Lenovo IdeaPad Gaming 3 (15ARH7) Lenovo IdeaPad Gaming 3 (15ARH7)

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (15ARH7) - Král budget herních notebooků? (Recenze)

Honza Malý Honza Malý Honza
Publikace 30.4.2023 (upraveno 11.2.2024)
Publikace 30.4.2023 (upraveno 11.2.2024)

Máme tady novou generaci Lenovo IdeaPad Gaming 3 ve verzi 15ARH7. Předchozí IdeaPad Gaming 3 jsem si vždy chválil z důvodu, že se jednalo o herní notebook s úžasným poměrem ceny a výkonu. Nešetřilo se na obrazovce, výkon byl dostačující a jednalo se o skvělý herní notebook pro nenáročné uživatele.

Jak je na tom tedy verze pro rok 2023? Nezačalo se náhodou na nějakých komponentech šetřit? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Displej
3,7/10
Zpracování
6,8/10
Výkon
7,9/10
Výbava
6,1/10
Baterie
6,8/10

Design a zpracování

Lenovo IdeaPad Gaming 3 si po designové stránce stále drží štítek levnějšího notebooku, což je patrné na zpracování, které není na tak dobré úrovni jako u Legionů nebo dražších notebooků od ASUSu. Nicméně celkovým zpracováním notebook nijak nezklame. Ačkoli je konstrukce plastová, nemá tendence nikde skřípat. Kryt je stabilní a dokáže se ohýbat téměř v rozmezí 180 stupnů. Možná zamrzí jen větší rámečky a dolní brada pod displejem, ale je to společný znak většiny 15 palcových notebooků.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-1-50-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-13-22-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-0-43-screenshot.webp

Novinku hledejte po stranách a v zadní části notebooku, kde máme nové modrý prvky, který zde nejsou pouze pro okrasu, ale jedná se o žebrování vylepšeného chladiče. Lenovo tady nepatrně překopalo způsob, jakým chladí grafiku a procesor, a musím říct, že z našich testů vychází teploty naprosto úžasně. Při režimu Balance, který osobně doporučuju, máme teploty na procesoru 53 stupňů a na grafice 56 stupňů, což jsou moc hezké hodnoty doprovázené celkem nízkou hlučností.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-1-27-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-2-12-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-2-7-screenshot.webp

Hmotností se pak notebook řadí spíše k těžším notebookům, váží 2,4 kilogramu, což je trochu více než u konkurenčních laptopů. Celkově ale Lenovo IdeaPad Gaming 3 vypadá jako dospělý herní notebook. Líbí se mi, že nevypadá tolik herně a díky modrým prvkům vypadá naopak celkem elegantně.

A možná jen takový malý rýpanec z mé strany, štítky výrobců komponentů nalepené pod klávesnicí, vypadají u mého kusu jako kdyby je lepil někdo v podnapilém stavu. Všechny jsou úplně nakřivo.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-1-57-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-1-16-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-1-9-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-1-6-screenshot.webp

Herní výkon

Nový Lenovo IdeaPad Gaming 3 přichází samozřejmě i s novými komponentami od AMD a NVIDIA. Máme tady procesor Ryzen 7535HS, ale pozor, i přes to, že se tento procesor na první pohled tváří jako nový, tak je to jen zrecyklovaný procesor s architekturou Zen 3+. Takže ve skutečnosti se jedná o podobný procesor jako Ryzen 5600H u předešlé generace, jen s nepatrně vyššími frekvencemi.

V testu Cinebench se nám i potvrzuje, že nárůsty výkonu jsou opravdu malé, jen 7% nárůst v jednojádrovém výkonu oproti Ryzen 5600H, a stejný 7% nárůst v multijádrovém výkonu zase oproti předchozí generaci tohoto notebooku.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-2-33-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-2-40-screenshot.webp

Výkon grafiky a herní testy

Takže z hlediska procesoru jsme si příliš nepolepšili, tak se pojďme podívat, zda to dokáže kompenzovat nová RTX 4050. V obecném testu 3DMark, který testuje primárně výkon grafiky, vidíme, že RTX 4050 téměř dotahuje RTX 3060 z předchozí generace.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-2-59-screenshot.webp

 A při reálných testech ve hrách vidíme výsledky ještě daleko lepší.

V Doom Eternal má IdeaPad stejný výkon jako ASUS TUF F15 s RTX 3070, který stojí o 15 tisíc Kč více.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-3-7-screenshot.webp

CS:GO nabízí krásné nárůsty výkonu oproti předchozím Ryzen alternativám, IdeaPad pouze předhání laptopy s procesory Intel, které vedou díky lepšímu jednojádrovému výkonu.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-3-16-screenshot.webp

Ve hře Shadow Of the Tomb Raider je RTX 4050 u tohoto laptopu silnější než RTX 3060 u konfigurací z minulého roku.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-3-28-screenshot.webp

A v náročné hře Cyberpunk 2077 se konečně dostáváme s tímto notebookem nad hranici 60 FPS, což u minulé generace nebylo možné, takže opět zajímavé nárůsty ve výkonu.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-3-36-screenshot.webp

Samozřejmě tohle všechno nemá na svědomí jen nová RTX 4050, ale jedná se o kombinaci trochu vyšších frekvencí na procesoru, rychlejších DDR5 pamětí a výkonnější grafiky. Nárůsty výkonu jsou tady oproti předchozí konfiguraci IdeaPadu Gaming 3 velmi obdivuhodné.

Větší 6 GB paměť u RTX 4050

Velký problém s předchozí RTX 3050 Ti byl, že měla pouze 4 GB paměť, a to obrovsky limitovalo velkou většinu náročnějších her. Například Doom Eternal nebylo vůbec možné spustit, protože vás hra se 4 GB paměti k hraní nepustila. U RTX 4050 máme už 6 GB paměti, což stále není ideální, ale máme tady alespoň drobné vylepšení, které bylo rozhodně potřeba. Karta tedy zvládne pojmout i větší texture packy, které vyžadují větší VRAM.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-4-19-screenshot.webp

Výsledky dalších her

 • Forza Horizon 5 - Obrovské zlepšení, notebook je dokonce o 21% silnější než TUF F15 s RTX 3070.
 • God Of War - Konečně dostáváme snímkovací frekvenci nad 60 FPS, takže si zahrajete plynule s vysokými detaily.
 • Hogwarts Legacy - Při 1080p rozlišení a vysokých detailech jsem dostal průměrně 57 FPS, což se mi úplně nelíbilo, takže jsem zašel do nastavení a zapnul jsem DLSS 3, která mi vykompenzovala nižší snímkování.
novy-kral-levnych-hernich-notebooku-4-37-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-4-47-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-4-56-screenshot.webp

Nové funkce RTX 4050

Samozřejmě, i mobilní verze grafické karty 4050 nabízí funkce, jako je DLSS 3 a AV1 kodek, o kterých často hovořím v recenzích. Tyto výhody představují přidanou hodnotu nových RTX grafických karet řady 4000, které sice zvýšily cenu notebooků, ale přinášejí funkce, které pravděpodobně využijete, takže protocol je nárůst cen pochopitelný.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-5-20-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-5-9-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-5-28-screenshot.webp

Bohužel chybí MUX switch

Celkově se výkon notebooku IdeaPad Gaming 3 mezigeneračně zlepšil, především díky nové RTX kartě. Jak jste mohli vidět ve hrách, tato konfigurace dosahuje úrovně Legionu 5 s RTX 3060 z minulého roku, což je pozoruhodné. Avšak je třeba upozornit, že tato levnější řada IdeaPad Gaming 3 nemá MUX switch, zatímco řada Legion 5 ho má.

MUX switch je součástka, která umožňuje notebooku ve hrách ignorovat integrovanou grafiku na procesoru při vykreslování hry na interní obrazovce notebooku, což zajišťuje lepší výkon. Pokud tedy hrajete převážně na obrazovce notebooku, očekávejte v některých hrách pokles FPS o 10% - 15% oproti výsledkům, které jste viděli v předchozích grafech. V tom případě by se více vyplatilo zvolit Legion 5, který nabídne lepší výkon na interním panelu notebooku. Pokud však notebook připojujete k externímu monitoru, výkon bude skvělý a IdeaPad Gaming 3 vám doporučím bez váhání.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-6-2-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-5-57-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-6-19-screenshot.webp

Shrnutí výkonu

Nový Lenovo IdeaPad Gaming 3 přináší výrazně lepší herní výkon než předchozí generace, hlavně díky nové RTX 4050 grafice. I když procesor Ryzen 7535HS nenabízí výrazné zlepšení oproti svému předchůdci Ryzen 5600H, kombinace nových komponentů a technologií, jako je DLSS 3 a rychlejší DDR5 paměť, vedou k obdivuhodným nárůstům ve výkonu v náročných hrách.

Přestože IdeaPad Gaming 3 nemá MUX switch jako Legion 5, jeho výkon je stále konkurenceschopný, zejména pokud notebook používáte s externím monitorem. Celkově je IdeaPad Gaming 3 skvělou volbou pro hráče, kteří hledají cenově dostupný notebook s výkonnou grafikou a schopností zvládnout náročné hry.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-6-31-screenshot.webp

Slabší obrazovka

Během testování nového Lenovo IdeaPad Gaming 3 jsem zjistil, že kvalita obrazovky se bohužel zhoršila oproti předchozí generaci. Dříve jsem na této řadě notebooků velmi oceňoval široký gamut s 100% pokrytím profilu sRGB a celkem slušnou kalibraci z výroby. Díky tomu jsem se tento notebook nebál doporučit, protože nabízel lepší obrazovky než daleko dražší notebooky.

Avšak u nového IdeaPad Gaming 3 se situace změnila. Obrazovka nyní disponuje pouze 55% pokrytím profilu sRGB, což značně snižuje kvalitu obrazu. Navíc, kalibrace z výroby s odchylkou Delta E 6,48 ukazuje, že barvy na displeji jsou velmi nepřesné, což činí tento panel jedním z nejhorších, které jsem testoval.

Samozřejmě, pomocí kalibrační sondy a vytvoření ICC profilu lze barvy zlepšit na hodnotu Delta E 0,18, ale ideálně by obrazovka měla být správně nakalibrovaná už od výrobce. Pokud máte zájem o ICC profil pro tento model, můžete si jej stáhnout na tomto odkazu. Pro naše čtenáře připravujeme kalibrační ICC profily zcela zdarma.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-7-14-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-7-37-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-7-46-screenshot.webp

Odezva pixelů a rychlost panelu

V posledním odstavci se zaměřím na odezvu pixelů, což je důležitý aspekt při hodnocení vhodnosti obrazovky pro hraní her. Bohužel, nový IdeaPad Gaming 3 má velmi pomalý panel s pomalými přechody pixelů, což způsobuje ghosting a další artefakty, které mohou negativně ovlivnit herní zážitek, zejména při hraní kompetitivních her, jako jsou CS:GO nebo Valorant.

Toto zjištění je zklamáním, protože předchozí IdeaPad z roku 2022 disponoval obrazovkou s mnohem lepší odezvou pixelů, což svědčí o tom, že kvalita obrazovky u nového modelu se bohužel snížila.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-8-20-screenshot.webp

Alternativní verze s lepší obrazovkou

Všiml jsem si, že za příplatek můžete mít verzi s výrazně kvalitnějším 165 Hz displejem, 100% pokrytím sRGB a rozlišením 2560x1440 pixelů. Tam si ale nejsem jistý, zda bych takovou konfiguraci doporučil. Rozlišení QHD už je hodně náročné na grafiku a RTX 4050 příliš stíhat nebude. Pro zajímavost vám přikládám i benchmarky v QHD rozlišení:

 • Cyberpunk - průměrně 41 FPS
 • God of War - průměrně 50 FPS
 • Hogwarts Legacy - průměrně 43 FPS
 • Plague Tale Requirem - průměrně 36 FPS
 • Warzone 2 - průměrně 71 FPS
Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2023)
Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2023)

Konfigurace s lepší obrazovkou

Jak vidíte, snímkovací frekvence je v QHD rozlišení už hodně nízká. Museli byste pro každý titul zapnout upscallovací metodu DLSS, abyste dostali plynulé FPS ve hře, což není úplně ideální řešení. DLSS 3 s Frame Gen sice navýší FPS, ale pokud upscallujete z nízkých FPS, vůbec se vám nevylepší input lag a hraní bude pocitově dost "divné" a pomalé. Za mě se QHD rozlišení hodí až do notebooků s RTX 4060 a výše, kde je výkon podstatně vyší a QHD rozlišení tam dává smysl, ale nehodí se k levnému notebooku s RTX 4050.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-12-42-screenshot.webp

Výdrž baterie

V této sekci se zaměříme na výdrž baterie IdeaPad Gaming 3. Uvnitř notebooku najdeme baterii s kapacitou 60 Wh, a jistě vás zajímá, jak dlouho vydrží taková konfigurace s Ryzen procesorem. Během našeho testu při práci v prohlížeči jsme zaznamenali výdrž 5 hodin a 30 minut. Tento výsledek je velmi podobný výdrži ostatních notebooků s Ryzen procesory a zároveň výrazně lepší než u notebooků s Intel procesory, které mají větší baterie, ale kratší výdrž.

Pokud jde o výdrž baterie při zátěži, notebook vydržel pouze kolem jedné hodiny. Toto číslo sice není příliš vysoké, ale je třeba zdůraznit, že podobnou výdrž mají i jiné herní notebooky. K nabíjení IdeaPad Gaming 3 slouží 170 W adaptér s celkem kompaktními rozměry, což je příjemná změna oproti velkým 300 W adaptérům u některých konkurenčních notebooků. Je důležité poznamenat, že adaptér je jediným způsobem, jak notebook nabíjet, protože USB-C port je určen pouze pro přenos dat.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-8-50-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-9-4-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-9-13-screenshot.webp

Konektorová výbava

V této sekci se podíváme na konektorovou výbavu nového IdeaPad Gaming 3. Lenovo udělalo značné vylepšení oproti minulému modelu, který trpěl absencí konektorů na zadní straně notebooku. V minulém modelu byly všechny konektory umístěny po stranách, což nebylo úplně praktické, protože kabely při hraní mohly být překážkou.

U nového IdeaPad Gaming 3 se konektory přesunuly dozadu, což zahrnuje napájení, USB-C, ethernetový port a HDMI. Po stranách notebooku zůstaly konektory, ale jsou zde nyní jen pro připojení dalšího příslušenství, jako je dongle k myši. Na pravé straně najdete jedno USB-A a na levé straně také jedno USB-A, které je doplněno o 3,5mm jack.

Toto přeskupení konektorů je určitě chvályhodné, neboť kabely umístěné vzadu za notebookem méně překáží. Jediným nedostatkem je, že USB-C port na zadní straně neumožňuje nabíjení. Bohužel tak nemůžete využít powerbanku nebo váš USB-C adaptér od telefonu pro dobíjení notebooku, ať už ve škole nebo na cestách.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-9-42-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-9-48-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-9-54-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-9-26-screenshot.webp

Klávesnice, touchpad a webkamera

Co se týče klávesnice, není to bohužel nejlepší zážitek. Klávesy mají krátkou dráhu pohybu, což může být nepříjemné pro psaní. Například klávesnice na nedávno testovaném ASUS TUF F15 poskytovala větší dráhu pohybu a psaní na ní bylo mnohem příjemnější. Na klávesnici najdete podsvícení, které lze zapnout pomocí FN a mezerníku, ale pouze v bílé barvě - RGB zde není k dispozici.

Touchpad má střední velikost a funguje v pořádku, ale samozřejmě se nedá srovnávat s kvalitou touchpadu na MacBooku. Zdá se také, že došlo k mírnému vylepšení reproduktorů, které nejsou určeny pro poslech hudby, ale mohou být dostačující pro občasné sledování videí nebo filmů.

Notebook je vybaven 720p webkamerou, která poskytuje průměrnou kvalitu obrazu, ale postačí pro nouzové situace. Navíc webkamera má praktický přepínač pro fyzické zakrytí, což je skvělá vlastnost pro ochranu soukromí.

Rozebrání notebooku a možnosti upgradu

Rozebrání notebooku je letos o něco složitější než u předchozí generace, protože před sundáním spodního krytu je potřeba odejmout plastovou konstrukci okolo konektorů za displejem. Zde je ještě několik šroubů a celkový systém je komplexnější, takže na to buďte připraveni.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-11-1-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-11-4-screenshot.webp

Zajímavostí je, že notebook má dva různé výrobce paměti RAM - jednu sticku od Samsungu a druhou od Micronu. Obecně se nedoporučuje míchat moduly různých výrobců, ale v tomto případě to nezpůsobuje žádné potíže, protože jsou sjednocené frekvence i časování. Oba sloty pro RAM jsou obsazené, takže RAM nelze rozšířit.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-11-14-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-11-17-screenshot.webp

Na druhou stranu, pokud byste chtěli rozšířit úložiště, máte tuto možnost. Notebook má jeden volný slot pro SSDčko vedle baterie. Integrované 512 GB SSD od Micronu, které se nachází vedle RAMek, dosahuje ve testech velmi slušných rychlostí čtení, ale rychlosti zápisu jsou mírně nižší.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-11-39-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-11-52-screenshot.webp

Software Lenovo Vantage

Lenovo IdeaPad Gaming 3 je vybaven propracovaným softwarem Lenovo Vantage, který uživatelům pomáhá vytěžit maximum z notebooku. Tento software nabízí několik funkcí pro zlepšení herního zážitku:

 1. Přetaktování grafiky: Umožňuje zvýšit výkon grafické karty pro vyšší FPS ve hrách, čímž ale můžete riskovat stabilitu systému.
 2. Prioritizace internetového přenosu: Poskytuje vyšší prioritu pro herní aplikace, což zlepšuje online hraní.
 3. Uzamčení touchpadu: Funkce uzamčení touchpadu při hraní zabraňuje nechtěným kliknutím a umožňuje volně položit ruku na touchpad.
 4. Vytváření maker na klávesnici: Aplikace umožňuje přidělit uživatelsky definované makra na klávesnici pro zvýšení efektivity.
 5. Volitelné šetřící prvky baterie: Lenovo Vantage nabízí možnost zapnout šetřící režimy baterie pro prodloužení její životnosti.

Tento software tedy přináší užitečné nástroje pro zlepšení výkonu a personalizaci notebooku.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-11-59-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-12-6-screenshot.webpnovy-kral-levnych-hernich-notebooku-12-22-screenshot.webp

Závěrečné zhodnocení

Celkově lze říct, že letošní Lenovo IdeaPad Gaming 3 přináší zajímavý nárůst výkonu díky RTX 4050. Nová konfigurace zvládá i náročnější hry bez problémů. Avšak kvůli zvýšeným cenám grafických karet a dalších komponentů se Lenovo snaží šetřit na obrazovce, což se projevilo horší kalibrací a pomalou odezvou pixelů.

Překvapivě vyniká vylepšené chlazení, které udržuje notebook tichým a s dobrými teplotami. Navíc přesunutí některých konektorů do zadní části notebooku uspokojí mnoho hráčů.

novy-kral-levnych-hernich-notebooku-10-2-screenshot.webp

Cena nového Lenovo IdeaPad Gaming 3 je srovnatelná s předchozí generací, ale s menším SSD (512 GB oproti 1 TB) a horší obrazovkou. Navíc v ceně není zahrnut operační systém Windows 11, který se ale dá sehnat velmi levně. Přečtěte si náš článek Jak fungují Windows klíče za 96 Kč a zda jsou vůbec legální.

Aktuálně bych doporučil spíše sledovat výprodeje Lenovo Legion 5, který za mírně vyšší cenu nabízí lepší osmijádrový procesor, srovnatelný herní výkon, podstatně lepší obrazovku a podporu MUX switche.

Lenovo Legion 5 (15ACH6H)
Lenovo Legion 5 (15ACH6H)

Skvělý výprodej minulé generace

Pokud byste chtěli notebook koupit bez operačního systému, najdete u nás návod jak si systém doinstalovat a na co si dát při instalaci pozor.

Výhody

 • Plus Zajímavý nárůst výkonu díky RTX 4050
 • Plus Vylepšené chlazení - tichý notebook s dobrými teplotami
 • Plus Přesunutí některých konektorů do zadní části notebooku
 • Plus Propracovaný software Lenovo Vantage
 • Plus Fyzický přepínač pro zakrytí webkamery

Nevýhody

 • Mínus Absence MUX switche
 • Mínus Horší obrazovka - špatná kalibrace a pomalá odezva pixelů
 • Mínus Klávesnice s krátkou dráhou pohybu kláves
 • Mínus Složitější rozebrání notebooku pro upgrade komponent
 • Mínus Pouze bílé podsvícení klávesnice, bez RGB
Displej
3,7/10
Zpracování
6,8/10
Výkon
7,9/10
Výbava
6,1/10
Baterie
6,8/10

Celkové skóre

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (15ARH7)
Skóre
6,3/10
Průměrné
Displej
3,7/10
Zpracování
6,8/10
Výkon
7,9/10
Výbava
6,1/10
Baterie
6,8/10

Zajímavé alternativy

 • Plus MUX Switch
 • Plus Lepší obrazovka
 • Plus Nabíjení USB-C
 • Plus Silnější CPU
 • Plus RTX 4060
 • Plus MUX Switch
 • Plus Silnější CPU
 • Plus Lepší obrazovka
Lenovo LOQ (15IRH8)
 • Plus MUX Switch
 • Plus RTX 4060
 • Plus Lepší obrazovka
 • Mínus Vyšší cena