Xiaomi Redmi Buds 4 Active Xiaomi Redmi Buds 4 Active

Xiaomi Redmi Buds 4 Active - Sluchátka za 500 Kč? (Recenze)

Zbyněk Polívka Zbyněk Polívka Zbyněk
Publikace 13.12.2023
Publikace 13.12.2023

Redmi je už poměrně známý výrobce TWS sluchátek a jeden z jeho novějších počinů míří mezi ta nejlevnější zcela bezdrátová sluchátka, která by stála za zmínku.

Co všechno může udělat nízká cena se sluchátky se dozvíte v naší recenzi Redmi Buds 4 Active.

Tvar a Design
7,2/10
Zpracování
8,1/10
Kvalita zvuku
5,2/10
Mikrofon
5,1/10
Funkce
3,7/10

Obsah balení

Bílá krabička s pěknou fotkou sluchátek i nabíjecího pouzdra je fajn v tom, že je výrobek pěkně vidět. Po otevření na uživatele vykoukne právě nabíjecí pouzdro, vedlě něj jsou schované další dvoje silikonové nástavce a návod. Návod jako takový je spíše složený jen z piktogramů a obrázků a obsahuje jen malé množství nějaký užitečných informací.

Co ale chybí, je nabíjecí USB-C kabel. S tím jsem se setkal poprvé. Musíte si vystačit s takovým, který už máte doma. A to je v podstatě vše.

img-20230904-204732.webpimg-20230904-204831.webpimg-20230904-204657.webp

Design sluchátek

Redmi Buds 4 Active jsou dalším z mnoha zástupců hybridní konstrukce sluchátek, která se do zvukovodu zasouvají jen kousek. Malé, kulaté a s delší nožičkou, na které jsou umístěné některé senzory. Samotná sluchátka jsou opravdu malá, takže je jednoduché je téměř celé schovat v uchu.

Nabíjecí pouzdro je příjemně malé a hlavně ploché, takže není žádný problém s jeho přenášením v kapse u kalhot. Jeho fyzické rozměry jsou 63 x 53 x 24 mm. Otevírá se zhruba jeho horní čtvrtina. Pouzdro obsahuje kromě USB-C konektoru také jednu bílou LED, která je hned vedle konektoru. Kolem celého pouzdra je lesklý pruh plastu.

img-20230904-204431.webpimg-20230904-204057.webp

A teď si možná říkáte, nezapomněl jsem náhodou na párovací tlačítko? Ale nezapomněl. Ono tu totiž žádné není. V Redmi se rozhodli, že tlačítka jsou už nejsou “in” a že celý systém chtějí posunout více do budoucnosti. Jestli se jim to ale povedlo si řekneme v samostatném odstavci dále v recenzi.

Plast na obou částech je téměř shodný. Hrubší a příjemný na omak. Je z něj sice cítit, že je z levnějšího kraje, ale přece jen jsem za něj rád. Je lepší volbou než lesklé plochy, které dojdou újmě jen je vyndáte z kapsy. To je něco, co například nedávno recenzovaným Xiaomi Buds 4 Pro hodně chybělo. Design celkově je poplatný ceně. Nenadchne, ale ani neurazí a to beru jako plus v této cenové kategorii.

img-20230904-203958.webp

Zpracování sluchátek

Tahle kapitola bude poměrně neobvyklá. Redmi Buds 4 Active jsou zpracované totiž tak, že by se za to nemusely stydět ani několikanásobně dražší sluchátka. Plast má příjemnou hrubší úpravu, která dodává materiálu příjemné vlastnosti při jeho používání. A i když je v rukou cítit, že sluchátka stála jako jeden oběd v lepší restauraci, hlavní je, že to není levný kebab ve 2 v noci.

Dvířka nejsou úplně skvěle slícovaná, nicméně to je jen drobnost. Co mě ale hodně mile překvapilo, tak je pant dvířek. Jeho pevnost v otevřené i zavřené poloze, je příkladná. Nehne se opravdu ani o píď, nelze vůbec mluvit o jakékoliv vůli. V otevřené pozici má výraznou aretaci a zavření provází velmi uspokojivý “klap”. Zde velký palec nahoru.

img-20230904-203932.webpimg-20230904-205055.webpimg-20230904-205017.webp

To samé by se dalo napsat o sluchátkách samotných, jsou ze stejného materiálu se stejnou povrchovou úpravou. Jejich slícování je pořádku i kritičtějším pohledem a na první pohled nutně nevypadají jako sluchátka za zhruba 500 Kč. Celkově bych s klidným srdcem označil sluchátka za nadprůměrná v této kategorii.

Výbava a hardware

Sluchátka podporují nejnovější protokol Bluetooth 5.3, nabíjecí konektor USB-C a mají jeden 12mm dynamický měnič pro každé sluchátko. Zajímavá je podpora ANC pouze pro volání a režim snížené odezvy, který se hodí například pro sledování filmů nebo hraní her.

img-20230904-204908.webp

Co mě nemile potěšilo je podpora pouze SBC kodeku. To je ten nejnižší kodek, který vlastně pro přenos hudby a zvuku existuje. Alespoň AAC by bylo fajn. Někomu možná neuniklo také to, že sluchátka nemají samostatný senzor přiblížení. Výrobce se o něm nikde nezmiňuje na sluchátkách jsem jej fyzicky také nenašel.

Příjemnou vlastností je alespoň rychlé nabíjení. A také certifikace IPX4, takže by měla přežít i nějaký lehčí déšť.

img-20230904-204453.webp

Test zvuku

Potřebujete opravdu nezbytně sluchátka a máte na ně pouze 500 Kč. To je situace, která jistě může reálně nastat. Ať už je potřebujete pro sebe nebo třeba pro svého potomka, Redmi Buds 4 Active se dost možná dostanou do vašeho hledáčku. Sluchátka to jsou možná levná, ale tak jako tak se od nich očekává, že budou hrát alespoň trochu dobře.

Sluchátka jsou už na první poslech málo detailní s hodně kulatým zvukem, který má ale překvapivě příjemnou celkovou tonalitu. Je celkem jasné, že ladění zvuku probíhalo tak nějak odhadem, aby to nebyl úplný průšvih a prošlo to u kontroly.

A přitom by se nemuselo udělat tolik, aby sluchátka hrála obstojně. Protože například QCY T13 ANC nestojí o moc více a mají zvuk daleko dospělejší. Souběžně jsem je totiž měl k dispozici k testování, takže není od věci je alespoň takto zmínit.

img-20230904-204315.webp

Basy

Basy jsou prominentní hlavně v nižších frekvencích a když je potřeba, je jich i větší objem. Jsou samozřejmě bez jakékoliv struktury nebo detailů, ale to je prostě očekávané. Jakákoliv kvalitnější reprodukce basů a subbasů je záležitostí sluchátek alespoň s desetinásobnou cenou. Basy překvapivě ani nezasahují moc do středů, což je skoro až obdivuhodné.

Jejich množství ale není ale úplně nesmyslné, jako je tomu u levnějších sluchátek zvykem. Což tedy neznamená, že by jich bylo zrovna málo, ale dá se to přežít. Údernost kopáku je spíše nahrazena za objem a tělo baskytary je většinou moc velké. Poslech taneční hudby v podobě trance, hip-hop nebo DnB by neměl být problém.

img-20230904-204218.webp

Středy

Ty jsou tím hlavním, co by většina sluchátek měla alespoň nějak obstojně umět a Redmi Buds 4 Active je překvapivě poměrně umí. Téměř celý průběh středů je vlastně plochý, bez výraznějších propadů a vokály zní příjemně a přirozeně. Sem tam mi chyběla trochu větší váha jednotlivých not, ale to je spíš drobnost.

Nicméně středy se nepohybují v nějakém akustickém vakuu a je potřeba je doplnit o výšky. Podívejte se na námi měřenou frekvenční odezvu sluchátek níže.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

Xiaomi Redmi Buds 4 Active frekvenční odezvaDalší měření

Výšky

Co jsem přidal v předchozích kapitolách, musím bohužel u výšek o to snížit. Zvuku opravdu hrozně chybí výšky, které z jinak příjemně leděného zvuku, dělají spíš takové, no ne úplně bahno, ale nemá to k tomu daleko. Jakékoliv vokály jsou bez života, bez energie a třeba bicím úplně chybí ostré činely. Ženské vokály přišly o značnou část projevu a ani ty mužské na tom nejsou o moc lépe.

O jakýchkoliv drobných detailech se v této části zvukového spektra nemůžeme vůbec bavit.

Zvuk je díky tomu nudný, zahuhlaný a jako kdyby mu chyběla jedna podstatná část. Neznalému to možná nemusí vadit, ale časem si myslím, že na to přijde každý.

img-20230904-204348.webp

Mikrofon a volání

Jakákoliv TWS jsou dnes připravena na volání a jak asi víte, i z našich předchozích testů, kvalita mikrofonů se může výrazně lišit. Redmi Buds 4 Active se rozhodně pohybují na té nižší hranici kvality. Přenos hlasu přes bluetooth zatím není skvělý a čím levnější zařízení, tím je to horší.

V kapitole s výbavou jsem zmińoval také ANC pro volání. Potíž je ale v tom, že se funkce nedá vypnout, zapnout nebo nějak nastavit, takže jestli je tahle funkce vůbec aktivní, nejde ani poznat.

Test mikrofonu

Xiaomi Redmi Buds 4 Active
Srovnání mikrofonů

Volání probíhalo poměrně standardně a jak volající, tak volaný, jakž takž rozuměli jeden druhému. Ale žádná sláva to nebyla. Slova se hodně slávají dohromady a vzhledem k absenci některých frekvencí výšek je porozumění při hovoru o to těžší. pokud máte možnost, bude asi lepší volat normálně na telefonu.

img-20230904-204025.webp

Aplikace

Ovládací aplikací je stará známá Xiaomi Buds, kterou si můžete stáhnout na Google Play. Aplikace nabízí procentuální zobrazení nabití sluchátek, ale už ne samotného nabíjecího pouzdra. Což je trochu nešťastné.

Další položkou je možnost zapnout režim nízké latence, který výrazně snižuje odezvu při hraní nebo sledování videí a filmů. Sluchátka můžete také přejmenovat a kouknout se na verzi firmwaru, které lze také aktualizovat. A to je vše, přátelé. Žádné nastavení gest, ANC, uspávání, párování, přenosových kodeků nebo čehokoliv dalšího. Opravdu jen to nejnutnější.

buds-4-active-aplikace.webp

Baterie a výdrž

Každé sluchátko má v sobě malou baterii s kapacitou 34 mAh, pouzdro má 440 mAh. Samo o sobě jsou to trochu podprůměrné hodnoty, ale reálně to nemusí nic znamenat. Obzvláště ve chvíli, kdy sluchátka podporují jen SBC kodek, který je známý také tím, že má nízkou spotřebu energie.

Výrobcem udávaná výdrž 5 hodin na jedno nabití se mi bezezbytku potvrdila, byť to chvílemi bylo opravdu do posledního procenta nabití. A protože nejde na sluchátkách vlastně vůbec nic nastavit, nemám ani žádný další scénář, který bych mohl popsat. Výdrž jen tak tak atakující 5 hodin je ale hodně slabá i u výrobku za 500 Kč. Spousta bezdrátových sluchátek se přes těch 5 hodin celkem alespoň přehoupne, viz naše data z testování výdrže bezdrátových sluchátek.

Test výdrže

Xiaomi Redmi Buds 4 Active
Xiaomi Redmi Buds 4 Active
4 h 59 min
QCY T13 ANC
QCY T13 ANC
6 h 36 min
T-Mobile sluchátka
T-Mobile sluchátka
6 h 49 min

Nabíjecí pouzdro vystačí zhruba na 4 až 5 nabití sluchátek, což je v dobrém průměru. Takže i když si je vezmete na nějakou cestu, vydrží dohromady okolo 28 hodin. A když na to přijde a potřebovali byste si sluchátka nutně nabít, stačí 10 minut v pouzdře a máte nabito na další hodinku a půl.

Test výdrže

QCY T13 ANC
QCY T13 ANC
24 h 2 min
Xiaomi Redmi Buds 4 Active
Xiaomi Redmi Buds 4 Active
28 h 0 min
T-Mobile sluchátka
T-Mobile sluchátka
34 h 12 min

Používání v praxi

Hned první věc, která mě trochu zarazila, byla absence párovacího tlačítka. Redmi Buds 4 Active spoléhají na tzv. Google Fast Pair, což je je funkce, která spoléhá na integrované možnosti operačního systému Android, která sama detekuje okolní zařízení a dokáže se k nim připojit, přestože nejsou v aktivním stavu párování.

Zprvu jsem měl trochu problém co a jak dělat, protože to je moje první setkání s něčím takovým. Ale záhy jsem přišel na to, že opravdu stačí sluchátka otevřít, chvilku počkat a samo se zobrazí malé okno se sluchátky přímo na displeji telefonu.

Jenže menší problém nastává tehdy, když si chcete sluchátka připojit k něčemu jinému, než je telefon nebo tablet s Androidem. Například k PC nebo k notebooku s Windows/MacOS.

img-20230904-204421.webp

Podle návodu je potřeba sluchátka vyndat z nabíjecí krabičky, nasadit do uší a do 30 sekund od jejich vyjmutí 5x poklepat na obě dvě sluchátka zároveň, aby se přepla do aktivního režimu párování. To je prostě jako škrábat se levou rukou za pravým uchem, jak se tak říkávalo. Chvíli mi trvalo, než jsem gesta a celý postup aplikoval tak, abych u toho nemusel nadávat.

Možná to bude někomu připadat zpátečnické, ale párovací tlačítko mi připadá efektivní, jednoduché a vždy stejně funkční.

Při reprodukci hudby se mi jen výjimečně stávalo, že by se sluchátka odpojila nebo se zvuk nějak přerušil, pokud jsem byl v dohledu telefonu. Ale například dvě stěny u nás v bytě už byly moc. Ale na druhou stranu ty jsou moc pro naprostou většinu bluetooth zařízení.

img-20230904-204253.webp

Gesta, kterými se sluchátka ovládají, se musí provádět s trochu větším důrazem na klepnutí. Ale většinou se mi nestávalo, že by gesto senzory nezaregistrovaly.

Pak je tu samozřejmě, jako ve všech recenzí sluchátek za poslední dobu, otázka ergonomie. A jako vždy, Apple styl sluchátek prostě není pro mě. Po hodině mě tlačí do ucha a jsou mi nepohodlná, špatně mi drží, špatně těsní a celkově nejsem spokojený s ergonomií. A jako pokaždé, je to jen moje zkušenost, protože každý máme ty uši přece jen trochu jiné.

img-20230904-204007.webp

Závěrečné zhodnocení

Redmi Buds 4 Active jsou velmi atraktivní TWS sluchátka pohledem na jejich cenu. Vyplatí se ale jejich koupě, když se přihlédne také k dalším jejich vlastnostem? Abych se přiznal, očekával jsem málo, ale dostal jsem pravděpodobně ještě méně. Zpracování plastů, příjemný povrch a skvělý pant dvířek bohužel nedokáže zachránit zbytek.

img-20230904-205208.webpimg-20230904-204547.webp

Obzvláště zvuk, kterému chybí tak málo, aby byl poslouchatelný. Místo toho je tu zahuhlaný zvuk bez energie, který ani za těch 500 Kč není pro mě akceptovatelný. Párování bez párovacího tlačítka může být až nepříjemně komplikované u zařízení bez Androidu a velkým mínusem je vlastně nemožnost jakkoliv sluchátka nastavit. Výdrž na jedno nabití také není zrovna světová a podpora pouze SBC kodeku je třešnička na nepovedeném dortu.

Opravdu horko těžko hledám něco, proč si koupit zrovna tato TWS, když tu máme lepší. Namátkově například QCY T13 ANC (recenze), která za stejnou cenu nabídnou daleko dospělejší výbavu i zvuk.

img-20230904-203910.webp

A pokud nelpíte opravdu pouze a jen na bezdrátovém provedení, není problém koupit za stejnou cenu sluchátka drátová, například Moondrop Chu 2 nebo TANGZU Wan'er, které vás zvukem vystřelí až na Mars.

Výhody

  • Plus Výborné zpracování vzhledem k ceně
  • Plus Hezký design ve stylu Airpodů
  • Plus Dobře zvládnuté basy a středy
  • Plus Rychlé dobíjení

Nevýhody

  • Mínus Absence párovacího tlačítka
  • Mínus Zahuhlané výšky
  • Mínus Gesta vyžadují důraznější poklepání
Tvar a Design
7,2/10
Zpracování
8,1/10
Kvalita zvuku
5,2/10
Mikrofon
5,1/10
Funkce
3,7/10

Celkové skóre

Xiaomi Redmi Buds 4 Active
Skóre
5,9/10
Průměrné
Tvar a Design
7,2/10
Zpracování
8,1/10
Kvalita zvuku
5,2/10
Mikrofon
5,1/10
Funkce
3,7/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

QCY T13 ANC
  • Plus Lepší zvuk
  • Plus Podobná cena
  • Plus Více funkcí
  • Mínus Horší zpracování