Vyzkoušeli jsme Yenkee mechanické spínače. Vyplatí se?

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Zbyněk | Publikace 27.10.2023

Na našem webu najdete spoustu recenzí na mechanické klávesnice. Jednu věc mají všechny společnou a tím jsou mechanické spínače. Dneska se se podíváme na nabídku spínačů Yenkee, od kterých jsme koupili hned 4 typy pro testovací účely.

Všechny spínače byly testované v klávesnici Monsgeek M1 a my se pojďme podívat, jak si Yenkee spínače vedou.

Výběr spínačů
7,7/10
Kompatibilita
7,6/10
Zpracování
8,1/10
Cena
4,6/10

Skutečně vyrábí spínače Yenkee?

Spínačů s různými názvy je obrovské množství, ale těch skutečných výrobců zase tolik není. Jsou to firmy, které mají výrobní kapacity a zázemí, a tak nabízí své služby všem, kdo si za ně zaplatí. Což není žádný nový koncept, přeznačené OEM výrobky máme všude kolem sebe. Yenkee se domluvilo s firmou Durock a její sesterskou firmou JWICK na tom, že bude prodávat jejich spínače pod vlastní značkou. Také proto jsou všechny tři firmy uvedeny na balení. To jen aby vás to nemátlo.

Všechny spínače, které má Yenkee v nabídce jsou ty samé, jako prodává sám Durock nebo JWICK.

Možná se teď zeptáte, proč si tedy kupovat to samé, jen od někoho jiného? Tak například proto, že na českém trhu spínače Durock a JWICK prodává opravdu málokdo. A pokud, tak je to malý nezávislý eshop pro nadšence. Takhle má možnost si je vyzkoušet v podstatě kdokoliv, kdo nakupuje na Alze nebo CZC. 

dsc05185.webp

Rozdělení spínačů

Pokud si čtete tuto recenzi, máte pravděpodobně nějaké povědomí o tom, jaké druhy spínačů jsou běžně k dispozici. Tedy alespoň v kopiích původního návrhu Cherry MX.

Základní rozdělení je na tři druhy, které odděluje jejich charakteristika při stlačení. Nemá smysl se tu dlouze rozepisovat o tom, co a jak který dělá, takže jen v krátkosti.

  • Lineární spínače jsou bez hmatové a zvukové odezvy. Jedinou charakteristikou je tak jejich odpor při stlačení.
  • Taktilní spínače mají hmatovou odezvu, které vašim prstům řekne, kdy skutečně došlo k sepnutí kontaktů.
  • Klikací spínače mohou mít jak zvukovou odezvu, tak častokrát také i hmatovou. To, jak se zvuk při stlačení generuje, je na delší povídání. Konstrukcí je totiž vícero a a každý si to dělá tak trochu jinak.

Od Yenkee jsme objednali dva typy - tři lineární a jeden taktilní typ. Lineární se od sebe liší převážně odporem pružinky a v jednom případě také celkovou dráhou, po kterou je spínač možné stlačit.

dsc05186.webp

Pro technicky méně znalé si ještě dovolím objasnění ohledně uvedené gramáže v samotném popisu u spínačů. Někdy je to uvedené jako “váha spínače”, někdy jako “váha pružinky” nebo “hmotnost stlačení”. Tento údaj v gramech je indikátorem, jakou váhu nebo sílu je potřeba vyvinout, aby se spínač fyzicky stlačil.

Pro představu si můžete skusit odměřit na váze řekněme 45 gramů v mincích a ty pak položit na samotný spínač. Pokud budete mít například Cherry MX Red, spínač by se měl zasunout do nejzazší polohy.

Proč výměnné spínače

Ještě, než se vrhneme na samotný popis Yenkee spínačů, nebylo by od věci si trochu přiblížit, proč se vlastně samostatné spínače prodávají a co je jejich účelem.

Samotný důvod je vlastně dost jednoduchý. Různé spínače mají různé vlastnosti. Ať už to je hmatová odezva, zvuková odezva, nebo jen chcete mít pod prsty něco kvalitnějšího. Možná chcete vyzkoušet místo lineárních něco s hmatovou odezvou. A pokud vám nevadí hlučnější prostředí při psaní, můžete klidně zkusit i dnes už trochu neobvyklé klikací spínače. Takže vám stačí jedna klávesnice a můžete zkoušet nové a dosud neobjevené aspekty tohoto hobby.

top-5-ndash-nejlepsi-mini-klavesnice-0-52-screenshot.webp

Většina moderních klávesnic podporuje tzv. hot-swap. To znamená, že se spínače dají z PCB vyjmout, aniž by je bylo potřeba nejprve odpájet a po vložení opět připájet. Jedná se o malé kontakty, do kterých se prostě jen zasunou kovové piny ze spínače a je hotovo.

Což pro uživatele, kteří nemají několik hodin jen na to si vyměnit pár desítek spínačů v klávesnici, je obrovská úleva. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že odpájet a znovu napájet 104 spínačů ve full-size klávesnici je “zábava” na velmi dlouhý večer.

Takže díky hot-swap funkci si může vyzkoušet nové spínače opravdu kdokoliv, komu se dostanou do rukou. Není k tomu potřeba žádná zkušenost, stačí jen být opatrný při vytahování a zasouvání spínačů.

top-5-ndash-nejlepsi-mini-klavesnice-2021-11-38-screenshot.webpdark-project-kd87a-28.webpdsc01305.webp

Náš tip

Všechny spínače jsou promazané z výroby a podporují 5-pin. Tedy mají 5 pinů naspodu (2 kovové kontakty a 3 plastové nožičky), a pro jejich použití je potřeba kompatibilní PCB. Dnes by to již neměl být moc problém, ale pokud máte starší klávesnici a chcete si jen vyměnit spínače, je dobré na to myslet.

Yenkee JWK Ice White

Přejdeme ke zhodnocení jednotlivých spínačů a začneme modelem Yenkee JWK Ice White. Tento typ spínačů je pravděpodobně nejvíce obvyklý. Jedná se o lineární spínač s vahou pružinky 45 gramů, celkovým chodem 4 mm a bodem sepnutí kolem 2 mm dráhy. Papírově vše odpovídá Cherry MX Red. Síla, kterou je nutné vyvinout pro stlačení, je ale variabilní. To znamená, že na začátku chodu je potřeba menší síla, než na jejím konci. U Yenkee JWK Ice White to je v horní fázi 32 gramů. V praxi to znamená, že se vám při psaní budou zdát spínače velmi lehké.

Spodní část těla je z materiálu Nylon PA66, horní je z polykarbonátu a stem, tedy posuvník s křížkem na klávesu, je vyrobený z POM. Zvukově je spínač spíše na straně trochu vyššího “clack” zvuku s pevnějším dopadem. A také díky promazání je poměrně hladký. Dražší modely jsou přece jen dále.

stazeny-soubor-2-1.webpdsc05188.webpdsc05187.webp

Spodní kryt je v místě, kde je na PCB dioda, plochá se dvěma dírkama pro prostrčení klasické LED. Některé starší PCB mají LED napájenou přímo na povrch a kompatibilita s takovým řešením nemusí být stoprocentní, protože LED může nad povrch vystupovat a spínač se tak nemusí plně zasunout do své pozice. Opět, dávejte při výběru pozor, jaké máte PCB a jestli je spínač vhodný právě pro vaší konstrukci.

Tento spínač je opravdu klasika, se kterou se seznámila většina uživatelů mechanických klávesnic. Má malý odpor, dobrý zvuk a patří mezi univerzální spínače, vhodné jak pro hráče, tak pro psavce. Pokud byste měli na výběr za podobnou cenu mezi Cherry MX Red a Yenkee JWK Ice White, určitě vezměte JWK. Jsou novější, mají menší tolerance a také jsou z výroby promazané.

dsc05178.webpimg-20230805-193736.webp
YENKEE JWK ICE WHITE
YENKEE JWK ICE WHITE

Lineární mechanický spínač

Yenkee JWK Ultimate Black

Konstrukčně je velmi podobný, jako předešlý lineární spínač. Liší se především v tom, že má těžší pružinku a má volný průzor pro LED. A je v černé barvě.

Základním kamenem je pružinka s odporem 58,5 gramu, celkovým chodem 4 mm a bodem sepnutí ve 2 mm. A stejně jako u předešlého spínače, je síla nutná k uvedení do chodu znatelně nižší a to kolem 45 gramů. Spínač se tak opět jeví jako spíše lehčí na první dotek a trochu těžší až na konci dráhy.

dsc05202.webpdsc05201.webp

Použité materiály jsou také stejné. Spodní část těla je z Nylon PA66, horní je z polykarbonátu a stem, tedy posuvník s křížkem na klávesu, je vyrobený z POM, což je typ odolného plastu, který je hladký a má nízké tření.

Zvukově se ale přece jen od sebe jasně liší. Yenkee Ultimate Black má měkčí dopad, není tak hlasitý a má spíše temnější “puck” zvuk. I díky svému temějšímu zvuku se spínač hodí do klávesnic, které směřují spíše k menšímu hluku při psaní.

img-20230805-192719.webpimg-20230805-192739.webp

Hladkost chodu je ještě o úroveň výše, než u JWK Ice White. Naprosto žádné tření není pod prsty poznat, ani když jsem se hodně snažil spínač nachytat. I když se na spínač různě tlačí z různých směrů, je chod dokonale hladký a s jemnějším dopadem. Zde se dostáváme už do vyšších sfér klávesnicového koníčku.

Tento spínač je opět univerzální, ale už směřuje spíše na zkušenější a náročnější uživatele a to hlavně svým zvukem a neobvykle nastavenou pružinkou. Pokud hledáte spínač, který nahradí nějaký základní Gateron Red nebo cokoliv od Cherry, s Yenkee JWK Ultimate Black rozhodně chybu neuděláte.

dsc05199.webp
YENKEE JWK ULTIMATE BLACK
YENKEE JWK ULTIMATE BLACK

Lineární mechanický spínač

Yenkee JWK Indigo Primrose Speed

Tyto lineární spínače jsou už opravdu odlišné a to nejen vzhledem. Už název “speed” by mohl evokovat něco méně obvyklého. A tím je bod sepnutí, který je pouze v 1 mm od začátku z celkového 3,5 mm chodu. Pružinka má poměrně standardních 48 gramů při stlačení, ale délku nestandardních 19,5 mm. Což je o celé 4 mm více, než je běžné a než mají dva předešlé spínače. 

Stem, tedy posuvík, má také jiné parametry. Kromě toho, že má kolem křížku pro klávesu takovou plastovou klec, která by měla zabraňovat většímu pohybu do stran při ve stlačené poloze, má také delší spodní trn, který zajíždí do spodního krytu. A právě délka tohoto trnu dokáže ovlivňovat akustické vlastnosti. Tím, že je delší, je spínač hlučnější a má takový “clack” zvuk. 

dsc05180.webpdsc05181.webp

Už díky tomu, že je bod sepnutí v 1 mm, jsou spínače nevhodné na psaní. Kvůli zkrácené dráze spínají dříve, vlastně na ně stačí někdy jen položit prst a už se aktivují. A právě to pak může zapříčiňovat daleko větší míru překlepů. Tedy v mém případě tolik, že jsem nebyl schopný napsat ani jednoduchou větu bez 35 chyb. 

Pokud jsou vaše ambice čistě herní, a třeba máte další klávesnici na psaní nebo další činnosti, jsou Yenkee JW Indigo Primrose Speed naopak skvělou volbou. Alternativou jsou například Cherry MX Silver Speed, které jsou ale téměř ve všech aspektech horší. Od materiálů až po hladkost chodu.

dsc05184.webpimg-20230805-193943.webp
YENKEE JWK INDIGO PRIMROSE SPEED
YENKEE JWK INDIGO PRIMROSE SPEED

Lineární mechanický spínač

Yenkee JWK T1 Teal

Taktilní spínače mají hmatovou odezvu, takže při jejich stlačení přesně víte, zda se spínač sepnul, nebo ne. Existuje několik běžných způsobů, jak onu taktilitu vyvolat. Yenkee JWK T1 Teal na to jde tím nejjednodušším a ověřeným způsobem, který je například u Cherry MX Brown. Na posuvníku jsou takové dvě malé nožičky, které dopadají na kovové kontakty. V případě lineárních jsou rovné a v případě taktilních spínačů, mají vybrání, takový řekněme “hup”. To přesně odpovídá hmatové odezvě, kterou při stlačení předávají do prstů.

Spínač má poměrně silnou pružinku s 67 gramy, celkovou dráhu 4 mm a bod sepnutí a taktilní odezvy je kolem 2 mm. Také to, jak spínač operuje, má za následek, že při stlačení téměř okamžitě nastupuje vysoký odpor a hned na to ona hmatová odezva. Ta je výrazná v obou směrech, tedy jak při stlačení, tak při návratu do výchozí polohy. Spínače mají spodní i horní kryt z nylonu a stem, posuvník, z POM.

dsc05179.webpdsc05195.webpimg-20230805-194040.webp

Chod spínačů je při stlačení překvapivě hladký a to i v bodě s největším odporem. Zvukově bych jej zařadil asi mezi “clack”. Jeho zvuk je sice kulatější, než předchozí Ingo Primrose Speed, ale je ještě hlasitější. Také díky tomu má spínač celkem silnou zvukovou odezvu.

Na závěr bych ještě zmínil RGB. V případě taktilních spínačů Yenkee JWK T1 Teal je prosvícení mnohem horší, než u tří výše zmíněných Yenkee spínačů. Může za to fakt, že je celý spínač neprůhledný a je z matného plastu, takže světlo se nemá jak odrážet ani nemůže plast prosvítit. Takže pokud vám záleží na podsvícení, musíte se podívat po něčem jiném.

dsc05192.webpdsc05191.webp

Nabízí se samozřejmě srovnání například se zmiňovanými spínači Cherry MX Brown. Naneštěstí pro Cherry, je novinka opravdu o mnoho lepší. Ale při porovnání s Akko CS Jelly Purple (u klávesnice Akko 3098S), tak to už je jiná. Oba spínače jsou velmi taktilní a Akko je možná ještě o trochu více. Oba dva mají výraznou hmatovou odezvu, hladký chod a patří k těm lepším taktilním spínačům, které se dají běžně koupit. Pokud byste se mezi nimi rozhodovali, koukejte na cenu a také na to, jestli chcete výraznější RGB.

YENKEE JWK TEAL
YENKEE JWK TEAL

Taktilní mechanický spínač

Závěrečné zhodnocení

Yenkee se snaží českému zákazníkovi přiblížit možnosti customizace mechanických klávesnic a za to jim patří velký dík. Spínače, které u nás začali prodávat, patří k těm, které jsou úspěšné sami o sobě. Absenci klikacích spínačů neberu jako mínus, protože reálně takové spínače používá opravdu minimum uživatelů.

Nicméně v Yenkee nasadili poměrně sebevědomou cenu 1299 Kč, za každý z otestovaných spínačů a to není úplně přívětivé nováčkům v hobby. Cena je vysoká i vzhledem k tomu, že je mezi spínači rozdíl ve zpracování, konstrukci a dílech a sám výrobce prodává spínače za různou cenu. A ten rozdíl je opravdu velký. U modelu Ultimate Black je cena v pořádku, ale Ice White se prodávají téměř za polovinu.

img-20230805-194616.webpimg-20230805-194419.webp

Můžete zabrouzdat například do malého, ale výhradně českého e-shopu, který je zaměřený pouze na mechanické klávesnice 42keebs.eu. Zmíněné JWK Ice White spínače má v nabídce také a cena je v době psaní recenze o několik set korun nižší. Jako možnou alternativu se můžete podívat například na Kailh BOX Black, které dlouhodobě používám a jsou to asi moje nejoblíbenější spínače.

Možností na výběr není na českém internetu zase tolik, ale přece jen se něco najde i u větších obchodů, jmenovitě jak Alza.cz, tak například CZC.cz, mají dedikované nabídky spínačů pro mechanické klávesnice. Balení pouze po 110 kusech také nemůžu hodnotit, jako úplně přívětivý krok. Obzvláště ve chvíli, kdy většina uživatelů dnes míří směrem k menším 60-75% klávesnicím a ty mají někdy jen lehce nad polovinu spínačů, než co je v balení.

dsc05198.webp

Již zmíněný e-shop 42keebs.eu prodává spínače po 10 kusech, což vám může znatelně usnadnit a zlevnit nákup. A CZC.cz má zase spínače Akko po 45 kusech, což je také přece jen přívětivější. Tak jako tak jsem ale rád, že se různé další součásti mechanických klávesnic dostávají do českých luhů a hájů a i naši nadšenci mají možnost si vybrat ze stále větší nabídky.

Výběr spínačů
7,7/10
Kompatibilita
7,6/10
Zpracování
8,1/10
Cena
4,6/10