Lofree Flow - Nízkoprofilová klávesnice pro náročné? (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Publikace 8.1.2024

Nízkoprofilovým mechanickým klávesnicím se příliš pozornosti nedostává a to ani mezi běžnými uživateli, ani mezi nadšenci do mechanických klávesnic. Jakmile jsem měl možnost dostat se k jedné takové, měl jsem jasno, na co budu sepisovat další recenzi.

Klávesnice byla původně v crowdfundingové kampani a kvóta se velmi rychle naplnila. Jak si taková nízkoprofilová mechanická klávesnice vede a jestli má smysl se něčím takovým zabývat si povíme v dnešní recenzi Lofree Flow.

Zpracování
8,6/10
Klávesy
5,1/10
Spínače
8,5/10
Zvuk
9/10
Funkce
2,3/10

Obsah balení

Většina balení klávesnic jsou prostě jen obyčejné kartonové krabice. Lofree se ale rozhodlo na prezentaci trochu zapracovat. Tedy ne, že by kartonová krabice zmizela, ale magnetické otevírání a nasouvací stříbrný překryv jsou přece jen vstupenkou mezi příjemnější zážitky. Na stříbrném překryvu jsou vypsané některé z podstatnějších informací o klávesnici a vepředu najdete vypsané názvy výrobce i samotné klávesnice.

Balení poskytuje prostor pouze pro zahnutý USB-C kabel, který má na sobě logo výrobce. Je docela škoda, že kabel není alespoň opletený nebo elegantně tenký, stejně jako klávesnice. Kabel je dost obyčejný a neodpovídá ani barvě, ani ceně a celkové estetice, škoda. Další položkou je pak už jen rozkládací návod, který obsahuje vše podstatné, co je potřeba k operování s klávesnicí.

img-20231129-184443.webpimg-20231129-184153.webpimg-20231129-184625.webpimg-20231129-184253.webp

Design klávesnice

Lofree Flow je bezesporu designově velmi povedená klávesnice, která udělá radost nejednomu esteticky smýšlejícímu jedinci. Stříbrné tělo z pískovaného hliníku, bíle klávesy, velmi nízká výška a elegantní provedení fontu. Ne tak daleko od rajónu Apple Magic Keyboard.

Klávesnice má 75% rozložení kláves a to znamená, že uživatel má k dispozici 84 kláves. Dedikované šipky, F-řadu i blok s funkčními klávesami - PageDown, PageUp, End, Home, Delete, Insert a Print Screen. To je velmi příjemné pro mnoho uživatelů, kteří sice třeba nepotřebují numerickou část, ale neradi by se vzdali šipek a dalších funkčních kláves. To také znamená, že je klávesnice rozměrově velmi malá. A i při srovnání s celkem běžnou TKL/80% je znatelně menší.

img-20231129-182347.webpimg-20231129-182225.webp

Rámeček z hliníku je přišroubovaný ke spodnímu krytu. Šroubky jsou tzv. přiznané a jsou vidět po celém obvodu. To mi popravdě k celé estetice klávesnice moc nesedí a za mě by bylo lepší je skrýt někde na dně a ponechat klávesnici takový ten celistvý vzhled. Na pravé straně je logo výrobce vyvedené ze samostatného kusu kovu v takové, řekněme champagne, barvě.

Zajímavým prvkem jsou nožicky na spodku klávesnice. Ty jsou napevno přišroubované ke krytu a nedají se tím pádem nijak nastavit. Nožičky jsou vlastně jen ohnutý hliník s protiskluzovou gumou. Vedle nožiček jsou takové dva podlouhlé proužky s RGB podsvícením. Na zadní hraně se nachází přepínač mezi režimy bluetooth, vypnutím a kabelovým připojením. Na přední hraně je dvoubarevná LED, která slouží pouze jako indikátor nabití/vybití baterie.

img-20231129-182141.webpimg-20231129-181917.webpimg-20231129-181705.webpimg-20231129-182306.webp

Zpracování a konstrukce

Jak jsem nakousnul v předchozí kapitole, tělo klávesnice je vyrobené z hliníku. Kov je poměrně dobře zpracovaný, i když hrany by si klidně zasloužili ještě trošku srazit. Přece jen jsou docela ostré. Na mém kusu je také drobný kaz na úrovni klávesy Escape, ale je to jen takový malý ťukanec, stěží viditelný. Dno klávesnice je také z hliníku, i když jsem se musel přesvědčit až při rozebrání. Jeho zpracování, tenkonst materiálu i povrch nejsou na první dobrou úplně nejlepší.

Vnitřní konstrukce je ale poměrně zajímavá, protože používá Gasket mount. PCB je tedy položené na měkkých dopadech, takových silikonových nožičkách, které poměrně výrazně mění akustický profil při psaní. Kromě toho se dostalo na pěnovou výplň mezi PCB a plate, na pěnu na spodní stranu PCB a ještě plastovou výplň na dno klávesnice. To je až obdivuhodný počet různých výplní. Podle výrobce by se mělo jednat o první low-profile klávesnici s Gasket mount a POM spínači.

img-20231129-181907.webpimg-20231129-181820.webp

Uvnitř klávesnice je 2000 mAh baterie, o které si ještě něco řekneme. PCB podporuje funkci Hot-Swap, takže není problém vyměnit použité spínače za nějaké jiné. Jen si musíte dát pozor na to, že do slotu jde zasunout jen kompatibilní nízkoprofilový spínač.

Klávesnice je sice lehká, ale nijak se nekroutí a v rukou působí dobrým dojmem. Jako by byla pěkně naplněná, za což může velká dávka různých pěn a dalších výplní. Váha je pouze 568 gramů, takže se řadí mezi klávesnice, které si můžete jen tak sbalit s sebou na cesty nebo do kanceláře. Rozměry 312 x 125 mm jsou také malé a k tomu velmi nízký profil 10-20 mm je opravdu příjemný.

img-20231129-182219.webpimg-20231129-182206.webp

Klávesy, spínače a stabilizátory

Mé zkušenosti s low-profile klávesnicemi začínají sice u právě recenzované Lofree Flow, ale přece jen se některé kvality dají přenést i z klasických mechanických klávesnic.

Klávesy

Výrobce se sice nikde o použitém profilu kláves nezmiňuje, ale hodně připomínají profil LSA. Ten je používaný výhradně v low profile segmentu. Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na psaní na noteboocích, bude přechod asi jednoduchý. Všechny řady mají ten samý tvar i výšku kláves, takže je klávesnice kompletně plochá. Jsou trochu vybrané uprostřed a jsou velmi pohodlné na psaní.

Jsou vyrobené z PBT plastu se znaky, které se nanáší pomocí tzv. “DYE Sublimination”. To je ve zkratce proces, kdy se pomocí tepla a chemické reakce otiskne barva do plastu. Nejedná se ale jen o povrchový tisk, protože barva se “propije” poměrně hluboko do plastu. Životnost této technologie sice není možná taková, jako když jsou klávesy ze dvou probarvených plastů typu “Doubleshot”, ale rozhodně vydrží stále velmi dlouho.

img-20231129-182251.webp

Klávesy mají hodně příjemný, lehce hrubý, povrch, po kterém výborně kloužou prsty. Na psaní se jedná opravdu o skvělou volbu. Bohužel je tu jedno hodně velké ale. Samotné klávesy jsou spíše tenčí a jakékoliv podsvícení znamená, že je vidět bod, kde LED svítí. A je to vidět na první pohled i při 50% podsvícení.

Chápu, že ne každý musí používat klávesnici s podsvícením a v takovém případě vás tenhle blok textu asi nemusí moc zajímat. Ale bílé podsvícení je fajn a musím říct, že mě to hodně překvapilo. U klávesnice za 160$ je takové přehlédnutí dost nepříjemné. A hodně mě mrzí, že se s tím výrobce nějak nepopral, protože se z jinak elegantní klávesnice večer stává na pohled spíše laciná klávesnice. Černá varianta klávesnice tak vypadá z tohoto pohledu jako lepší volba.

img-20231129-182523.webpimg-20231129-182707.webp

Spínače

Použité spínače patří k tomu nejzajímavějšímu, co klávesnice nabízí. Kailh Ghost jsou první low profile spínače vyrobené kompletně z POM plastu. A měly by mít unikátní vlastnost v tom, že se “sami” promazávají, což by měla být vlastnost právě použitého POM plastu.

Kailh Ghost jsou lineární spínače, které operují s vahou 50 gramů, mají celkový chod 2,8 mm a spínají kolem 1,2 mm. Mají také velmi dlouhou 15,5 mm pružinku.

img-20231129-183739.webp

Charakteristika chodu je hodně zajímavá. Při psaní je znát vyšší hmotnost pružinky a také díky poměrně dlouhé pružince, má lineární průběh při stlačení, což mám osobně hodně rád. A díky POM plastu mají takový hluboký a hodně příjemný zvuk, který se silně propisuje do celkové akustiky klávesnice.

Při psaní mají spínače opravdu výjimečně hladký chod, který nechává jen málo prostoru pro nějaké zlepšení. Menším neduh se ale projevuje při pomalém stlačení, kdy je znát takové, řekněme zasekávání nebo zadrhávání. I když jej někteří považují za vadu, během psaní to nemáte šanci poznat. Kailh Ghost jsou tedy naprosto výjimečné spínače, které na mě udělaly obrovský dojem.

img-20231129-183443.webpimg-20231129-183520.webp

Na závěr ještě jedna drobnost k nabízeným variantám klávesnice. Výrobce jí nabízí v bílé barvě pouze se zmíněnými Kailh Ghost. V černé variantě dostanete pouze taktilní Kailh Phantom. Spínače si nelze zvolit, což je trochu nestandardní, když i PCB podporuje výměnné spínače.

Alespoň si je můžete za poplatek objednat ke klávesnici samostatně. A to i klikací Kailh Wizard, které nejsou standardně osazené v žádné variantě.

img-20231129-183020.webp

Stabilizátory

Lofree Flow používá lehce pozměněnou konstrukci typu Cherry stabilizátorů. Jsou to klasické plate mounted, tedy zasazené do horního kovového plate s tím rozdílem, že vodící drátek je vedený venkem a stabilizátor se tak dá vyndat i bez toho, aniž by se musel vyndavat spínač. S výjimkou mezerníku, který má ale průřez v plate, takže pro něj platí vlastně to samé.

Stabilizátory jsou promazané z výroby a jsou opravdu skvěle ošetřené. Nemám cokoliv, co bych mohl dodat ke kvalitě zpracování nebo zvuku. Možná snad mezerník, ale i ten je pořád nadstandardně dobrý.

img-20231129-183611.webpimg-20231129-183725.webp

Zvuk

To je další velmi silný bod pro Lofree Flow. Všechny ty drobnosti v podobě gasket mount, výplňových pěn a spínačů Kailh Ghost dávají tušit, že bude klávesnice znít při nejhorším dobře. A i když jsem nejprve moc nevěřil z různých recenzí, že mi bude i low profile klávesnice v tomhle po chuti, opak je pravdou. 

Zvuk je příjemně nízko posazený, hluboký a velmi, no v angličtině se tomu říká “creamy”. Prostě jako kdybyste si namazali dvě součásti vazelínou nebo krémem.

img-20231129-183504.webp

Sice to není nejtišší klávesnice, ale má k tomu hodně blízko a s velkou pravděpodobností nebude vadit ani na nějaké to noční psaní, i když nebudete v místnost sami. Opravdu skvělý zvuk a nejlepší mezi low profile klávesnicemi, který jsem doposud slyšel.

Lofree Flow

Lofree Flow
Další soundtesty

Baterie a připojení

Lofree Flow je velmi tenká klávesnice, ve které není moc místa pro velkou baterii. 2000 mAh je sice slušná hodnota, ale praxe nakonec ukázala, že to s výdrž moc slavné není.

Při nastavení 100% podsvícení jsem stěží přežil jeden pracovní den. To je zhruba 8 hodin s tím, že klávesnici nepoužívám po celou dobu a nějaký čas strávila v režimu spánku. S nastaveným 50% podsvícením to bylo výrazně lepší. Po zmíněných 8 hodinách v práci se nabití zastavilo na 60%, což odhadem stačí na nějakých 20 hodin používání. Ani to není kdovíjak skvělá hodnota.

Takže pokud potřebujete být bezdrátoví, budete muset myslet na častější nabíjení nebo klávesnici používat bez podsvícení.

img-20231129-182421.webpimg-20231129-182404.webp

Připojení je jednoduché, klávesnice podporuje pouze připojení přes USB-C kabel nebo bluetooth. Kabelové připojení bylo samozřejmě bez jakéhokoliv problému, zato bluetooth počas testování zlobilo.

Výrobce se nikde nezmiňuje o použité verzi bluetooth, ale předpokládám, že je to 5.0 nebo 5.1. První spojení i normální používání je naprosto bez problémů, byť se 125 Hz odezvou nemohu klávesnici doporučit pro hraní. To se ale týká všech zařízení připojených přes bluetooth. Menší zádrhel jsem měl tehdy, pokud přešla klávesnice do režimu spánku. Její probuzení probíhá sice rychle, ale znovupřipojení je záležitostí na několik sekund.

img-20231129-184625.webpimg-20231129-181715.webp

I když jsem klávesnici spároval jen s jedním zařízením, vždy jí to trvalo poměrně dlouhou dobu, než se na ní dalo psát. Ostatní bezdrátové klávesnice, a že jich tu mám několik, nikdy takový problém neměly, takže by se nemělo jednat o chybu u mého bluetooth donglu. Klávesnice se také může připojit až ke třem zařízením, mezi kterými lze přepínat pomocí BT profilů přes Fn+1/2/3.

Klávesové zkratky

Většina zkratek je natištěná přímo na klávesách, takže nebudete mít problém je najít. Ale natištěné nejsou všechny, což je taková trochu polovičatá práce. Například ovládání LED pásků vespod klávesnice, bluetooth profily nebo přepínání Win/Mac klávesnice podporuje, ale informace najdete jen v návodu.

 • Fn + F1 - Jas obrazovky -
 • Fn + F2 - Jas obrazovky +
 • Fn + F3 - Multi-Screen (Win-tab)
 • Fn + F4 - Hledání
 • Fn + F5 - Podsvícení - 
 • Fn + F6 - Podsvícení +
 • Fn + F7 - Předchozí skladba
 • Fn + F8 - Play/Pause
 • Fn + F9 - Další skladba
 • Fn + F10 - Mute
 • Fn + F11 - Hlasitost - 
 • Fn + F12 - Hlasitost +
 • Fn + Opt/CTRL - Menu
 • Fn + PrintScreen - Kalkulačka
 • Fn + Insert - Hlasový asistent
 • Fn + Delete - Zámek windows
 • Fn + N - Windows
 • Fn + M - Mac
 • Fn + 1/2/3/ - BT profily
 • Fn + šipka vlevo - přepínání efektů LED pásků
 • Fn + šipka vpravo - změna barvy LED pásků

Praktické používání

Možná jste si někteří všimli, že tu není žádná kapitola o software. A to z jednoduchého důvodu, protože Lofree Flow žádný nemá. Nepodporuje totiž ani proprietární software od výrobce, ani VIA nebo QMK. Co to ale znamená v praxi? Převážně to, že jak si výrobce klávesnici připravil, tak ji musíte používat. To se týká jakýchkoliv zkratek, nastavení kláves, maker, ale také nastavení podsvícení a efektů. To je opravdu škoda, protože alespoň nějaký software by se hodil na základní nastavení přechodu do spánku. S podporou VIA můžeme počítat až s další iterací modelu, který se připravuje.

img-20231129-184004.webp

Bluetooth funguje spolehlivě, jakmile je připojené. Jakmile se ale klávesnice probudí ze stavu spánku, připojení k poslednímu zařízení trvá nepatřičně dlouho. A vzhledem k tomu, že přechod do doby spánku trvá jen chvilku, zhruba 5 minut, tak mě to po několika dnech začalo docela otravovat.

Také mě mrzí, že se výrobce ani nesnažil přidat jakékoliv efekty podsvícení. Podsvícení má jen 6 poloh jasu a to je vše. Ale dva efekty pro malé RGB pásky přidal a dokonce se dá přepínat mezi různými barvami. Je tak škoda, že podsvícení RGB pásků není skoro vůbec vidět při pohledu z normálního úhlu při používání. Například NuPhy Air75 má pásky nahoře na krytu a i když jsou daleko menší, jsou pěkně vidět.

img-20231129-182449.webp

Závěrečné zhodnocení

Lofree Flow je mojí první low profile mechanickou klávesnicí, která se mi dostala pod prsty k recenzi. A měl jsem hodně vysoká očekávání, po všech těch nadšených reakcích, které v komunitě převládaly.

Co mě na klávesnici opravdu hodně bavilo, tak jsou spínače Kailh Ghost, které jsou i pro dlouholetého uživatele klasických mechanických klávesnic opravdu radost používat. Zvuk klávesnice mě taky hodně překvapil, je velmi příjemně naladěný s hodně fajn charakteristikou. Celková estetika je elegantní, i díky dobrému fontu a malé tloušťce celé klávesnice.

img-20231129-185255.webpimg-20231129-185117.webp

Bohužel je tu i několik důležitých bodů, které mi trochu kazí celkový dojem. Tím prvním jsou odfláknuté klávesy, které prosvítají při zapnutí podsvícení. To je přehlédnutí, které se těžko nějak omlouvá, protože klávesnice pak dostává daleko levnější nádech.

Dále nepříliš dobrá výdrž na jedno nabití, se kterou vydržíte stěží dva tři dny když se budete snažit. A neposlední řadě nemá uživatel žádnu možnost nastavit si některé funkce, jako je podsvícení, zkratky, makra. Výrobce neposkytuje žádný ovládací software a klávesnice nepodporuje otevřené standardy, jako je VIA nebo QMK.

img-20231129-185433.webpimg-20231129-181404.webp

Takže nakonec přijde na to, co je pro vás důležité. Jestli je to skvělý zvuk s výbornými spínači, dobrou estetikou a malou velikostí, je Lofree Flow opravdu jednou z top low profile klávesnic, kterou si můžete koupit.

Pokud se vám ale zdá, že za 160$, tedy zhruba 3600 Kč, je těch chyb nějak moc a máte rádi své zkratky, nějaké ty efekty podsvícení, lepší výdrž na jedno nabití a další drobnosti, zkuste se podívat třeba na Keychron K3 Pro nebo NuPhy Air75 V2.

Výhody

 • Plus Elegantní design
 • Plus Kompaktní velikost
 • Plus Spínače Kailh Ghost
 • Plus Výborný zvuk
 • Plus Stabilizátory

Nevýhody

 • Mínus Prosvícené klávesy
 • Mínus Absence možnosti jakéhokoliv nastavení
 • Mínus Nepodporuje software nebo standardy VIA/QMK
 • Mínus Výdrž baterie
Zpracování
8,6/10
Klávesy
5,1/10
Spínače
8,5/10
Zvuk
9/10
Funkce
2,3/10

Celkové skóre

Lofree Flow
Skóre
6,7/10
Průměrné
Zpracování
8,6/10
Klávesy
5,1/10
Spínače
8,5/10
Zvuk
9/10
Funkce
2,3/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

Yenkee Odyssey
 • Plus Lepší výdrž
 • Plus Software
 • Plus Nižší cena
 • Mínus Horší zpracování
Akko 3068B Plus
 • Plus Delší výdrž
 • Plus Aplikace
 • Plus Nižší cena
 • Mínus Horší zvuk