Galaxy Z Fold 5 - Přecházím na ohebný telefon? (Recenze) Galaxy Z Fold 5 - Přecházím na ohebný telefon? (Recenze)

Galaxy Z Fold 5 - Přecházím na ohebný telefon? (Recenze)

Honza MalýHonza Malý
Publikace 13.8.2023

Když jsem poprvé slyšel o ohebných telefonech, byl jsem zvědavý, ale také skeptický. Říkal jsem si, "Je to skutečně něco, co bych mohl používat každý den?". A tak jsem si dal výzvu. Místo jen krátkého testování jsem si do nového Galaxy Z Fold 5 vložil svou SIM kartu, přesunul všechny své aplikace a používal ho jako svůj hlavní telefon po dobu dvou týdnů.

A co je výsledek? Po dvou týdnech jsem se neodhodlal vrátit zpět k mému starému klasickému telefonu. Pojďme se podívat na to, co mě na ohebném zařízení zaujalo a kde jsem naopak musel udělat kompromisy.

Zpracování
7,2/10
Displej
6,7/10
Fotoaparáty
7,7/10
Výdrž
3,4/10
Funkce
8,5/10

Videorecenze

Zhodnocení Galaxy Z Fold 5.

Produktivnější zařízení

Galaxy Z Fold 5 přichází s větší obrazovkou, která kompletně mění celkový zážitek z používání telefonu. Po otevření nabídne působivých 7,6 palce, což z něj dělá skutečně kompaktní tablet, který ale neustále můžete mít v kapse. Tak jaký dopad má tento ohebný design na běžné úkony?

Lightroom: Pro milovníky fotografie je práce s fotkami na Foldu o dost příjemnější. Na běžných telefonech, například na S23 Ultře, máte často náhled fotky překrytý posuvníky a dalšími nástroji. Fold ale nabízí možnost mít na levé straně náhled a na pravé straně všechny nástroje. Výsledek? Přehlednější, svižnější a komfortnější úprava fotek.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-1-18-screenshot.webp

Čtení: Čtení článků či procházení Feedly (RSS čtečka) na větší obrazovce je zcela jiný zážitek. Můžete vidět více textu najednou, což minimalizuje potřebu posouvání a zvyšuje komfort čtení.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-14-20-screenshot.webp

Soustředení: Menší vnější obrazovka možná není ideální pro běžné prohlížení, ale má své výhody. Namísto toho, abych byl neustále lákán k rychlé kontrole telefonu, nyní ho otevírám cíleně. Místo povrchního brouzdání je používání vnitřního displeje pro mě jakýmsi rituálem, podobným otevření knihy. Když už ohebný telefon otevírám, jdu se cíleně vzdělávat a číst články, nebo jdu do produktivních aplikací odvést potřebnou práci.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-3-1-screenshot.webp

Produktivní programy: I když preferuji práci na počítači s klávesnicí a myší, s Foldem jsem zjistil, že mobilní produktivita může být mnohem komfortnější. Pohled do Excelových tabulek, kde můžete vidět více buněk najednou, je nesrovnatelný oproti klasickému telefonu. Vzdálený přístup k počítačům ve studiu přes TeamViewer nebo Parsec je efektivnější díky větší obrazovce. A co se týče multitaskingu, Fold skvěle kombinuje například článek a Google Keep poznámky na jedné obrazovce s klávesnicí dole.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-3-40-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-3-58-screenshot.webp

Hraní: I když osobně moc nehraji, testování her na Foldu bylo osvěžující. Optimalizované hry využívají obrazovku k tomu, aby mi poskytly pohlcující zážitek. Osobně si myslím, že Galaxy Z Fold je lepší herní telefon, než ROG Phone nebo jiné specializované herní telefony. Než nahánět nejvyšší výkon, je lepší využít větší obrazovku. Pro fanoušky battle royal či strategických her by mohl být Fold ideálním mobilním herním zařízením.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-5-55-screenshot.webp

Celkově lze říci, že Galaxy Z Fold 5 skutečně mění způsob, jakým vnímám mobilní zařízení, a nabízí unikátní kombinaci telefonu a tabletu v jednom.

Záleží na optimalizaci aplikací

Zatímco svět se přizpůsobuje trendu ohebných telefonů a zařízení s většími obrazovkami, klíčovým faktorem pro skvělý zážitek z užívání je optimalizace aplikací. Bez ní se může stát, že i zařízení s nejlepší hardwarovou specifikací bude poskytovat průměrný až frustrující zážitek.

Google si toho je plně vědom. V poslední době intenzivně motivuje vývojáře, aby přizpůsobovali své aplikace větším obrazovkám, nabízí jim výhody jako lepší propagaci v Google Play Store. A jak je na tom Galaxy Z Fold 5?

Optimalizované aplikace:

Zprávy: Elegantní rozhraní, kde v levém sloupci máte seznam příchozích zpráv, zatímco v pravém se zobrazuje aktuálně otevřená konverzace. Lepší a svižnějí vyřízení zpráv.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-6-51-screenshot.webp

Facebook: Uživatelský zážitek je zvýšen díky split-screen režimu, kdy můžete rychle odpovědět na zprávy v Messengeru a okamžitě se vrátit k procházení Facebooku.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-7-2-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-7-5-screenshot.webp

Spotify také myslí i na větší obrazovky, přičemž přehrávaná písnička je umístěna v levém dolním rohu a playlist v pravém sloupci, což zvyšuje přehlednost.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-7-16-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-7-21-screenshot.webp

Nastavení: Intuitivně rozložené menu, s levým sloupcem kategorií nastavení a pravým sloupcem pro procházení jednotlivých funkcí, což šetří čas.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-7-39-screenshot.webp

Nicméně ačkoliv Google ukazuje optimalizaci aplikací na svém blogu, mnoho z nich zatím nepřišlo na Galaxy Z Fold 5. Aplikace jako Google Kalendář či YouTube Music, které by mohly výrazně těžit z většího displeje, zatím na Foldovi nejsou tak, jak byly prezentovány, i přes to, že telefon běží na nejnovějším Androidu 13.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-8-6-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-8-15-screenshot.webp

Navíc, stále existují problémy s některými aplikacemi. YouTube Studio, který používám pro správu svého kanálu, má problémy s přepínáním mezi vnější a vnitřní obrazovkou, což vyžaduje restart aplikace.

Zkrátka, zatímco ohebné telefony mohou nabídnout revoluční zážitek z užívání, je stále mnoho práce, kterou je potřeba udělat na straně softwaru. A doufejme, že jak vývojáři, tak velcí hráči jako Google, přijmou tuto výzvu.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-8-32-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-8-44-screenshot.webp

Nevyhovující formát

Z Fold 5 přináší řadu výhod, ale současně také přináší nevýhody, zejména co se týče formátu. Prvním a hlavním problémem je, že ohebný telefon je přirozeně větší, těžší a protáhlejší než tradiční telefony. Pokud preferujete malý a kompaktní telefon, Z Fold 5 pravděpodobně není pro vás.

Navíc, zatímco Galaxy Z Fold 5 je v současné době navrhován tak, aby bylo protáhlý a více zaměřený na výšku, je otázka, zda by nebyl vhodnější alternativní přístup. Právě model Z Fold 5 je tak vysoký, že to může někdy ovlivnit použitelnost. Naopak, kdyby byl telefon navržen více do šířky, mohl by nabídnout širší vnější i vnitřní obrazovku.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-2-50-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-9-33-screenshot.webp

Porovnejme to s Pixel Fold - tento telefon je kratší a širší, což může být mnohem vhodnější pro psaní, prohlížení webu nebo sledování videí. Současný formát Z Fold 5 ztěžuje efektivní psaní na vnějším displeji, protože je příliš úzký. Vnitřní displej by mohl lépe sloužit multimediálním účelům, pokud by byl navržen širší, což by poskytlo optimální formát pro sledování obsahu na YouTube nebo jiných videoplatformách.

Google Pixel Fold
Google Pixel Fold

Vhodnější formát telefonu

Zatímco ohebné telefony nabízejí nový způsob, jak se dívat na mobilní zařízení, je zřejmé, že stále existuje mnoho možností pro experimentování s designem a formátem, aby se co nejvíce vyhovělo potřebám uživatelů.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-2-47-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-1-51-screenshot.webp

Horší fotoaparáty?

Při volbě nového telefonu může být kvalita fotoaparátu rozhodujícím faktorem. Samsung sice představil ohebný model Z Fold 5, který v mnoha ohledech září inovacemi, avšak co se týče fotoaparátu, zdá se, že je o krok zpět ve srovnání s jeho konkurentem v řadě Samsung, Galaxy S23 Ultra.

Zatímco Galaxy S23 Ultra nabízí 100 MPx hlavní senzor, Z Fold 5 disponuje senzorem s "pouze" 50 MPx. Navíc, Z Fold 5 nemá periskopový objektiv s 10x optickým zoomem, který je jedním z hlavních taháků S23 Ultra. To může být pro některé uživatele důležitým rozdílem, zejména pro ty, kteří se často věnují fotografování na vzdálenost.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-9-58-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-10-6-screenshot.webp

Nicméně v praxi, pokud vezmeme v úvahu srovnání fotografií mezi těmito dvěma modely, rozdíly nejsou tak výrazné. V mnoha případech jsou snímky z Folda 5 porovnatelné s těmi z S23 Ultra, což dokládá podobnost v postprocessingu, detailech a celkovém výsledném zobrazení. Ovšem, jakmile se dostanete do situace, kdy potřebujete zoomovat, je rozdíl okamžitě viditelný. S23 Ultra s 10x optickým zoomem je v těchto situacích nepřekonatelný.

Naopak jedním z zajímavých a unikátních aspektů ohebného modelu Z Fold 5 je jeho možnost využití při fotografování. Díky ohebnému kloubu můžete postavit telefon na rovnou plochu a vytvořit skupinovou fotku bez nutnosti stativu, což může být v mnoha situacích nesmírně praktické. Stačí využít chytré hodinky Galaxy pro vzdálenou spoušť.

Navíc vnější displej telefonu může sloužit jako náhledník pro zadní fotoaparáty, což přidává další dimenzi kreativního využití.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-11-23-screenshot.webp

Tužka a pouzdro

Pokud jste byli zvyklí na sofistikované funkce a flexibilitu pera z Galaxy S23 Ultra, pero nabízené u Folda může působit jako krok zpět. Zatímco tužka S23 Ultra byla plně integrovaná pomocí Bluetooth a nabízela funkce jako vzdálenou spoušť pro fotografování, pero pro Z Fold 5 je prostý stylus pro kapacitní dotykové obrazovky. Samozřejmě, pro jednoduché úkoly, jako je podepisování dokumentů, je tento stylus více než dostatečný, ale pokud hledáte něco více, můžete být zklamáni.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-11-47-screenshot.webp

Pouzdro pro Z Fold 5 přináší další kontroverzi. Kromě toho, že pero je v něm uskladněno pomocí neobvyklého mechanismu, který může vypadat trochu lacině, pouzdro samo o sobě má své problémy. Kryt okolo vnějšího displeje je nutné připevnit lepením na okraje zařízení. Toto řešení může být nepraktické, zejména když potřebujete vyměnit SIM kartu a musíte celé pouzdro odlepovat. Samozřejmě, můžete se rozhodnout odstranit přední část pouzdra a ponechat pouze zadní ochranný kryt u fotoaparátů, ale tímto způsobem ztratíte ochranu vnějšího displeje, který je pak vystavený riziku poškození.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-13-10-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-12-10-screenshot.webp

Stále viditelný ohyb displeje

Ačkoli technologie ohebných displejů se za poslední léta výrazně zlepšila, ohyb na místě skládání je stále patrný. Porovnal jsem si ohyb s předchozím modelem Z Fold mého kamaráda a je zřejmé, že tento ohyb zůstal v podstatě neměnný, což naznačuje, že možná narážíme na fyzikální limity toho, co je u ohebného displeje možné.

Samozřejmě, v běžném používání může být tento ohyb méně viditelný, zejména když se na displej díváte přímo zepředu. Avšak při určitých úhlech nebo při pohybu prstem přes místo ohybu se stává patrným. Nejenže je to znatelné na dotek, ale i vizuálně to může narušit celkový estetický dojem zařízení.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-13-17-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-13-41-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-13-51-screenshot.webp

Slabší baterie

Menší kapacita baterie v kombinaci s větším displejem může znamenat jen jednu věc: kratší výdrž baterie. A to je přesně to, co jsem zaznamenal při používání Z Fold 5. Z mého testování vychází, že výdrž displeje je lehce pod 5 hodinami, což je výrazně méně než u některých konkurenčních modelů a rozhodně méně než u S23 Ultra.

Pro některé uživatele může být tato kratší výdrž baterie problémem, zejména pokud jsou zvyklí na intenzivní denní používání svého telefonu. To znamená, že se můžete ocitnout v situaci, kdy budou potřebovat hledat zásuvku nebo powerbanku během dne, což není vždy ideální, zejména pokud jste na cestách nebo mimo dosah nabíječky.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-15-36-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-14-16-screenshot.webp

Připlatíte si

Jednou z největších překážek ohebných telefonů, které se na trhu objevují, je bezesporu jejich cena. Galaxy Z Fold 5 není výjimkou – s cenou 45 tisíc Kč (1850 eur) je jasným příkladem toho, že tato inovativní technologie stále má svou daň.

Pochopitelně, vysoká cena reflektuje výrobní náročnost, náklady na výzkum a vývoj, a samozřejmě komplexitu zařízení. Jen si vezměte, že se zde nachází dva displeje, duální selfie kamera, ohýbací mechanismus a spoustu dalšího. Přesto, když si to porovnáme s cenami tradičních chytrých telefonů, mnozí zákazníci mohou vidět tento cenový rozdíl jako příliš velký.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-0-7-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-0-18-screenshot.webp

Skutečnost je taková, že vysoká cena omezuje širší masovou adaptaci těchto zařízení. V současné době si můžeme představit, že ohebné telefony jsou cíleny především na vyšší segment trhu – podnikatele, profesionály a technologické nadšence, kteří jsou ochotni investovat do nejnovějších a nejlepších zařízení. Ale co ostatní? Co ti, kteří si nemohou dovolit utratit takovou částku za mobilní telefon?

Jak se technologie stává zralejší a výrobní procesy efektivnější, ceny mohou s časem klesnout. Avšak do té doby se zdá, že ohebné telefony zůstanou luxusem pro vybrané.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-0-0-screenshot.webp

Závěrečné zhodnocení

Ačkoli jsem u Samsung Galaxy Z Folda 5 narazil na několik problémů, jako je baterie, rozměry a cena, stále nemohu popřít, že výhody, které přináší, jsou významné.

Největším lákadlem je samozřejmě jeho obří obrazovka, která mění způsob, jakým konzumuju obsah a pracuju na telefonu. Taková obrazovka mění hranice toho, co považujeme za možné na telefonu.

proc-prechazim-na-ohebny-telefon-3-20-screenshot.webpproc-prechazim-na-ohebny-telefon-9-45-screenshot.webp

Některé aspekty, zejména baterie a rozměry, by mohly být vylepšeny v budoucích verzích. Avšak když se podíváme na celkový obraz, je jasné, že Fold 5 má své místo na trhu a může nabídnout mnoho lidem něco zvláštního.

Doporučil bych Z Fold 5 každému, kdo hledá skutečně inovativní zařízení a je připraven do telefonu investovat vyšší částku.

Výhody

 • Plus Velká obrazovka zvyšuje produktivitu a zábavu
 • Plus Ohebný kloub umožňuje netradiční použití fotoaparátu
 • Plus Vnější displej může sloužit jako náhled pro zadní čočky
 • Plus Skvělý pro podnikatele a technologické nadšence

Nevýhody

 • Mínus Nevyhovující formát - protáhlý a úzký
 • Mínus Omezené fotografování díky chybějícímu periskopovému objektivu
 • Mínus Viditelný ohyb displeje, který působí levně
 • Mínus Horší výdrž baterie ve srovnání s konkurencí
 • Mínus Vysoká cena omezuje širší zájem
 • Mínus Pouzdro a tužka nejsou prakticky navrženy
 • Mínus Fotoaparát horší než u nejlepších vlajkových lodí Samsungu
Zpracování
7,2/10
Displej
6,7/10
Fotoaparáty
7,7/10
Výdrž
3,4/10
Funkce
8,5/10

Celkové skóre

Samsung Galaxy Z Fold 5
Skóre
6,7/10
Průměrné
Zpracování
7,2/10
Displej
6,7/10
Fotoaparáty
7,7/10
Výdrž
3,4/10
Funkce
8,5/10