Razer Blade 14 - Nejlepší kompaktní herní notebook? (Recenze)

Honza MalýHonza Malý
Publikace 8.8.2023

Měl jsem tu čest exkluzivně otestovat Razer Blade 14, notebook, který je v zahraničí často označován jako nejlepší herní stroj na trhu.

Naše recenze představuje také jistou premiéru, jelikož jsme měli možnost vyzkoušet nové Ryzen AI procesory v notebooku. Podrobně jsme se podívali na výdrž baterie, herní výkon a mnoho dalších aspektů. Tak se na to pojďme společně podívat.

Displej
9,3/10
Zpracování
8,2/10
Výkon
8,1/10
Výbava
7,9/10
Baterie
7,6/10

Videorecenze

Zhodnocení notebooku Razer Blade 14.

Design a zpracování

Razer Blade 14 je z hlediska zpracování jeden z nejlepších malých notebooků, které jsem měl možnost testovat. Jeho hliníkové tělo a extrémně robustní šasi jsou velmi odolné, neprohýbají se a oproti ostatním notebookům působí jednoduše a elegantně. Navíc váží pouhé 1,8 kg.

Jediným nedostatkem je černé tělo, které je velkým lákadlem pro otisky prstů a vyžaduje pravidelné čištění. Preferoval bych také neutrálnější logo na víku notebooku, protože ne každý se chce chlubit výrazným zeleným logem Razeru.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-0-14-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-0-36-screenshot.webp

Počas testování mě velmi potěšil obrovský touchpad, který by měl být standardem u všech herních notebooků. Je krásně responzivní, má velkou plochu a dá se dostatečně hluboko zmáčknout, což poskytuje skvělou zpětnou vazbu. U webkamery mě potěšil nejen přepínač pro fyzické skrytí kamery, ale také systém infračervených LED diod pro rozpoznávání obličeje Windows Hello. Toto je jeden z nejlepších způsobů, jak odemykat Windows, a u herních notebooků jsem to už dlouho neviděl. Kvalita kamery je dostatečná a při videohovorech nikoho nepohorší.

Co se týče reproduktorů, ty směřují nahoru, podobně jako u MacBooků, a i když kvalita zvuku není na úrovni Apple laptopů, musím říci, že jsou to jedny z nejlepších reproduktorů, které jsem slyšel u herních notebooků.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-1-12-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-1-16-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-1-25-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-1-56-screenshot.webp

Klávesnice je sice trochu stísněná, vzhledem k tomu, že se jedná o 14-palcový notebook, ale všechny klávesy mají dostatečně dlouhou dráhu pohybu a píše se na nich dobře. Zpětná vazba do prstů rozhodně nechybí. Perfektní vybalancování notebooku umožňuje jednoduché otevírání jednou rukou. To je jen třešnička na dortu.

Nové AMD procesory

Co se týče výkonu procesoru, Razer Blade 14 je vybaven novým Ryzenem 7940HS s 8 jádry na nové architektuře Zen 4. Jeho jednojádrový výkon sice nedosahuje úrovně nejvýkonnějších Intelů, ale není daleko za nimi a oproti svému předchůdci, Ryzen 5600H, přináší v našich testech nárůst výkonu o 23%. V multijádrovém výkonu nový Ryzen trochu zaostává za konkurencí od Intelu, protože nepoužívá hybridní architekturu s více jádry. Nicméně v turbo režimu dosahuje skóre, které se blíží 14-jádrovým Intelům, což ukazuje, že Ryzen s méně jádry se nemusí hanbit.

Z výkonového hlediska tedy není tento procesor absolutní špičkou, ale v další části se podíváme na to, zda to náhodou nekompenzuje lepší efektivitou a výdrží na baterii. Předtím se ale zaměříme na herní výkon.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-2-42-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-3-1-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-2-49-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-3-10-screenshot.webp

Herní výkon

Naše konkrétní verze Razer Blade 14 je vybavena RTX 4070, která je v testu 3DMark o 9% výkonnější než RTX 4060. To sice není zásadní nárůst, ale v reálných herních testech vypadá situace lépe.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-3-37-screenshot.webp

Hra CS:GO ocenila novější komponenty a poskytla o 14% více FPS než u nejlepší konkurence. Podobně jsme zaznamenali prvenství ve hře Doom Eternal s 349 FPS. God of War běží na Razer Blade 14 o 23% plynuleji než na předchozích testovaných noteboocích a Hogwarts Legacy je možné hrát ve Full HD na vysoké detaily při 80 FPS, což je velmi slušný výsledek.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-3-50-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-3-54-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-4-1-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-4-7-screenshot.webp

Razer Blade 14 však disponuje obrazovkou s rozlišením 1440p a pokud se podíváme na nejnáročnější hry, například Cyberpunk běží jen na 62 FPS, Plague Tale Requirem na 55 obrázků za sekundu a ani Call of Duty Warzone nejede na úplně nejvyšší FPS, pohybujeme se okolo 100 snímků za sekundu.

Takže i když notebook disponuje výkonným hardwarem, jeho 240 Hz obrazovku ve hrách při nativním QHD rozlišení ani zdaleka nevyužijete. A je to škoda, protože obrazovka je zde jedna z nejlepších.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-4-21-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-4-24-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-4-30-screenshot.webp

Kvalitní obrazovka

Razer Blade 14 disponuje obrazovkou s perfektní odezvou pixelů, okolo 4,5 ms. To je srovnatelné i s lepšími herními monitory. V praxi to znamená, že obraz je neskutečně ostrý a obrazovka je ideální pro hraní rychlých her jako Overwatch, Apex nebo Valorant.

Obrazovka má také extrémně vysoký jas 550 nitů, takže sluneční svit notebooku vůbec nevadí a obraz je vždy perfektně viditelný. Obrazovka nabízí široký pokrytí barevného gamutu a dosahuje téměř 100% pokrytí DCI-P3. To znamená, že je vhodná i pro náročnější grafiky a střihače videí, protože dokáže vykreslit více barev než konkurenční notebooky.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-5-35-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-5-18-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-5-2-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-5-28-screenshot.webp

Obrazovka také potěší poměrem stran 16:10, což poskytuje více místa na obrazovce. Tento poměr je ideální pro procházení internetu, psaní dokumentů a dokonce i herní tituly s tímto poměrem stran nemají problém.

Jediným nedostatkem je, že obrazovka má z výroby trochu nepřesné barvy. Delta E hodnota okolo 4 není ideální a bude potřeba obrazovku zkalibrovat. Opravné ICC profily pro kalibraci můžete najít u nás na webu zde.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-4-59-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-6-0-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-6-7-screenshot.webp

Nové AI funkce

Razer Blade 14 nabízí také nové "AI" funkce. Ryzen 7940HS je totiž vybaven dodatečnými koprocesory určenými pro AI výpočty. Zatím se tyto funkce primárně využívají pro studiové efekty ve Windows, jako je vylepšené rozmazání pozadí z webkamery, opravení očního kontaktu a automatické přibližování obrazu, aby byl uživatel vždy ve středu.

Podobné funkce nabízí aplikace Nvidia Broadcast, která je dokonce v některých aspektech ještě lepší, takže zde se nekoná žádná revoluce. Avšak výhodou nového Ryzen AI řešení je, že se o tyto úkoly nemusí starat žravá a výkonná grafika, ale dedikované AI koprocesory, což znamená úsporu energie a prodloužení životnosti baterie.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-6-30-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-6-45-screenshot.webp

Očekávám, že větší využití přijde později, až vývojáři začnou pro tento nový Ryzen AI hardware vyvíjet i aplikace.

Teploty a hlučnost

Pokud jde o teploty, jsou u Razer Blade 14 trochu vyšší, zvláště v turbo režimu, kdy procesor dosahuje až 98 stupňů Celsia. Při porovnání s konkurencí má Razer Blade 14 ve vyváženém režimu vyšší teploty a také vyšší hlučnost.

Je to způsobeno hlavně malou velikostí notebooku. Do 14-palcového těla prostě nemůžete nainstalovat stejně účinný chladicí systém jako do větších 15 nebo 16 palcových notebooků.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-7-37-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-7-25-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-7-20-screenshot.webp

Výdrž baterie

Velkou radost mi udělala výdrž na baterii. V praxi se potvrdilo, že Ryzen procesory jsou u notebooků daleko efektivnější než Intel, a tak nebyl problém při práci v prohlížeči dosáhnout 8 hodinové výdrže. To je pro herní notebook skvělý výsledek. Při náročnějších úkonech nebo hraní je výdrž samozřejmě slabší, ale výdrž na baterii je bezesporu velkou předností tohoto notebooku.

S tím souvisí možná jediný nedostatek, a to nabíjecí adaptér. Je trochu nepraktický, s objemnými a tuhými kabely, takže není tak dobře přenosný. To není ideální kombinace s tak malým a přenosným herním notebookem. Dole pod obrázkem odkážu na nějaké silnější GaN USB-C adaptéry, které jsou kompaktnější a na cesty budou vhodnější. Jen pozor, že USB-C adaptéry nezajistí maximální výkon při hraní.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-4-39-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-7-53-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-7-59-screenshot.webp
Cubenest S5D0
Cubenest S5D0

Kompaktní GaN USB-C adaptér

Konektorová výbava

Konektorová výbava Razer Blade 14 je skvělá. Na levé straně najdete nabíjecí port, jack pro audio, rychlý USB-A a rychlý USB-C. USB-C má plnohodnotnou specifikaci USB 4, což v podstatě znamená Thunderbolt 4. To zahrnuje přenos obrazu, nabíjení s výkonem 100 W a přenos dat z externích disků.

Na pravé straně najdete stejné USB-C a USB-A porty, doplněné o HDMI 2.1 a také uzamykací port. Je mi však líto, že USB-C porty fungují pouze s maximálním nabíjením 100 W, i když již existuje veřejný standard USB-C Power Delivery, který podporuje nabíjení až 240 W.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-8-29-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-8-47-screenshot.webp

Rozšíření notebooku

Vzhledem k malým rozměrům notebooku není rozšiřitelnost nejlepší. Notebook má dvě So-DIMM sloty na RAM, takže je možné paměť rozšířit až na 64 GB a lze také vyměnit WiFi kartu. Bohužel, volný slot pro M.2 SSD zde nenajdete.

Integrovaný disk má kapacitu 1 TB a dosahuje vysokokých hodnot zápisu a čtení, v podstatě nejlepší, co jsme u herních notebooků testovali. Ale 1 TB může být pro mnoho lidí limitující a proto je potřeba disk případně úplně vyměnit, rozšíření není možné.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-9-23-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-9-33-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-9-37-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-9-28-screenshot.webp

Závěrečné zhodnocení

Suma sumárum, Razer Blade 14 je velmi sympatický herní notebook s kompaktními rozměry a téměř bez kompromisů. Má kvalitní zpracování, jednu z nejlepších obrazovek, kterou jsme testovali, parádní výdrž na baterii a v podstatě mu není téměř co vytknout. Pokud jde o hardware a výkon, Razer Blade 14 je skvěle zvládnutý.

Všechno vypadá skvěle, dokud se ale nepodíváte na cenu, která je u nás okolo 70 tisíc Kč, tedy 3000 euro. Razer Blade laptopy do Česka dováží například CZC, který má několik modelů za velmi vysokou cenu. Myslím si, že tyto notebooky budou jen pro pár nadšenců, kterým se Razer laptopy zalíbí.

nejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-5-43-screenshot.webpnejlepsi-herni-notebooky-dela-razer-5-9-screenshot.webp

V opačném případě, pokud hledáte kompaktní a výkonný herní notebook, měli byste se podívat na Zephyrus G14, který stojí o třetinu méně a nabízí podobnou výbavu.

A co si o Razer Blade myslíte vy? Co si myslíte o nových Ryzen procesorech s AI funkcemi? Jsem zvědavý na vaše názory dole v komentářích.

Výhody

 • Plus Skvělé zpracování a robustní hliníkové tělo
 • Plus Velmi lehký (1,8 kg) a kompaktní
 • Plus Velký a responzivní touchpad
 • Plus Bezpečnostní funkce - fyzický přepínač pro webkameru a infračervené LEDky pro rozpoznání obličeje
 • Plus Dobrá kvalita reproduktorů
 • Plus Dobrá klávesnice s dostatečnou dráhou pohybu kláves
 • Plus Kvalitní obrazovka s vysokým jasem, rychlou odezvou a dobrým pokrytím barevného gamutu
 • Plus Nové "AI" funkce
 • Plus Dobrá konektorová výbava
 • Plus Velká výdrž na baterii

Nevýhody

 • Mínus Tělo notebooku je náchylné na otisky prstů
 • Mínus Logo Razeru na víku notebooku může být pro někoho příliš výrazné
 • Mínus Teploty mohou být v turbo režimu vysoké
 • Mínus Omezená možnost rozšíření (místo pro další m.2 SSD chybí)
 • Mínus Nepraktický nabíjecí adaptér
 • Mínus Vysoká cena v porovnání s konkurencí
Displej
9,3/10
Zpracování
8,2/10
Výkon
8,1/10
Výbava
7,9/10
Baterie
7,6/10

Celkové skóre

Razer Blade 14
Skóre
8,2/10
Doporučujeme
Displej
9,3/10
Zpracování
8,2/10
Výkon
8,1/10
Výbava
7,9/10
Baterie
7,6/10

Zajímavé alternativy

 • Plus Nižší cena
 • Plus Nebula displej
 • Plus Elegantní vzhled
 • Mínus Jen RTX 4060