Otestoval jsem Sennheiser HE-1, sluchátka za 1,7 milionu Kč

Honza MalýHonza Malý
Publikace 12.1.2024

O sluchátkách Sennheiser HE-1 se mluví velmi často, a to z dobrého důvodu. Mnozí je označují za "hudební zázrak". A pokud jste milovníkem skutečné audiofilské kvality, tato sluchátka by měla být na vašem seznamu k vyzkoušení.

Náhoda chtěla, že Sennheiser HE-1 přijely do Česka a já měl tu čest si sluchátka vyzkoušet. Strávil jsem s nimi několik hodin, věnoval jsem jim detailní pozornost a nyní se s vámi podělím o mé pocity, které jsou velmi těžké slovy vyjádřit.

Poděkování

Na začátek bych rád upřímně poděkoval distributorovi Panter, který zastupuje značku Sennheiser v České republice. Mít možnost vyzkoušet si Sennheiser HE-1 je zážitek, který není tak běžný. Sluchátka této třídy si většinou jejich majitelé střeží jako oko v hlavě, nejen kvůli vysoké ceně, ale také proto, že s nimi je potřeba zacházet velmi opatrně. Často je možné sluchátka vidět jen na výstavách nebo veřejných akcích, kde ale člověk má na poslech pouze krátký okamžik a nemůže se tak ponořit do plného zážitku, jaký tato sluchátka nabízejí.

Proto obrovské poděkování patří distributorovi Panter, díky němuž jsem měl příležitost natáčet v klidném prostředí, s profesionálním přístupem a dostatkem času si sluchátka vychutnat na maximum.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-1-23-screenshot.webp

Zážitek před poslechem

Když hovoříme o sluchátkách Sennheiser HE 1, hovoříme o mistrovském díle, které vzniklo z touhy ukázat světu, co lze v oblasti sluchátek dosáhnout. Firma Sennheiser se rozhodla vytvořit sluchátka, které neznají kompromisy a ukazují, kam až mohou technologie v oboru sluchátek zajít.

Cena sluchátek 1,7 milionu Kč nebo 69 000 eur může znít šokujícím číslem, ale v kontextu toho, co dostanete, je to něco víc než jen hudební nástroj. Pro někoho je to porovnatelné s nákupem luxusního vozu.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-1-35-screenshot.webp

A právě tento luxus se projevuje v každém detailu. Už při zapnutí celého setu jste svědky animací, které ukazují otevření schránky sluchátek, následné vysunutí elektronek připravujících sluchátka k poslechu a dokonce i chromových ovladačů pro regulaci hlasitosti či výběr zdroje. A když je celá tato technologická symfonie zasazena do podstavce z karrarského mramoru, stává se celý set nejen vrcholným zážitkem z hlediska zvuku, ale i estetiky.

Samozřejmě, tato ohromující designová rozhodnutí a drobné detaily tvoří jen malý díl celkové ceny. Skutečný důvod pro jejich cenovku tkví v zvukové dokonalosti, kterou nabízí. Každý, kdo se ale rozhodne vstoupit do světa Sennheiser HE-1, by měl vědět, že ho čeká nejen působivý poslech, ale celý rituál luxusu a kvality.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-2-12-screenshot.webpnejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-0-5-screenshot.webpnejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-0-9-screenshot.webp

Neuvěřitelné technologie

Ve světě audio technologie je často kompromis mezi teorií a praktickou výrobní realitou. Sennheiser HE-1 ukazuje, co se děje, když je tento kompromis minimalizován ve prospěch vytvoření zcela ideálního produktu. Elektrostatický měnič a platinová membrána o tlouštce 2,4 mikrometru (což je asi 30x tenčí než lidský vlas) představují mistrovství ve fyzické výrobě a inženýrství.

Výrobní proces membrán je extrémně náročný, a jak jsem slyšel, při výrobě platinových membrán přežije pouze pár kusů, zbytek se v průběhu výroby roztrhne. Tento údaj sám o sobě hovoří o exkluzivitě a preciznosti, kterou Sennheiser do těchto sluchátek vložil.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-0-18-screenshot.webp

Mluvme teď o předzesilovačích, které jsou ve formě elektronek. Tento prvek může být pro většinu posluchačů neznámý, ale je naprosto klíčový pro poskytování čistého, nezkresleného zvuku, který může elektrostatický měnič nabídnout. Každé sluchátko, a zejména ty s elektrostatickými měniči, vyžaduje speciálně upravený zesilovač, schopný dodávat vysoké napětí. A právě zde se objevuje toto bezkompromisní řešení předzesilovače ve formě elektronek, které zajišťuje, že žádný aspekt zvukové cesty není zanedbán.

Osm elektronek je vyrobených z křemíkového skla, které odolává vysokým teplotám a zabraňuje přenosu vibrací. Vyšší odolnost se hodí zejména z důvodu, že se elektronky při provozu sluchátek zahřívají.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-4-54-screenshot.webp

Věnování se složitostem Sennheiser HE-1 pokračuje s osmi převodníky. Je běžné, že ve sluchátkách většinou najdeme pouze jeden převodník, který konvertuje digitální signál na analogový, tak proč jich zde máme tolik? Teorie se různí, někteří se domnívají, že každý převodník se věnuje jednotlivým frekvenčním pásmům, zatímco jiní spekulují o vzájemném porovnávání signálů. Zda je jedna z těchto hypotéz pravdivá, není zcela jasné, výrobce v tomto není vůbec sdílný. Ale jedno je jisté, Sennheiser zde odmítá ustoupit a nasazuje do těchto sluchátek maximální technologický potenciál.

A když už si myslíte, že tato cesta technologického zdokonalování nemůže jít dál, narazíte na další vlastnost, která staví HE-1 do vlastní ligy. Zesilovač ve sluchátkách není něco, co byste často našli v konstrukci jiných sluchátek. Důvodem je touha po překonání kapacitní reaktance kabelu. V praxi to znamená, že veškeré potenciální ztráty nebo zkreslení signálu způsobené putováním po kabelu jsou minimalizovány, protože zesilování signálu se děje přímo v sluchátkách.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-10-58-screenshot.webpnejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-10-50-screenshot.webp

Ergonomie a design

Když se prvně setkáte se sluchátky Sennheiser HE-1, očividným středobodem pozornosti je zpracování. Vybroušený hliník na vnějšku nejen vyzařuje luxus a robustnost, ale je též známkou odolnosti a kvality. Těžká sluchátka, na váhu přicházející k 550 gramům, by mohly být na první pohled považovány za potenciálně nepohodlné, ale pravda je někde jinde.

Designerský tým za HE-1 pečlivě bilancoval mezi solidností a uživatelským komfortem. Jejich naušníky jsou velkoryse dimenzované a hluboké, což zajišťuje, že celé ucho je obklopeno bez doteku se strukturou sluchátek. To eliminuje potenciální tlak nebo diskomfort, který by mohl v průběhu dlouhodobého naslouchání vzniknout.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-0-21-screenshot.webpnejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-3-35-screenshot.webp

Takto promyšlený design pokračuje až k opěrce hlavy. Pevná, ale flexibilní konstrukce opěrky hlavy je navržena tak, aby rozložila váhu sluchátek rovnoměrně a minimalizovala tlak na jakýkoliv jeden bod na hlavě posluchače. To v kombinaci s plyšovými naušníky tvoří vynikající komfort, což je esenciální pro sluchátka v této cenové a kvalitativní kategorii.

Přirozeně perfektní zvuk

Sennheiser HE-1 přináší posluchačovi něco neuvěřitelného a neopakovatelného, něco, co překračuje běžné zkušenosti se sluchátky. Když hudbu posloucháte s tímto mistrovským dílem, je to, jako byste znovuobjevovali každou skladbu, kterou milujete. Známé písničky překvapivě rozkvétají do nových dimenzí, s podrobnostmi, které jsou tak jemně a přitom tak výrazně prezentovány, že se zdá, jako byste je slyšeli poprvé.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-8-39-screenshot.webp

Rozlišovací schopnost HE-1 dokáže vykreslit všechny drobné nuance a podbarvení nástrojů nebo vokálů, aniž by byly tyto detaily nějak uměle vytaženy do popředí. Zajímavým je například pocit, kdy slyšíte v hudbě vedlejší, téměř nenápadné instrumenty či zvuky, které jsou na běžných sluchátkách často zanedbávány nebo utlumeny.

Ačkoliv jsou tato sluchátka zázračně detailní, klíčovým aspektem jejich zvukového podání je přirozenost. Nezdůrazňují uměle žádnou část frekvenčního spektra, ale namísto toho reprodukují zvuk tak, jak byl ve studiu nahraný, s autentickým a věrným přístupem ke každému nástroji a hlasu. Tento přístup umožňuje vytvořit dojem neskutečné přítomnosti a intimity při poslechu.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-0-55-screenshot.webp

Vokály na HE-1 zní fascinujícím způsobem – čisté, plné a živoucí, přičemž každý dech, každý tón je zaznamenán s poctivou přesností. Zároveň hudba jakéhokoliv žánru, od vážné přes rock až po hip hop, je reprodukována s vysoce přesvědčivou autenticitou a přesností. Když jsem si například na sluchátkách pustil Ludovica Einaudiho, bylo to, jako kdybych stál na podiu vedle jeho klavíru a přirozeně naslouchal jeho hudbě. Nulové zkreslení a stoprocentní přirozenost zvuku je něco, čím Sennheiser HE-1 zcela vynikají.

Prostorovost zvuku je dalším silným prvkem tohoto modelu. Písně s komplexními zvukovými scénami, jako jsou například skladby od Daft Punk, obklopují posluchače a umisťují jednotlivé zvukové elementy do konkrétních míst v prostoru kolem něj. Pocit umístění nástrojů a zvuků ve virtuálním prostoru je tak přesvědčivý, že posluchač je jako by pohlcen celým zvukovým polem.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-6-14-screenshot-1.webp

Porovnání s mými sluchátky Sennheiser HD660S také odkrývá, že zatímco oba modely sdílejí určitý zvukový podpis a kvalitu, HE-1 posunuje hranice ještě dál, s větší detailností, hloubkou a transparentností. Rozdíly jsou sice subtilní, v kontextu audiofilního poslechu však naprosto klíčové. On nárůst v podání oproti "obyčejným" hi-fi sluchátkům je postupně subtilnější, jak se cena zvyšuje. Je pak otázkou individuálního posouzení, zda je rozdíl v poslechu hodný té vysoké cenovky, ale jedno je jisté, HE-1 definují, co je ve světě sluchátek maximálně možné dosáhnout.

Zvukové demo sluchátek

Poslechnětě si Sennheiser HE-1.

Závěr

Pojmenovat sluchátka Sennheiser HE-1 nejluxusnějšími či vůbec "nejněco" by mohlo být sice trefnou charakteristikou, ale taková označení se v dnešní době používají příliš často a v mnoha kontextech. Sennheiser HE-1 si zaslouží být vnímán mimo klasické kategorie, neboť nabízejí skutečně výjimečnou a neopakovatelnou zvukovou zkušenost.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-1-55-screenshot.webp

Detailnost zvuku, přirozená reprodukce široké škály žánrů, a neuvěřitelná hloubka a čistota zvuku je něco, co osobně jsem nikdy předtím neslyšel, a je otázka, kdy zase něco takového uslyším. Ano, najdeme na trhu i dražší sluchátka, ale často je jejich cena odůvodněna materiály jako zlato či diamanty, nikoliv vyspělou zvukovou technologií a mnohaletým vývojem, jak je tomu u HE-1.

Co se týče dostupnosti, pokud máte vážný zájem o vlastnictví těchto sluchátek, připravte se na čekací dobu v řádu měsíců vzhledem ke komplexnosti výrobního procesu.

Počet kusů v oběhu je velmi omezený, což v kombinaci s jedinečnými zvukovými vlastnostmi může být zajímavým prvkem pro potenciální investory i sběratele. Za dobu existence Sennheiser HE-1 se celosvětově prodalo něco přes 200 kusů. Ale v České republice ještě nebyl prodán ani jeden pár, což otevírá dveře pro prvního tuzemského majitele tohoto mistrovského díla.

nejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-1-41-screenshot.webpnejdrazsi-sluchatka-na-svete-sennheiser-he-1-1-47-screenshot.webp

Historie navíc ukazuje, že tato sluchátka mohou být i dobrou investicí. Příkladem jsou původní sluchátka Sennheiser Orpheus, jejichž cena na sekundárním trhu vyskočila po ukončení výroby několikanásobně. Ač pro někoho mohou být ceny těchto sluchátek neúměrně vysoké, pro jiného mohou být dvoumilionové sluchátka stejně dostupná jako stokoruna za kávu pro většinu z nás.

Výhody

  • Plus Nádherný podstavec z kararského mramoru
  • Plus Elektronky schované v křemíkovém skle
  • Plus Až 8 převodníků signálu
  • Plus Zesilovač přímo ve sluchátkách
  • Plus Skvělý komfort
  • Plus Animace zapnutí a vypnutí sluchátek

Nevýhody

  • Mínus Sluchátka nejsou vhodná k přenosu
  • Mínus Vysoká cena