak měnit barvy, podsvícení může blikat, případně tvořit další efekty. Vše lze nastavit i bez nutnosti softwaru, což je rozhodně velké plus.

Tlačítka

Nastal čas si prozradit něco o samotných tlačítkách. Ty působí trošku laciným dojmem, což je velká škoda. Při dotyku mají klávesy tendenci se lehce viklat. Druhou nevýhodou je pak hladká textura. Rozhodně by klávesnici slušely key capy s hrubší texturou, která působí zkrátka lépe.

reaper-material.webp

V případě, že by vás hladký povrch doslova rozčiloval, je samozřejmě možné tlačítka vyměnit. Na stranu druhou by to byl zbytečně radikální krok. Na key capy si totiž poměrně rychle zvyknete a jejich hladkost ani nebudete vnímat.

reaper-keycapy4.webp

Zpracování

CZC Reaper je na první pohled velmi dobře zpracovaná. Škoda je, že je klávesnice celá z plastu. Nenajdete tak žádné prémiové materiály, jako třeba hliník nebo jiné luxusnější materiály. I přesto nemá plast tendenci nikde skřípat nebo projevovat větší vůli.

Celkové si tak zpracování zaslouží pochvalu. O kvalitě svědčí také váha. CZC Reaper je poměrně těžká klávesnice. Velkou měrou se o to zasluhuje také 3 750 mAh baterie, která něco váží. Klávesnice má hmotnost okolo 1,2 kilogramu, což není zrovna málo.

reaper-predstaveni.webpreaper-broll.webp

Spodní část

Je načase se podívat také na spodní část klávesnice, která je rovněž důležitá. První, čeho si všimnete jsou plastové packy, díky kterým si můžete klávesnici zvednou, aby se vám lépe psalo nebo hrálo. Nastavit si je můžete hned do dvou různých poloh. Výhodou pak je, že nožičky disponují pogumováním, aby klávesnice necestovala po stole.

Na spodní straně pak naleznete také místo na USB dongle. V případě, že budete chtít s klávesnicí cestovat, USB dongle jednoduše vyndáte z počítače a umístíte jej do klávesnice. Nevýhodou je, že místo není nijak kryté. Budete si tak muset dávat pozor, abyste dongle při cestování nikde nevytratili.

Možná vás překvapí přítomnost dvou tlačítek. Tlačítko více napravo přepíná mezi drátovým a bezdrátovým režimem. Tlačítko více na levé straně pak přepíná mezi režimem „B“ a „G“. V tomto případě se jedná o to, zda chcete, aby klávesnice přijímala signál Bluetooth (B) nebo v módu 2,4GHz (G).

reaper-ze-zadu.webpreaper-podstavce-kopie.webpreaper-konektor.webp

Poslední, co na spodní straně naleznete, jsou další gumové výstuže, které zamezují tomu, aby se klávesnice nepříjemně hýbala po stole. Tyto části jsou poměrně velké, takže svůj význam u klávesnice CZC Reaper rozhodně mají.

Vyměnitelné spínače

CZC Reaper nabízí TTC Red spínače, ty najdete pod jednotlivými klávesami. TTC je v rámci mechanických klávesnic velmi známou firmou, v minulosti tvořila speciální spínače pro značku Razer. TTC Red jsou lineární spínače určené především pro hráče, díky plynulé dráze pohybu. Z mé zkušenosti se jedná o "odlehčenou" alternativu pro ověřené Cherry Red spínače, neboť vyžadují o téměř 10 gramů síly méně pro stisknutí. To se projeví v jednodušším stisknutím kláves při hraní. Pochválit také musím tichost spínačů, kterou si poslechněte sami v soundtestu:

SOUNDTEST KLÁVESNICE

CZC Reaper
Další soundtesty

Klávesnice je hot-swappable, tzn. že spínače můžete z klávesnice pohodlně vyjmout. K tomu poslouží přiložený nástroj, určený právě k výměně kláves a spínačů. Výhodou je, že v případě poškození nebo nefunkčnosti spínačů jednoduše vadný kus vyndáte a nahradíte novým. Nebo když se po 2 letech rozhodnete vyzkoušet nové spínače, CZC Reaper vám tuto možnost nabízí.

Pod samotnými spínači se pak nachází gumová vrstva. Hlavním důvodem, proč ji zde najdeme, je hluk. Díky pogumované vrstvě pod spínači je klávesnice příjemně tichá, což nejeden z uživatelů rozhodně ocení. V porovnání s jinými klávesnicemi ve stejné cenovce je CZC Reaper tichá a zvukově velmi příjemná klávesnice.

reaper-keycapy.webpreaper-keycapy5.webpreaper-keycapy2.webpreaper-keycapy3.webp

Je klávesnice vhodná na hry?

Možná vás napadne, zda je dobrý nápad použít klávesnici CZC Reaper na hry. Odpověď zní, že rozhodně ano. Klávesnice má téměř totožnou latenci v drátovém nebo bezdrátovém připojení. Hry si tak můžete užít naplno bez obav z toho, že by klávesnice měla zbytečně dlouho odezvu.

reaper-hrani.webp

Tři možnosti připojení

Mechanická klávesnice CZC Reaper nabízí celkem tři možnosti připojení k počítači. O typu spojení bude rozhodovat především zamýšlený způsob využití. Pojďme si tedy možnosti propojení s počítačem více přiblížit.

Pomocí Bluetooth

Připojení pomocí Bluetooth je vhodné zejména v případě, kdy budete mít klávesnici spíše na kancelářskou práci. Rozhodně se tento typ připojení nehodí na gaming, protože přináší vysokou odezvu. Pokud ale chcete klávesnici připojit k iPadu nebo televizi, CZC Reaper vám to pomocí bluetooth umožní.

Pomocí 2,4 GHz USB dongle

Druhou možností bezdrátového připojení je přes USB dongle, který využívá 2,4 GHz. Toto bezdrátové spojení je již výrazně lepší. Latence je minimální a mechanickou klávesnici CZC Reaper tak můžete využít také pro online hraní.

reaper-adapter.webp

Drátové připojení

V případě, že nechcete nic riskovat, můžete zvolit klasické drátové připojení. Využít k tomu můžete kabel, který je přiložený přímo v balení. USB-C připojíte ke klávesnici, USB-A pak do počítače. Po celou dobu připojení máte jistotu, že se klávesnice nevybije, nedojde k jejímu odpojení a nebude se zbytečně zvyšovat latence. Z mé zkušenosti jsem ale rozdíl mezi drátovým a bezdrátovým připojením v odezvě nepoznal. Někomu ale může kabelové připojení připadat zbytečné a otravné. Záleží tak pouze na vás, kterou ze tří variant si nakonec vyberete.

Software klávesnice

Již na začátku recenze jsme si řekli, že pro nastavení podsvícení není potřeba mít v počítači nainstalovaný software. Rozhodně je ale vhodné si o něm něco málo povědět. Prvním drobným problémem je fakt, že se klávesnice k softwaru nepřipojí v bezdrátovém módu. Abyste tak mohli software použít, je důležité klávesnici k počítači připojit.

reaper-software-neni-pripojeni.webp

V softwaru pak máte možnost si připravit různé profily a poslední aktivní se ukládá do samotné klávesnice, takže je dostupný i na jiných počítačích bez nutnosti instalace softwaru. V rámci profilů pak můžete přemapovat všechny klávesy, případně si vytvořit také libovolné makro

reaper-profily.webp

Pokud se řadíte mezi fanoušky RGB, pak si v softwaru rozhodně vyhrajete s možností podsvícení. Režimů a nastavení je zde nepřeberné množství. Rozhodně tak s nastavováním nějaký čas strávíte, než si vyzkoušíte všechny možnosti. 

software-podsviceni.webp

Samotný software stáhnete přímo na stránkách CZC pod popiskem produktu. Nevýhodu ale mají lidé, kteří používají Apple produkty. CZC vyvinulo software ke klávesnici pouze s podporou Windows. Pokud chcete CZC Reaper využívat s MacOS, je možné díky zkratce FN + S přepnout klávesnici do Mac módu a využívat jiné rozložení kláves. Bohužel si ale klávesnici dodatečně nenastavíte v softwaru.

Výdrž baterie

Nevýhodou softwaru je především absence indikátoru stavu nabití baterie. O tom, že se klávesnice blíží vybití vás informuje pouze malý LED indikátor mezi šipkami a numerickou klávesnicí. V případě, že chcete zjistit, kolik procent právě baterka má, můžete využít klávesovou zkratku Fn + Enter. Na řádku s čísly, tedy na řádku s českou diakritikou se tlačítka rozsvítí zeleně podle toho, kolik procent vaše klávesnice má. 

To je poměrně zajímavá vychytávka, kterou určitě využijete. Jakmile nabití baterie klesne pod 20 %, začne červeně problikávat tlačítko Fn a začne také blikat indikátor mezi šipkami a numerickou klávesnicí.

reaper-baterie.webp

Klávesnice v našem testu vydržela nabitá po dobu zhruba 34 hodin s RGB podsvícením. V případě, že se budete hraní věnovat 4 hodiny denně, získáte zhruba týdenní výdrž. To není úplně k zahození. Klávesnici pak doporučujeme nabíjet přes noc, protože se dobíjí velmi dlouho.

Seznam zkratek

Klávesnice disponuje také celou řadou zkratek, které vám mohou pomoci s jejím ovládáním. Abyste je nemuseli nikde zbytečně hledat, připravili jsme si je pro vás v našem článku.

 • Fn + Win – Zámek Win klávesy
 • Fn + A – Win mód
 • Fn + S – Mac mód
 • Fn + Q/W/E – Pozice pro BT zařízení
 • Fn + Enter – Zjištění stavu baterie
 • Fn + Mezerník (po dobu 3 vteřin) – Obnova původního nastavení

Multimediální zkratky

CZC Reaper obsahuje také multimediální zkratky. Přinášíme vám také seznam multimediálních zkratek.

 • Fn + F1 – Tento počítač
 • Fn + F2 – Domovská stránka prohlížeče
 • Fn + F3 – E-mail
 • Fn + F4 – Kalkulačka
 • Fn + F5 – Přehrávač hudby
 • Fn + F6 – Stop
 • Fn + F7 – Předchozí skladba
 • Fn + F8 – Přehrát / Pauza
 • Fn + F9 – Další skladba
 • Fn + F10 – Ztlumení zvuku
 • Fn + F11 – Snížení hlasitosti
 • Fn + F12 – Zvýšení hlasitosti

Nastavení podsvícení

Výše v naší recenzi jsme zmiňovali, že podsvícení můžete na klávesnici CZC Reaper nastavit i bez nutnosti připojení k softwaru. Podívejte se na seznam zkratek, které můžete využít.

 • Fn + PrtSc – Módy podsvícení
 • Fn + Del – Změna barev podsvícení
 • Fn + ↑ − Zvýšení jasu
 • Fn + ↓ − Snížení jasu
 • Fn + ← − Zpomalení efektu podsvícení
 • Fn + → − Zrychlení efektu podsvícení
 • Fn + Home – Vlastní nastavení podsvícení
 • Fn + 1/2/3 – Pozice vlastního podsvícení

Postup nastavení vlastního podsvícení

Všechny dostupné zkratky na mechanické klávesnici CZC Reaper už znáte. Nyní se ještě podíváme na postup vlastního nastavení podsvícení.

 1. Pomocí kombinace Fn + 1/2/3 si vyberete pozici, kterou chcete upravovat.
 2. Stiskem Fn + Home můžete začít jednotlivé podsvícení upravovat. Že se tak děje poznáte mj. tak, že diody pod šipkami začnou blikat bílým světlem.
 3. Nastavitelné klávesy zhasnou, jejich opakovaným stiskem měníte barvu podsvícení.
 4. Pomocí Fn + Home pak nastavení podsvícení uložíte do pozice, kterou jste vybrali v kroku 1.
reaper-srovnani.webp

Závěrečné zhodnocení

Mechanická klávesnice má vzhledem ke své ceně a vlastnostem minimální konkurenci. Hlavní výhodou je pak především možnost propojení klávesnice s počítačem pomocí 2,4 GHz připojení, hot-swappable vyměnitelné spínače a parádní zvuk díky gumové vrstvě nad PCB klávesnice.

Možná mohlo CZC zapracovat na key capech, nicméně se nejedná o nic vyloženě hrozného, co by klávesnici vyloženě degradovalo. CZC Reaper tak rozhodně udělá radost všem milovníkům mechanických klávesnic.

Edit 26.10: Klávesnice CZC.Gaming Reaper byla přidána do našeho žebříčku nejlepších klávesnic roku 2024, kde si můžete klávesnici porovnat s dalšími konkurenty.

Výhody

 • Plus Vyměnitelné spínače
 • Plus Spolehlivé 2,4 GHz připojení
 • Plus Možnost nastavení podsvícení přímo na klávesnici
 • Plus TTC Red plynulé spínače
 • Plus Česká diakritika

Nevýhody

 • Mínus Horší provedení keycapů
 • Mínus Software nepodporuje MacOS
 • Mínus Dlouhá doba nabíjení
Zpracování
7,1/10
Psaní a hraní
8,6/10
Funkce
6,8/10
Výdrž
6,9/10
Software
6/10

Celkové skóre

CZC Reaper
Skóre
7,1/10
Nadprůměrné
Zpracování
7,1/10
Psaní a hraní
8,6/10
Funkce
6,8/10
Výdrž
6,9/10
Software
6/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

 • Plus Full-size velikost
 • Plus Rychlejší spínače
 • Plus Hliníkové zpracování
 • Mínus Drátové připojení
 • Plus Menší velikost
 • Plus Lepší keycapy
 • Plus Různé typy spínačů
 • Mínus Chybí 2,4 GHz připojení
CZC Dwarf
 • Plus Horší zvuk
 • Plus TKL menší verze
 • Plus Nižší cena
 • Mínus Chybí 2,4 GHz připojení