Dark Project KD68B - Průhledná klávesnice (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Zbyněk | Publikace 23.7.2023, upraveno 24.9.2023

Po docela úspěšné premiéře nové značky Dark Project na našem trhu, přichází výrobce s dalším modelem, který nám přistál v redakci. Tím je Dark Project KD68B ve velmi atraktivním provedení z průhledného plastu a pudding klávesami.

Nabízí ale Dark Project KD68B něco navíc, kromě atraktivního vzhledu? To se dozvíte z naší recenze.

Zpracování
7/10
Klávesy
8,9/10
Spínače
8,2/10
Funkce
4,7/10
Software
6,7/10

Srovnání malých klávesnic

Zhodnocení Dark Project KD68B a dalších.

Balení

Papírový přebal je plný informací o klávesnici. Lze z něj vyčíst opravdu snad všechny parametry, které vás napadnou. Od typu spínačů, přes klávesy, rozměry, váhu, odpojitelný kabel a mnoho dalšího. Na samotné kartonové krabici je pak už jen nápis výrobce.

Uvnitř krabice je obligátní klávesnice, slušně zpracovaný návod, opletený USB-C kabel, keycap i switch puller a 4 náhradní spínače. Ty mají sice jinak barevný posuvník (zelený, červený, růžový, oranžový), ale všechny jsou lineární a mají stejné vlastnosti.

Výrobce nedodává náhradní klávesy, ale to je celkem pochopitelné, vzhledem k tomu, jaké klávesy jsou použité. 

dark-project-keycaps.webpdark-project-cable.webpdark-poroject-manual.webpdark-project-manual.webp

Design

Vzhled klávesnice je jeden z důležitých prvků při vybírání nové periferie k PC. To výrobce Dark Project samozřejmě dobře ví a proto nás potěšil novým modelem KD68B v kombinaci průhledného plastu a pudding kláves.

Tato kombinace je svatým grálem pro všechny, kdo chtějí hlavně skvělé RGB podsvícení a aby klávesnice na stole doslova zářila.

nejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-19-screenshot.webp

Průhledný plast, ze kterého je tělo klávesnice vyrobené, dovoluje nahlédnout do útrob a vidět například PCB, spínače a vlastně vše, co se vidět dá. Pro mě, jako dítě devadesátek, je cokoliv, co je zabalené do polo-průhledného plastu, totálně cool. Klávesy typu pudding  jsou pak velmi příbuzné s celkovým tématem klávesnice a dobře jí doplňují.

RGB podsvícení alfou i omegou a nemůže nikoho překvapit, že je skvělé. Podsvícení je jasné, barvy jsou syté a přechody mezi jednotlivými barvami jsou hladké. LED umí dokonce i slušnou bílou, byť lehce zbarvenou do modra, ale to je u několikaberevných LED běžné.

nejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-10-screenshot.webpnejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-17-screenshot.webp

Jediné, co mi trochu chybí k dokonalosti, je podsvětlené PCB směrem dolů. Jinak je klávesnice typu 65% s 68 klávesami, což ji spolu se vzhledem, předurčuje spíše hráčům nebo esteticky smýšlejícím uživatelům. Rozměry a váha jsou 314 x 104 x 40 mm a 720 gramů.

Zpracování a konstrukce

Tělo klávesnice je tedy z průhledného plastu, který se mi zdál už od prvního doteku dost kvalitní. Výrobce se sice nikde nezmiňuje, o jaký typ nebo druh plastu se jedná, ale dost dobře by to mohl být některý z polykarbonátů.

Na spodní straně jsou výklopné nožičky, které se dají nastavit ve dvou pozicích. Malé výrobní tolerance mají ale na svědomí to, že se velké nožičky skoro nedají vyklopit. K tomu je potřeba poměrně velká síla. Pro malé nožičky už sice není potřeba tak velká síla, ale i ty přece jen potřebují trochu více pomoct, než je obvyklé. Sice to zní jako kritika, ale mnohokrát jsem se setkal s tím, že se nožičky až příliš jednoduše zaklapnou zpět do těla při posouvání klávesnice po stole, takže pro mě je vlastně taková situace spíše přínosem. Máte jistotu, že jakmile jsou nožičky ve vyklopené poloze, jen tak je nezaklapnete zpět.

img-20230605-145922.webpimg-20230605-145950.webp

Tělo má bohužel jeden nepříjemný nedostatek. Otřep z formy, který se táhne přes celé tělo. Je na vrchní vnější hraně, kam sice uživatel nemusí moc často sahat, ale dokážu si poměrně živě představit, že si klidně může zatrhnout nehet nebo kůži. Hrana by zasloužila mnohem lepší opracování, než jaké má teď. Otvor pro USB-C kabel vypadá poměrně normálně, ale jeho tolerance jsou také velmi malé. Takže jakýkoliv USB-C kabel, který není standardního rozměru, do klávesnice nepřipojíte. To samozřejmě v případě, že byste chtěli používat jiný kabel, než který je v balení.

Sendvič z PCB a plate, má mezi sebou silikonovou výplň, která pomáhá ze zlepšením zvuku. Výrobce dokonce použil i tenkou silikonovou vrstvu mezi spínače a PCB, za což má určitě body k dobru. Kromě toho není ale tělo jinak ošetřené, například silikonovou nebo pěnovou výplní. To je ale pochopitelné, když je tělo průhledné. I když je pravda, že spousta výrobců dává i do průhledných klávesnic nějakou tu výplň.

nejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-13-34-screenshot.webpnejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-27-screenshot.webpnejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-32-screenshot.webp

Konstrukce je klasická typu “tray mount”, kdy je na výstupky z těla rovnou položený plate s PCB. Vibrace se tedy budou přenášet přece jen o trochu více, než třeba u předchozí Dark Project K083A, která měla silikonové nožičky a další vychytávky.

Klávesy, spínače a stabilizátory

V téhle kapitole si rozebereme výše uvedené komponenty. Některé se vyloženě povedly, u některých visí trochu otazník.

Klávesy

Jak jsme už v úvodu psal, klávesnice je ve světlém provedení osazená klávesami typu Pudding. Proč zrovna puding? To je název kláves, které jsou nahoře z normální neprůhledného plastu a vypadají tak jako běžné klávesy. Ale boční stěny jsou z poloprůhledného plastu (plně průhledné stěny mají označení Crystal). Efekt je celkem zřejmý - umožnit podsvícení svítit ještě větší intenzitou.

Horní strana kláves má průhledné znaky, takže jsou vidět dobře i ve tmě. Použitý font považuji za příjemný, čistý a dobře čitelný. Pro českou kotlinu mu sice chybí české znaky, ale takových klávesnic je opravdu poskrovnu.

Zpracování kláves je slušné a nemám k němu vlastně žádné větší připomínky. Oba použité PBT plasty, jak neprůhledný, tak průhledný, jsou příjemné na dotek a i napohled. Přechod mezi oběma plasty je dobře zvládnutý. OEM profil kláves je běžný, takže při přechodu z klasického Cherry profilu si toho možná ani nevšimnete. Kromě výšky jsou totiž oba dva profily téměř stejné.

nejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-57-screenshot.webp

Spínače

Jelikož si Dark Project nechává vyrábět vlastní spínače G3ms Sapphire, které jsme již měli možnost si vyzkoušet u Dark Project K083A, tak nějak víme, co očekávat. Opět se tedy setkáváme s 50 g váhy pro stlačení, lineárním chodem a 4 mm celkového chodu posuvníku.

Jedná se vlastně o takový hybrid. Tělo spínače je je typu NX, vnitřek typu MX a díky jen třem pinům je možné osadit do kterékoliv klávesnice. PCB podporuje hot-swap, takže není problém si zkusit i jiné spínače.

img-20230605-150451.webp

Spínače G3ms Sapphire jsou již z výroby promazané. Za poslední dobu šla kvalita promazání z výroby opravdu velmi nahoru a G3ms jsou toho dobrým příkladem. Jejich konzistence možná není tak skvělá, jako u manuálního promazání nebo nějakou z dalších technik. Což ale v praxi nakonec nemusí vlastně nic znamenat.

Promazání spínačů tak jako tak výrazně ovlivňuje to, jak budou znít a jak budou “smooth” při používání. A G3ms rozhodně přináší příjemný a jemný chod a stejně příjemný zvuk. Spínače jsou rozhodně jednou z dobrých vlastností celé klávesnice.

nejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-38-screenshot.webpnejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-34-screenshot.webp

Stabilizátory

Ach ty stabilizátory. Tolik výrobců si na nich vylámalo zuby. Dark Project má za sebou sice relativně málo klávesnic, ale ví, že dobré stabilizátory jsou důležité. Proto osadil recenzovanou klávesnici tzv. Screw-in stabilizátory. To jsou stabilizátory, které se instalují rovnou do PCB. Nikoliv tedy do plate, jak jsme zvyklí z klasických Cherry stabilizátorů, které má většina moderních mechanických klávesnic.

Tak proč ten povzdech na začátku? Protože i když se Dark Project snaží, jeho konzistence není zrovna příkladná. Levý shift a backspace je ještě slušný, ale enter už přece jen trochu klepe. Ne nějak výrazně, ale znát to je. 

img-20230605-150653.webp

Zato mezerník rachtá, jako by snad ani žádnou vazelínu nikdy neviděl. To je vzhledem k tomu, že jinak nejsou stabilizátory špatné, docela mrzuté.

Lepší kontrola kvality by Dark Project posunula přece jen o nějakou tu příčku nahoru v celkovém hodnocení.

nejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-12-47-screenshot.webp

Zvuk

Když jsem klávesnici dostal do rukou, tak jsem se poměrně obával, jak asi bude znít, bez všech těch výplní silikonem a různými dalšími úpravami, na které jsem už roky zvyklý. Hlavně to prázdné průhledné tělo. Ale popravdě musím říct, že díky silikonu mezi PCB a plate, promazanými spínači i stabilizátory, není zvuk vůbec špatný. Je trochu hlasitější, to ano, ale není to žádný otravný vysoký zvuk. Usazení PCB na silikonových dorazech by situaci asi mohlo ještě posunout, ale pravděpodobně ne o tolik.

Soundtest klávesnice

Dark Project KD68B
Další soundtesty

Takže když si odmyslím rachtající mezerník, který do všeho docela úspěšně háže vidle, zní klávesnice překvapivě dobře. Netrpí na zbytečné rezonance, ať už z pružinek spínačů nebo samotného těla.

nejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-13-40-screenshot.webp

Software

Software s názvem Dark Project si lze stáhnout přímo na webu výrobce. Opět se dostáváme k tomu, že pro ne úplně technického uživatele je stažení jednoduché. Klávesnice jsou ve výčtu označeny u se spínači i klávesami a to je zmatečné. A vyhledávací pole je reálně nefunkční, protože ať jsem zkoušel napsat jakékoliv označení nebo název, nikdy mi nevyjely žádné výsledky.

Po nainstalování přivítá uživatele překvapivě dobře vybavený software. V nastavení podsvícení se dá strávit celé odpoledne. Na výběr je 15 přednastavených efektů a 1 custom. Téměř všechny se dají nějak upravit, ať už rychlost efektu nebo jeho barva a směr. Také nastavení maker a bindování kláves na jiné funkce software umí bez problémů.

snimek-obrazovky-2023-05-28-185625.webp

Poměrně důležitou funkcí je schopnost uložit uživatelský profil přímo do klávesnice a to i s nastavenými zkratkami. Stačí přepnout z APP mode do Onboard Editor. Ve stejné záložce je dokonce upravit i sekundární vrstvu příkazů. Takže pokud vám nevyhovuje ovládání hlasitosti na klávesách = a ´, můžete si je přesunout na jiné klávesy.

snimek-obrazovky-2023-05-28-185644.webp

V módu úpravy sekundární vrstvy v režimu Onboard Editor jsem ale nebyl s to přijít na to, jak vrstvu nastavit tak, aby byla funkční. Žádná z kombinací, zkratek ani nastavení, která jsem se snažil změnit, prostě nikdy nefungovaly. V režimu APP mode jde vše normálně nastavit, ale v Onboard Editoru mi nefungovalo nic. A to mě docela mrzí, protože ne vždycky můžete software nainstalovat a přesně tohle Onboard Editor dokáže řešit tím, že profil nahraje do interní paměti. 

snimek-obrazovky-2023-05-28-185608.webp

Při pokusu o aktualizaci Firmware mi aplikace vyhodila hlášku, že nenašla žádné zařízení, které by se dalo aktualizovat. Možná se jedná o hlášku, která jen znamená, že žádný nový Firmware není k dispozici. Možná taky, že software neví co má dělat. Tak jako tak je hláška trochu zmatená.

snimek-obrazovky-2023-05-28-185735.webp

Klávesové zkratky

Dark Project KD68B je 65% klávesnice, což v praxi znamená, že nějaké ty klávesové zkratky budete pravděpodobně používat. Už u CZC Halfling jsem se trochu rozčiloval na tím, že zkratky jsou neúplné a nelze ovládat například multimédia ani hlasitost v režimu pro Windows.

Dark Project možná ale potajmu poslouchal uživatele (nebo si třeba přečetli naší recenzi) a připravili si štědrou dávku zkratek pod ne zrovna obvyklou kombinací kláves Fn+Pravý CTRL, ale zato perfektně funkční.

Fn + S - přepnutí pro MAC, 3 sekundy

Fn + A - přepnutí pro Windows, 3 sekundy

Fn + Pravý Alt + Escape - Reset klávesnice, 3 sekundy

Fn + šipky nahoru a dolů - ovládání jasu

Fn + šipky vlevo a vpravo - rychlost efektu

Fn + Ins - změna efektu

Fn + Del - změna směru

Fn + PgUp - změna barvy v popředí

Fn + PgDn změna barvy v pozadí

Fn + Pravý Ctrl - 1 - Můj Počítač

Fn + Pravý Ctrl - 2 - Homepage

Fn + Pravý Ctrl - 3 - Email

Fn + Pravý Ctrl - 4 - Kalkulačka

Fn + Pravý Ctrl - 5 - Multimediální přehrávač

Fn + Pravý Ctrl - 6 - Stop

Fn + Pravý Ctrl - 7 - Předchozí skladba

Fn + Pravý Ctrl - 8 - Play/Pauza

Fn + Pravý Ctrl - 9 - Další skladba

Fn + Pravý Ctrl - 0 - Mute

Fn + Pravý Ctrl - = - Snižování hlasitosti

Fn + Pravý Ctrl - ´ - Zvyšování hlasitosti

Fn + 1 až ´ - řada F kláves

Fn + P - Scroll Lock

Fn + / - Home

Fn + ) - End

Fn + ů - Print Screen

Fn+ § - Pause

Fn + 1 - Snižování jasu obrazovky

Fn + 2 - Zvyšování jasu obrazovky

Fn + 3 - Task Manager

Fn + 4 - Console

Fn + 7 - Předchozí skladba

Fn + 8 - Play/Pauza

Fn + 9 - Další skladba

Fn + 0 - Mute

Fn + = - Snižování hlasitosti

Fn + ´ - Zvyšování hlasitosti

Závěrečné zhodnocení

Dark Project je ještě stále spíše nováček na poli mechanických klávesnic. Má rozhodně našlápnuto správným směrem, má dobré nápady a dbá na jednotlivé komponenty. U Dark Project KD68B je toho spoustu, co se povedlo. Namátkou je to celkový vzhled s průhledným tělem, pudding klávesami a skvělým RGB, promazanými spínači G3ms, Screw-in stabilizátory a slušným ovládacím softwarem.

Ale najdou se i nějaké zápory v podobě nekvalitního zpracování plastu těla, rachtající mezerník a, alespoň v mém případě, nefunkční Onboard editor funkcí. Někoho by možná mohlo také mrzet, že klávesnice nemá Bluetooth, které by se k takové klávesnici poměrně i hodilo.

nejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-13-33-screenshot.webpnejlepsi-mini-klavesnice-roku-2023-13-4-screenshot.webp

Za cenu kolem 2300 Kč to ale není celkově špatné. Pokud hledáte klávesnici, u které je RGB a zajímavý vzhled to podstatné, spolu s dalšími vyjmenovanými plusy, je Dark Project KD68B obstojná volba.

Výhody

 • Plus Zajímavý "průhledný" vzhled
 • Plus Promazané spínače z výroby
 • Plus Screw-in stabilizátory
 • Plus Nádherně syté RGB
 • Plus Netradiční pudinkové klávesy
 • Plus Slušný zvuk
 • Plus Možnost výměny spínačů na hot-swappable PCB

Nevýhody

 • Mínus Mezerník až příliš rachtá
 • Mínus Absence Bluetooth a 2,4 GHz bezdrátového připojení
 • Mínus Zpracování plastu těla
 • Mínus Nedotažený software
Zpracování
7/10
Klávesy
8,9/10
Spínače
8,2/10
Funkce
4,7/10
Software
6,7/10

Celkové skóre

Dark Project KD68B
Skóre
7,1/10
Doporučujeme
Zpracování
7/10
Klávesy
8,9/10
Spínače
8,2/10
Funkce
4,7/10
Software
6,7/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

Akko 3068B Plus
 • Plus Levnější
 • Plus Bluetooth a 2,4 GHz
 • Mínus Obyčejný vzhled
 • Mínus Špatná dostupnost
CZC Halfling
 • Plus Nižší cena
 • Plus Bluetooth připojení
 • Mínus ABS klávesy
 • Mínus Horší zvuk