QCY T13 ANC - Král levných sluchátek (Recenze)

Zbyněk Polívka Zbyněk Polívka Zbyněk
Publikace 31.10.2023
Publikace 31.10.2023

Levná sluchátka většinou znamená spousty kompromisů. QCY se ale snaží přinést co nejvíce za co nejnižší cenu, spousta výrobců si na této strategii vylámalo zuby.

Bude QCY T13 ANC jedním z dalších, nebo se přece jen najde výjimka, která potvrdí pravidla? To se dozvíte v naší recenzi QCY T13 ANC.

Tvar a Design
6,2/10
Zpracování
6,5/10
Kvalita zvuku
7,2/10
Mikrofon
5,9/10
Funkce
8,9/10

Balení

Krabička je trochu spartánská, ale to je očekávané. Papírový přebal nabízí několik informací ohledně sluchátek a jejich výbavy a také QR kód pro stažení aplikace pro sluchátka. Uvnitř přebalu je plastový výlisek, který obsahuje obligátní sluchátka, dobře zpracovaný návod, trojici náhradních silikonových nástavců a krátký nabíjecí USB-C kabel.

img-20231021-132959.webpimg-20231021-132922.webpimg-20231021-133101.webp

Design sluchátek

Nemá moc smysl chodit kolem horké kaše. QCY T13 ANC nejsou na první pohled zrovna žádný designový skvost, vypadají velmi genericky a levně. Kromě bílé nabízí výrobce ještě černou variantu a byl bych asi raději právě za tu. Na druhou stranu, ani nabíjecí krabička, ani sluchátka, nevypadají o tolik jinak, než většina TWS sluchátek na trhu.

Nabíjecí krabička má rozměry 55 x 55 x 29 mm, takže není problém je vzít i do kapsy u kalhot.

img-20231021-140203.webp

Konektor USB-C pro nabíjení je na pravé straně pouzdra, vepředu je pak dvoubarevná LED. Po vyklopení horního krytu jsou uvnitř položená sluchátka a tlačítko. A nenechte se zmást jako já. Není to totiž párovací tlačítko, jak je běžně zvykem, ale slouží pouze pro zobrazení nabití pouzdra:

  • Bílá LED = více než 20% baterie
  • Červená LED = méně než 20% baterie

Krabička má povrch stejný jako sluchátka. Polohrubý povrch, který je poměrně příjemný na dotek a nesbírá veškerou mastnotu z rukou a nečistoty z okolí.

Sluchátka samotná velmi připomínají jistý výrobek stejné kategorie z Kalifornie. Jejich konstrukce je tedy opět něco mezi špuntem a peckou a díky tomu se nezasouvají do zvukovodu příliš hluboko. Sluchátka jsou vyrobená ze stejně příjemného materiálu, jako nabíjecí pouzdro. Každé sluchátko má na sobě dva mikrofony, nabíjecí piny, dotykovou plošku na nožičce a dokonce i malou LED.

img-20231021-135459.webp

Zpracování sluchátek

I když se nejedná zrovna o nějakého etalona v oblasti kvality zpracování, nepůsobí v rukou tak, že by se mělo nabíjecí pouzdro rozpadnout. Horní víko má trochu vůli v uložení v pantu, jednu aretační polohu v otevřené poloze a nemá nějaký systém pružinek, který by zajišťoval odpor při otevírání nebo zavírání. Magnetický doraz je dostatečný, aby se víko samo neotevřelo.

Vlastně to samé by se dalo napsat i o samotných sluchátkách. Jsou zpracovány v rámci ceny dobře, dokonce bych si troufnul tvrdit, že možná i o kousek lépe, než by bylo nutné. Magnetické uložení sluchátek je trošku slabší, ale to je jen drobnost. Samy od sebe z krytu nevypadnou. 

Ani nabíjecí pouzdro, ani sluchátka, netrpí na otřepy, špatné slícování nebo vizuální kazy z výroby. Zpracování je tedy slušné a nemám reálně co vytýkat.

img-20231021-140122.webp

Výbava a hardware

Tento odstavec bude až překvapivě nacpaný. QCY se rozhodně nebálo přidat snad vše, co by jednomu přišlo na mysl.

Podpora Bluetooth 5.3 (alespoň podle ovládací aplikace) a kodeky SBC a AAC jsou fajn základ. A už z názvu je jasné, že sluchátka mají také ANC. O jeho kvalitách si ale řekneme až v jedné z dalších kapitol. Hodně potěší také certifikace IPX5 proti tryskající vodě. Samozřejmostí je také dotykové ovládání na každém sluchátku. 

img-20231021-140440.webp

Sluchátka obsahují 10 mm dynamický měnič. Nabíjecí pouzdro má k dispozici baterii s kapacitou 380 mAh. Někoho může mrzet absence připojení ke dvěma zařízením najednou. To je ale funkce, která patří až mezi dražší sluchátka. Pak ještě chybí bezdrátové nabíjení. To ale často nemají sluchátka ani s několikanásobně vyšší cenou, takže to stěží lze považovat za mínus.

Jediné opravdové mínus je za mě to, že sluchátka nemají senzor přiblížení. Takže nereagují na to, když se zasunou nebo vysunou z ucha. Přehrávání hudby se tak musí ovládat samostatně.

img-20231021-135249.webp

Test zvuku

QCY není zrovna známé pro své Hi-Fi výrobky, spíše naopak. Když jsem sluchátka dostal na test, přistupoval jsem k nim s jistou dávkou skepse. Ale po několika hodinách strávených v jejich společnosti jsem musel uznat, že QCY T13 ANC možná přece jen mají nějaké to eso v rukávu.

Zvuku sice chybí do značné míry prostor, ale tonalita a celková přirozenost je překvapivě fajn. Jasně, s detaily v hudbě to není slavné, ale to ani není posláním takových levných TWS. To hlavní je, aby sluchátka nehrála jako vytažená z pračky poté, co jste si je zapomněli před vypráním vyndat z kapsy u kalhot. A právě tomu se sluchátka do značné míry vyhla a přináší příjemný zvuk.

A i když to na první pohled nevypadá, byl jsem opravu s QCY T13 ANC spokojený. Přestože těch chyb je ve zvuku dost, pořád jsou na tom znatelně lépe, než někteří konkurenti.

img-20231021-135208.webp

Basy

Těch je podle očekávání více, jsou plné a zaměřují se spíše na středobasy, než subbasy. Při správném utěsnění ucha si můžete dopřát téměř jakoukoliv taneční hudbu nebo metal a nebudete ochuzeni o ani o bicí ani o syntetické basy.

Je škoda, že dynamický měnič je pomalejší a při opravdu našlapaných skladbách je slyšet, že se nestíhá pohybovat dostatečně rychle. Charakter je tedy spíše dunivý, než transparentní. Na druhou stranu jsem slyšel mnohem hůře znějšící basy i na dražších sluchátkách, takže QCY T13 ANC z toho nakonec vycházejí vlastně dobře. A ono co si budeme povídat, hlavní je vůbec to, že sluchátka dokáží zahrát nižší frekvence v dostatečné kvantitě.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

QCY T13 ANC frekvenční odezvaDalší měření

Středy

Ty jsou překvapivě téměř ploché a vyrovnané. Zpěv dostatečně vystupuje ze zbytku zvuku a neměl jsem pocit, že by byl nějak výrazně zabarvený. Prezence je trochu sražená nižší vahou not, takže ztrácí dynamiku a chvílemi i trošku rozsah do vyšších středů u ženských vokálů. Jacques Brel nemá sice tak výrazný hlas v podání sluchátek, ale poslouchá se dobře. Je to hvězda celé skladby, tak jak by to mělo být.

Výšky

Naše měření frekvenční odezvy odhalilo, že výšky mohou být v některých chvílích trochu pichlavé. Což je do jisté míry pravda, ale není to nic, co by bylo nepříjemné pro většinu hudby. Platí to hlavně pro vyšší hlasitosti, kde se tento neduh projevuje více. Naopak to trochu vyvažuje větší množství basů a celkový zvuk by pak kvůli tomu trpěl asi víc. Výškám chybí hodně detailů a prostor, takže sluchátka celkově zní spíše uzavřeně. To je bohužel daň za cenu.

img-20231021-133214.webp

Ve skladbě Shout od Tears for Fears, jsou sykavky opravdu výrazné a dokáží trochu přehlušit i zbytek skladby na zlomek sekundy, obzvláště při vyšší hlasitosti. Na druhou stranu mají ale poměrně dobré prodloužení až do míst, kam sahá moje schopnost výšky vnímat. A to se pozitivně projevuje například u bicích, které zní jasně a ostře.

Mikrofon a volání

Co by to bylo za TWS sluchátka, aby se s nimi nedalo volat. Mikrofony má každé sluchátko dva a výrobce se dokonce chlubí, že dokáže odfiltrovat i vítr. No přiznám se, že jsem toho moc neočekával, protože i dražší sluchátka mají někdy problém s kvalitou přenosu a QCY nejsou o nic jiná. 

Schopnost porozumět volajícímu nebyla vždy úplně nejlepší a celková kvalita zvuku byla spíše lehce pod průměrem. Ve zvuku je slyšet hodně silná komprese a čistota přenášeného hlasu spadá spíše do kategorie “dá se to používat”. To platí jak pro volání, tak pro nahrávání zvuku.

img-20231021-135230.webp

Test mikrofonu

QCY T13 ANC
Srovnání mikrofonů

Levné ANC ≠ špatné ANC

Ano, QCY T13 ANC, jak je vidět rovnou v názvu, mají aktivní odhlučnění. Člověk je tak trochu skeptický k téhle funkci, když se podívá na velmi nízkou cenu. A bez mučení se přiznám, že jsem k ANC přistupoval hodně odměřeně od první chvíle, co se mi sluchátka dostala do rukou. Protože zkušenosti většinou mluví poměrně jasně.

Ale hned po fajn zvuku mě sluchátka překvapila podruhé. ANC je použitelné a i když je zapnuté na to nejvyšší nastavení, nemění moc zvuk a ani nenastává nepříjemný pocit zalehnutí uší, jako v letadle nebo rychlém průjezdu tunelem.

Jeho účinnost je samozřejmě nižší, než u etalonů typu Sony a Apple. Ale i tak dokáže odfiltrovat poměrně velké množství okolního ruchu, obzvláště třeba v autobusu a MHD.

img-20231021-140047.webp

Nízké tóny od motoru a pneumatik dokáže eliminovat na minimum, že jsou jen stěží slyšet. S vyššími tóny je to pak trochu horší, jak se dalo předpokládat. Ženské hlasy a skřípějící kola nádražních vozidel jsou již mimo rozsah, ale přece jen jsou alespoň trochu utlumena.

I když se nejedná zrovna o nějaký nový standard při pohledu na celý segment TWS sluchátek, v rámci cenové relace kolem 500 Kč je to skvělý výsledek, který si zaslouží pozornost.

Další možností ANC je transparentní mód, se kterým naopak slyšíte ze svého okolí víc. Sluchátka se snaží přenášet okolní zvuky přes integrované mikrofony tak, abyste slyšeli například projíždějící auto nebo kolegu, který po vás bude chtít nějakou další práci navíc. Tento mód sluchátek není zdaleka tak účinný, jako jeho opak v podobě blokování zvuku.

img-20231021-135923.webp

Okolní zvuky jsou jen o trochu více zvýrazněné, než při vypnuté funkci ANC. Příjemné je ale to, že nepřidává téměř žádný šum navíc. Takže nakonec je fajn, že výrobce přidal transparentné mód, protože přece jen přináší jednu další funkci navíc.

Aplikace QCY

A do třetice všeho dobrého, je tu aplikace QCY. Tu najdete, jako obvykle, na Google Play a App Store. Poprvé jsem se setkal se značkou QCY před mnoha lety, kdy ještě žádnou aplikaci jejich sluchátka neměla. Takže jsem byl poměrně zvědavý, jestli uživatel vůbec dostal nějaké možnosti, které si může upravit pro své potřeby.

A nestačil jsem se divit. Nejen to, že aplikace nepotřebuje přihlášení, byť vás vyzve, ale to se dá jedním klikem obejít. Zároveň jsou ale připravené všechny funkce, na které si dokážete vzpomenout.

Úvodní obrazovka aplikace vás přivítá informací o nabití sluchátek. Je trochu škoda, že se tady neukazuje i nabití pouzdra. To zjistíte opravdu jen na pouzdru samotném.

jak-vylepsit-iphone-domovskou-obrazovku-0-46-screenshot-1.webp

Ve druhé záložce Zvuk je pak spoustu nastavení ohledně ANC a zvuku celkově. Lze si vybrat z několika přednastavených ekvalizérů, které sice nejsou moc dobré, ale jen jejich přítomnost je pozitivem. Na konci je totiž položka s názvem Přizpůsobit, kde si můžete nastavi váš vlastní ekvalizér a to je už jiná pohádka.

Další položkou je ANC. To obsahuje od vypnutí ANC, přes Transparentní mód až po plně zapnuté ANC. Jak ANC, tak Transparentnímu módu, se dá procentuálně nastavit jeho intenzita. Ve své podstatě se jedná o plně nastavitelné ANC a to není špatné. Ano, chybí tu takové ty vychytávky, jako je aktivní režim, který samovolně přepíná intenzitu na základě intenzity zvuků z okolí a pár dalších drobností. Ale to je doménou mnohem dražších sluchátek.

qcy-aplikace.webp

V další záložce je možné nastavit gesta. Těch je překvapivě hodně a dají se nastavit pod jakékoliv ze tří gest, které sluchátka podporují - jednoduchý klik, dvojitý klik a trojitý klik. Navíc pro každé sluchátko samostatné. Pod každé jmenované gesto se dají nastavit tyto funkce:

  • Přehrát/pozastavit
  • Předchozí píseň
  • Další píseň
  • Hlasový asistent
  • Herní režim
  • Ovládání hlasitosti
  • Režim přepínání ANC
  • Žádný účinek

V české mutaci aplikace je pak nešťastný překlad slova “volume”, které se zobrazuje jako “Svazek +” nebo “Svazek -”. No chvíli mi to trvalo, ale stačil jediný pokus a je nad slunce jasné, že se jedná o hlasitost.

qcy-aplikace-2.webp

Pak už jsou v aplikaci takové ty drobnosti, jako je aktualizace firmwaru, najít sluchátka a dokonce jedna drobnost, kterou jsem viděl jen párkrát - Režim spánku.

prehravani-sluchatek.webp

Režim spánku ale není to, kdy se mají sluchátka přepnout do režimu se sníženou spotřebou. Tahle funkce vypíná dotykové ovládání na sluchátkách a to je pro lidi, kteří chodí spát se sluchátky, doslova požehnáním. Mnoho uživatelů takovou funkci asi nevyužije, ale o to zajímavější je její nasazení do aplikace.

Baterie a výdrž

Nabíjecí pouzdro, které je nedílnou součástí všech TWS sluchátek, má kapacitu relativně menších 380 mAh. Nabíjet se dá pouze přes USB-C konektor, Qi tu opravdu nehledejte.

I přes menší kapacitu ale dokáže sluchátka nabít zhruba 4x, což by vám mělo stačit i na poměrně dlouhý výlet. Dohromady s krabičkou dostanete přibližně 24 hodin provozu.

Test výdrže

QCY T13 ANC
QCY T13 ANC
6 h 36 min
O2 Pods+
O2 Pods+
4 h 37 min
AlzaPower Sphunty
AlzaPower Sphunty
3 h 6 min

Výdrž samotných sluchátek je totiž poměrně příjemná. Při vypnutém ANC s nastaveným kodekem AAC pro přenos zvuku, jsem se dostal na 6 hodin. Jasně, není to hvězdá hodnota, ale už to vydrží podstatnou část pracovního dne a nebudete muset myslet na nabíjení tak často. Se zapnutým ANC byla výdrž na jedno nabití samozřejmě podstatně horší, nějaké 4 hodiny, než jsem musel sluchátka vrátit do nabíjecí krabičky.

img-20231021-135425.webp

Používání v praxi

Sluchátka jsem používal poměrně intenzivně, protože mě samotného zajímalo, jestli se nějaká ta chyba přece jen objeví. No nebudu vás napínat, neobjevila. Kvalita připojení je sice průměrná, ale to neznamená špatná. Nikdy se neodpojila, ani nepřestala sama od sebe hrát nebo se nějak sekat. Aplikace funguje na jedničku a gesta fungují sice s delší prodlevou, ale spolehlivě.

V normálním nastavení mají ale sluchátka trochu delší odezvu, než by bylo příjemné třeba pro hraní her a sledování filmů. K ruce je v takovou chvíli režim se sníženou latencí, která částečně eliminuje tenhle neduh, ale pořád to situaci plně nevyřeší. To je takový první a za mě velmi drobný bod, který bych snad mohl vytknout.

img-20231021-135325.webpimg-20231021-135339.webp

Tím druhým je způsob, jakým se sluchátka párují. Nedávno se mi dostala do rukou Redmi Buds 4 Active, které se již plně snaží integrovat jednu z funkcí od Google a to je aktivní připojení bez nutnosti zapínat párovací mód. Něco podobného mají i QCY T13 ANC, ale než jsem na to přišel…

V krabičce je totiž tlačítko mezi sluchátky, které, jak jsem si mylně myslel, slouží pro párování. No nemohl jsem se ke sluchátkům připojit na žádném zařízení, až mě to donutilo vzít do ruky manuál a přečíst si, že tlačítko je pro ukazatel nabití pouzdra. A že sluchátka se párují tak, že je otevřete, vyndáte a pak se k nim dá připojit. Nakonec jsme si se sluchátky i tomhle aspektu sedli, ale prvních pár desítek minut nebylo zrovna příjemných.

img-20231021-135350.webp

Ergonomie je stejná jako většina TWS sluchátek, na která máme recenze u nás na webu. Tento hybridní typ podle stylu Apple mi prostě moc nesedí a ani QCY T13 ANC to nezměnily. Vydržím s nimi v uchu tak 2 hodiny a všechno mě tlačí a bolí. Ale jako vždy, jedná se jen o mé vlastní pozorování a vaše vlastní uši budou reagovat jinak. Předpokládám, že většině uživatelů budou v uchu sedět dobře.

Závěrečné zhodnocení

Dostali jsme se až do závěrečné rovinky, kde už stačí protrhnout cílovou pásku. QCY T13 ANC jsou bezesporu velkým překvapením. Protože za nějakých 500 Kč dostanete to, co u konkurence budete hledat až u daleko dražších bezdrátových sluchátek.

Zvukově se samozřejmě nekoná o nějaký koncert, ale na druhou stranu nezní sluchátka špatně a v rámci již zmíněné ceny nemám co vytýkat. Detailů je málo a hodně chybí prostor, ale zní poměrně přirozeně a s plným rozsahem na oba dva konce frekvenčního rozsahu. A to vše s lineárně podanými středy, takže ani vokály netrpí a když na to přijde, umí ze sebe vydat i dostatečné množstvé basů pro nějakou tu elektroniku.

img-20231021-140022.webp

Dalším plusem je rozhodně vybavenost, která si myslím, že dalece překračuje cenu. ANC je skvělé, účinné a nemáte při jeho používání pocit přetlakové komory. Aplikace také patří k tomu lepšímu. Je vybavená opravdu vším, na co by přišla řeč a všechny funkce jsou dotažené až do konce. Žádná polovičatá řešení. Výdrž na jedno nabití je také v dobrém průměru.

Takže jediné, co bych mohl asi zmínit z negativ, je horní víko krabičky. To je takové, inu laciné. A když si nepřečtete návod, tak problémové může být párování sluchátek. Ale protože jste si jistě přečetli celou recenzi, překvapení vás nečeká. Jediný bod, který bych vnímal jako skutečné mínus, je absence senzorů přiblížení pro automatické zastavení hudby po zasunutí sluchátka do ucha.

img-20231021-135407.webp

Má tedy smysl si koupit takto levná TWS sluchátka? Ano, za mě rozhodně má. Pokud máte hlouběji do kapsy, nebo chcete jen něco levného na cestování nebo sportování, QCY T13 ANC jsou dobrou volbou, protože toho umí opravdu hodně.

A na úplný závěr bych si dovolil ještě malou radu. Pokud se vám do hledáčku dostaly Redmi Buds 4 Active, která stojí stejně, tak hodně rychle utíkejte ke QCY T13 ANC, protože ta jsou ve všech ohledech daleko lepší.

Výhody

  • Plus Nízká cena
  • Plus Skvělá výbava
  • Plus Dobrý zvuk
  • Plus Výborná aplikace
  • Plus Dobré ANC

Nevýhody

  • Mínus Víko pouzdra
  • Mínus Nestandardní párování
  • Mínus Nemají senzor přiblížení
Tvar a Design
6,2/10
Zpracování
6,5/10
Kvalita zvuku
7,2/10
Mikrofon
5,9/10
Funkce
8,9/10

Celkové skóre

QCY T13 ANC
Skóre
6,9/10
Průměrné
Tvar a Design
6,2/10
Zpracování
6,5/10
Kvalita zvuku
7,2/10
Mikrofon
5,9/10
Funkce
8,9/10

Zajímavé alternativy

Xiaomi Redmi Buds 4 Active
  • Plus Skvělé zpracování
  • Plus Lepší párování
  • Mínus Horší zvuk
  • Mínus Aplikace
  • Plus Velmi pohodlné
  • Mínus Horší výdrž
  • Mínus Špatný zvuk
  • Mínus Micro USB