Powerline - Skvělá vychytávka pro zlepšení internetu? (Recenze)

Jakub Zich Jakub Zich Jakub
Publikace 12.3.2023
Publikace 12.3.2023

Máte doma pomalý internet a nevíte, jak tuto prekérní situaci vyřešit? Máte příliš slabou Wi-Fi, která nedosáhne všude, kam potřebujete?

Skoncujte se sekáním, pomalým načítáním internetu a nestabilním připojením. Poradíme vám praktické a cenově dostupné řešení vašeho problému. Z Wi-Fi totiž můžete udělat kabelové připojení, aniž byste museli vrtat do zdi.

Instalace
9,3/10
Rychlost
8,7/10
Spolehlivost
6,4/10
Cena
7,4/10

Videorecenze Powerline

Skvělá vychytávka pro zlepšení internetu?

Jak funguje powerline?

Powerline jsou vlastně adaptéry do zásuvky, které dokážou rozvádět internet po celé vaší domácnosti. Je úplně jedno, zda bydlíte v bytě nebo ve dvoupatrovém rodinném domku. Powerline si poradí u každé příležitosti. 

Zařízení powerline totiž dokáže využívat kabely, které slouží k rozvodu elektrické energie po vašem domě k tomu, aby rozváděl také internet. Jak je to možné? V zásuvce, kterou máte doma, vede střídavé napětí, které funguje na frekvenci 50 Hz. Adaptéry powerline využívají rozmezí od 2 000 000 Hz do 86 000 000 Hz.

Výhodou powerline je především fakt, že můžete poměrně jednoduše rozvádět kabelový internet po vaší domácnosti, aniž byste museli rozvádět optické kabely ve zdi. Ušetříte tak peníze, čas i svoje nervy. Rozvádět kabely po domácnosti totiž není žádná hračka.

powerline-broll4.webppowerline-zasuvka.webp

Jak vybrat nejlepší powerline?

Možná si kladete otázku, jak vybrat ideální powerline. Úplným základem je námi testovaná značka Mercusys. Ta je známá pro své výrobky, které jsou spolehlivé a zároveň cenově dostupné. Samozřejmostí je podpora gigabitové propustnosti a možnost zapnutí šifrování. Díky tomu se nemusíte obávat o bezpečnost domácí sítě.

Samotná instalace je velmi jednoduchá, protože tento model podporuje plug and play. Jednoduše tak adaptér umístíte do zásuvky a můžete jej začít hned používat. Nevýhodou je, že nemá propustnou zásuvku. To znamená, že do zásuvky zapojíte pouze powerline od Mercusys a nic dalšího. Výhodou ale může být příjemná cena.

Mercusys MP500 KIT
Mercusys MP500 KIT

Nejlevnější powerline na trhu

V případě, že propustnou zásuvku potřebujete, pak můžeme doporučit Strong Powerline 1300 DUO FR. Tato powerline funguje naprosto bez problémů. Je schopna zabezpečit dostatečně rychlé internetové připojení pro streamování na TV nebo třeba hraní na herních konzolích.

I v tomto případě se setkáme s podporu více jak gigabitové propustnosti a snadného zapojení. Dostatečný výkon a propustná zásuvka ale znamená také vyšší cenovku.

Strong 1300 DUO FR
Strong 1300 DUO FR

Powerline se zásuvkou

Volbou pro ty nejnáročnější by mohl být powerline TP-Link TL-WPA7617KIT. Ten podporuje nejen powerline ale také Wi-Fi. Tento adaptér vám tak zvládne nejen rozvést kabelový internet, ale také zvýšit pokrytí Wi-Fi signálem ve vaší domácnosti.

Můžete tak ve svém domě nebo bytě používat rychlou Wi-Fi v každém koutě. Jedná se o jeden z nejlepších powerline adaptérů, na jaký můžete narazit. Tomu ale odpovídá také cena. 

TP-LINK TL-WPA7617
TP-LINK TL-WPA7617

Powerline s Wi-Fi sítí

Náš tip

Abyste měli jistotu, že powerline adaptér můžete vyzkoušet, doporučujeme je zakoupit na známých e-shopech, kde je můžete v případě potřeby snadno vrátit během 14 dní.

Adaptéry Powerline nemusí v každé domácnosti fungovat bezchybně. Proto je vhodné powerline řešení v domácnosti vyzkoušet a v případě nespokojenosti adaptéry vrátit.

Instalace je snadná

Instalace řešení powerline je jednoduchá. Stačí, když první powerline adaptér zapojíte do zásuvky, která se nachází poblíž routeru. Je to z toho důvodu, že bude potřeba propojit kabelem powerline adaptér a samotný router. Tímto způsobem dostanete internet do powerline adaptéru.

Druhý adaptér powerline pak zapojíte kdekoliv, kde chcete mít kabelový internet. Nejčastěji tak někde k počítači, chytré televizi nebo například herní konzoli. Díky tomu můžete kabelový internet zapojit do zařízení, které se od routeru nachází skutečně daleko.

powerline-instalace.webppowerline-router.webppowerline-xbox.webp

Mějte na paměti, že powerline adaptér se vždy musí zapojit do zásuvky. V případě, že byste jej zapojili například do prodlužky, nemusí vám kabelový internet fungovat. Myslete také na to, že powerline adaptér je poměrně velký. Musí tak být v okolí zásuvky dostatečné místo. Často také překryje druhou zásuvku, která se ve zdi nachází. Zde přichází vhod výše zmíněné modely, které mají průchozí zásuvku, díky které můžete přes powerline zapojit prodlužku a na ni pak další vybavení vaší domácnosti.

Jakmile máte zapojeny adaptéry všude tam, kde potřebujete, můžete je spárovat. K tomu slouží tlačítka na boku. Ty zmáčknete u všech powerline adaptérů a počkáte, až dojde ke spárování. Je to rychlý a intuitivní proces. Že vše funguje jak má poznáte podle toho, že se rozzáří LEDky, které jsou na powerline adaptérech. 

Výhodou je, že při spárování dojde také k šifrování a zabezpečení komunikace. Nemusíte se tak obávat toho, že by například vaši sousedi mohli vědět, co na počítači děláte, jaké stránky navštěvujete nebo že by se dostali k vašim osobním údajům jako jsou hesla a tak podobně.

powerline-broll6.webppowerline-ledky.webp

Rychlost powerline

Je jasné, že rozvádění internetu pomocí powerline adaptérů nebude bezztrátové. Udělali jsme proto za vás test toho, jak vysoké ztráty jsou. Test neproběhl na maximální propustnosti adaptérů Strong Duo (1 Gbps), ale i tak nám náš test ukáže případné nepřesnosti.

O reálné rychlosti rozhoduje vzdálenost powerline adaptérů od sebe. Čím větší vzdálenost budou překonávat, tím pomalejší připojení k internetu bude. Druhým faktorem jsou zapnuté spotřebiče, které mohou v některých domácnostech rušit přenos signálu a tím zpomalovat rychlost powerline adaptérů.

Nyní ale k samotným hodnotám. Ty byly testované při vzdálenosti zhruba 15 metrů od sebe. V případě stahování byla ztráta někde okolo 10 Mbps. I přes tuto ztrátu je ale připojení dostatečně rychlé, aby zvládlo například 4K streamování.

powerline-ztrata.webp

V případě uploadu, tedy rychlosti nahrávání, jsou ztráty naprosto zanedbatelné.

powerline-upload.webp

Internet ale není jen o rychlosti, ale také o odezvě. A je třeba říct, že adaptéry powerline nijak významným způsobem ping nezvyšují. To znamená, že toto řešení rozvádění internetu v domácnosti lze použít také pro hraní online kompetitivních her. 

powerline-ping.webp

Než se ale pustíte do hraní online her, měli byste vyzkoušet, že vám powerline adaptéry skutečně fungují bez výpadků. Mohlo by se stát, že při používání více spotřebičů v domácnosti dojde k drobným výpadkům, které by online hraní značně znepříjemňovali.     

Nevýhody powerline adaptérů

Tak jako všechno, také powerline adaptéry mají své nevýhody. Jednou z nevýhod je například rozvod internetu po dlouhých kabelech, tedy na dlouhou vzdálenost. Při delších vzdálenostech proto nemusí být připojení k internetu rychlejší. Přesněji řečeno, adaptéry powerline nemusí fungovat tak dobře.

U elektrického vedení ještě zůstaneme. V případě, že máte ve zdi starší kabely, opět nemusí být rozvádění internetu úplně optimální. Na kvalitě internetu se tak elektrické rozvody podepíšou výrazným způsobem. Stejně tak není powerline zcela kompatibilní s třífázovou elektřinou, i když v některých případech může fungovat.

powerline-broll2.webp

Závěrečné zhodnocení

Námi testované tři různé powerline adaptéry odlišných značek fungovaly zcela bezprolémově. Díky adaptérům jsme dokázali přenést drátové internetové připojení do různých místností a to s minimálním vlivem na rychlost internetu.

Nutno ale podotknout, že toto řešení nemusí fungovat správně v každé domácnosti. Bude záležet na kvalitě elektrických rozvodů, vzdálenosti adaptérů od sebe a také na rušení spotřebičů v domácnosti.

I tak ale doporučujeme powerline adaptéry vyzkoušet. V případě nespokojenosti je můžete kdykoliv do 14 dní vrátit.

Výhody

 • Plus Podstatné zrychlení internetu ve většině domácností
 • Plus Jednoduchost a rychlost instalace adaptérů
 • Plus Minimální pokles rychlosti internetu
 • Plus Minimální nárůst odezvy pro hráče
 • Plus Propustná zásuvka a podpora Wi-Fi sítě u některých modelů

Nevýhody

 • Mínus Řešení nemusí fungovat v každé zásuvce
 • Mínus Adaptéry jsou náchylné na pokles rychlosti při např. zapnutí mikrovlnné trouby
Instalace
9,3/10
Rychlost
8,7/10
Spolehlivost
6,4/10
Cena
7,4/10

Celkové skóre

Strong 1300 DUO FR
Skóre
8/10
Nadprůměrné
Instalace
9,3/10
Rychlost
8,7/10
Spolehlivost
6,4/10
Cena
7,4/10

Zajímavé alternativy

 • Plus Rychlost 1000 Mb/s
 • Plus LED kontrolky
 • Plus Šifrování
 • Mínus Bez zásuvky
Strong 1300 DUO FR
 • Plus Rychlost 1300 Mb/s
 • Plus LED kontrolky
 • Plus Šifrování
 • Plus Průchozí zásuvka
 • Plus Rychlost 1000 Mb/s
 • Plus LED kontrolky
 • Plus Wi-Fi adaptér
 • Plus Průchozí zásuvka