ASUS ROG Strix G16 - Herní notebook bez kompromisů? (Recenze) ASUS ROG Strix G16 - Herní notebook bez kompromisů? (Recenze)

ASUS ROG Strix G16 - Herní notebook bez kompromisů? (Recenze)

Honza MalýHonza Malý
Publikace 12.6.2023

Vítejte u mé nezávislé recenze notebooku ASUS Strix G16. Tento stroj slibuje působivý výkon s komponentami Intel 13650HX a RTX 4060, ale jak si stojí v praxi?

Klávesnice, touchpad a výdrž baterie jsou často kritické body u herních notebooků. Jak se s nimi ASUS popral?

Displej
7,9/10
Zpracování
8,4/10
Výkon
8,7/10
Výbava
7,8/10
Baterie
4,9/10

Videorecenze

Zhodnocení ASUS ROG Strix G16.

Design a zpracování

První věc, kterou si na ASUS ROG Strix G16 všimnete, je jeho vcelku sympatický design. Displej má tenké rámečky díky poměru stran 16:10, což eliminuje nepotřebnou spodní bradu, která je častým neduhem u konkurenčních modelů.

Kvalita materiálů je také nadstandartní. Víko je vyrobeno z broušeného hliníku a zbytek těla z pevného plastu s matným povrchem, který efektivně eliminuje otisky prstů. Když zpracování porovnám třeba s modelem od Lenovo, Strix G16 mi přijde jednoznačně prémiovější.

Jeden z poutavých prvků je LED pásek umístěný v dolní části notebooku. Tento elegantní prvek přidává na estetice, zatímco decentní herní prvky kolem klávesnice a na zadní straně zařízení dodávají určitý charakter notebooku bez toho, aby působily kýčovitě.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-0-37-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-0-54-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-1-13-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-0-56-screenshot.webp

Vylepšené chlazení

Nyní se zaměříme na chlazení, což je oblast, kde ASUS opravdu vyniká. Kromě dvou standardních ventilátorů, Strix G16 obsahuje třetí ventilátor, který se věnuje chlazení rozsáhlého množství heatpipek. Tento aspekt kontrastuje například s nedávno testovaným Lenovo, které mělo pouze tři heatpipy. Heatsinky rozmístěné po stranách a zadní části efektivně odvádějí teplo.

Dále si všimněte pečlivě navrženého plastového krytu na spodní straně, který je vybaven vystouplými prvky, aby se zabránilo ucpání ventilátorů. Je to detail, ale velmi důležitý.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-2-13-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-1-38-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-1-56-screenshot.webp

Co se týče hlučnosti, Strix G16 je o něco hlasitější než konkurence, ale dosahuje vyšších teplot na procesoru i grafice. Důležité je, že je hlučnost stále v rozumných mezích a díky vyšším frekvencím nabízí lepší výkon.

Je třeba také zmínit, že ASUS používá místo standardní teplovodivé pasty tekutý kov, který je pro chlazení mnohem účinnější. Ačkoli jej není snadné vyměnit doma, nepředstavuje to pro většinu uživatelů problém. Teplovodivou pastu také málokdo z vás mění.

Díky svému chlazení má tedy ASUS Strix G16 vyšší výkon než konkurence. K tomu se přidává hezký design a poctivé zpracování, což ho činí skvělou volbou pro ty z vás, kteří vyhledáváte elegantní notebook domů i na cesty.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-3-28-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-2-27-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-3-1-screenshot.webp

Kvalitní obrazovka

Z předešlých recenzí jsem zvyklý vidět notebooky s dobrým výkonem, ale s obrazovkami, které jsou velmi podprůměrné. Strix G16 mě ale mile překvapil. ASUS si dal záležet a osadil Strix G16 kvalitním 16 palcovým Full HD panelem s obnovovací frekvencí 165 Hz.

Co mě okamžitě zaujalo, byla kalibrace obrazovky přímo z výroby. S odchylkou 2,49 od referenčních hodnot patří mezi nejlepší kalibrace, které jsem u notebooků zatím testoval.

Důležitým aspektem je také barevný gamut. Strix G16 dosahuje 100% pokrytí sRGB, což znamená, že není jen skvělý pro hraní her, ale také pro grafické designéry a video editory.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-4-17-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-3-36-screenshot.webp

Pojďme se podívat na aspekt, který je často opomíjen - odezva pixelů. U herních panelů je to klíčové. Strix G16 má solidní rychlost přechodů kolem 9,8 ms, což je výrazné zlepšení oproti konkurenci, jako je například Lenovo LOQ, který trpěl pomalou odezvou a znatelným ghostingem.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-3-58-screenshot.webp

Co to znamená v praxi? ASUS Strix G16 nabízí obrazovku, na které si užijete hraní a budete schopni efektivně sledovat nepřátele v rychlých FPS hrách bez kompromisů. Je to skvělá zpráva pro hráče, kteří chtějí, aby jejich notebook poskytoval vynikající herní zážitek i bez nutnosti připojení externího monitoru.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-4-26-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-3-41-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-11-33-screenshot-1.webp

Herní výkon

Hlavní slovo při hodnocení herního notebooku má vždy výkon. Strix G16 je vybaven procesorem Intel 13650HX, který disponuje 6 výkonnými a 8 efektivními jádry. V jednojádrových testech toto zařízení dosahuje nejvyššího skóre ze všech notebooků, které jsem testoval, a v mnohojádrovém výkonu drtí konkurenci až o 34%.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-4-47-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-4-51-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-4-56-screenshot.webp

Co se týče grafiky, ASUS Strix G16 používá RTX 4060. Na první pohled se nezdá, že by bylo něco unikátního, ale díky efektivnějšímu chlazení a vyššímu nastavení výkonu na 140W (oproti 110W u konkurence) dosahuje tento notebook o 10% vyššího skóre v 3DMarku.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-5-11-screenshot.webp

To se odráží i ve hrách. Doom Eternal běží na 303 FPS (o 13% více než konkurence), CS:GO dosahuje 432 FPS, a notebook si poradí i s náročnými tituly jako je Cyberpunk 2077, který dosahuje 88 FPS. A i u novějších her jako Hogwarts Legacy (72 FPS) nebo Warzone (125 FPS) si notebook stále drží vysoký výkon.

Důležité je zmínit, že Strix G16 má MUX switch, který umožňuje efektivní přepínání mezi integrovanou a dedikovanou grafikou. To je v této cenové kategorii očekávané, ale stále to stojí za zmínku.

Strix G16 by byl dokonce schopen zvládnout QHD rozlišení. I když by u některých náročnějších her bylo potřeba zapnout DLSS pro kompenzaci nižších snímkovacích frekvencí, celkově by to výrazně zlepšilo zážitek z používání notebooku.

Klávesnice, touchpad a webkamera

Jednou z věcí, které mě na ASUS Strix G16 velmi bavila, je klávesnice. Musím říct, že je to jedna z nejlepších klávesnic, kterou jsem měl možnost na notebooku vyzkoušet. Klávesy mají delší dráhu pohybu a vynikající zpětnou vazbu, což vede k velmi příjemnému psaní.

Touchpad není o tolik méně působivý. S jeho skleněným povrchem a dostatečnou velikostí poskytuje hladký a příjemný zážitek při používání.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-0-19-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-6-55-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-7-5-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-6-59-screenshot.webp

Reproduktory na Strix G16 jsou rovněž nadprůměrné, což je příjemná změna oproti většině notebooků, kde jsou reproduktory často slabým místem.

Co by si však zasloužilo zlepšení, je webkamera. S podprůměrnou kvalitou obrazu a velmi malou čočkou je tato kamera spíše nouzovým řešením než něčím, co byste chtěli používat pravidelně. Navíc, na rozdíl od některých notebooků od Lenovo, ASUS zde nezařadil fyzický vypínač pro odpojení kamery, což by bylo plus pro soukromí.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-6-51-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-7-19-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-7-25-screenshot.webp

Konektorová výbava

Pojďme se podívat na konektory. Strix G16 nabízí dva USB-C porty, z nichž jeden je Thunderbolt 4 (podporuje nabíjení, přenos obrazu, dokování monitorů atd.) a druhý je 10 gigabitový s podporou DisplayPortu. Jsem však zklamán, že tyto porty nepodporují nový protokol Power Delivery 3.1, který umožňuje nabíjení až 240W přes USB-C. Dále zde najdete velké HDMI, Ethernet port, 3,5mm audio jack, a port pro nabíjení. Na opačné straně jsou umístěny dva USB-A porty s rychlostí 10 gigabitů.

Jediným drobným nedostatkem je umístění konektorů pouze po stranách. Někteří výrobci, jako je Lenovo, umisťují některé porty na zadní stranu, což může být pohodlnější. Avšak je zřejmé, proč se ASUS rozhodl konektory do zadní části neumisťovat. Celá zadní strana obsahuje heatsinky pro chladící systém, takže místo nezbylo. Jedná se o kompromis, něco za něco.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-8-36-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-9-6-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-9-13-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-8-45-screenshot.webp

Výdrž baterie

Když jde o výdrž baterie, ASUS se snažil poskytnout více energie tím, že do notebooku Strix G16 integroval baterii s kapacitou 90 Wh. Je to podstatně větší kapacita než u mnoha konkurenčních modelů. Nicméně je škoda, že se větší kapacita baterie nepropsala do delší výdrž baterie, kterou jsem očekával.

V testu, který simuloval běžné používání v prohlížeči, vydržela baterie notebooku jen o něco více než 4 hodiny. Při náročnějším testu, kdy bylo renderováno video v programu Davinci Resolve, vydržela baterie pouhých 57 minut.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-9-22-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-9-31-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-9-35-screenshot.webp

Je škoda, že s takovou velikou baterií nedosahuje ASUS Strix G16 výdrže srovnatelné s jeho starším bratrem, Strix G15, který byl vybaven procesorem AMD a měl vynikající výdrž baterie. Jak jsem již zmínil dříve, procesory Intel, ačkoliv poskytují výborný výkon v hrách, nejsou tak energeticky účinné.

Nabíjecí adaptér, který je dodáván s tímto notebookem, má výkon 280 W, ale není příliš kompaktní a je docela těžký. Pokud plánujete používat notebook na cestách nebo v situacích, kde potřebujete prodloužit výdrž baterie (např. při psaní poznámek ve škole), doporučuji pořídit externí powerbanku s podporou protokolu Power Delivery 3.0 a výkonem až 100 W. S takovou powerbankou budete schopni notebook dobíjet prostřednictvím USB-C portu, a pokud nebudete provádět náročné úkoly, měl by nabíjecí výkon naprosto dostačovat.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-10-7-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-7-58-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-8-30-screenshot.webp

Možnosti upgradu a vylepšení

Nyní se zaměříme na to, co můžete najít uvnitř ASUS Strix G16, a jaké jsou možnosti pro budoucí upgrade a vylepšení.

Za prvé, chválím, že ASUS upravil design tak, že LED pásek na spodní straně notebooku již není připojen k spodnímu krytu. To snižuje riziko, že by uživatelé mohli nechtěně přetrhnout kabel při otevírání spodního krytu - což byla obava u předchozích modelů.

Uvnitř najdeme dva paměťové moduly DDR5 RAM, které jsou umístěny jeden nad druhý. Tento způsob umístění je poněkud neobvyklý, ale je to zřejmě proto, aby uvnitř bylo více místa pro ventilátor potřebný pro chlazení. Tyto paměti je možné v budoucnu vyměnit, což je skvělá volba pro ty, kteří by chtěli upgradovat paměťovou kapacitu svého notebooku.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-10-40-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-10-46-screenshot.webp

Co se týče úložiště, notebook je vybaven 1 TB SSD diskem, který má velmi slušné rychlosti čtení a zápisu. To ukazuje, že ASUS nesnížil své nároky na kvalitu úložiště. Kapacita 1 TB je také velmi rozumná, zvlášť v porovnání s konkurenčním modelem Lenovo LOQ, který měl ve standardní konfiguraci pouze 512 GB SSD.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-10-54-screenshot.webp

Pokud byste přesto potřebovali více úložného prostoru, je uvnitř notebooku k dispozici jeden volný M.2 slot, což je ideální pro přidání dalšího SSD disku. Vedle tohoto slotu je také umístěna vyměnitelná Wi-Fi karta.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-10-48-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-11-16-screenshot.webp

Závěrečné zhodnocení

Asus Strix G16 se může pochlubit několika vynikajícími vlastnostmi, ačkoli je cenově vyšší v porovnání s konkurencí nabízející podobné komponenty.

Jedním z plusů je jeho obrazovka, která má relativně dobré reakční časy, širokou paletu barev a celkem přesnou kalibraci přímo z výroby. Dále, díky skvělému systému chlazení, mohou komponenty pracovat na vyšších frekvencích, což vede k lepšímu výkonu.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-3-49-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-3-58-screenshot.webp

Design notebooku je také pozoruhodný, s LED páskem, tenkými rámečky kolem displeje a vysokou kvalitou klávesnice a touchpadu. Všechny tyto prvky dohromady dělají z Asus Strix G16 jednoho z nejlepších herních notebooků, které jsem měl možnost tento rok testovat.

Asus se sice neřadí mezi značky s nejlepším poměrem cena/výkon, jako například Lenovo, ale za to nabízí vyšší kvalitu provedení a větší pozornost k detailům.

muj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-1-25-screenshot.webpmuj-nazor-na-drahe-notebooky-asus-1-20-screenshot.webp

Doporučuji se podívat na odkazy uvedené v sekci níže (Najít nejlepší cenu), kde najdete specifikace a konfiguraci, kterou jsme testovali. Pokud byste chtěli srovnat s názorem na levnější notebook od Asus, můžete si přečíst tento článek: ASUS TUF F15 Recenze.

Výhody

 • Plus Silný herní výkon díky Intel 13650HX a RTX 4060
 • Plus Efektivní chlazení umožňuje vysoké frekvence komponentů
 • Plus Vynikající klávesnice s dobrým zdvihem kláves
 • Plus Příjemný a plynulý touchpad
 • Plus Možnosti rozšíření paměti a úložiště
 • Plus Dobře kalibrovaný displej s širokým barevným gamutem
 • Plus MUX switch pro přepínání integrované a dedikované grafiky

Nevýhody

 • Mínus Vyšší cena oproti konkurenci
 • Mínus Relativně krátká výdrž baterie při náročném využití
 • Mínus Velký a těžký nabíjecí adaptér
 • Mínus Webkamera má špatnou kvalitu obrazu
 • Mínus Chybí podpora Power Delivery 3.1 u USB-C portů
 • Mínus Konektory jsou pouze na bocích, žádné na zadní straně
Displej
7,9/10
Zpracování
8,4/10
Výkon
8,7/10
Výbava
7,8/10
Baterie
4,9/10

Celkové skóre

ASUS ROG Strix G16 (G614JV)
Skóre
7,5/10
Nadprůměrné
Displej
7,9/10
Zpracování
8,4/10
Výkon
8,7/10
Výbava
7,8/10
Baterie
4,9/10

Zajímavé alternativy

 • Plus 2,5K obrazovka
 • Plus Konektory vzadu
 • Plus Nižší cena
 • Mínus Slabší výkon
 • Plus Lepší cena
 • Plus MUX switch
 • Plus Delší výdrž
 • Mínus RTX 4050