Galaxy Watch 6 Classic - Nejlepší chytré hodinky? (Recenze)

Honza Malý Honza Malý Honza
Publikace 27.8.2023 (upraveno 1.9.2023)
Publikace 27.8.2023 (upraveno 1.9.2023)

Nedávno jsem vám představil chytré hodinky Galaxy Watch 6 (Classic) přímo z domova výroby, Jižní Koreji. Jednalo se čistě jen o první dojmy ze Samsung Galaxy Unpacked eventu. 

Ale co teď, když mám za sebou tři týdny intenzivního testování? Jak se osvědčily v běžném životě, jak přesné jsou jejich senzory a co všechno dokážou? Pojďme se tedy ponořit do mého detailního rozboru.

Design
9,1/10
Hardware
7,7/10
Měření zdraví
4,3/10
Funkce
7,4/10
Výdrž
3,8/10

Design, displej a zpracování

Jedním z klíčových aspektů, kterého si při výběru hodinek hned všímáme, je jejich design a zpracování. A zde musím říct, že Galaxy Watch 6 Classic vypadají opravdu nádherně. V porovnání s předchozím modelem, Galaxy Watch 5 Pro, který jsem nosil dříve, je to obrovský skok dopředu. Watch 5 Pro sice nabízely vyvýšenou ochrannou lunetu, která chrání displej před poškrábáním, avšak Watch 6 Classic tuto lunetu povýšily na vyšší úroveň. Luneta je nejen rotující, ale i s příjemnou haptickou odezvou, což vám umožní snadno ovládat displej a pohybovat se v nastavení.

galaxy-watch6-recenze-v1-0-27-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-1-13-screenshot.webp

Mnoho lidí zůstává u Galaxy hodinek právě kvůli této otočné lunetě. Ačkoliv osobně mezi ně nepatřím a častěji dávám přednost ovládání displeje prstem (asi díky zvyku z telefonu), nedá se popřít, že je otočná luneta skvělý vizuální prvek, který vypadá prostě dobře. Zejména na této stříbrné variantě hodinek, kde luneta dokonale skryje rámečky okolo displeje.

galaxy-watch6-recenze-v1-0-52-screenshot.webp

A když se bavíme o displeji, Galaxy Watch 6 Classic jsou vybaveny Super AMOLED displejem, jehož maximální jas je dvojnásobný v porovnání s předchozí generací. V běžném používání to možná ani nezaznamenáte, ale na přímém slunci je rozdíl více než zřetelný. Hodinky zvládnou výrazně zvýšit jas, což zaručuje skvělou čitelnost na slunci.

Pouze malým nedostatkem je safírové sklo, které, ačkoliv je mimořádně odolné vůči poškrábání, způsobuje mírné odlesky na displeji. Očekával bych od Samsungu, že použije antireflexní povlak na takto kvalitním skle, ale zdá se, že se tak nestalo.

galaxy-watch6-recenze-v1-1-31-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-1-40-screenshot.webp

Pokud jde o ovládací prvky, na straně hodinek najdeme dvě tlačítka. Dolní tlačítko nás vrací zpět a horní nás přesune na domovskou obrazovku. Skvělou funkcí je, že horní tlačítko lze naprogramovat tak, že po delším podržení aktivuje konkrétní funkci – v mém případě Google Asistenta, který využívám k ovládání chytré domácnosti. Bohužel dolní tlačítko volbu přizpůsobení pro podržení nepodporuje, což považuji za značný nedostatek. Rád bych zde měl možnost rychlého spuštění mé oblíbené aktivity. Je to omezení na softwarové úrovni, škoda.

Co se týče řemínku, jedná se o poměrně zajímavý hybrid. Na jedné straně máme kožený povrch a na druhé silikon. Ideální pro sportovce, kteří chtějí, aby jejich hodinky vypadaly elegantně, ale zároveň potřebují odolný silikon proti potu a pohodlí při nošení. Silikon má navíc tu výhodu, že mnoho lidí na něj nemá alergickou reakci, což může být problém u kovových nebo kožených řemínků.

galaxy-watch6-recenze-v1-2-28-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-2-47-screenshot.webp

I když musím říct, že mně osobně více vyhovoval řemínek na Watch 5 Pro, který byl vybaven rychloupínacím systémem – nasazení hodinek bylo otázkou vteřin.

Z hlediska velikosti jsem se rozhodl pro menší 43mm variantu. Na mé středně velké ruce seděla velmi pohodlně. Pro ty s většími rukama bych ale doporučil 47mm verzi, která má i větší kapacitu baterie.

galaxy-watch6-recenze-v1-2-54-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-3-5-screenshot.webp

Test zdravotních funkcí

V dnešní době jsou hodinky stále více zaměřené na zdravotní funkce. Přesnost senzorů a celková užitečnost zdravotních funkcí je stěžejním prvkem těchto hodinek, tak se pojďme podívat, jak v tomto aspektu Galaxy Watch 6 Classic obstojí.

Měření aktivit

U Galaxy Watch 6 Classic můžete vybírat z nepřeberného množství aktivit. Ať už jste fanouškem softballu, společenského tance, nebo preferujete túru s batohem, všechny aktivity zde najdete. Jak je na tom ale kvalita senzoru měření tepu?

Během posledních týdnů jsem své cvičení monitoroval současně s hodinkami Galaxy Watch 6 Classic a hrudním senzorem Garmin HRM Pro, který je známý svou vysokou přesností. Pro srovnání jsem vytvořil několik grafů.

galaxy-watch6-recenze-v1-3-45-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-4-9-screenshot.webp

Pokud se podíváme nejdříve na graf z procházky, modrá křivka reprezentuje data z Galaxy hodinek a šedá křivka senzor Garmin. Je zde vidět výrazný vrchol, kdy hodinky ukazovaly 115 tepů za minutu při sestupu z kopce. V reálu tento vysoký tep neodpovídá vůbec skutečnosti. Pro mě je toto velký vykřičník, že měření nemusí být spolehlivé. Na druhou stranu v následující fázi se data z hodinek zdála být více přesná, i když hodinky neaktualizují data tak rychle jako hrudní pás Garmin.

galaxy-watch6-recenze-v1-4-20-screenshot.webp

Pokud vám ukážu další graf z procházky se střídavými sprinty, vidíme stejný nedostatek v měření tepu hodinkami Galaxy Watch 6 Classic. Na začátku cvičení je znovu nesmyslný nárůst tepu, který reálně vůbec nenastal. Skoro to vypadá jako systémový bug. Avšak následné sprinty a odpočinkové fáze zachytily hodinky s daleko větší přesností.

galaxy-watch6-recenze-v1-4-45-screenshot.webp

Další graf z posilovny, který jsem záměrně přiblížil na pár odpracovaných sérií, ukazuje znovu problematickou oblast měření. Během intenzivního cvičení, kdy tep stoupá a pak rychle klesá, Galaxy hodinky reagují velmi pomalu a nedostatečně. Je sice patrný náznak zvýšeného tepu, ale ve srovnání s hrudním pásem Garmin to vypadá téměř zanedbatelně.

galaxy-watch6-recenze-v1-5-6-screenshot.webp

Tento nedostatek měření je pro mě zvláště zarážející, protože u předešlého modelu, Galaxy Watch 5 Pro, jsem si na tentýž problém také stěžoval. Konkrétně se týkalo nepřesnosti senzorů při vysokém tepu na začátku cvičení. Jak je vidět, Samsung zanedbává některé kritické problémy u svých hodinek, přestože se objevují opakovaně.

Naštěstí ne všechno je špatně. GPS hodinek funguje velmi spolehlivě a s přesností sleduje trasu, ať už jde o procházku nebo běh. V této oblasti jsem žádné další komplikace nezpozoroval.

galaxy-watch6-recenze-v1-6-1-screenshot.webp

Měření tělesné kompozice

Galaxy Watch hodinky již nějakou dobu mají měření tělesné kompozice. Jak to funguje? Přiložíte dva prsty k hodinkám ze strany, čímž vytvoříte uzavřený okruh. Hodinky následně odesílají velmi slabý elektrický proud přes vaše tělo. Nebojte se, tento proud je bezpečný a není cítit. Byl navržen tak, aby byl bezpečný i pro ty, kteří mají zdravotní problémy, například se srdcem.

Princip měření spočívá v analýze elektrické impedance. Elektrický proud prochází snáze některými částmi těla (např. vodou a krví) než jinými (např. kostmi a tukem). Měřením odporu tak můžou hodinky odhadnout různé složky tělesné kompozice.

galaxy-watch6-recenze-v1-6-19-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-6-24-screenshot.webp

Po měření získáte zpětnou vazbu buď v telefonu nebo přímo na hodinkách. Hodinky vám poskytnou informace o tom, zda se zvyšuje množství tuku v těle, zda se vaše tělo více zavodňuje, nebo zda nabíráte na svalové hmotě

Všechno to vypadá hezky, ale obecně se na taková data těžko spoléhá. Proud narozdíl od lepších měřících nástrojů probíhá jen malou částí těla, k tomu se může připočítat omezený tok elektrického proudu a nebo variabilita, jakým způsobem přikládáte prsty k hodinkám a máte ve výsledku zařízení, který sice dává hezké data, ale vůbec nevíte, zda jim věřit. Osobně jsem tedy tuhle funkci rád vyzkoušel, ale pravidelně jí nepoužívám. Profi sportovci si určitě najdou lepší a ověřenější způsoby, jakým si měřit poměr tuku a svalů v těle.

galaxy-watch6-recenze-v1-6-42-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-6-59-screenshot.webp

Měření spánku

S každou novou generací Samsung zdokonaluje měření spánku a Galaxy Watch 6 Classic v tomto nejsou výjimkou. Při srovnání s chytrým prstenem Ultrahuman jsem zaznamenal velmi podobné výsledky, což je dobrá zpráva. Ovšem je třeba poznamenat, že Ultrahuman byl schopen s větší precizností rozlišovat jednotlivé spánkové fáze.

galaxy-watch6-recenze-v1-7-53-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-7-48-screenshot.webp

Přesto musím uznat, že měření spánku na Galaxy Watch 6 Classic je velmi podrobné. Hodinky nabízejí širokou škálu dat, která zahrnují vše od vypočítání bdělosti, přes různé spánkové cykly, až po detailní analýzu fyzického zotavení. Přidáte-li k tomu grafy ukazující hladinu kyslíku v krvi a teplotní měření během noci, máte před sebou pěkně komplexní přehled o svém spánku. Jako bonus hodinky dokážou zaznamenat i chrápání, pokud máte svůj telefon umístěný vedle postele.

Co mi však chybí, je převod všech těchto dat do srozumitelnější a přístupnější formy. Zatímco některé konkurenční produkty, jako je Oura nebo Ultrahuman, poskytují textová shrnutí a konkrétní doporučení jak zdraví a spánek vylepšit, Galaxy Watch vám nabídnou spíše seznam čísel a grafů, se kterými se těžko pracuje. V tomto by mohl Samsung ještě trochu zapracovat. Porozumění kvalitě našeho spánku je stejně důležité jako jeho měření samotné.

galaxy-watch6-recenze-v1-8-9-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-8-17-screenshot.webp

Chybí GPX soubory

GPX soubory, běžný formát pro sdílení geografických dat, jsou pro mnohé uživatele naprosto zásadní. Pro ty, kteří se věnují turistice, cyklistice či běhání, jsou skvělým nástrojem pro plánování a sledování tras. O to větší je pro mě zklamání, že Galaxy Watch 6 Classic tuto populární funkci, kterou nabízela předchozí generace hodinek, Watch 5 Pro, nepodporují. V aplikaci Mapy.cz jsem si připravil trasu, nasdílel jsem GPX formát do Samsung Health, ale zde trasa nešla uložit ani spustit.

Za tímto rozhodnutím je podle mě několik důvodů. Možná se Samsung rozhodl tuto funkci vynechat kvůli slabé baterii. Jak jsem se zmínil, navigace s pomocí GPX souborů může být náročná na baterii. Ale pokud je to důvod, proč tuto funkci vynechali, bylo by daleko lepší dát uživatelům možnost si vybrat, zda tuto funkci chtějí nebo nechtějí využívat, i když by to mohlo znamenat rychlejší vybití baterie.

galaxy-watch6-recenze-v1-8-41-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-8-49-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-8-55-screenshot.webp

Pro ty, kteří se chtějí vydat na krátkou trasu a nechtějí s sebou tahat mobilní telefon, je možnost využívat GPX soubory na hodinkách zcela základní funkcionalitou. Doufejme, že Samsung GPX formáty přidá pomocí softwarové aktualizace později.

galaxy-watch6-recenze-v1-8-56-screenshot.webp

Thermo Check a měření teploty

Zdá se, že výrobci chytrých hodinek hledají nové způsoby, jak přilákat spotřebitele neobvyklými funkcemi, a měření teploty v aplikaci Thermo Check je jedním z takových pokusů. Na první pohled může být zajímavé mít možnost změřit teplotu různých objektů, ale otázka zní - je to skutečně praktická funkce? Přijde mi to spíše jako řešení, které se snaží si najít problém.

Samozřejmě, na grilovací párty může být zajímavé ukázat kamarádům, jak přesně vaše hodinky dokážou změřit teplotu masa na grilu. Ale pokud jste skutečný grilovací nadšenec, spoléháte se spíše na teploměr, který měří teplotu uprostřed masa. Stejně tak nevidím moc využití pro měření dalších objektů. Jediné, kdy mi měření teploty dává smysl, je v jezírkách. Otužilcům může přijít vhod si zjistit konkrétní teplotu vody, ve které se otužují. Nic dalšího mě ale nenapadá.

galaxy-watch6-recenze-v1-10-19-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-5-43-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-10-0-screenshot.webp

Pokud jde o vodotěsnost hodinek, certifikace IP68 a odolnost do 5 ATM jsou přítomny u Galaxy Watch 6 Classic. Hodinky jsou tedy vhodné pro plavání a surfaře. Nicméně, jako u všech elektronických zařízení, je nutné se vyhýbat použití ve slané vodě nebo v bazénech s chemikáliemi, protože to může zkrátit životnost hodinek. Doporučuju se také vyhnout sauně, ať zbytečně nepřehříváte baterii hodinek.

galaxy-watch6-recenze-v1-10-43-screenshot.webp

Funkce hodinek

Ačkoli jsem v předchozích kapitolách měl některé výhrady ohledně nepřesnosti senzorů a některých zbytečných funkcí, nedá se zapřít, že Galaxy hodinky nabízí spoustu funkcí pro uživatele Androidu. Jednou z nejvýraznějších výhod je implementace otevřeného operačního systému Wear OS od Google.

Tento systém je obohacen o Samsung nadstavbu One UI, která je plynulá a intuitivní. V kombinaci s otočnou lunetou je ovládání hodinek opravdu dobré. Uživatelské rozhraní je promyšlené. Ikony mají optimální velikost pro snadné klikání a dlaždice a praktické widgety vedle ciferníků, můžete snadno upravovat podle svých potřeb.

galaxy-watch6-recenze-v1-11-11-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-11-19-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-11-45-screenshot.webp

Mnoho lidí považuje chytré hodinky za naprostou zbytečnost. Souhlasím, že některé funkce mohou být zbytečné a nezajímavé. Avšak na Galaxy Watch jsem našel několik funkcí, které mi skutečně usnadňují život:

Například možnost přijímat telefonáty přímo z hodinek je pro mě velmi praktická. Když mi volá kurýr a nemám po ruce telefon, díky hodinkám mohu telefonát rychle vyřídit, ukončit nebo jednoduše odeslat zprávu, že nyní nemohu hovor přijmout.

galaxy-watch6-recenze-v1-12-8-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-12-17-screenshot.webp

Další podobnou funkcí, kterou pravidelně využívám, je možnost rychlého reagování na příchozí SMS zprávy. Stačí mi k tomu klávesnice gBoard od Google. Tato aplikace perfektně rozumí českému diktování, takže mohu hlasově odpovědět na SMSky bez nutnosti využívání klávesnice na malém displeji hodinek.

galaxy-watch6-recenze-v1-12-36-screenshot.webp

A pak je tu WhatsApp. S novou aplikací na Wear OS můžete využívat WhatsApp bez nutnosti mít telefon v dosahu. Připojení k WiFi či mobilním datům (v případě, že máte LTE variantu) postačí. V aplikaci lze snadno číst a odesílat zprávy, procházet skupinové konverzace a dokonce si prohlížet příchozí fotografie a média.

galaxy-watch6-recenze-v1-12-51-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-13-23-screenshot.webp

Jak funguje LTE verze?

Pokud mluvíme o LTE verzi hodinek Galaxy Watch 6 Classic, je skvělé vidět, jak se podpora výrazně rozrostla. O2 a Vodafone nyní nabízí možnost mít jedno stejné číslo pro telefon i hodinky.

Ačkoli za tuto službu platíte měsíční poplatek 99 Kč a navíc je tu příplatek za hodinky s LTE funkcí, umožní vám to při procházce nechat telefon doma a stále budete dostupní. Fungovat budou aplikace jako WhatsApp, Discord, Messenger a bude fungovat i přijímání telefonátů a SMS. Pro mnoho lidí je to velmi vítaná novinka.

A co mě opravdu mile překvapilo? Google Mapy na hodinkách. Při jízdě na kole mi hodinky pravidelně vibrovaly a upozorňovali skrze turn by turn navigaci, kam mám odbočit. Takový průvodce ve městě je k nezaplacení.

galaxy-watch6-recenze-v1-9-24-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-9-30-screenshot.webp

Další pohodlnou funkcí, která z hodinek udělá praktického společníka při nákupech, je NFC bezkontaktní placení skrze Google Pay. Stačí si do aplikace jednorázově přidat svoji kreditní kartu a následně můžete s hodinkami rychle a snadno platit. To vše bez potřeby telefonu či datového připojení. K tomu přidáte aplikaci Google Keep, která dokáže offline uchovávat offline nákupní seznam a můžete vyrazit jen s hodinkami, zatímco telefon zůstane doma. A to i s verzí, která není LTE.

galaxy-watch6-recenze-v1-13-54-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-14-17-screenshot.webp

Pokud často fotíte a natáčíte jako já, Samsung přichází s chytrou funkcí, která vám umožní dělat záběry na dálku. Se vzdálenou spouští a náhledovým oknem přímo na hodinkách máte vše pod kontrolou. Fyzická otočná luneta je dalším bonusem, protože vám umožní přibližovat a oddalovat obraz. Toto řešení je skvělým pomocníkem při mojí práci a nedám na něj dopustit.

galaxy-watch6-recenze-v1-14-32-screenshot.webp

Potřebují trochu externí motivace do svých pohybových aktivit? Přidáním kamarádů do aplikace Samsung Health a sledováním jejich progressu můžete získat podnět k větší aktivitě. Je fajn se s kamarády vzájemně povzbuzovat k dosažení více kroků během dne. Jedinou nevýhodou je, že aplikace hodnotí pouze kroky a nebere v potaz další parametry, jako jsou spálené kalorie či celková pohybová aktivita.

galaxy-watch6-recenze-v1-14-45-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-15-0-screenshot.webp

Jednou z dalších funkcí je možnost přidání věrnostních karet přímo do hodinek pomocí aplikace Stocard. Tímto způsobem můžete své karty jednoduše skenovat při nákupech bez nutnosti tahat telefon z kapsy.

galaxy-watch6-recenze-v1-15-9-screenshot.webp

Rychlé namluvení poznámky používám také často, když potřebuju zachytit myšlenku na cestách. Záznamník v hodinkách vám umožní namluvit zprávu a soubor se sám synchronizuje s vaším telefonem, takže si můžete poznámky později vyřídit.

galaxy-watch6-recenze-v1-15-20-screenshot.webp

Google Asistent je součástí hodinek a jeho použití je velmi snadné, stačí si jej naprogramovat na dlouhé stisknutí horního tlačítka. Osobně mi je chytrý asistent užitečný, když potřebuju rychle zapnout chytré žárovky v mém studiu nebo když potřebuji změnit barvu osvětlení. Mluvení s chytrým asistentem je rychlé a efektivní, což ušetří čas, který byste strávili hledáním ovladače nebo aplikace na telefonu.

galaxy-watch6-recenze-v1-15-30-screenshot.webp

Kompatibilita s telefony

Ačkoli Galaxy Watch nabízejí spoustu chytrých funkcí, nemusí všechny tyto funkce být dostupné pro uživatele, kteří nemají telefon značky Samsung. Některé funkce mohou být kompatibilní pouze s telefony Samsung, zatímco jiné mohou vyžadovat specifické nastavení nebo aplikace. Pokud používáte telefon značky Xiaomi, Realme, Vivo, Nothing, Oneplus, Motorola, Honor, Sony nebo jiný Android telefon, je důležité vědět, jaké omezení může nastat při používání hodinek. Podívejme se tedy podrobněji na to, co byste mohli ztratit při spojení hodinek Galaxy Watch 6 s těmito zařízeními.

galaxy-watch6-recenze-v1-16-1-screenshot.webp

Aplikace Galaxy Wearable se stane vaším hlavním centrem pro nastavení a správu hodinek na jakémkoli telefonu s Androidem. Tato aplikace je dostupná v Google Play Storu a slouží k prvotnímu spárování a následnému doladění funkcí hodinek. Zde tedy o nic nepřicházíte s jinými značkami telefonů než je Samsung.

galaxy-watch6-recenze-v1-16-9-screenshot.webp

Pokud jde o fitness a zdravotní funkce, EKG a měření krevního tlaku funguje jen na telefonech Samsung. Je škoda, že právě tyto důležité zdravotní funkce jsou omezené jen pro Samsung zařízení, ale je to pravděpodobně z důvodu regulatorního hlediska. Samsung si sám měření EKG a krevního tlaku certifikoval a ostatní značky k těmto funkcím nemají přístup.

galaxy-watch6-recenze-v1-16-23-screenshot.webp

Další funkce, jako je focení z dálky a vzdálená spoušt, nebude na ostatních značkách telefonů fungovat. Avšak je možné tuto funkci nahradit aplikací třetí strany s názvem Camera One.

galaxy-watch6-recenze-v1-16-35-screenshot.webp

Pokud jde o telefonáty a SMS, to může být další oblast, kde narazíte na komplikace. Některé telefony mohou vyžadovat dodatečná oprávnění nebo mohou mít specifické nastavení, která musíte upravit, aby vám notifikace do hodinek chodily spolehlivě. V některých případech bude nutné doinstalovat oficiální aplikaci pro SMS od Google pro možnost vyřizování SMSek.

galaxy-watch6-recenze-v1-16-48-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-16-51-screenshot.webp

Bixby Routines a speciální Samsung emoji opět fungují jen se Samsung telefonem. Ale tyto funkce jsou dobrými příklady, které považuju spíše za bonusy než za základní funkcionalitu hodinek. Jejich absence vám nejspíše tolik vadit nebude.

galaxy-watch6-recenze-v1-17-4-screenshot.webp

Synchronizace režimu nerušit a spánku jsou již důležité funkce, o které bohužel přijdete. Já režim spánku využívám na denní bázi a vypíná mi notifikace, snižuje jas displeje a nastavuje žlutější barvu displeje. Režim nerušit pak využívám na schůzkách nebo významné funkce pro ty, kteří hodinky používají i v noci a chtějí si zajistit nerušený odpočinek. Pokud hodinky synchronizují režim nerušit s telefonem, může to být velmi užitečná funkce pro uživatele, kteří chtějí minimalizovat rušivé prvky, zejména během nočního režimu. Chybět také bude synchronizace budíků.

galaxy-watch6-recenze-v1-17-23-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-17-36-screenshot.webp

Je jasné, že Galaxy hodinky jsou primárně navrženy tak, aby co nejlépe spolupracovaly s telefony Samsung, a proto je jistá míra integrační hloubky, která se s telefony Samsung prostě nedá porovnat. Můžete si tak všimnout absence některých funkčních prvků, ale většina těchto prvků je spíše kosmetického charakteru a neovlivní základní funkčnost hodinek. Naopak základní funkce, jako je Google Pay, notifikace, telefonáty a Google Asistent, budou na ostatních Android telefonech fungovat úplně stejně jako se Samsung telefonem. 

Výdrž baterie

Výdrž baterie je klíčovým kritériem chytrých hodinek a Galaxy Watch 6 Classic se zde bohužel neukazuje v tom nejlepším světle. Když jsem hodinky používal v režimu always-on (vždy zapnuté), protože očekávám, že hodinky by měly neustále ukazovat čas, sotva mi vydržely víc než den a půl. Konkrétně, když jsem je nabil před spaním, spal s nimi a během dalšího dne je normálně využíval (např. pro příjem notifikací či hodinový monitoring tepu), vybití baterie nastalo někdy kolem 11. hodiny následujícího dne.

galaxy-watch6-recenze-v1-18-5-screenshot.webp

Toto je obrovský zklamáním, zejména s ohledem na to, že model Galaxy Watch 5 Pro mi snadno vydržel tři dny. Takže když jsem s nimi odjel na víkend, nemusel jsem se obávat vybití baterie a nemusel jsem s sebou brát nabíjecí kolébku, tedy větší volnost. Vzhledem k tomu, že Galaxy Watch 6 Classic jsou vyráběny z nerezové oceli, těžšího materiálu, rozumím kompromisu v kapacitě baterie. Avšak, skutečnost, že 43mm verze hodinek vydrží jen něco přes jeden den, je opravdu nepříjemná.

Nicméně Galaxy Watch nabízí jednu výhodu, a tou je reverzní dobíjení prostřednictvím USB-C. Stačí připojit nabíjecí puk k telefonu a můžete hodinky dobíjet kdekoli. Přestože dobíjení nebude tak rychlé jako s dedikovaným adaptérem, je to praktická funkce. Bezdrátové dobíjení z zadní strany telefonu je také možností, ale často je problematické a extrémně pomalé. Osobně bych měl tendenci spoléhat více na dobíjení pomocí kabelu USB-C.

galaxy-watch6-recenze-v1-18-11-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-19-45-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-20-1-screenshot.webp

Galaxy Watch 6 vs. Galaxy Watch 5 Pro

Pokud se snažíte rozhodnout mezi Galaxy Watch 6 Classic a Watch 5 Pro, stojíte před těžkou volbou, kterou vám ale trochu ulehčím.

Jedním z nejzřetelnějších rozdílů je design. Watch 5 Pro postrádají fyzickou otočnou lunetu a nese více sportovní charakter. Naproti tomu Watch 6 Classic vypadají výrazně elegantněji, což může být pro některé z vás lákavější.

galaxy-watch6-recenze-v1-20-22-screenshot.webp

Co se týče materiálu, oba modely mají safírové sklo a jsou vodotěsné. Avšak Watch 5 Pro jsou vyrobeny z lehčí titánové slitiny, zatímco Watch 6 Classic je zhotoven z těžší nerezové oceli. Tento rozdíl v hmotnosti a materiálu má přímý dopad na velikost a výdrž baterie. Watch 6 Classic má kvůli těžšímu materiálu menší baterii, což se projevuje kratší výdrží.

Pokud jde o výkon, Galaxy Watch 6 Classic jsou vybaveny rychlejším procesorem, což bylo během tří týdnů testování znatelné. Systém je mnohem plynulejší, a spolu s jasnějším displejem nabízí uživatelsky příjemnější zážitek.

galaxy-watch6-recenze-v1-18-53-screenshot.webp

Dalšími vlastnostmi, které mohou ovlivnit vaše rozhodování, je řemínek a podpora formátů. Watch 5 Pro mají ve své výbavě rychloupínací řemínek, což je praktické pro rychlé a jednoduché nošení. Kromě toho nabízejí o 39% větší baterii, což prodlužuje výdrž až na tři dny, na rozdíl od jednoho a půl dne u Watch 6 Classic. Pro milovníky přírody bude lákavá informace, že Watch 5 Pro také podporují GPX formát, ideální pro pěší túry a cyklistiku.

Zkrátka, pokud prioritizujete delší výdrž baterie a hledáte cenově výhodnější volbu, Galaxy Watch 5 Pro by mohly být správnou volbou pro vás.

galaxy-watch6-recenze-v1-20-43-screenshot.webp

Galaxy Watch 6 vs. Watch 6 Classic

Pokud zvažujete nákup mezi základní verzí Galaxy Watch 6 a luxusnějším modelem Galaxy Watch 6 Classic s otočnou lunetou, možná vás překvapí, jak malé jsou mezi nimi rozdíly. Co se týče výkonu, obě hodinky se mohou pochlubit stejnou baterií, procesorem a jasností displeje.

Co opravdu odlišuje tyto dva modely, je použitý materiál a design. Základní verze Galaxy Watch 6 je vyrobena z hliníku, což je lehčí, ale potenciálně méně odolný materiál. Naproti tomu Watch 6 Classic jsou vyrobeny z odolnější nerezové oceli, což mu dává robustnější pocit a odolnost.

galaxy-watch6-recenze-v1-1-43-screenshot.webp

Dále je zde otázka ceny. Základní model přichází s cenovkou nižší o 1 500 Kč, což může být pro některé rozhodujícím faktorem. A konečně, co se týče ovládání, základní model Galaxy Watch 6 nemá fyzickou otočnou lunetu. Místo toho nabízí digitální otočnou lunetu na displeji, zatímco model Classic má tradiční fyzickou otočnou lunetu, což může nabídnout jiný haptický zážitek při ovládání.

Takže pokud přemýšlíte o výběru mezi těmito dvěma, měli byste zvážit, zda preferujete tradiční ovládání a odolnost, nebo jestli hledáte ekonomičtější řešení s modernějším ovládáním.

galaxy-watch6-recenze-v1-11-51-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-18-30-screenshot.webp

Závěrečné zhodnocení

Samsung se snaží vnášet novinky do své řady chytrých hodinek, ale v případě Galaxy Watch 6 se může zdát, že některé z těchto inovací jsou spíše pro zábavu než skutečně praktické. Teplotní senzor na měření teploty jídla či vody může na první pohled vypadat zajímavě, ale je otázkou, zda by nebylo lepší směřovat investice do zásadnějších oblastí jako je baterie nebo přesnost senzorů. Co se týče kvality senzorů, byl jsem poněkud zklamán, protože výsledky se nelišily od minulé generace tak, jak by se mohlo zdát.

galaxy-watch6-recenze-v1-1-15-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-3-42-screenshot.webpgalaxy-watch6-recenze-v1-10-34-screenshot.webp

I když mě vzhled Galaxy Watch 6 Classic lákal, jako majitel původních Galaxy Watch 5 Pro nevidím důvod k upgradu, zejména kvůli kratší výdrži baterie nového modelu. Není pochyb o tom, že nová kombinace materiálů a designu vypadá výjimečně - stříbrná nerezová ocel, lesklý vzhled a fyzická otočná luneta tvoří dokonalou kombinaci. Avšak pro mě je baterie klíčovým faktorem.

galaxy-watch6-recenze-v1-1-48-screenshot.webp

To však neznamená, že by Galaxy Watch 6 Classic byly špatným produktem. Naopak, pro uživatele Androidu jsou stále jedny z nejlepších hodinek na trhu z hlediska funkcí a inovací. Ale upřímně, od nové generace bych očekával větší pokrok.

Výhody

 • Plus Nádherný design a zpracování hodinek
 • Plus Fyzická otočná luneta
 • Plus Super AMOLED displej s vysokým jasem
 • Plus Bezkontaktní placení Google Pay
 • Plus Spousta chytrých funkcí a aplikací
 • Plus Podpora LTE a přidání eSim do hodinek
 • Plus Vodotěsnost 5 ATM
 • Plus Elegantní řemínek, který je napůl ze silikonu a koženky
 • Plus Odolné safírové sklo nad displejem

Nevýhody

 • Mínus Slabá výdrž baterie (okolo 1 a půl dne)
 • Mínus Nepřesné měření tepu při aktivitách
 • Mínus Některé funkce jsou dostupné jen se Samsung telefonem
 • Mínus Safírové sklo způsobuje odlesky
 • Mínus Chybí podpora GPX tras
Design
9,1/10
Hardware
7,7/10
Měření zdraví
4,3/10
Funkce
7,4/10
Výdrž
3,8/10

Celkové skóre

Galaxy Watch 6
Skóre
6,5/10
Průměrné
Design
9,1/10
Hardware
7,7/10
Měření zdraví
4,3/10
Funkce
7,4/10
Výdrž
3,8/10

Zajímavé alternativy

 • Plus Lepší výdrž
 • Plus Nižší cena
 • Plus GPX formát
 • Mínus Horší vzhled