Lenovo LOQ 15IRH8 - Výkonný herní notebook do 30 tisíc (Recenze) Lenovo LOQ 15IRH8 - Výkonný herní notebook do 30 tisíc (Recenze)

Lenovo LOQ 15IRH8 - Výkonný herní notebook do 30 tisíc (Recenze)

Honza MalýHonza Malý
Honza | Publikace 7.6.2023, upraveno 11.2.2024

Lenovo přichází s novou řadou LOQ - ideálním hybridem, který se snaží vyplnit mezeru mezi IdeaPad Gaming 3 a Lenovo Legion 5.

IdeaPad Gaming 3, jako cenově dostupnější varianta, vyniká především přijatelným výkonem s RTX 4050. Legion 5 na druhé straně přináší silnější výkon, ale za značně vyšší cenu, zvláště pokud zvolíte konfiguraci s RTX 4060.

Nová řada Lenovo LOQ se snaží najít rovnováhu mezi těmito dvěma extrémy. Přináší několik kompromisů, ale také výkonný herní zážitek za přijatelnou cenu. Nyní je čas zjistit, jaké kompromisy tady jsou a zda notebook stojí za investici.

Displej
4,1/10
Zpracování
7,9/10
Výkon
8,3/10
Výbava
6,5/10
Baterie
4,4/10

Videorecenze

Zhodnocení Lenovo LOQ 15IRH8.

Design a zpracování

Na první pohled může Lenovo LOQ vypadat povědomě, a to proto, že výrobce využil konstrukci a design svého cenově dostupnějšího modelu - IdeaPad Gaming 3. Téměř byste mohli přehlédnout, že se jedná o jiný notebook, pokud by nebylo na zádech vidět logo Lenovo LOQ.

Stejně jako u IdeaPadu, i zde najdeme modré prvky na zadní straně notebooku, které poukazují na chlazení a žebrování chladiče. Je to místo, kudy se odesílá ven teplo z notebooku. Nicméně, notebook také vyfukuje teplo po stranách. Tento typ průduchu chlazení není ideální, jelikož vám notebook posílá teplý vzduch na ruku s myší. Zatímco tuto "funkci" oceníte v chladných zimních měsících, v létě to může být nepříjemné.

lenovo-loq-test-1-19-screenshot.webplenovo-loq-test-0-53-screenshot.webplenovo-loq-test-1-6-screenshot.webp

Celkově je tělo notebooku vyrobené z plastu, což znamená, že není tak prémiově zpracované jako vyšší řady herních notebooků, ať už od Lenova nebo dalších výrobců. Na druhou stranu, kloub notebooku je stabilní, plasty jsou bytelné a hmotnost 2,4 kg je přijatelná, i když existují lehčí alternativy.

Pokud jde o vnitřní design, notebook je téměř identický s IdeaPadem. Chlazení je zajištěno trojicí heatpipe a dvojicí ventilátorů. Pro chlazení RTX 4060 a Intel 13500H je tento systém naprosto dostačující, i když Lenovo LOQ může mít o něco vyšší teploty než IdeaPad.

lenovo-loq-test-2-34-screenshot.webp

Při 70 stupních na grafice a procesoru jde o zcela běžné hodnoty a v tomto ohledu se nemusíte ničeho obávat. Rozhodně doporučuju využívat režim "Balance", který je ideální kombinací nízké hlučnosti a dobrých teplot na procesoru i grafické kartě.

lenovo-loq-test-2-1-screenshot.webp

Herní výkon

Co se týče herního výkonu, Lenovo LOQ vás rozhodně nenechá na holičkách. Srdcem tohoto notebooku je procesor Intel 13500H, který má nejenom solidní jednojádrový výkon, ale i excelentní multijádrový výkon. Díky 4 výkonným jádrům a 8 úsporným jádrům je tento procesor ideální pro produktivní práci, jako může být stříhání videa v Davinci Resolve, enkódování filmů, streamování a podobně.

Co se týče grafiky, RTX 4060 v Lenovo LOQ ukazuje výrazné zlepšení výkonu oproti předchozím testovaným modelům. Toto zlepšení se projevuje i v herním výkonu - v Cyberpunku je notebook až o 20% rychlejší než konkurence. Stejně tak v God of War a Forza Horizon 5. Bez ohledu na to, na jaký herní test se podíváme, Lenovo LOQ většinou vede díky silnému výkonu RTX 4060.

Velmi důležitou součástí, kterou Lenovo LOQ nabízí, je MUX switch - funkce, kterou IdeaPad Gaming 3 bohužel nemá. Bez zabíhání do technických detailů, pokud neplánujete notebook připojit k externímu monitoru a chcete hrát především na interní obrazovce, MUX switch umožňuje vykreslovat hru přímo do obrazovky bez "bottlenecku" na integrované grafice.

To znamená, že notebooky s MUX switchem poskytují při hraní na interní obrazovce notebooku daleko vyšší FPS než notebooky, které tuto funkci nemají. Díky kombinaci slušného výkonu komponentů a MUX součástce, Lenovo LOQ poskytuje velmi obdivuhodný herní výkon. Z tohoto hlediska tedy Lenovo vytvořilo skvělý balíček ve střední třídě notebooků.

lenovo-loq-test-4-16-screenshot.webplenovo-loq-test-3-49-screenshot.webplenovo-loq-test-4-8-screenshot.webp

Konektorová výbava

V rámci další výbavy mě příjemně potěšilo, že Lenovo LOQ konečně přišlo s vylepšeným USB-C portem. Nyní už nejen slouží k přenosu dat, ale také podporuje DisplayPort 1.4 pro přenos obrazu do monitoru, a navíc podporuje rychlé dobíjení 140 W přes Power Delivery.

Mám však drobnou připomínku. Standard Power Delivery 3.1 umožňuje až 240 W nabíjení laptopů, nicméně Lenovo se rozhodlo použít svou vlastní odnoš protokolu se 7 ampéry, což není součástí specifikace. Tím pádem je rychlé nabíjení omezeno na 140 W a funguje jen s adaptérem Legion C140, který se v našem regionu zatím neprodává. Přesto je výhodou, že USB-C nabíjení stále funguje a pokud si pořídíte silnou powerbanku, můžete notebook dobíjet i na cestách bez potřeby zásuvky. Fungovalo mi ale jen 100 W nabíjení powerbankou či nabíječkou třetí strany.

Pokud jde o další konektory, nalezneme zde kombinovaný 3,5mm jack pro sluchátka i mikrofon, na pravé straně pak jedno pomalejší USB-A pro připojení myši, a ostatní konektory jsou umístěny vzadu pro lepší řízení kabelů. Zde najdeme HDMI 2.1, dvě rychlejší USB-A, ethernetový port a také nabíjecí port - celkem solidní výbava konektorů.

lenovo-loq-test-6-17-screenshot.webplenovo-loq-test-6-5-screenshot.webplenovo-loq-test-6-11-screenshot.webp

Klávesnice, touchpad a webkamera

Klávesnice je shodná s tím, co nabízí IdeaPad. Klávesy mají sice kratší dráhu pohybu, ale píše se na nich příjemně. Dedikovaný numerický blok a RGB podsvícení klávesnice mohou být další přidanou hodnotou pro některé z vás.

Touchpad je dostatečně velký a na cestách s ním lze pracovat bez problémů. Webkamera již bohužel nemá fyzický přepínač na displeji, jako u IdeaPadu, ale je vybavena fyzickým vypínačem u USB-A portu - výborná vychytávka pro zvýšení soukromí. Kvalita webkamery je, řekněme, použitelná.

lenovo-loq-test-7-5-screenshot.webplenovo-loq-test-6-29-screenshot.webplenovo-loq-test-6-54-screenshot.webplenovo-loq-test-6-42-screenshot.webp

Nekvalitní displej

Do teď vypadalo, že Lenovo LOQ je skoro bez kompromisů a nabízí fantastický výkon. Ale co obrazovka, na které výrobci notebooků často šetří? Kde začít...

Obrazovka má 15 palců, což je ideální velikost pro hraní her a zároveň pro přenosnost. Lenovo se také pyšní vysokým jasem 350 nitů, což jsme při testování potvrdili - dokonce jsme dosáhli o něco vyšší hodnoty. Ale tímto končí seznam předností.

Notebook má extrémně nízké pokrytí barevného gamutu, což je první alarmující fakt. V našem testu kalibrace z výroby displej nedokázal věrohodně zobrazit různé typy barev - u téměř všech byly obrovské odchylky a výsledná delta E 5,98 je opravdu vysoká. Tím se tento displej řadí mezi nejhorší na trhu.

lenovo-loq-test-7-14-screenshot.webplenovo-loq-test-7-29-screenshot.webplenovo-loq-test-7-26-screenshot.webp

Na našem webu jsem pro vás umístil opravný ICC profil, který vám barvy trochu opraví a zkalibruje. Přesto bych raději viděl větší péči ze strany Lenova.

Obrazovka má sice 144 Hz, ale jak si často říkám, Hz nejsou jediné, co na displeji záleží. Je třeba testovat i odezvu samotných pixelů. Jak si myslíte, že dopadlo Lenovo LOQ? Asi jste uhodli správně - špatně. Tento panel má tak pomalé přechody, že se opět řadí mezi to nejhorší, co jsme zde doposud testovali.

lenovo-loq-test-8-19-screenshot.webp

V praxi to znamená, že ve hrách budete mít ghosting a neuvidíte oponenty ostře, což vám přinese značnou konkurenční nevýhodu. Je to velký problém? Pokud připojíte externí obrazovku, samozřejmě ne. Ale pokud plánujete hrát na interním panelu, obrazovka se vám příliš nezalíbí.

Já, který jsem zvyklý na OLEDy a rychlé panely, rozdíl určitě poznám. Ale pokud obraz tolik neřešíte, s panelem se samozřejmě dá pracovat. Je ale důležité vědět o tomto kompromisu.

Za mě je to trochu škoda, protože i IdeaPad Gaming 3 z minulé generace za 23 tisíc měl obrazovku s podstatně rychlejší odezvou a tam už obraz vypadal hezky a použitelně. Je škoda, že kvalita displejů v noteboocích postupně degraduje.

lenovo-loq-test-4-28-screenshot.webplenovo-loq-test-9-5-screenshot.webp

Výdrž baterie

Druhým zásadním kompromisem vedle nekvalitní obrazovky je i slabší výdrž baterie. Pouhé 3 a půl hodiny při práci v Google Chromu a 45 minut při renderingu videa v Davinci Resolve je velký nedostatek. Pokud plánujete notebook brát do školy na poznámky, doporučil bych se podívat po jiných alternativách.

Pozitivní zprávou je, že notebook lze dobíjet přes powerbanku, což vám umožní prodloužit dobu použitelnosti. Takže záleží na vašich preferencích.

lenovo-loq-test-9-26-screenshot.webplenovo-loq-test-9-31-screenshot.webp

Možnosti upgradu

Pro ty, kteří uvažují o Lenovo LOQ, je důležité zvážit možnosti upgradu. To může být klíčové pro zajištění dlouhodobé použitelnosti notebooku. Při odšroubovávání notebooku buďte opatrní, je zde dodatečný černý kryt zadních portů, který je třeba nejprve sundat.

Pokud jde o rozšířitelnost, najdete zde dvě osazené RAM paměti, každou o velikosti 8 GB. V případě potřeby je možné v budoucnosti RAM upgradovat na 2x 16 GB, ale musíte počítat s tím, že budete muset předchozí RAM paměti prodat nebo s nimi něco udělat.

lenovo-loq-test-10-27-screenshot.webp

Notebook je vybaven 512 GB SSD, který jsme otestovali a zjistili, že hodnoty zápisu a čtení jsou spíše průměrné, ale pro hráče bude naprosto dostačující. Větším problémem je skutečnost, že 512 GB je dneska opravdu málo - to vám stačí třeba na 2-3 větší hry a pár dalších programů.

Na levé straně však najdete jedno místo, kam můžete osadit 80 mm dlouhý M.2 NVMe SSD, takže možnost upgradu zde existuje. Do následující karty vám přidávám odkaz na disk, který bych osobně k upgradu úložiště využil. Také je chvályhodné, že Wifi karta je snadno vyměnitelná.

WD Blue SN570 1TB
WD Blue SN570 1TB

Levný M.2 NVMe SSD

lenovo-loq-test-10-43-screenshot.webplenovo-loq-test-10-56-screenshot.webp

Závěrečné zhodnocení

Lenovo LOQ je notebook s nejlepším výkonem pro hraní her v cenové kategorii do 30 000 Kč, hlavně díky MUX switchi a RTX 4060. Je ale škoda, že Lenovo se rozhodlo pro velký kompromis v oblasti obrazovky, jelikož notebook jinak nabízí vylepšený USB-C port s podporou nabíjení, skvěle zvládá základní výbavu a disponuje i pěkným designem doplněným modrými prvky.

Ale nebyla by to pořádná recenze, pokud bychom na všechno nahlíželi růžově. Takže si sami zvažte, jak důležitá je pro vás obrazovka a dle toho se zařiďte při výběru tohoto laptopu. V sekci níže vám odkážu konfiguraci, kterou jsem testoval, abyste si mohli najít, kde a za kolik se notebook aktuálně prodává. A jelikož se prodává bez operačního systému, možná se vám bude hodit návod, jak nainstalovat systém do notebooků Lenovo a jak se postarat o ovladače. A rovnou si také přečtěte náš článek jak fungují levné Windows licence a zda jsou vůbec legální.

Výhody

 • Plus Vynikající herní výkon díky MUX switchi a RTX 4060
 • Plus Vylepšený USB-C port, který nyní podporuje rychlonabíjení 100 W
 • Plus Skvělá konektivita s různými porty, včetně HDMI 2.1
 • Plus Dobře navržená klávesnice s dedikovaným numerickým blokem a RGB podsvícením
 • Plus Dostatečně velký a funkční touchpad.
 • Plus Fyzický vypínač webkamery pro lepší soukromí.
 • Plus Možnost upgradu - snadno vyměnitelné RAM a SSD, vyměnitelná Wi-Fi karta

Nevýhody

 • Mínus Kvalita obrazovky je pod průměrem, nízké pokrytí barevného gamutu a pomalé přechody pixelů
 • Mínus Slabá výdrž baterie, pouze 3,5 hodiny při běžném prohlížení
 • Mínus Předinstalovaný 512 GB SSD je relativně malý pro větší hry a programy
Displej
4,1/10
Zpracování
7,9/10
Výkon
8,3/10
Výbava
6,5/10
Baterie
4,4/10

Celkové skóre

Lenovo LOQ (15IRH8)
Skóre
6,2/10
Nadprůměrné
Displej
4,1/10
Zpracování
7,9/10
Výkon
8,3/10
Výbava
6,5/10
Baterie
4,4/10

Zajímavé alternativy

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (15ARH7)
 • Plus Levnější
 • Plus Nižší teploty
 • Mínus Jen RTX 4050
 • Mínus Chybí MUX switch
ASUS ROG Strix G16 (G614JV)
 • Plus Vyšší výkon
 • Plus Kvalitní obraz
 • Plus Hezčí design
 • Mínus Vyšší cena
 • Plus Lepší obrazovka
 • Plus MUX switch
 • Plus Levnější
 • Mínus RTX 4050