Steelseries Arctis Nova 1 - Dobrý a levný herní headset? (Recenze)

Zbyněk Polívka Zbyněk Polívka Zbyněk
Publikace 14.5.2023
Publikace 14.5.2023

Dobrá sluchátka jsou dnes nedílnou součástí každého hráče. Pro tyto účely se hodí i specializovaná herní sluchátka, která přidávají integrovaný mikrofon a dobrou izolaci od ruchů v okolí jmenovaného hráče.

SteelSeries Arctis Nova 1 patří k nejlevnějším z celé nabídky headsetů, které výrobce nabízí. Vyplatí se vůbec koupě? To, i mnoho dalších otázek, zodpoví naše dnešní recenze.

Tvar a design
8,6/10
Zvuk
7,3/10
Funkce
5,1/10
Mikrofon
8,7/10
Aplikace
5,7/10

Obsah balení

Sytě oranžová krabice toho v sobě moc neukrývá. Vlastně to jsou jen tři věci - sluchátka samotná, kabel s 3,5mm kombinovaným jackem a také druhý kabel, který slouží jako redukce do samostatných zdířek na mikrofon a sluchátka. Bonusem je přidaná sada cool samolepek. Je celkem jasné, že za cenu kolem 1300 Kč nelze očekávat náhradní náušníky, ale například klasický prodlužovací kabel navíc by byl fajn.

Instrukce a parametry jsou pak pouze na papírovém přebalu, takže ani manuál nebo cokoliv dalšího v balení není. Manuál jde ale stáhnout z webu výrobce.

dsc01321.webp

Design a zpracování

Steelseries má svůj velmi dobře rozpoznatelný design a to platí i pro výrobky, které se v rámci nabídky pohybují spíše na té spodní cenové hranici. Sluchátka jsou vyrobená kompletně z plastu, což není žádným překvapením. Záleží hlavně na tom, jaký je to plast a jak je opracovaný. A tohle si ve Steelseries umí dobře pohlídat.

Plast je na dotek celkem příjemný a i když je poznat, že jsou sluchátka levná, plast se tváří pevně a při běžném zacházení vydrží dlouhou dobu.

dsc01350.webp

Konstrukčně jsou na tom Arctis Nova 1 také poměrně dobře. Mušle jsou uchyceny na dvou bodech a mají sice malý, ale dostatečný prostor pro pohyb. Mušle se také dají natáčet zhruba do 45° a dokáží být i “naležato”.

Hlavový most se skládá ze dvou kusů. Prvním je rozpěrná část, která vytváří přítlak sluchátek. Druhá část pak slouží jako opěrná a je vyrobená z elastického materiálu. Tento pásek se dá přecvaknout na jednu ze tří poloh. Ano, jedná se o velmi levné, ale účinné řešení. Jaká ale bude životnost gumy se třemi dírkami je otázkou. Poslední dírka totiž nemá zase tolik materiálu na konci a možná bych se časem obával jejího protržení. Na druhou stranu, pokud si člověk jednou sluchátka nastaví, většinou už nemá potřebu to příliš měnit.

dsc01332.webpdsc01334.webpdsc01339.webp

Výškové nastavení probíhá přes zasunovací nohy, které fungují na odporovém systému. Takže žádné aretační mechanismy, ale plynulý chod, který má také odpovídající odpor. Nohy do těla samovolně nezajíždějí, ani se nevysouvají.

Co mě ale potěšilo, tak jsou malé dopadové gumové plošky v místech, kde mušle narážejí do vidlic, takže nedělají rámus. To je detail, na který zapomíná spousta výrobců a to i u daleko dražších sluchátek.

dsc01330.webpdsc01336.webpdsc01333.webp

Komfort a pohodlí

Jedním z velmi důležitých bodů herních sluchátek je pohodlí. Hraní se lidé dokáží věnovat i mnoho hodin v kuse. A nepohodlná sluchátka by okamžitě letela do koše. Arctis Nova 1 jsou ale naštěstí dostatečně pohodlná sluchátka, se kterými se dá hrát dlouho.

Hlavový most netlačí, také protože je to kus pružné látky. Přítlak je ale o něco větší, než by se mi líbilo. Ale možná to bude také tím, že mám poměrně velkou hlavu. Takže uživatelé s hlavou menší, mít potíže pravděpodobně nebudou.

dsc01337.webp

Náušníky sice na první pohled vypadají, že jsou příliš malé, ale reálně se mi tam mé průměrně velké ucho vlezlo. Sice jen tak tak, ale neměl jsem ani po pár hodinách pocit, že mě sluchátka tlačí. Náušníky poskytují slušný prostor i do hloubky, takže i tomhle ohledu by neměl nastat problém.

Materiál, ze kterého jsou náušníky vyrobené, je perforovaný textil. Jeho výhodou je prodyšnost a schopnost absorbovat pot. Jeho nevýhodou je menší izolace od okolí. A také ještě jedna drobnost a tou je menší přilnavost nebo tvarovatelnost materiálu.

Stačí, když jsem hlavu trochu otočil nebo například mluvil, a hned bylo poznat, že náušníky nedoléhají tak dobře a lehce se změnil zvuk. Není to velký rozdíl, ale protože jsem na pohodlí sluchátek docela vysazený, poznal jsem to hned.

Nicméně reálně by mi to vadilo při aktivním poslechu hudby, ale při hraní to není ani moc znatelné. Náušníky lze také ze sluchátek sundat a například vyprat nebo vyměnit.

dsc01338.webp

Připojení a ovládání

Na levé mušli je vše potřebné. Například zdířka 3,5 mm jack. Tady se na chvilku zastavím. Arctis Nova 1 používají sice 3,5 mm jack, tedy standardní rozměr, ale pětipólový 3,5 mm jack zrovna obvyklý není. Proč mají sluchátka pět pólů mi je trochu záhadou, protože jakákoliv sluchátka s mikrofonem si vystačí se klasickým TRRS konektorem, který je kompatibilní téměř se všemi zařízeními.

Druhý konec kabelu je už běžný čtyřpólový. Pokud byste měli, například na PC bedně, dva rozdělené konektory pro sluchátka a pro mikrofon, Steelseries na vás myslí a přidali do balení prodlužovací kabel, který je rozdělený na dva jacky - jeden pro mikrofon a druhý pro sluchátka.

Kabel samotný je pogumovaný a je spíše levnějšího rázu.

dsc01323.webpdsc01324.webp

Dále se na levé mušli nachází tlačítko Mute, které vypne integrovaný mikrofon.

A když jsem u mikrofonu, ten je výsuvný přímo z mušle a je dlouhý zhruba 11,5 cm. Zasahuje odhadem tak k levému koutku úst a nezavazí moc v periferním vidění. Vysunutí jej také aktivuje. Steelseries označuje mikrofon názvem Clearcast Gen 2.

Posledním objektem je zde kolečko hlasitosti. To jde najít dobře i poslepu a má poměrně dobrý odpor při otáčení. Je fajn, že nemá žádné aretační body, takže necvaká hlasitě do sluchátek.

Kompatibilita sluchátek je díky pouze jednomu typu připojení přes 3,5 mm jack univerzální. Dokud má dané zařízení také jack nebo alespoň USB-C konektor s redukcí, sluchátka vám budou hrát. Mikrofon funguje ale jen tehdy, pokud je na zařízení kombinovaný jack se 4 póly.

dsc01341.webp

Zhodnocení zvuku

Praxe u mě sestávala v občasném hraní Apex Legends, Atomic Heart, Witcher 3, Cyberpunk 2077, Unreal Tournament a častému poslechu hudby.

Sluchátka jsou inzerovaná jako herní, takže by měly reflektovat prvně potřeby hráčů a pak teprve přehrávání hudby. Tím ale samozřejmě nechci říct, že jedno se nehodí na to druhé, ale přece jen jsou ty potřeby trochu jinde.

Začal bych tím lepším, co sluchátka umí a tím je dobrá tonalita. Ta je až překvapivě příjemná a přirozená. Ze sluchátek není slyšet takový ten typický “uzavřený” zvuk, jako když máte na uších plechovku, ve které se všechno odráží a bije dohromady. Už jen tohle je za 1300 Kč dostatečně dobré a své místo si na trhu zaslouží.

dsc01347.webp

Do příjemné tonality ale trochu hází vidle frekvenční odezva. Zvuk není úplně vyvážený a nižší středy jsou zahuhlané a to samé platí i pro výšky, které nejsou úplně jasné, jak by se slušelo.

Vše je pěkně vidět i v grafu frekvenční odezvy, na který se můžete podívat zde.

Ale překvapivě i když to není ideální frekvenční odezva, zní sluchátka poměrně příjemně a na hry to pro hráče, kteří nemají horentní sumy na drahé headsety, stačí.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

SteelSeries Arctis Nova 1 frekvenční odezvaDalší měření

A kdyby na to náhodou přišlo, nástrojů pro ekvalizaci přece jen pár existuje.

Subbasů není překvapivě až tak moc, takže případné výbuchy granátů nebo velké přestřelky, vám nebudou chtít vytlouct mozek z hlavy. Zvuk se přece jen více zaměřuje na vyšší pásmo basů a nižší pásmo středů, kde je naopak chvílemi trochu moc výrazný.

Výšky by mohly být také o trochu více zřetelné a jasné. Po lehké úpravě frekvencí se přece jen hodně zlepšila odezva například na kroky ve hrách. Na druhou stranu je ale původní SteelSeries naladění v pořádku, protože právě tyto vyšší frekvence vedou k kratší toleranci při dlouhém hraní.

dsc01326.webp

Směrovost, tedy určení odkud zvuk přichází, je spíše lehce pod průměrem. Levo-pravé rozlišování problém není. Ale rozlišení pro směry zepředu nebo zezadu je o trochu horší a jakékoliv výškové rozdíly nejsou ve sluchátkách téměř vůbec poznat. To je výsadou daleko dražších sluchátek, která stojí násobky Arctis Nova 1.

Pokud byste ve chvílích, kdy nemáte chuť hrát, chtěli poslouchat hudbu, tak to samozřejmě není problém. Arctis Nova 1 poskytnou relativně dobrou reprodukci, do které se propisuje popis zvuku z předchozího odstavce. Co se týče detailů ve zvuku, tak tam nejsou Arctis Nova 1 zrovna etalony. Zvuk je sice příjemný, ale nepříliš detailní. Některé nástroje se slévají a některé nejsou tak dobře slyšet.

Sluchátka jsou opravdu spíše na příjemný pasivní poslech, než kritické poslouchání jazzu.

dsc01352.webp

Ještě bych se zastavil na chvilku u parametrů sluchátek. Měniče jsou dynamické s neodymovým magnetem a mají průměr 40 mm. Rozsah zvuku výrobce uvádí 20-22 000 Hz.

Co mě ale trochu zarazilo, je poměrně nízká citlivost 93 dB při 38 Ohm.

Není to samozřejmě asi nic, co by muselo nutně ovlivňovat kvalitu zvuku. Ostatně výkon, potřebný pro správné fungování sluchátek nemá problém udělat i nějaká lepší redukce do USB. Většina moderních základních desek a notebooků by měla také postačovat. O samostatném DAC/AMP ani nemluvě.

Kvalita mikrofonu

Co vlastně dělá Arctis Nova 1 herními sluchátky, je ve své podstatě hlavně mikrofon. Ten je tedy výsuvný z levé mušle a končí odhadem někde u levého koutku úst. Nožička se dá nastavit ohnutím a pak drží tvar, než se zasune zpět do těla sluchátek.

A protože se jedná o drátový mikrofon, jsou očekávání zvuku poměrně vysoká. Zvuk mikrofonu je opravdu skvělý, čistý, jasný a dostatečně hlasitý. SteelSeries označuje mikrofon názvem ClearCast Gen 2. Rozhodně je na míle vzdálený všem TWS sluchátkům a i v našem testu se headset umístil velmi vysoko.

Pokud byste si přáli slyšet krátkou nahrávku a srovnání s ostatními headsety, zavítejte do sekce “test mikrofonů headsetů”, kde kýženou nahrávku naleznete.

Test mikrofonu

SteelSeries Arctis Nova 1
Srovnání mikrofonů
dsc01342.webpdsc01344.webp

Software SteelSeries

SteelSeries poskytuje na svém webu ke stažení program s názvem “SteelSeries GG”, který obsahuje spoustu různých možností, primárně pro streamování. Tou hlavní funkcí, kterou u sluchátek využijete, je Parametrický ekvalizér v záložce Sonar.

Díky němu si můžete nastavit zvuk sluchátek trochu více vašemu ideálu.

V nastavení lze také zapnout různé funkce typu Spatial Audio, Volume Boost nebo Smart Volume a také mixování jednotlivých vstupů a výstupů.

snimek-obrazovky-2023-04-04-185738.webpsnimek-obrazovky-2023-04-04-185826.webp

Nevýhodu vidím v tom, že pro správné fungování programu, je vždy nutné používat to správné zařízení, které si program vytvoří. Pro různé profily má totiž různá zařízení - Game, Chat, Media, Aux, Mic. A to vše se propíše do ostatních zařízení pro zvukový výstup nebo vstup v operačním systému. Pokud máte například nějaký DAC, Bluetooth, USB dongle, integrované reproduktory v monitoru a nějaké další, udělá vám to v nabídce opravdu slušný nepořádek. V mém případě tedy o trochu menší nepořádek, protože mám povolené jen dva výstupy.

Ale dokážu si dobře představit méně zkušeného uživatele, který nemá naprosto páru, proč se mu tam najednou objevilo tolik řádků se skoro stejnými názvy a co s tím má vlastně dělat.

snimek-obrazovky-2023-04-04-185945.webpsnimek-obrazovky-2023-04-04-190020.webp

Závěrečné zhodnocení

SteelSeries Arctis Nova 1 míří hlavně na hráče, kteří se hraní věnují spíše příležitostně nebo prostě nemají takový rozpočet. A přesně v tomhle sluchátka excelují. Nepřináší sice žádné super vychytávky, ale to co umí, umí dobře.

Zvuk je připravený na delší herní relace, i když by těch středobasů by mohl přece jen trochu ubrat. Stále za své peníze přináší příjemnou tonalitu.

dsc01348.webp

Mikrofon je výborný a směle konkuruje dražším modelům.

Pro někoho může být nevýhoda to, že headset není bezdrátový. To by jistě bylo plus, jenže kvalita všech ostatních komponent by pak musela nutně klesnout, pokud by se výrazně nepohnulo také s cenou. Takže za mě je naopak klasický kabel spíše výhodou.

Co se týče zpracování, tak nemám vzhledem k ceně ani moc co vytknout. Ano, sluchátka jsou plastová, ale plast je kvalitní a vypadá, že si i něco nechá líbit.

dsc01343.webp

Komfort je relativně také dobrý. Jen se připravte na trochu vyšší přítlak na mušlích.

Musím říct, že i když jsem od levného herního headsetu ani moc neočekával, příjemně mě překvapil. Pokud se tedy chystáte koupit headset, SteelSeries Arctic Nova 1 jsou velmi zajímavou volbu.

Výhody

 • Plus Ve své cenovce jeden z nejlépe znějících herních headsetů
 • Plus Velmi kvalitní mikrofon, který je vysouvací, takže lze kompletně schovat
 • Plus Headset je komfortní a při dlouhém hraní netlačí do uší
 • Plus Dedikované tlačítko ztišení mikrofonu a rolovací kolečko pro ovládání hlasitosti

Nevýhody

 • Mínus Aplikace není příliš uživatelsky přívětivá, ale nabízí možnost úpravy ekvalizéru
 • Mínus Chybí kabel s USB redukcí, k dispozici je pouze 3,5mm jack
Tvar a design
8,6/10
Zvuk
7,3/10
Funkce
5,1/10
Mikrofon
8,7/10
Aplikace
5,7/10

Celkové skóre

steelseries
Skóre
7,1/10
Nadprůměrné
Tvar a design
8,6/10
Zvuk
7,3/10
Funkce
5,1/10
Mikrofon
8,7/10
Aplikace
5,7/10

Zajímavé alternativy

CZC Hellhound
 • Plus Nižší cena
 • Plus USB zvukovka
 • Mínus Horší zpracování
 • Mínus Špatný zvuk
 • Plus Lepší zpracování
 • Plus Aplikace
 • Mínus Horší zvuk
 • Mínus Vyšší cena
Beyerdynamic MMX 150
 • Plus Top zvuk
 • Plus Lepší zpracování
 • Plus USB i 3,5mm jack
 • Mínus Tišší mikrofon