Ultrahuman Ring Air - Konkurence pro Oura Ring? (Recenze)

Honza Malý Honza Malý Honza
Publikace 8.4.2023 (upraveno 29.4.2024)
Publikace 8.4.2023 (upraveno 29.4.2024)

Oura Ring jsem používal s hrdostí poslední 3 roky. Avšak tento chytrý prsten se již nadále bojím doporučovat, jelikož je nejen drahý, ale také nově zahrnuje předplatné bez přínosu dalších funkcí.

Co kdybych vám řekl, že existuje levnější alternativa od ověřené značky bez předplatného? Právě takovým produktem je Ultrahuman Ring, který si dnes podrobněji prozkoumáme.

Design
9,3/10
Funkce
7,4/10
Aplikace
6,8/10
Měření
6,4/10
Výdrž
8,4/10

Video recenze

Zhodnocení Ultrahuman prstenu.

Design a zpracování

Design Ultrahuman Ring je podobný Oura Ring – přelomový vzhled u prstenu nelze očekávat. Jeho tloušťka činí 3 mm, což je srovnatelné s Oura Ring. Váží 4 až 6 gramů dle velikosti prstenu, tedy opět podobně jako konkurenční produkt. Při objednání Ultrahuman prstenu vám nejdříve dorazí testovací kit různých velikostí, které si několik dní zkoušíte a až poté si objednáte vhodnou velikost pro vás. Takže nekupujete zajíce v pytli, ale velikost si předem vyzkoušíte.

Nabízí se v několika barevných variantách – bionické zlaté, hvězdné černé, kybernetické šedé a vesmírně stříbrné, kterou jsem si osobně zakoupil já. Vnější část prstenu je z titánia a pokrytá karbidem wolframu. Dle výrobce je vhodný i pro posilovnu a plavání. Během testování jsem zjistil, že Ultrahuman Ring sice vydrží déle než Oura Ring, ale také se rychle poškrábe, a proto ho do posilovny příliš nedoporučuji. A navíc chytrý prsten může při cvičení poměrně překážet, především při stisknutí činky.

Ultrahuman Air

V červnu 2023 značka Ultrahuman představila novou verzi prstenu Ultrahuman Air, který bude nyní jediným prstenem v prodeji. Výrobci se povedlo snížit tlouštku prstenu na pouhých 2,45 mm a snížila se váha až na neuvěřitelných 2,4 až 3,6 gramu. A to bez jakýchkoliv kompromisů. Funkce, baterie i senzory jsou stále stejné.

Tento prsten jsem ihned v létě začal testovat a ačkoliv nemá finančně moc smysl takto rychle přecházet mezi prsteny, můžu s klidným svědomím říct, že Ultrahuman Air je opravdu nejlehčí a nejvíce pohodlný prsten na nošení, který jsem doposud zkoušel. Pro majitele předchozího R1 prstenu je škoda, že přišel tak rychle nový prsten. Ale nové potenciální majitele určitě novinka potěší.

ultra-vs-oura-69.webpultra-vs-oura-61.webpultra-vs-oura-65.webp

Stejně jako Oura Ring, i Ultrahuman Ring má ve vnější části zapečetěné senzory – měření tepu, okysličení krve, teploty a šestiosý pohybový senzor pro sledování kroků a celkové aktivity. Oceňuju, že senzor měření tepu je vystouplý podobně jako v případě Oura Ringu, takže lépe doléhá na pokožku a měření je tak přesnější.

V prstenu se nachází 24 mAh LiPo baterie s přibližně týdenní výdrží. Bohužel, podobně jako u Oura Ring, baterie není vyměnitelná. Po 2-3 letech se výdrž snižuje na polovinu, obzvláště pokud s prstenem chodíte do sauny a nebo ho vystavujete horším tepelným podmínkám. To znamená bohužel nutnost zakoupení nového prstenu. Bylo by ideální, kdyby byl k dispozici program na výměnu baterie za příplatek.

ultra-vs-oura-66.webpultra-vs-oura-55.webpultra-vs-oura-56.webp

K čemu chytrý prsten slouží?

Stejně jako Oura Ring, i Ultrahuman Ring je zaměřen především na detailní měření spánku. Díky tomu, že prsten na ruce nepřekáží tolik jako hodinky, tak umožňuje pohodlně sledovat fáze spánku, HRV, nejnižší tepovku v noci, teplotu a další důležité hodnoty. Ty vám pak aplikace vyhodnocuje a dává doporučení pro trénink a životní styl.

Možná si říkáte, že takové statistiky nemají praktické využití. Avšak já osobně jsem u chytrého prstenu dokázal díky grafu teploty předpovědět nemoc 1-2 dny dopředu. Prvním příkladem byl přicházející COVID, kdy jsem na grafu viděl postupně narůstající teplotu a snižující skóre zdraví v aplikaci. Díky tomu jsem věděl, že bych měl okamžitě vynechat tréninky a nevystavovat se dalšímu stresu, aby tělo mělo maximální energii na vypořádání se s nemocí.

Druhým příkladem byla otrava jídlem v Táboře na Burger Festivalu. Ještě před tím, než jsem ucítil nevolnost, jsem v Oura Ring aplikaci viděl obrovský nárůst teploty a rapidní propad skóre. Zde jsem již nic udělat nemohl, ale bylo zajímavé sledovat statistiky počas tohoto nepříjemného období.

ultra-vs-oura-41.webpultra-vs-oura-44.webpultra-vs-oura-43.webp

Díky sledování dat můžete také zlepšovat své návyky. Aplikace sice nenabízí konkrétní rady, ale pomocí pokusů, zapisování a sebereflexe můžete pochopit, co vám narušuje spánek – ať už jde o hraní videoher, pozdní stravování nebo přetrénování.

Aplikace poskytuje obecnější rady, například když jste dobře odpočati a můžete si dát intenzivní trénink. Nicméně je důležité brát chytrý prsten jako pomocníka a finální rozhodnutí dělat sám.

ultra-vs-oura-42t.webpultra-vs-oura-38.webp

Aplikace a funkce

Jelikož prsten nemá žádný displej, všechna data se zobrazují v aplikaci na telefonu, která je dostupná pro iPhony i Androidy. Prsten se pravidelně synchronizuje s telefonem a aktualizuje data. Oproti konkurenčnímu Oura Ringu je připojení u Ultrahuman prstenu rychlejší a spolehlivější.

Na hlavní stránce aplikace vidíte tři skóre:

 • Pohybový index
 • Regenerační index
 • Index spánku

Tyto skóre se pohybují v rozmezí 0 až 100, přičemž 100 značí ideální životní režim. Je vám asi jasné, že na toto nejvyšší skóre je téměř nemožné se dostat. Důležité je podotknout, že tento skórový režim je velmi podobný tomu, který používá Oura Ring, takže je jasné, kde se Ultrahuman Ring inspiroval. Ale naprosto chápu důvod zvolení tohoto skóre. Typický uživatel nebude prozkoumávat všechny jednotlivá data a nebude se hodiny šťourat v aplikaci. Naopak ocení, že při otevřené aplikace během pár sekund vidí obecné skóre, které mu pomocí algoritmu zhodnotí jeho zdraví v kostce.

ultra-vs-oura-35.webpultra-vs-oura-37.webp

Ačkoli jsou tato sečtená čísla užitečná pro rychlý přehled, mají své nevýhody, jako je absence kontextu a nejasnost výpočetních algoritmů. Naštěstí aplikace Ultrahuman Ring umožňuje uživatelům prozkoumat detailní data. V sekci spánku najdete hodnocení jednotlivých kategorií spánku, saturaci kyslíkem, fáze spánku, nejnižší tepovou frekvenci, průměrnou variabilitu srdečního tepu a naměřenou teplotu.

ultra-vs-oura-28.webpultra-vs-oura-27.webpultra-vs-oura-26.webp

Další záložka v aplikaci, recovery index, bere v potaz různé faktory, jako jsou regenerace, aktivita z předešlého dne, kvalita spánku, tělesná teplota a variabilita tepu. Toto skóre vám poskytuje užitečné informace o tom, jak jste připraveni na nadcházející den, a může vám například naznačit, že jste skvěle odpočatí a můžete se pustit do intenzivního tréninku nebo se soustředit na práci.

Je důležité si uvědomit, že není vhodné se řídit pouze skóre a aplikaci byste měli brát jako pomocníka, který vám poskytuje přehled o vašem zdraví, spánku a dalších aspektech. Je třeba být schopen interpretovat data a provádět sebereflexi, abyste dokázali identifikovat a zlepšit své návyky, jako je například hraní videoher těsně před spánkem, vystavovaní se modrému světlu, příliš častý trénink nebo pozdní stravování. Aplikace vám sice nabídne obecnější rady a doporučení, ale stále je potřeba rozhodovat se na základě vlastních pocitů a uvážení. Mějte na paměti, že občas vám aplikace může poskytnout špatné skóre, zatímco vy se cítíte skvěle. V takových případech je důležité poslouchat své tělo a nepodléhat slepě hodnotám v aplikaci.

ultra-vs-ouraultra-vs-oura-67.webpultra-vs-oura-45.webpultra-vs-oura-39.webp

Kromě sledování spánku a regenerace nabízí Ultrahuman Ring také sledování aktivity a fitness. Aplikace zaznamenává kroky, vzdálenost, spálené kalorie a celkovou aktivitu během dne. Tato data vám umožňují sledovat svůj pokrok a motivovat se ke zlepšení své fyzické kondice.

Ultrahuman Ring je také navržen tak, aby byl kompatibilní s jinými fitness aplikacemi a zařízeními, což umožňuje integraci dat do služeb Google Fit a Apple Health. Tato kompatibilita je důležitá zejména pro uživatele, kteří již používají jiné fitness nástroje a chtějí mít veškeré informace na jednom místě.

ultra-vs-oura-47.webpultra-vs-oura-16.webpultra-vs-oura-18.webp

Nové funkce

Budu se snažit čas od času přidat do článku aktualizaci, co nového do aplikace přibylo. Ultrahuman prsten mě totiž neustále překvapuje, jak se každý měsíc stává chytřejším, díky novým funkcím. Pojďme se tedy podívat na novinky, které jsem sepsal k září 2023.

Informační okno s povolením stimulantů

Toto je skvělá funkce, která přibyla v červenci roku 2023. Funguje tak, že rozdělí váš denní rozvrh na příznivé časy pro konzumaci stimulantů, tedy například kávy nebo zeleného čaje. Během tohoto okna má konzumace stimulantů nejvyšší šanci zvýšit produktivitu, aniž by negativně ovlivnila kvalitu spánku.

Zohledňuje také časy, kdy je užívání stimulantů přípustné, s ohledem na cirkadiánní rytmy a životní styl. Dokonce aplikace vypisuje kurátorský seznam oblíbených kofeinových možností.

nejlepsi-chytre-prsteny-na-trhu-2023-12-17-screenshot.webpnejlepsi-chytre-prsteny-na-trhu-2023-12-20-screenshot.webp

Cirkadiánní fáze

Jakožto milovník kvalitního spánku oceňuji i novou funkci Circadian Phase Alignment, která pomáhá sjednotit vaše bioritmické hodiny.

V aplikaci najdete nově rozpětí, kdy je vhodné vaše tělo vystavit venkovnímu světlu a kdy je naopak vhodné již tělo příliš nevybouzet přímým světlem nebo náročnými aktivitami. Díky dodržením těchto rozpětí pomůžete tělu večer lépe přepnout do odpočinkového režimu a tím se i lépe připraví ke spánku, čímž zlepšíte regeneraci.

nejlepsi-chytre-prsteny-na-trhu-2023-12-26-screenshot.webp

Porovnání s ostatními uživateli

Aplikace Ultrahuman také začala u skóre spánku ukazovat porovnání s ostatními uživateli tohoto chytrého prstenu. Můžete se tak přehledně podívat, zda je kvalita vašeho spánku (a nebo jiných statistik) na úrovni komunitního průměru a nebo zda jste nad průměrem.

Tento komunitní aspekt je u chytrých zařízení vždy velké plus. Podvědomě vás to nutí být na tom se spánkem stejně, nebo ideálně lépe než ostatní. Chválím tedy přidání této funkce.

nejlepsi-chytre-prsteny-na-trhu-2023-13-30-screenshot.webp

Personalizovaná časová osa

Toto je jeden z nejlepších počinů v Ultrahuman aplikaci. Personalizovaná časová osa vám během dne píše všechny nejdůležitější informace k vašemu zdraví a spánku. Nemusíte tak každou chvíli kontrolovat různé záložky v aplikaci, ale stačí sledovat jen tuto časovou osu.

Informuje vás ať už o cyrkadiálních hodinách, tedy kdy byste se měli vystavit venkovnímu světlu. Také vám pravidelně sdílí personalizované zprávy o vašem spánku a o hodnotách, které nyní nejsou v pořádku. Jedná se o skvělého pomocníka při interpretaci dat, který se hodí všem uživatelům.

nejlepsi-chytre-prsteny-na-trhu-2023-15-13-screenshot-1.webp

Čeština v aplikaci

Není to tak dávno, kdy Ultrahuman přidal do své aplikace češtinu. Narozdíl od Oura prstenu tak mohu chytrý prsten Ultrahuman Ring doporučit také starším jedincům, kteří mají problém s reprenztací dat v cizím jazyce.

Čeština nemá perfektní překlad, výrobce pravděpodobně spoléhá na automatické řešení, které občas má chyby. Například anglická fráze "Time to push", která symbolizuje, ať si dáte na tréninku pořádně do těla, je do češtiny přeložena jako "Čas se tlačit". Člověk pak neví, jestli si aplikace dělá srandu, nebo se jedná jen o špatný překlad.

Webové rozhraní

Má drobná kritika u Ultrahuman prstenu byla v absenci webového rozhraní, kde bych si mohl statistiky prohlédnout přehledněji než na malé obrazovce telefonu.

Ultrahuman kritiku vyslechl a připravil stránku vision.ultrahuman.com, která obsahuje všechna data vašeho prstenu.

Zde si můžete detailně vyhodnocovat vaše zdraví, exportovat data do Excelového souboru, nebo si jen v rychlosti prohlédnout skóre spánku pro konkrétní den. Je to příjemný bonus k aplikaci v telefonu.

u1.webpu2.webp

Ultrahuman Ring vs. Oura Ring

Během 14denního testování jsem nosil oba prsteny současně, abychom si mohli napřímo srovnat Oura Ring a Ultrahuman Ring.

Pokud jde o měření spánku, hodnoty z obou prstenů byly velmi podobné. Občas se měření lišilo o několik minut, ale celkově poskytoval Ultrahuman Ring srovnatelné statistiky jako Oura Ring.

Jednou z oblastí, kde Ultrahuman Ring ztrácí body, je měření teploty. Konkurenční Oura Ring totiž ukazuje vychýlení od normálu, zatímco Ultrahuman Ring zobrazuje hodnoty v reálném čase, což může být méně informativní a méně stabilní. Oura Ring se zaměřuje na teplotu během noci, kdy je tělo v nejstabilnějším režimu, což poskytuje data očištěná od šumu.

Edit 7.2.2024 - Ultrahuman již zvládne ukazovat obojí. Jak absolutní hodnotu, tak vychýlení od normálu v sekci "Recovery Score".

ultra-vs-oura-24.webpultra-vs-oura-21.webp

Co se týče monitoringu aktivity, zde má Ultrahuman Ring také co zlepšovat. Oura Ring nabízí detailnější přehled o tepové frekvenci v různých částech dne, ukazuje cíle kalorií na základě předchozích dnů a má celkově kategorii aktivity více propracovanou. Ultrahuman Ring zobrazuje pouze kroky a základní informace o aktivitě.

Oura Ring disponuje také webovým rozhraním, které umožňuje uživatelům prohlížet si data na větší obrazovce a exportovat je do Excelových tabulek pro ty, kteří se chtějí ponořit do detailnější analýzy. To je něco, co Ultrahuman prstenu zatím chybí.

Edit 7.2.2024 - Ultrahuman představil webové rozhraní Vision, které přináší vyhodnocení přes prohlížeč. Více v sekci Nové funkce.

Celkově jsou ale oba prsteny schopné poskytnout užitečná data a informace o spánku, teplotě a aktivitě. Volba mezi nimi závisí na individuálních preferencích a prioritách uživatele.

ultra-vs-oura-22.webpultra-vs-oura-12.webpultra-vs-oura-71.webp

Výdrž baterie a nabíjení

Nabíjení Ultrahuman Ringu trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny, než dosáhne 100% kapacity baterie. K nabíjení se používá kolébka s USB-C konektorem, stejně jako u konkurenčního Oura Ringu. Kolébka je vybavena bílou LED diodou, která signalizuje, zda se prsten stále nabíjí.

Výdrž baterie Ultrahuman Ringu je srovnatelná s Oura Ringem, oba prsteny vydrží přibližně 6 dní na jedno nabití. Tato výdrž je velmi dobrá, zvláště s ohledem na to, že Ultrahuman Ring se častěji připojuje k telefonu, aktualizuje data a neustále monitoruje tepovou frekvenci a teplotu. Ve srovnání s chytrými hodinkami, které často vydrží jen 2-3 dny, je výdrž Ultrahuman Ringu výborná.

Uživatelé by měli mít na paměti, že po 2 letech může být výdrž baterie poloviční kvůli opotřebení. I přes tento fakt zůstává Ultrahuman Ring atraktivní volbou pro ty, kteří hledají chytrý prsten s dlouhou výdrží baterie a nepotřebují neustále dobíjet zařízení.

ultra-vs-oura-15.webpultra-vs-oura-6.webpultra-vs-oura-5.webp

Závěrečné zhodnocení

Ultrahuman Ring byl pro mě velmi příjemným překvapením. Stejně jako Oura, i Ultrahuman dokázal vměstnat do prstenu dostatečně velkou baterii a všechny důležité senzory. Z hlediska poskytovaných dat jsou výsledky Ultrahuman Ringu velmi podobné Oura Ringu.

Jedinou oblastí, ve které Ultrahuman Ring zaostává, je propracovanost aplikace. Oura je na trhu od roku 2015, což jí dává výhodu v tom, že aplikace se za ty roky dost propracovala. Navíc na prsten Oura Ring vzniklo mnoho studií, které potvrzují jeho dobrou přesnost měření. Z hlediska ceny se Oura Ring prodává za 315 dolarů a Ultrahuman Air za 350 dolarů, což z něj činí o o trochu dražší variantu. Funguje ale slevový kupón "JM10", který vám cenu zlevní přesně na cenu Oura Ringu. Navíc když zvolíte dopravu "Premium shipping", tak nedoplácíte žádné clo ani DPH.

ultra-vs-oura-50.webpultra-vs-oura-54.webp

Ultrahuman má velkou výhodu v tom, že nevyžaduje předplatné, zatímco Oura zavedla předplatné s 3. generací. Předplatné je pro Ouru v podstatě nutnost, protože bez něj jsou statistiky velmi omezené. Ultrahuman žádné předplatné nemá, což je výhoda. Navíc, Ultrahuman mi je sympatický i tím, že nedělá jen prsten, ale také nabízí M1 - zařízení na měření glukózy v krvi, které si píchnete do paže. V budoucnosti by tedy Ultrahuman mohl mít zajímavější ekosystém zdravotních produktů než Oura, která se stále zaměřuje jen čistě na prsten.

Celkově mohu Ultrahuman Ring vřele doporučit jako výbornou alternativu k Oura Ringu. Doufám, že firma bude postupně vylepšovat aplikaci a zlepšovat algoritmy pro měření, ať se Oura Ringu vyrovná ve všech ohledech.

Výhody

 • Plus Velké množství zdravotních senzorů
 • Plus Dobrá výdrž baterie (až 6 dní)
 • Plus Srovnatelné hodnoty spánku s Oura Ring
 • Plus Přehledná aplikace s vysvětlivkami
 • Plus Možnost integrace s M1 měřením glukózy v krvi

Nevýhody

 • Mínus Chybí webové rozhraní pro export dat
 • Mínus Málo detailní měření aktivit
 • Mínus Měření teploty není odfiltrované od šumu
Design
9,3/10
Funkce
7,4/10
Aplikace
6,8/10
Měření
6,4/10
Výdrž
8,4/10

Celkové skóre

Ultrahuman Ring Air
Skóre
7,7/10
Nadprůměrné
Design
9,3/10
Funkce
7,4/10
Aplikace
6,8/10
Měření
6,4/10
Výdrž
8,4/10

Najít nejlepší cenu

Ultrahuman Ultrahuman Najít cenu
Slevový kód JM10

Zajímavé alternativy

 • Plus Lepší aplikace
 • Plus Ověřený studiemi
 • Mínus Vyšší cena
 • Mínus Vyžaduje předplatné