Xiaomi Redmi Buds 4 Pro Xiaomi Redmi Buds 4 Pro

Redmi Buds 4 Pro - Skvělá levná bezdrátová sluchátka? (Recenze)

Zbyněk Polívka Zbyněk Polívka Zbyněk
Publikace 23.3.2023 (upraveno 10.8.2023)
Publikace 23.3.2023 (upraveno 10.8.2023)

Redmi, respektive Xiaomi, není žádný nováček v segmentu TWS sluchátek. Poslední verze Redmi Buds 4 Pro vypadá na první pohled atraktivně. A jak si vedou sluchátka při reálném používání se dozvíte v dnešní recenzi.

Tvar a design
6,5/10
Zvuk
7,6/10
Výdrž
8,3/10
Funkce
7,4/10
Aplikace
7,9/10

Balení

Sluchátka jsou dodávaná v pevné kartonové krabičce, kterou jen tak něco nepoškodí. Uvnitř je pak místo pro brožurky, nabíjecí USB-C kabel, patero náhradních nástavců v různých velikostech a samotné pouzdro se sluchátky. Základní výbava bohatě postačuje.

V návodu toho moc není. Najdete zde výpis gest, popis zařízení, jak sluchátka spárovat, jak je resetovat a to je plus mínus vše.

redmi-buds-4-pro-broll-6.webpredmi-buds-4-pro-broll-3.webpredmi-buds-4-pro-broll-14.webp

Design a zpracování

TWS sluchátek je opravdu velká spousta a stěží lze očekávat vybroušený briliant mezi sluchátky. Nicméně už první dotek pouzdra mě trochu zarazil. Mám doma totiž už předchůdce dnes recenzovaného modelu, Redmi Buds 3 Pro.

Redmi se u novějšího modelu rozhodlo pouzdro vyrobit z ne moc příjemného plastu, který působí levně a má matnou, lehce hrubou povrchovou úpravu. Někdo by mohl namítnout, že to je pořád lepší, než pogumovaný povrch, který je na předchozím modelu. Z větší částí by měl i pravdu, nicméně první pocit není úplně nejlepší.

To samé provází i samotná sluchátka, která působí spíše jako levnější model. Ale u sluchátek jsem za plast bez povrchové úpravy dost rád, protože moc dobře vím, co dokáže lidská pokožka a pot udělat s pogumovaným povrchem po pár letech používání. Na pouzdru je vepředu umístěná notifikační LED, dole USB-C konektor a vedle něj párovací/resetovací tlačítko. Sluchátka, tak jako u všech ostatních TWS, jsou uvnitř pouzdra držena poměrně silnými magnety.

Díky rozměrům 45 x 63 x 25 mm není problém nosit pouzdro i v kapse u kalhot. Pant horní části krytu je trochu volnější, než bych chtěl, ale nejedná se o nic hrozného.

redmi-buds-4-pro-broll-2.webp

Tvar a design sluchátek

Design sluchátek asi ani nepotřebuje moc dlouhý komentář, to je z fotek poznat nejlépe. Ale abychom to měli kompletní, Redmi Buds 4 Pro mají po vzoru jedné nejmenované firmy z Kalifornie nožičku. Tu předchozí model neměl, takže se jedná o opravdu zcela nový model po všech stránkách.

Na samotné nožičce je pak dotykové plocha z šedo-stříbrného plastu. Na těle jsou dohromady tři mikrofony, dva nabíjecí piny a průduch. Konstrukce s krátkým krčkem dává dopředu tušit, že se nejedná o sluchátka typu Etymotic, takže se do zvukovodu zasunou jen kousek. 

Přiznám se, že jsem v oblasti zpracování a designu trochu zklamaný, že si Redmi neudrželo alespoň svojí vlastní designovou řeč a lepší zpracování plastů. Předešlá generace Redmi Buds 3 Pro za polovinu ceny působí daleko prémiověji.

redmi-buds-4-pro-broll-4.webp

Výbava a hardware 

Mezi hlavní plusy Redmi Buds 4 Pro patří bezesporu ANC. To si lze relativně nově nastavit i v samostatné aplikaci. Tu si ale rozebereme v další kapitole. ANC jako takové je aktivní potlačování okolního hluku, což dnes není žádná novinka. Potlačení hluku (ANC) je tu s námi už několik let a mezi TWS sluchátky není funkce také nováček.

Po lehce nijakém designu se dostáváme k dalšímu mínusu sluchátek. A tím je podpora Qi. Tedy přesněji nepodpora Qi bezdrátového nabíjení. Předchozí model sluchátek jej měl a tento novější jej už nemá. Tak nějak považuji Qi nabíjení u bezdrátových sluchátek za standard.

Redmi Buds 4 Pro jsou vybavena dvěma dynamickými měniči. Menším s 6mm titanovou membránou pro vyšší tóny a 10mm s hliníkovou membránou pro basové pásmo. Velmi mě potěšila podpora LDAC kodeku, který umí všechny telefony s Androidem již několik let. Potěší také zvýšená odolnost proti vniknutí prachu a vody s certifikací IP54. Podpora Bluetooth 5.3 spolu s chytrým připojením ke dvěma zařízením je víceméně standardem.

redmi-buds-4-pro-broll-7.webpredmi-buds-4-pro-broll-8.webp

Praktické používání a ANC

ANC je v některých situacích dobrý pomocník, který vás dokáže odříznout od otravných zvuků z okolí, hlasitého MHD nebo se prostě potřebujete jen soustředit na práci bez zbytečných zvuků. Redmi Buds 4 Pro mají spíše průměrné odhlučnění a nízké frekvence v autobusu sice odfiltrují, ale upovídanou kolegyni v kanceláři už bohužel ne. Redmi uvádí, že by v aktivní odhlučnění mělo snížit hluk o 43dB. A to platí jak pro nižší, tak pro vyšší nastavení v aplikaci. Jedná se o opravdu základní verzi ANC, která nedokáže konkurovat Airpodům a dalším dražším sluchátkám.

Další mód, který sluchátka mají, je transparentní mód. Tedy mód, který by měl naopak propouštět zvuky z okolí tak, aby majitel sluchátek dokázal slyšet projíždějící auto nebo prodavačku v obchodě. A stejně jako samotné ANC mě ani tento mód příliš neoslovil. I při zapnutí položky “zvýraznění hlasu” jsem neslyšel o tolik zvuků navíc, než při klasickém transparentním módu. Celkově je rozdíl velmi malý a většinu času jsem tak sluchátka používal s vypnutými vymoženostmi.

redmi-buds-4-pro-broll-13.webp

A jak se vlastně sluchátka nosí? Inu, relativně dobře. A relativně z důvodu, že mi osobně zase tak dobře nesedí. Jejich krček je krátký a jen tak tak se dostanou do zvukovodu. Spolu s tělem, které mě po hodině nošení docela tlačilo do boltce. Přiložené nástavce mi v tomto bohužel nepomohly, protože buďto byly malé, nebo zase moc velké. Většinou nosím tak velikost S/M, ale ani jeden mi neseděl tak, abych se nebál, že mi sluchátko vypadne při pohybové činnosti. Naštěstí se to ale nikdy nestalo, takže sluchátka testem prošla. Toto zhodnocení je samozřejmě má unikátní anatomie a moje vlastní zkušenost. A je na každém, zda se mu sluchátka trefí do jeho anatomie, nebo ne.

Ovládání sluchátek je výhradně přes aplikaci nebo dotykově přímo přímo na těle:

  • Dvojité klepnutí pro pozastavení zvuku
  • Trojité klepnutí pro další skladbu
  • Klepnutí a podržení přepíná ANC módy

Výše zmíněná gesta se dají pro každé sluchátko zvlášť nastavit v aplikaci. Duální připojení sluchátek k PC a zároveň telefonu mi také fungovalo k plné spokojenosti. Sluchátka při příchozím telefonátu inteligentně přeruší hudbu v počítači a do sluchátek se pustí příchozí hovor z telefonu.

redmi-buds-4-pro-screenshot11.webpredmi-buds-4-pro-screenshot12.webp

A na závěr ještě jedna drobnost. Sem tam se mi stávalo, že se začal sekat zvuk. Nejednalo se o výpadky z důvodu vzdáleného zařízení, ale pravděpodobně z důvodu neoptimalizovaného firmwaru sluchátek. Jakmile se totiž zvuk začal sekat, tak už tak zůstal. Pomohlo jedině kompletní odpojení a připojení sluchátek. Stalo se mi to asi 5x nezávisle na tom, k jakému zařízení jsem byl připojený.

Zvuk

Kvalita zvuku je samozřejmě to nejdůležitější u takového zařízení, jako jsou sluchátka. Jak hrají Redmi Buds 4 Pro? Pro ty technicky zdatnější nebo zkušenější, tu máme i graf s frekvenční odezvou v sekci testy.

Poslední dobou mám takový pocit, že se spousta výrobců snaží dostat ze škatulky, kdy lidé vnímají TWS sluchátka jako nekvalitní s nabasovaným zvukem. A to je rozhodně směr, se kterým se dokážu velmi rychle identifikovat. Protože Redmi Buds 4 Pro jdou krok dopředu a zvuk nabízí na vysoké úrovni. Mají plochou frekvenční odezvu a nesnaží se uživateli vybasovat mozek z hlavy. I když i to je někdy fajn, ale nesmí se to přehánět.

redmi-buds-4-pro-broll-5.webp

Sluchátka zní přirozeně a reprodukce jak nástrojů, tak vokálů, je dobrá. Celková tonalita zvuku je příjemným překvapením a už jen díky tomu cestují Redmi Buds 4 Pro v žebříčku na vyšší příčky. Středy jsou příjemně ploché. Nic v nich není utopené a ani z nich nic nevyčnívá. Zvuk je díky tomu vyrovnaný pro většinu nástrojů. Na druhé straně ale stojí také celkový rozsah, který trochu trpí na obou koncích frekvenční křivky.

Sub-basů je spíše poskrovnu a výšky nemají jiskřivost, na kterou jsem zvyklý z dražších sluchátek. Také díky tomu, že basů není až tolik a sub-basů je ještě méně, trochu trpí hlubší mužské hlasy, které nemají tělo, jež by si zasloužily. Typicky zpěvák Crash Test Dummies nemá tak hluboký chraplavý hlas, který by vás při přehrávání normálně odzbrojil. To samé platí pro ženský hlas, který postrádá jistou vzdušnost a jiskru, kterou v hlase víly jménem Aurora dozajista najdete. A propisuje se to i do zvuku bicích, kdy hi-hats zní méně ostře a jasně.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

Xiaomi Redmi Buds 4 Pro frekvenční odezvaDalší měření

Směrovost zvuků je vcelku dobrá, nicméně pro hraní mobilních nebo počítačových her bych volil jiné modely. Sluchátka mají větší odezvu, než by pro hraní bylo dobré. To je neduh většiny bluetooth sluchátek, která nejsou vyloženě herní. Detailnost zvuku je také spíše průměrná a i když sluchátka podporují kodek LDAC, který patří k tomu nejlepšímu, s čím se u bezdrátových sluchátek můžete setkat. Reálně jsem pak rozdíl mezi AAC a LDAC sice poznal, ale byl opravdu malý.

LDAC zajišťuje bitrate až 990 kpbs, což je výrazně více oproti 320 kbps, které umí například kodek AAC. Pokud máte zařízení s Androidem, budete si užívat lepší kvality přenosu přes LDAC kodek. Android od verze 8 by měl tento kodek nativně umět. Horší je to bohužel se všemi ostatními zařízeními, ať už je to Apple iPhone nebo počítače s Windows, kdy ani jeden z jmenovaných LDAC nepodporuje. Samozřejmě se jedná o malé přešlapy, přece jen Redmi Buds 4 Pro nejsou určené pro audiofily, byť mají samolepku “Hi-Res Audio” na svém přebalu.

Ale abych jen nekritizoval, celkově je zvuk příjemný bez většího zabarvení a s dostatečným rozlišením pro kohokoliv, kdo hledá TWS sluchátka s vyrovnaným zvukem. A pro použití při cvičení nebo pro cestu do práce, jsou taková sluchátka opravdu ideální.

redmi-buds-4-pro-broll-11.webpredmi-buds-4-pro-broll-9.webp

Drobnost, kterou můžete použít při sledování filmů nebo videí, je funkce Immersive Sound, kterou jsem ale na svém telefonu nebyl schopen zprovoznit. Nezaznamenal jsem žádné změny v aplikaci Netflix, HBO, YouTube a ani ve VLC při přehrávání místních souborů. Mělo by se jednat o podobnou funkci jako Spatial Audio od Apple. Tedy prostorový zvuk, který reaguje na pohyb hlavy posluchače.

Co se kvality mikrofonů při volání týče, jsou Redmi Buds 4 Pro v průměru mezi TWS sluchátky. Volaný sice rozumí, ale není to žádná výhra. To je bohužel neduh všech bluetooth sluchátek.

Test mikrofonu

Xiaomi Redmi Buds 4 Pro
Srovnání mikrofonů

Aplikace a nastavení

Původně Xiaomi nabízelo nastavení svých sluchátek pouze na platformě MIUI. Dalo se sluchátkům nastavit ANC, gesta a pár dalších drobností. To je ale naštěstí pryč. Xiaomi nově vydává aplikaci s názvem Xiaomi Earbuds, kterou si můžete nainstalovat na jakékoliv kompatibilní zařízení. Tedy za předpokladu, že na něm je nainstalovaný Android. Tím tedy odpadá nutnost používat telefon Xiaomi nebo Poco.

Xiaomi Earbuds nabízí pěkně zpracované UI a rychlé nastavení jednotlivých funkcí. V prvé řadě má aplikace informativní charakter o procentuálním nabití jak samotných sluchátek, tak nabíjecího pouzdra. Sekundární funkce je pak nastavení jednotlivých funkcí samotných sluchátek, jako jsou gesta nebo ANC.

redmi-buds-4-pro-broll-10.webp

A když jsem u toho ANC, to se tu dá nastavit v poměrně rozsáhlém, ale stále jednoduchém stylu. Stačí vybrat jednu ze tří ikon a poté nastavit intenzitu jednotlivého módu posuvníkem, který se objeví pod samotnou ikonou. Opravdu jednoduché a intuitivní.

Na výběr je mód “Transparentní”, který do sluchátek pouští zvuk z okolí tak, abyste slyšeli nejen hudbu, ale také například dopravu nebo kolegy v práci.

Druhou možností je volba “Vypnuto”, která vypne veškeré ANC. Třetí možností s názvem “Potlačení hluku” je pak samotné nastavení ANC. To se dá nastavit ve třech krocích - slabé, vyvážené a silné. Drobností je pak možnost zapnout si “Přizpůsobivé potlačení hluku”, které reaguje na okolní zvuky a upravuje intenzitu samotného ANC.

redmi-buds-4-pro-screenshot3.webpredmi-buds-4-pro-screenshot4.webpredmi-buds-4-pro-screenshot5.webp

Další položkou jsou gesta. Ty se dají nastavit pro každé sluchátko zvlášť, takže můžete mít na levém sluchátku dvojité klepnutí pro  pozastavení hudby a na pravém sluchátku samé gesto, jen pro změnu skladby. Těch možností sice není zase tolik, je to pouze kombinace mezi:

  • Přehrát/Pozastavit
  • Předchozí skladba
  • Další skladba
  • Snížení nebo zvýšení hlasitosti (pro trojité klepnutí)
  • Upravení ANC módu v rotaci s transparentním režimem a režimem vypnuto (stisknutí a přidržení)
redmi-buds-4-pro-pridrzeni.webp

Další položka jsou Zvukové efekty, kde je možné zapnout onen pohlcující zvuk, který by měl fungovat při sledování filmů, ale který se mi nepodařilo zprovoznit. Tato položka nefunguje se zapnutým LDAC kodekem. A na stejném místě lze zapnout jeden z předastavených ekvalizérů.

V dalším nastavení jsou možnosti, jako je detekce nasazení, test přiléhavosti ušního nástavce, nebo přejmenování sluchátek.

redmi-buds-4-pro-dalsi-nastaveni.webp

A v neposlední řadě aplikace nabízí také funkci Najít sluchátka. Nabíjecí pouzdro bohužel nemá reproduktor, jako například Apple AirPods 2 Pro (jak se žije se sluchátky Apple na Androidu si můžete přečíst v našem článku). Takže zvuk vydávají pouze sluchátka. Pokud zapomenete sluchátka položená jen tak samotná, tak je uslyšíte jen možná, protože vydávají slabý zvuk. A když jsou sluchátka v pouzdru, tak funkce není dostupná vůbec, protože se sluchátka automaticky odpojí.

redmi-buds-4-pro-najit.webp

Aplikace také nabízí aktualizaci firmware, která je ale schovaná za nutností se přihlásit do Xiaomi účtu. To považují za dost nešťastné, protože všechny ostatní funkce jsou dostupné bez nutnosti registrace. Chápu, že se možná jedná o sběr dat do nějaké statistiky (v tom lepším případě), ale nutit uživatele k tomuto kroku, když ani nemá Xiaomi telefon, je otravné.

Sluchátka jsem testoval zhruba polovinu času s firmware 2.0.1.6 a druhou polovinu s novějším 2.0.2.2. Rozdíly ve funkčnosti jsem nezpozoroval.

redmi-buds-4-pro-screenshot8.webpredmi-buds-4-pro-screenshot9.webp

Baterie a výdrž

Výrobce deklaruje skvělou výdrž na jedno nabití. Samotná sluchátka by měla vydržet až 9 hodin bez ANC a 36 hodin s nabíjecími cykly z pouzdra.

Reálně jsem ze sluchátek dostal nějakých 7 hodin bez ANC a zhruba 4 hodiny se zapnutým ANC. V pouzdru se pak schovává šťáva na další zhruba 3 až 4 nabití sluchátek z. To je opravdu slušná výdrž, která akatuje vyšší příčky a řadí se tak mezi ty lepší sluchátka na trhu.

Test výdrže

Samsung Galaxy Buds 2
Samsung Galaxy Buds 2
31 h 16 min
Xiaomi Redmi Buds 4 Pro
Xiaomi Redmi Buds 4 Pro
33 h 54 min
Niceboy Hive Pods 3 Pro
Niceboy Hive Pods 3 Pro
30 h 39 min

A pokud pospícháte, rychlé pětiminutové dobití sluchátek vyústí ve dvouhodinový poslech hudby.

Nabíjení je ale poměrně zdlouhavé. Přes dodávaný USB-C kabel se pouzdro nabije za zhruba 1 hodinu a 50 minut, což je na tak malé zařízení dlouho. A navíc stavová LED na přední straně nijak neindikuje vybití krabičky. Blikání by bylo fajn. Při plném nabití prostě jen zhasne.

V předchozí iteraci sluchátek bylo v pouzdru také bezdrátové Qi nabíjení. Člověk by tak nějak předpokládal, že jej i daleko dražší a novější model bude mít také. Jenže chyba lávky, jak se tak říkává. Redmi Buds 4 Pro Qi bezdrátové nabíjení nemají.

redmi-buds-4-pro-broll-12.webp

Závěrečné zhodnocení

Trh je zaplavený různými TWS sluchátky a je velmi jednoduché vybrat si ta špatná. Redmi Buds 4 Pro ale rozhodně špatná nejsou. Mají vyvážený a přirozený zvuk, dobrou aplikaci i gesta, malé nabíjecí pouzdro, dobrou výdrž na jedno nabití a velmi dobrou vybavenost.

Mezi zápory bych zařadil horší zpracování, spíše průměrné ANC a absenci bezdrátového Qi nabíjení. Některé uživatele taky nepotěší nutnost se přihlásit do Xiaomi účtu pro aktualizaci firmwaru sluchátek.

Výhody

  • Plus Vyvážený zvuk, který konkuruje daleko dražším sluchátkům
  • Plus Podpora LDAC kodeku s vysokým datovým přenosem
  • Plus Velmi slušná výdrž baterie
  • Plus Podpora ANC i transparentního režimu, i když efektivita není příliš dobrá

Nevýhody

  • Mínus Pro aktualizace firmware je vyžadován Xiaomi účet
  • Mínus Chybí bezdrátové Qi nabíjení
  • Mínus Průměrné zpracování krabičky a sluchátek
Tvar a design
6,5/10
Zvuk
7,6/10
Výdrž
8,3/10
Funkce
7,4/10
Aplikace
7,9/10

Celkové skóre

Xiaomi Redmi Buds 4 Pro
Skóre
7,5/10
Nadprůměrné
Tvar a design
6,5/10
Zvuk
7,6/10
Výdrž
8,3/10
Funkce
7,4/10
Aplikace
7,9/10

Zajímavé alternativy

  • Plus Lepší zvuk
  • Plus Samsung kodek
  • Plus Bez nožičky
  • Mínus Vyšší cena
Huawei Freebuds 5i
  • Plus Lepší zpracování
  • Plus LDAC kodek
  • Plus Podobný zvuk
  • Mínus Vyšší cena
  • Plus Barevné varianty
  • Plus Nižší cena
  • Mínus Slabší výdrž
  • Mínus Horší zvuk