Rapture Cobra - Zklamání, nebo výborná myš pro hráče? (Recenze)

Honza Malý Honza Malý Honza
Publikace 21.12.2022 (upraveno 5.2.2023)
Publikace 21.12.2022 (upraveno 5.2.2023)

Herní příslušenství je stále častějším vybavením dětských pokojů, pracoven a hráčských koutků. Není proto divu, že na trh proudí stále nové značky herního vybavení. My se podrobně podíváme na cenově dostupnou herní myš Rapture Cobra od Alzy.

Tvar a hmotnost
6/10
Senzor
3,8/10
Funkce
6,3/10
Výdrž
8,6/10
Software
6,6/10

Videorecenze

Test herní myši Rapture Cobra za 524 Kč

Obsah balení

Herní vybavení se velmi často dodává v blyštivých krabičkách, které na první pohled působí megalomansky. U Alzy na to ale šli trošku jinak. Zvolili minimalistické balení bez zbytečných vycpávek a plastů. Samotná krabice je pak vyrobena z eco-friendly materiálů. Na ty v poslední době nedá Alza dopustit.

Uvnitř samotného balení tak na vás čeká samotná herní myš Rapture Cobra, nabíjecí USB-C kabel a samozřejmě manuál k myši. Více obsahu byste v hnědé krabičce hledali marně. Co se týče nabíjecího kabelu, ten je opletený, což přidá na jeho vzhledu i odolnosti. Zároveň je kabel hodně tuhý, což prakticky znemožňuje hraní a dobíjení zároveň.

Vzhledem k eco-friendly balení je škoda, že Alza nenahradila papírový manuál za elektronický. Například ve formě QR kódu na přední straně krabičky, který byste jednoduše naskenovali a manuál si například ve formě PDF stáhli. Pro mnohé hráče by to bylo i pohodlnější řešení.

rapture-baleni2.webpalza-rapture-predstavovaci-zaber.webp

Tvar a materiál myši

Herní myš Rapture Cobra je svým tvarem vhodná zejména pro menší až středně velké ruce. Hráčům s většíma rukama ale myš úplně nepadne a hraní (případně kancelářská práce) by tak nemuselo být komfortní. Herní myš je pak určena jak k dlaňovému, tak k drápovému držení. Záleží pouze na vás, čemu dáváte přednost.

Rapture Cobra má ale větší bříško než některé její kolegyně. Drápové držení by proto nemuselo být úplně pohodlné a při hraní by nemuselo přinést žádnou výhodu. Dobrou zprávou ale je, že myš je symetrická. To znamená, že je vhodná jak pro praváky, tak i pro leváky. Programovatelná boční tlačítka myši jsou ale pouze na levé straně. To by mohlo pro levoruké uživatele myši znamenat určité nekomfortní ovládání.

Další dvě programovatelná tlačítka najdeme pod rolovacím kolečkem myši. Z výroby jsou tlačítka pod kolečkem nastavena na přepínání citlivosti senzoru. Ten můžete nastavit od 100 do 10 000 DPI. Zmiňovaná boční tlačítka jsou pak z výroby nastavena pro přepínání stránek webového prohlížeče. Všechna tlačítka ale můžete libovolně přenastavit podle vašich potřeb a přání. To vše lze pohodlně změnit pomocí softwaru, který je k myši určen.

alza-rapture-cerna.webpalza-rapture-porovnani.webpalza-rapture-usb-dongle.webp

Zpracování tlačítek mohlo být lepší

Na první pohled se tlačítka zdají být perfektní. Při bližším zkoumání ale zjistíme, že jsou tlačítka lehce vyviklaná, resp. tak působí. V případě, že o ně při hraní nebo kancelářské práci zavadíte, vydávají nepříjemné zvuky, které mohou být místy i hodně rušivé

V tomto ohledu je používání myši lehce nekomfortní. Pokud si ale na zvuk zvyknete, nebude vám v ničem překážet. I přes cenovou relaci by mohlo být zpracování bočních tlačítek na vyšší úrovni.

alza-rapture-tvar-cerna.webp

Materiál

U černé verze Rapture Cobra si velmi brzy začnete všímat otisků prstů. Ty jsou způsobeny zvoleným materiálem, na kterém zkrátka otisky ulpívají více než by bylo žádoucí. Na výrobu byl zvolený spíše levnější materiál, což se ale ve výsledku příjemně projevilo na ceně. 

Za nás bychom ocenili, kdyby myš byla na boční straně pogumovaná, aby se během hraní ještě lépe držela. V případě, že by výrobce po pogumování skutečně sáhl, pravděpodobně by již myš dosáhla vyšší cenové relace, což ale nebylo úplně žádoucí. Pogumované plochy myši jsou doménou spíše dražších herních kousků.

alza-rapture-cobra-cerna-bila.webpalza-rapture-predni-cast.webpalza-rapture-tvar.webp

Podsvícení pro gamery

Žádné pořádné herní vybavení se neobejde bez dobře propracovaného RGB podsvícení. Tím samozřejmě disponuje taky Rapture Cobra od Alzy. Podsvícení najdeme v podobě půlkruhu ve spodní části myši. Dále je podsvícené také logo a okolí kolečka. 

V případě, že budete potřebovat šetřit baterku herní myši, můžete jednoduše podsvícení vypnout. K tomu slouží tlačítko na spodní straně myši. To stačí pouze nastavit do prostřední polohy a podsvícení se vypne. Tento krok pak může vést k výrazné úspoře vestavěné baterie. 

tlacitko.webpalza-rapture-tvar.webpalza-rapture-drzeni.webp

Když už jsme na spodní straně myši, můžeme se na ni podívat zblízka. Nachází se zde také místo pro uschování přijímače signálu z myši, tzv. USB dongle. Můžete jej tak jednoduše vytáhnout z počítače, uložit do myši a vyrazit na cesty. Zde jen dávejte pozor na to, abyste USB dongle nikde neztratili. V myši jej drží pouze magnet, není tak ničím krytý. Pokud je ta možnost, doporučujeme nechat USB dongle spíše v počítači. Samozřejmostí jsou pak také kluzné plochy pro lepší ovladatelnost myši. 

Ačkoli jsou kluzné plochy celkem čtyři, myš po podložce neklouže tak přesvědčivě jako jiné herní myši. Je to způsobné také váhou. Rapture Cobra totiž váží 111 gramů, což na herní myš není zrovna málo.

alza-rapture-zadni-cast.webprapture-podsviceni2.webpalza-rapture-vaha.webpalza-rapture-dongle.webp

Senzor a latence

Na herní myši vás bude jistě zajímat senzor, kterým myš disponuje. V tomto případě sáhla Alza po senzoru PixArt 3325. Obecně se tyto senzory využívají při výrobě levnější herních myší. U některých her, kde potřebujete být velmi precizní tak může být takový senzor nedostačující

V případě, že hledáte herní myš na nekompetitivní hraní, bude vám Rapture Cobra dostačovat. Na stránkách samotné Alzy najdeme informaci, že má myš "rychlou odezvu". Rapture Cobra jsme tak podrobili našemu testu latence přes nástroj LDAT. Ten měří rozdíl mezi kliknutím myši a provedením úkonu na vašem počítači. Při testu Rapture Cobra dosáhla na latenci 34,8 ms, což je vyšší číslo, než jaké by se u „myši s rychlou odezvou“ očekávalo. Na tomto místě se proto sluší připomenout, že myš je dělaná především pro nenáročné uživatele.

V porovnání s ostatními

MSI Clutch GM41 Wireless
MSI Clutch GM41 Wireless
15,8 ms
Logitech G102
Logitech G102
17,2 ms
Rapture Cobra
Rapture Cobra
34,8 ms
alza-rapture-bila-hrani.webpalza-rapture-odezva.webp

Výdrž baterie a konektivita

Výše v naší recenzi jsme zmiňovali, že myš má relativně velkou hmotnost. Na následujících řádcích pochopíte, proč tomu tak je. Rapture Cobra totiž disponuje integrovanou baterií s kapacitou 900 mAh. To je opravdu pořádný kus energie, kterou tato herní myš zvládne pojmout. Na základě našeho testování můžeme garantovat, že myš vydrží bez podsvícení zhruba 86 hodin provozu na jedno nabití

Test výdrže

ASUS TUF Gaming M4 Wireless
ASUS TUF Gaming M4 Wireless
104 h 1 min
Rapture Cobra
Rapture Cobra
86 h 22 min
CZC Shapeshifter
CZC Shapeshifter
75 h 40 min

K tomu, aby byla výdrž co nejdelší se myš automaticky vypne v případě, že na ní déle, jak sedm minut nepracujete. To je velmi praktické v případě, kdy myš používáte například při práci a odběhnete třeba na půlhodinový oběd. Poklepáním na libovolné tlačítko myš automaticky probudíte.

Co je ovšem potřeba u této myši vyzdvihnout, je USB-C port, pomocí kterého myš nabíjíte. Ten se nachází na přední straně pod tlačítky. USB-C konektorem často nedisponují ani myši ve vyšších cenových relacích, proto je tento krok Alzy rozhodně vítaný.

Myš vás pak během nabíjení upozorňuje na to, že se nabíjí. V případě, že se myš nabíjí, podsvícení kolečka je červené. Jakmile je myš plně nabitá, podsvícení kolečka zhasne. Nečekejte tedy, že by se změnila barva například na zelenou. Na stranu druhou, také zhasnutí je vhodný indikátor plného nabití herní myši Rapture Cobra.

rapture-konektor2.webpalza-rapture-predni-cast.webp

Propojení s počítačem

Myš se s počítačem propojuje výhradně přes USB-A dongle. Myš nepodporuje jiné bezdrátové technologie, jako například Bluetooth. V cenové kategorii, do které se Rapture Cobra řadí, ani jiné možnosti bezdrátového připojení nenajdeme.

Druhou možností, jak můžete snadno myš propojit s počítačem je skrze dodávaný kabel. Jednoduše tak zapojíte USB-C do myši a USB-A do portu v počítači. Nevýhodou pak samozřejmě je, že se myš stává drátovou. To ve spojení se zmiňovaným tuhým kabelem není zrovna ideální kombinace. Pro nouzovou kancelářskou práci je to ale dostačující. Hry v této kombinaci ale nejsou zrovna dobrým nápadem.

alza-rapture-pripojeni.webp

Software

Vzhledem k tomu, že se jedná o herní myš s podsvícením, je jasné, že by měla disponovat nějakým softwarem, přes který bude probíhat její nastavení. Takovým softwarem Alza sovu myš samozřejmě vybavila. 

Software k myši není bůhví jak propracovaným programátorským dílem, přesto v něm najdeme vše, co potřebujeme. A to ke štěstí prakticky stačí. Nastavit tak můžete různé efekty podsvícení, případně můžete podsvícení vypnout úplně. Ušetříte tím baterii.

Nechybí samozřejmě možnost nastavení programovatelných tlačítek. Nutno podotknout, že nastavit si můžete všechna tlačítka, která myš nabízí, což je super. V rámci softwaru pak následně můžete nastavovat DPI, případně se pustit do nahrávání a vytvoření maker.

Software ale dokáže ukazovat také důležitá data o myši. Jakmile software zapnete, uvidíte, kolik procent baterie máte v myši ještě k dispozici. Máte tak dokonalý přehled o tom, kdy bude potřeba myš zase nabít.

Ještě je třeba zdůraznit, že software je určený pouze pro operační systém Windows. Pro MacOS zatím software není. Milovníci Apple produktů se tak budou muset obejít bez softwaru, případně si vybrat jinou herní myš, která bude plně kompatibilní s jejich zařízením. 

software3.webpsoftware2.webpsoftware1.webp

Pozor na přenášení nastavení

Na tomto místě je důležité si říct, že nastavení se do samotné myši neukládá. To znamená, že pokud nastavíte myš v jednom počítači a následně ji připojíte ke druhému, musíte ji nastavit znovu. Není to sice pohodlné řešení, na stranu druhou vzhledem k cenové relaci myši musíme s nějakými ústupky počítat.

alza-rapture-bila.webpalza-rapture-tlacitka.webp

Zhodnocení na závěr

Herní myš Rapture Cobra od Alzy je rozhodně cenově dostupná herní myš, která potěší nejednoho méně náročného gamera. Spolehnout se tak budete moci na skvělý ergonomický tvar i dostatečně dlouhou výdrž baterie na jedno nabití. Potěší rozhodně možnost nabíjení přes USB-C, kterým se nemohou pochlubit ani dražší herní myši.

Na stranu druhou je potřeba počítat s určitými kompromisy. Jedná se například o horší latenci, která prakticky vylučuje možnost použít Rapture Cobra na kompetitivní hry. Stejně tak muselo jít do ústraní lepší zpracování tlačítek. Všechno jsou to ale kompromisy, se kterými se v této cenové relaci zkrátka musí počítat.

Jestliže se tak řadíte mezi méně náročné gamery, myš Rapture Cobra od Alzy vám dostatečně poslouží.

Výhody

 • Plus Příjemný tvar myši
 • Plus Dobrá výdrž baterie
 • Plus Moderní USB-C konektor
 • Plus Český software
 • Plus Super cena

Nevýhody

 • Mínus Vysoká hmotnost
 • Mínus Horší odezva
 • Mínus Myš nemá vlastní paměť
Tvar a hmotnost
6/10
Senzor
3,8/10
Funkce
6,3/10
Výdrž
8,6/10
Software
6,6/10

Celkové skóre

Rapture Cobra
Skóre
6,3/10
Průměrné
Tvar a hmotnost
6/10
Senzor
3,8/10
Funkce
6,3/10
Výdrž
8,6/10
Software
6,6/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

 • Plus Lepší senzor
 • Plus Nižší váha
 • Plus Ergonomický tvar
 • Mínus Vyšší cena
 • Plus Lepší senzor
 • Plus Software
 • Plus Nižší hmotnost
 • Mínus Drátová myš
 • Plus Přesnější senzor
 • Plus Delší výdrž
 • Plus Nižší váha
 • Mínus Chybí podsvícení