Huawei FreeBuds 5i - Horké želízko v ohni (Recenze) Huawei FreeBuds 5i - Horké želízko v ohni (Recenze)

Huawei FreeBuds 5i - Horké želízko v ohni (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Zbyněk | Publikace 12.8.2023, upraveno 16.8.2023

Sluchátka Huawei nejsou tak rozšířená, jako jeho konkurence. To ale nemusí znamenat, že jsou špatná. Huawei FreeBuds 5i přináší spoustu fajn funkcí a překvapivě slušný zvuk. Jak si ale celkově Huawei FreeBuds 5i stojí si můžete přečíst v následující recenzi.

Tvar a design
7,4/10
Zpracování
8,1/10
Kvalita zvuku
8,7/10
Mikrofon
6,1/10
Funkce
7,7/10

Obsah balení

Krabička je poměrně standardního rozměru a je z pevného kartonu. Na zadní straně se lze dozvědět nějaké ty informace. Například to, že sluchátka podporují připojení ke dvěma zařízením najednou, že podporují různá gesta, že mají ANC nebo také certifikát voděodolnosti IP54.

Uvnitř balení je nabíjecí pouzdro se sluchátky, krátký USB-C kabel, dvoje náhradní silikonové nástavce do uší a nějaké ty papírové brožurky. V návodu mě zarazilo, že o sluchátkách není skoro zmínka. Žádné informace o tom co podporují, které funkce nebo technologie umí a ani pořádně návod ke sluchátkům.

dsc01510.webpdsc01516.webpdsc01515.webpdsc01512.webp

Manuál se skládá ze tří piktogramů - jak přepnout sluchátka do režimu párování, jak je připojit k telefonu a QR kód pro stažení aplikace. O aplikaci si toho řekneme ještě více, protože se nejedná zrovna o standardní záležitost.

Design sluchátek

Huawei nabízí dohromady 3 barvy sluchátek - bílou, černou a modrou. Z fotek to možná nevypadá, ale dostal jsem do rukou poslední zmíněnou modrou barvu. Propagační fotky modré varianty mají mnohem sytější odstín, než je reálně na pouzdru. I když na tom asi tolik nesejde, nepamatuju si, kdy jsem naposledy měl nějaký výrobek, co by se tolik na první pohled lišil.

Další informace, kterou vlastně uživatel nikde nevyčte ani z krabičky ani z návodu, je použitý plast. Ten má hrubší texturu a vypadá, jako by byl z nějakého recyklátu. Což by mě docela potěšilo, nicméně Huawei se o tomto nikde nezmiňuje. Černá varianta má stejnou povrchovou úpravu a jen bílá je kompletně lesklá.

Nabíjecí pouzdro je malé a příjemné kulaté, takže není problém jej přenášet v kapse. Na spodu pouzdra je nabíjecí USB-C konektor a na pravém boku párovací tlačítko. Na přední straně, hned pod nápisem výrobce, je malá několikabarevná LED.

dsc01517.webpdsc01520.webp

Sluchátka jsou po vzoru jedné jablečné firmy z Kalifornie, spíše tedy takový hybrid mezi IEM a peckami. Sluchátka samotná jsou z lesklého plastu, relativně odpovídající barvě pouzdra.

Zpracování sluchátek

Nabíjecí pouzdro se tváří dostatečně bytelně a to hlavně dobrému usazení dvířek. Dost tomu pomáhá i příjemná povrchová úprava. Dvířka drží silné magnety a při zavření se ozve velmi hlasité cvaknutí. Slícování jednotlivých částí je velmi slušné, i když ne nad průměrem.

Zato sluchátka musím říct, že mě zpracováním potěšila. Spáry mezi jednotlivými odlitky plastu jsou minimální a prsty jdou stěží poznat. Trochu mě mrzí, že sluchátka nemají také ten příjemný povrch, jako pouzdro. Osobně ten lesklý povrch, který se tolik objevuje na sluchátkách, nemám zrovna v oblibě.

Magnety, které drží sluchátka v pouzdru, jsou tak akorát silné, aby samovolně nevypadla a zároveň, aby se dala sluchátka jednoduše vyndat.

dsc01519.webpdsc01518.webp

Výbava a hardware

Huawei vlastní nemálo patentů a dokáže je dobře přenášet i do svých výrobků. I když v poslední době to samozřejmě díky jeho pozici na trhu a dalším problémům není tak, jako to ještě nedávno bývalo.

Huawei FreeBuds 5i podporují téměř nejnovější Bluetooth 5.2, podporují ANC, mají Hallův senzor, certifikaci IP54 a 10 mm dynamický měnič. Další příjemnou funkcí je možnost připojit sluchátka ke dvěma zařízením najednou a také podpora kodeků AAC a dokonce LDAC pro "bezztrátový" přenos skrze bluetooth. Ten má ale jednu podmínku a tou je jeho manuální “odemknutí” v aplikaci AI Life.

dsc01523.webp

Vlastně jediné, co sluchátka nemají, je bezdrátové Qi nabíjení. Za svou cenu by jej ale Huawei mohl přidat. Pouzdro k tomu díky plochým zádům přímo vybízí.

Kvalita zvuku

Huawei není zrovna známý mezi uživateli, jako audio značka, na kterou by se stály fronty. FreeBuds 5i, už podle názvu, také není první iterace modelu. Výrobce tak měl dostatek času na dobrý tuning zvuku, aby přece jen konkurenci minimálně dýchal na záda. A zdá se mi, že se mu to povedlo.

Huawei FreeBuds 5i jsou s velkým podivem totiž sluchátka, která se opravdu snaží být přirozená a vyvážená. Jejich tonalita je skvělá, už od prvního poslechu mě jejich přirozený projev hrozně bavil. Nesnaží se tlačit na pilu, a nejsou ani analytická (chápu, že takové označení pro levné TWS je poněkud přestřel, ale přece).

dsc01527.webp

Podání prostoru je slušné a neměl jsem nikdy pocit, že bych byl zavřený v malé místnosti. Umístění nástrojů v prostoru sice není nejlepší, jejich lokace se slévá dohromady, ale stále se jedná o fajn výsledek.

Frekvenční odezva, která až překvapivě následuje naší křivku pro IEM sluchátka, je asi tím nejsilnějším, co Huawei FreeBuds 5i nabízí.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

Huawei Freebuds 5i frekvenční odezvaDalší měření

Basy

Basy jsou v dostatečné kvantitě a jen nepatrně přidávají středům na výraznějším zvuku. Membrána je relativně rychlá, takže se neztrácí ani ve velmi nabasovaných skladbách. Zároveň jsou basy prodloužené až do 20 Hz, takže když je potřeba, sluchátka umí zahrát i Trap Rap nebo Acid Rave. Na druhou stranu to ale není zvuk pro bass-heady. v tomhle případě bych ale opravdu dal mnohem raději přednost kvalitě, než kvantitě.

dsc01574.webp

Středy

Středy mají velmi lehké zabarvení v nižších frekvencích, kam ještě zasahují basy, takže mužský hlas má silnější základ a působí příjemně a s výraznějším tělem. Kromě toho jsou středy skvěle čitelné a s výbornou artikulací. Charles Aznavour sice nezní, jako by vám zpíval v obýváku, ale na to ani sluchátka nejsou zaměřená. Na druhou stranu ale zní jeho hlas silně, výrazně a jako eso celého vystoupení.

dsc01522.webp

Výšky

O pár jednotek decibelů zvýšené frekvence výšek zlepšují celkovou otevřenost zvuku a také přidávají trochu jiskru. Ne moc, ale i to málo stačí. Nástroje a vyšší ženské hlasy zní jasně s poměrně dobrým rozlišením a prodloužení výšek bez znatelného propadu dodává příjemný rozsah. Výšky nejsou pichlavé ani při vyšších hlasitostech, takže není problém poslouchat výrazný vokál Aurory nebo třeba Blood Command.

Detailnost zvuku se pohybuje spíše v průměru mezi TWS sluchátky. Nenadchne, ani neurazí. Přece jen nejsou takováto sluchátka nástroj pro kritický poslech ani mastering.

Zvuk bych celkově popsal jako univerzálně dospělý. V žargonu sluchátek by se dal označit jako lehký V-Shape. Nesnaží se zaujmout extrémním laděním zvuku ani nějakými kudrlinkami kolem. Naopak míří na ty, kdo chtějí moderní pojetí zvuku bez větších chyb. Tohle je opravdu silná stránka Huawei FreeBuds 5i.

dsc01525.webp

Mikrofon a volání

Jako kterákoliv moderní zcela bezdrátová sluchátka, mají i Huawei FreeBuds 5i veškeré náležitosti pro správu hovorů. A na rozdíl od předešlé kapitoly, zde bylo vše spíše tak nějak v průměru. Kvalita hovorů je uspokojivá, mikrofon není příliš detailní, ale volat se se sluchátky dá bez větších problémů. Bluetooth je stále jen bluetooth.

Druhá strana hovoru si nestěžovala na propady zvuku a to ani v rušnějším okolí městské ulice. A ani volající netrpí neduhy typu vypadávání signálu nebo odpojování sluchátek.

Test mikrofonu

Huawei Freebuds 5i
Srovnání mikrofonů

Efektivní ANC?

Aktivní odhlučnění hluku (ANC) je dnes víceméně nedílnou součástí všech TWS sluchátek. Někdy je jen na okrasu, ale někdy funguje skvěle. A Huawei Freebuds 5i, i když nejsou kdovíjak drahá sluchátka, umí kromě skvělého zvuku i to ANC. Výrobce nabízí dokonce hybridní ANC, které snímá nejen zvuk zvenku, ale také zevnitř. To zabezpečuje lepší odhlučnění a zabraňuje tak velké změně zvuku při přehrávání.

Sluchátka umí dva módy ANC a to klasické aktivní odhlučnění, transparentní mód, nebo lze ANC funkci úplně vypnout. V aplikaci AI Life, kterou si rozebereme hned v následující kapitole, se pak dá ANC nastavit. ANC funguje překvapivě dobře, neměl jsem problém ani v hlasitějším prostředím. Limitem je pak pouze to, jak dobře sluchátka sedí v uchu. Transparentní mód je ale hodně zašuměný a zvuky z okolí nezní moc přirozeně. To je asi největší slabina celého ANC systému.

dsc01545.webp

A co rozhodně můžu pochválit, tak je téměř neznatelná změna přehrávaného zvuku při zapnutí ANC oproti zcela vypnutému stavu. To není u levnějších sluchátek ještě úplně norma a sem tam se stane, že se zvuk výrazně změní.

Aplikace

Ovládací aplikací je AI Life, kterou si v Huawei vyrobili pro všechno své příslušenství od sluchátek, přes chytré hodinky až po fitness náramky. Spousta z nás se s aplikací setkala v rámci telefonů Huawei, kde by měl být předinstalovaná z výroby i dnes. Jenže co dělat, když telefon Huawei nemáte? Standardní postup by bylo vyhledat si ji v Google Play. Jenže vzhledem k tomu, jak se věci ohledně Google a Huawei aktuálně stále mají, ji tam nenajdete.

Huawei proto přidává do návodu, a i na krabičku výrobku, malý QR kód pro stažení. Bohužel se ale nejedná o link na aplikaci AI Life, ale o AppGallery. Tu si musíte stáhnout v návaznosti, aby jste si mohli stáhnout zmiňovanou AI Life. Po nainstalování obou aplikací se konečně můžeme dostat k tomu, jaká vlastně ta AI Life je. Nebýt toho trochu krkolomného postupu, neměl bych popravdě asi ani co aplikaci vytknout. Tady je opravdu vše, na co si člověk vzpomene. Vše dobře vypadá, funguje a funkce jsou jednoduše popsané, srozumitelné a jednoduše ovladatelné.

dsc01532.webp

Na hlavní stránce se stačí prokliknout do požadovaného profilu zařízení a téměř vše je na jedné obrazovce. Od procentuálního nabití sluchátek i pouzdra, přes centrum připojení, kde se dají sluchátka odpojit například od sekundárního zařízení (skvělá funkce mimochodem), nastavení ANC, přenosového kodeku (AAC nebo LDAC), gest, testu přiléhavosti sluchátek v uších a je zde také funkce Najít sluchátka.

dsc01533.webp

Většina z nabízených funkcí je asi dost srozumitelná a nepotřebuje komentář. Některé si jej ale přece jen zaslouží. Tím prvním jsou tři režimy ANC pro potlačení hluku. To má možnosti od “Příjemné” až po “Ultra” a nastavuje se tak intenzita ANC. Nejčastěji jsem používal právě režim Ultra, který je pro potlačení okolních ruchů nejefektivnější.

dsc01534.webp

Dalším je kvalita zvuku. To je pro mě trochu kontroverzní bod. Sluchátka umí SBC, AAC a LDAC kodeky, ale aby mohl uživatel LDAC používat, musí si jej zapnout právě v AI Life. Nelze jej vyvolat v nastavení v Bluetooth, jak je to běžné. Samozřejmě chápu, že na LDAC nemusí každému záležet, ale proč jej schovávat do aplikace, když se to dá běžně nastavit mimo ni a v každém telefonu. A bez nutnosti instalovat další aplikaci.

dsc01544.webp

Co se gest týče, ty se dají nastavit pro dvojité klepnutí pro funkce přehrávání a hlasového asistenta, klepnutí a podržení pro ANC a tažení pro hlasitost. Chybí mi tu trochu trojité klepnutí, ale to se naštěstí dá nahradit dvojitým klepnutím na druhém sluchátku.

dsc01540.webpdsc01542.webp

A posledním bodem je funkce Najít sluchátka. Často je to taková funkce jen aby se neřeklo, sluchátka většinou nejsou zrovna moc hlasitá. Ale Huawei našel velmi výrazný a hlasitý zvuk, podle kterého není problém ztracená sluchátka lokalizovat. 

Takže i když má aplikace trochu nestandardní postup instalace, rozhodně patří k těm nejlepším, které jsem u TWS sluchátek používal.

Baterie a výdrž

Nabíjecí pouzdro obsahuje baterii s kapacitou 410 mAh a každé ze sluchátek má 55 mAh. Podle výrobce by měly na jedno nabití vydržet hrát bez ANC dlouhých 7,5 hodin a 6 hodin se zapnutým ANC. Což jsou docela slušné výsledky.

Osobně se mi podařilo dostat se spíše na 6,5 hodiny bez ANC a asi o hodinu méně s ANC při využití LDAC kodeku. V našem standardizovaném testu s kodekem AAC pak sluchátka vydržely 7 hodin a 47 minut, čímž se řadí do středu tabulky.

Ono takhle dlouho ani se sluchátky nevydržím ani tehdy, když mi sedí. A o to méně, když mi nesedí tak dobře, jako právě Huawei FreeBuds 5i. Tak jako tak je výdrž slušná, i když se nemusí jednat vyloženě o maratonce.

dsc01511.webp

Nabíjení se provádí pouze drátově skrze USB-C konektor. Což je trochu škoda, protože Qi se zde přímo nabízí díky tvaru, které pouzdro má. Nabíjecí pouzdro potřebuje zhruba 2 hodiny. Sluchátka samotná pak kolem hodiny pro plné nabití. Sluchátka lze nabít zhruba 3-4x z vybitého do plně nabitého stavu. Celkem v našem testu vydržela 28 hodin a 50 minut.

dsc01526.webp

Test výdrže

Huawei Freebuds 5i
Huawei Freebuds 5i
7 h 47 min
Xiaomi Redmi Buds 4 Pro
Xiaomi Redmi Buds 4 Pro
8 h 29 min
Samsung Galaxy Buds 2
Samsung Galaxy Buds 2
8 h 31 min

Používání v praxi

A jak se mi s Huawei FreeBuds 5i v čase testování žilo? Kdybych to měl shrnout do pár slov, tak prostě skvěle. Neměl jsem jediný problém a vše fungovalo k plné spokojenosti.

Aplikace se vždy připojila, vždy nastavila co, co jsem jí zadal, sluchátkům nevypadával zvuk, nikdy se mi neodpojila sama od sebe.
To samé se dá napsat také o ANC i o zvuku sluchátek. Oboje mě mile překvapilo a neměl jsem ani s jedním žádné potíže.

Hallův senzor, který slouží pro automatické zastavení a spuštění hudby po vyjmutí nebo vložení sluchátek do uší, má mírné zpoždění. Ale nejedná se o nic hrozného.

dsc01530.webp

Co se prodlevy mezi zvukem a obrazem týče, tak mě sluchátka poměrně překvapila. Odezva nebyla tak velká, jako bych čekal. Sledování filmů nebo seriálů na telefonu nebyl problém. Jen při hraní bych raději zvolil něco, co má drát nebo dedikovaný Low Latency režim.

A vlastně jediné, co bych tak nějak mohl z praxe vytknout, tak je ergonomie přímo v uchu. Ale to je spíše problém mých uší, než vyloženě sluchátek. Mám prostě radši sluchátka s hlubším zasunutím do zvukovodu, než tento Apple styl.

No a pak je tu vzhled, opět tedy osobní záležitost. FreeBuds 5i se mi popravdě prostě nelíbí. I v uchu vypadají, no přinejlepším, zvláštně. Ostatně jako všechna sluchátka podobného typu.

dsc01528.webp

Závěrečné zhodnocení

Pokud jste byli schopni dočíst tu hromadu textu až sem, asi vás nepřekvapí, že závěr se bude nést ve velmi příjemném pozitivním duchu. Huawei se opravdu snaží a jeho snaha se propisuje vlastně do všech kategorií, které sluchátka mohou mít.

Největším pozitivem je bezesporu zvuk. Je zábavný, čistý a dobře vyvážený, bez zbytečných nepřesností nebo malého rozsahu. Opravdu skvělý univerzální zvuk, který uspokojí, troufnu si říct, i lehce náročnější posluchače.

Náš tip

Jestli přemýšlíte, zda vzít například nedávno testované Redmi Buds 4 Pro nebo třeba levnější Moondrop Nekocake, zkuste si o těch pár stovek zvýšit budget a pořídit si Huawei. Zvukově jsou dospělejší, než oboje zmiňovaná TWS sluchátka.

ANC je také povedené, gesta fungují dobře a dají se i inteligentně nastavit. Použité materiály jsou v pořádku. I když na sluchátkách by mohl být ten hrubší plast, jako je na pouzdru. Technicky jsou sluchátka vybavena adekvátně ceně i určení. To samé platí i pro výdrž na jedno nabití, která je v dobrém průměru.

A pak je tu aplikace AI Life. Ta je asi největším prohřeškem a zároveň patří k tomu nejlepšímu pro správu TWS, co mi přišlo pod ruku. Instalace aplikace je nestandardní, ale přesto bych jí všem uživatelům doporučil.

dsc01529.webp

Jediná skutečná výtka směřuje na absenci bezdrátového Qi nabíjení, ke kterému zploštělý tvar pouzdra přímo vybízí. Huawei FreeBuds 5i jsou opravdu velmi povedená sluchátka ve všech směrech a ve všech metrikách, která jsem schopen aplikovat.

Výhody

 • Plus Skvěle vyladěný zvuk
 • Plus Kvalitní ANC
 • Plus Dobře fungující gesta
 • Plus Kvalita plastů a zpracování
 • Plus Podpora AAC i LDAC kodeků
 • Plus Vynikající aplikace AI Life

Nevýhody

 • Mínus Nestandardní instalace aplikace AI Life
 • Mínus Aktivace LDAC kodeku pouze přes aplikaci
 • Mínus Absence bezdrátového Qi nabíjení
 • Mínus Transparentní mód je zašuměný
Tvar a design
7,4/10
Zpracování
8,1/10
Kvalita zvuku
8,7/10
Mikrofon
6,1/10
Funkce
7,7/10

Celkové skóre

Huawei Freebuds 5i
Skóre
7,6/10
Doporučujeme
Tvar a design
7,4/10
Zpracování
8,1/10
Kvalita zvuku
8,7/10
Mikrofon
6,1/10
Funkce
7,7/10

Zajímavé alternativy

Xiaomi Redmi Buds 4 Pro
 • Plus Super výdrž
 • Plus Nižší cena
 • Plus Podpora LDAC
 • Mínus Horší zvuk
Moondrop Nekocake
 • Plus Lepší cena
 • Plus Kvalitní zvuk
 • Mínus Špatná dostupnost
 • Mínus Horší zvuk
 • Plus Lepší zvuk
 • Plus Samsung kodek
 • Plus Bez nožičky
 • Mínus Vyšší cena