Nejlepší chytré prsteny na trhu 2024 Nejlepší chytré prsteny na trhu 2024

Nejlepší chytré prsteny na trhu 2024

Honza MalýHonza Malý
Publikace 7.9.2023

Chytrý prsten není pouhým ozdobným doplňkem, ale praktickým pomocníkem. Z mé osobní zkušenosti se jedná o gadget, který je schopen dávat vhledy a postřehy z hlediska mého zdraví, kvality spánku a každodenních návyků. A pokud to s vyhodnocením dat nepřeháníte, chytrý prsten má potenciál výrazně vylepšit vaše celkové zdraví, spánek a nakonec i produktivitu.

V dnešním článku se s vámi podělím o své zkušenosti s několika chytrými prsteny, které jsem měl možnost testovat v posledních měsících. Probereme, které prsteny nabízejí nejlepší doporučení na základě sběru dat a který sám osobně používám.

NejlevnějšíNejlevnější
Výdrž
7 dní
Předplatné
zdarma
Aplikace
iOS a Android
NejlepšíNejlepší
Výdrž
4-6 dní
Předplatné
zdarma
Aplikace
iOS a Android
OvěřenýOvěřený
Výdrž
5 dní
Předplatné
159 Kč
Aplikace
iOS a Android

Ringconn

nejlevnější chytrý prsten

Koupě chytrého prstenu Ringconn jsem nemohl odolat, protože byl v crowdfundingové kampani za lákavou cenu 149 dolarů, což je v přepočtu asi 3 200 Kč nebo 140 euro, čímž se řadí mezi nejlevnější chytré prsteny na trhu. A za tu cenu nabízí opravdu hodně.

Má totiž všechny pokročilé senzory, které byste od chytrého prstenu čekali - dvojici zelených LEDek pro denní měření tepu, červený senzor pro měření okysličení krve, infračervený senzor pro noční měření tepu a teplotní senzor. Z hlediska výbavy tedy oproti ostatním prstenům nijak nestrádá.

chytre-prsteny-1-11-screenshot.webp

Ringconn si dokonce vyvinul své vlastní úsporné řešení pro tyto senzory, což se promítá do delší výdrže baterie, celých 7 dní proti 4-6 dnům u konkurence.

Co se týče vyhodnocování dat, Ringconn se nijak neztrácí. V aplikaci najdete skóre spánku, detailní grafy srdečního tepu nebo variabilitu srdečního tepu, což jsou klíčové statistiky pro vyhodnocení vašeho celkového zdraví. Aplikace nabízí také další hodnotné informace, jako jsou měření okysličení krve přes noc, a dokonce i teplotní měření, které mi v minulosti pomohlo včas identifikovat nástup nemoci.

chytre-prsteny-1-43-screenshot.webpchytre-prsteny-2-5-screenshot.webpchytre-prsteny-2-10-screenshot.webpchytre-prsteny-2-14-screenshot.webp

Nicméně i přesto, že Ringconn disponuje všemi základními funkcemi, které byste od chytrého prstenu čekali, během testování jsem narazil i na pár nevýhod. První je, že aplikace Ringconn vás zasype surovými daty, ale neposkytne téměř žádné praktické návody nebo doporučení, jak s těmito daty pracovat. Konkurenční značky ve svých aplikacích nabízejí praktická shrnutí a doporučení, která vám mohou pomoct lépe interpretovat data a porozumět jim.

Druhá nevýhoda je ergonomie prstenu, který má spíše čtvercový tvar a navíc má vyčnívající senzory, což ho činí méně pohodlným na nošení. Navíc prsten nenabízí měření fyzických aktivit mimo základní počítání kroků, a neposkytuje synchronizaci s tolika fitness aplikacemi jako konkurence. K tomu všemu jsem měl občas problémy s nahráváním dat a s připojením k aplikaci v telefonu.

chytre-prsteny-4-53-screenshot.webpchytre-prsteny-3-39-screenshot.webpchytre-prsteny-3-53-screenshot.webp

Po skončení crowdfundingové kampaně se prsten prodává za 6 200 Kč / 260 euro. I přesto, že je levnější než konkurence, v tuto chvíli nemohu Ringconn jednoznačně doporučit. Výrobce sice pravidelně posílá aktualizace, ale aplikace je stále nedotažená v mnoha aspektech. Budu situaci dále sledovat a o klíčových novinkách vás budu informovat v samostatné recenzi.

Výhody

 • PlusStejná výbava jako u dražších senzorů
 • PlusVelmi dobrá výdrž baterie (až 7 dní)
 • PlusNevyžaduje měsíční předplatné
 • PlusVyroben z lehkého titania
 • PlusVýběr až z 9 různých velikostí
 • PlusDo aplikace přicházejí nové funkce
 • PlusMožnost připojení do Google Fit
 • PlusNově čeština v aplikaci

Nevýhody

 • MínusČtvercový design prstenu není příjemný na nošení
 • MínusAplikace dává krkolomná textová doporučení a shrnutí
 • MínusData se občas nechtějí nahrát do telefonu
 • MínusOmezené měření aktivit
Ringconn prsten
Ringconn prsten

Nejlevnější chytrý prsten

Oura Ring

ověřený prsten studiemi

Oura Ring je průkopník v oblasti chytrých prstenů. Na trhu je již dlouho, a proto není divu, že toho má hodně co nabídnout. Cena prstenu je o 1 400 Kč (60 euro) vyšší než u konkurenčního modelu Ringconn, ale podle mého názoru se tato investice vyplatí.

Co se týče aplikace, Oura je oproti předchozímu prstenu Ringconn na úplně jiné úrovni. Je vidět, že vývojáři myslí na detaily a berou v potaz různé potřeby uživatelů. Ať už chcete rychlý přehled o svém zdraví, spánku či aktivitě, nebo se chcete ponořit do podrobných statistik, Oura nabídne vše.

chytre-prsteny-7-9-screenshot.webpchytre-prsteny-8-13-screenshot.webpchytre-prsteny-7-55-screenshot.webp

Veškerá data vám aplikace přehledně shrne, dá vám konkrétní doporučení a udělá takovou tu "tvrdou" práci za vás. Není potřeba dělat detailní analýzy, stačí jen sledovat doporučení od Oury. V případě hlubšího zkoumání ale prsten nabízí podrobné vysvětlivky a často i odkazy na vědecké studie, abyste daný pojem mohli lépe pochopit. Edukační materiály má Oura zvládnuté perfektně.

Funkčně Oura nabízí podobné metriky jako Ringconn – například spánkový tep, variabilitu srdečního tepu a teplotu. Osobně oceňuji, že teplotu zobrazuje pouze v odchylkách a nikoliv v absolutních hodnotách. Pro vyhodnocení zdraví je to praktičtější a uživatel se tak nemusí zbytečně ztrácet v nepřehledných datech.

chytre-prsteny-7-42-screenshot.webpchytre-prsteny-8-29-screenshot.webpchytre-prsteny-8-12-screenshot.webp

Díky dlouhé přítomnosti na trhu byla Oura otestována v několika nezávislých studiích, které potvrzují kvalitu jejich senzorů. To je dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že se na data mohou spolehnout.

Osobně se mi i líbí jejich spolupráce s výzkumnými středisky, kdy se Oura snaží vymyslet další využití prstenu pro detekci nemocí nebo otěhotnění. Díky těmto studiím a testům by se do budoucna mohlo v aplikaci objevit i spoustu nových funkcí, které dokážou rozpoznat některé aspekty vašeho zdraví.

chytre-prsteny-8-45-screenshot.webp

Pochválit musím i existenci webového rozhraní, kde si můžete statistiky prohlížet i bez telefonu. Webový přístup umožňuje export dat, což je další výhoda pro náročné uživatele.

Osobně se mi i více líbí design prstenu, který je kulatý a je daleko příjemnější na nošení než předchozí Ringconn. Oura dokonce vyrábí dvě verze prstenu, buďto kompletně zakulacený model Horizon a druhá varianta je prsten se dvěmi výčnělky s označením Heritage.

chytre-prsteny-9-52-screenshot.webpchytre-prsteny-9-22-screenshot.webpchytre-prsteny-9-25-screenshot.webp

Z mé zkušenosti ale musím říct, že se mi levnější varianta Heritage hrozně rychle opotřebila a je na ní vidět spoustu škrábanců. Prsten je sice z titánia, ale není ničím pokrytý. To ho činí o něco horší volbou než prsten Ultrahuman, který si za chvilku představíme.

A nesmím zapomenout ani na luxusní edici Oura Ring X Gucci. Ta vás bude stát přibližně 27 tisíc Kč (1 100 euro) a měla by mít  o něco lepší odolnost proti škrábancům. Jedinou další výhodou této drahé edice je pak doživotné předplatné.

Obecným mínusem chytrých prstenů je pak životnost baterie, která se postupem času zkracuje. Po roce používání mi prsten Oura Ring vydržel už pouze čtyři dny namísto původních pěti až šesti. To je dost problematické, protože baterii nelze vyměnit a po několika letech jste nuceni zakoupit úplně nový prsten.

chytre-prsteny-9-37-screenshot.webp

Za zmínku stojí, že nabíjecí kolébka má kompaktní rozměry a to je příjemná změna oproti předchozímu prstenu Ringconn, který měl kolébku o velikosti malé koblihy. Nabíječka Oura Ringu se dá klidně vložit i do peněženky.

Co se týče ceny, je nutné zohlednit i předplatné aplikace, které stojí 150 Kč (6 euro) měsíčně. Ačkoliv nemění skutečnost, že se jedná o kvalitní produkt, mění to celkové náklady na jeho používání. Samotné Oura Ring prsteny pak stojí následovně:

 • Oura Ring (Heritage): 7 600 Kč / 320 eur
 • Oura Ring (Horizon): 10 100 Kč / 420 eur
chytre-prsteny-8-45-screenshot.webpchytre-prsteny-9-33-screenshot.webp

Kdyby neměla Oura konkurenci, tak bych předplatné dokázal přehlédnout. Statistiky jsou hodnotné, pomáhají mi pochopit zdraví a tím ve výsledku mohu zlepšit jak svojí kondici, spánek, ale i produktivitu. Byla by to tedy skvělá investice do svého těla. Avšak s příchodem značky Ultrahuman, která nabízí stejné funkce a bez předplatného, je pro mě těžké Oura prsten doporučit.

Celkově Oura Ring nabízí nádherně zpracovanou aplikaci, krásný design prstenu a například i webové rozhraní, takže s jeho koupí rozhodně špatně neuděláte. Ale pokud bych si nyní měl koupit chytrý prsten, který mi nabídne nejvíce funkcí, šel bych do chytrého prstenu Ultrahuman, který si představíme v další kapitole.

Výhody

 • PlusOvěřená kvalita senzorů studiemi
 • PlusVelmi přehledná aplikace s užitečnými shrnutími
 • PlusWebové rozhraní pro náročné uživatele
 • PlusLépe pracuje se statistikami a lépe vyhodnocuje vaše zdraví

Nevýhody

 • MínusVyžaduje měsíční předplatné
 • MínusObčas trvá synchronizace dat
 • MínusO něco dražší oproti Ringconn
Oura Ring
Oura Ring

Ověřený chytrý prsten

Ultrahuman Air

nejlepší chytrý prsten

Začátkem tohoto roku jsem si pořídil Ultrahuman prsten prostřednictvím Indiegogo kampaně za 5 500 Kč / 230 euro a rozhodně nelituji. Měl to být zabiják předchozího Oura Ringu. Bez předplatného, s kvalitními senzory, elegantním designem a uživatelsky přívětivou aplikací. První dojmy těsně po vydání byly více než pozitivní. Aplikace byla skvěle navržena a poskytovala uživatelsky přívětivá textová doporučení. Na to, že se jednalo o beta verzi aplikaci, luxus.

Avšak po pár měsících mohu říct, že chytrý prsten je ještě lepší. Přibyly nové funkce, které nemá ani několik let vyvíjený Oura Ring. Vždy ocením typ zařízení, který se časem stává lepším a lepším.

chytre-prsteny-11-28-screenshot.webpchytre-prsteny-11-50-screenshot.webp

Například nově dorazil denní rozpis a doporučení pro synchronizaci cyrkadiálního rytmu. Aplikace mi odpočítává okno, ve kterém je ideální si dát kávu, aby to neovlivnilo můj spánek. Také mi na míru ukazuje, kdy je vhodné se vystavit venkovnímu světlu pro sjednocení vnitřních biorytmických hodin. Toto jsou nezbytné aspekty, které ostatní prsteny vůbec neřeší, takže chválím.

Dále oceňuji způsob, jakým Ultrahuman pracuje s daty. Vše je zvýrazněno barvami, což zjednodušuje interpretaci informací. Zajímavá je také funkce porovnání statistik s dalšími uživately Ultrahuman, abyste věděli, zda máte lepší skóre než ostatní majitelé prstenu.

chytre-prsteny-12-10-screenshot.webpchytre-prsteny-12-16-screenshot.webpchytre-prsteny-12-24-screenshot.webp

Výhodou oproti Oura Ringu je pak velmi rychlá synchronizace dat, která probíhá zcela automaticky. U Oura prstenu se mi často stává, že jdu do aplikace a statistiky se několik desítek sekund načítají. Prsten Ultrahuman se dokáže k telefonu párovat častěji a tím synchronizovat data na pozadí, což je velké plus.

Senzory v Ultrahuman prstenu nijak nezaostávají za Oura Ringem. Dle mého měření je přesnost snímání senzorů velmi podobná, alespoň pokud jde o spánek. Aplikace vám přehledně ukáže fáze spánku, variabilitu srdeční frekvence, nejnižší tepovou hodnotu při spánku a také odchýlení teploty. Dokáže tedy predikovat nemoci a vyhodnocovat vaše zdraví úplně stejně, jako chytrý prsten Oura.

muj-novy-oblibeny-chytry-prsten-ultrahuman-ring-9-22-screenshot.webpchytre-prsteny-13-1-screenshot.webpchytre-prsteny-12-53-screenshot.webp

Začátkem června 2023 jsem ale přešel jsem na novou verzi Ultrahuman Air, která je nyní jediným modelem, který Ultrahuman prodává. A výhoda této verze? Váží pouhých 2,4 gramu, čímž se řadí mezi nejlehčí prsten na trhu. A musím říct, že Ultrahuman Air je opravdu jeden z nejpříjemnějších chytrých prstenů na nošení. Pokud se bojíte chytrých prstenů z důvodu, že mají širší rozměr a na prstu budou cítit, tak se tohoto u Ultrahuman Air vůbec nemusíte obávat. Je lehký téměř jak pírko, a to nepřeháním.

Zajímalo mě, kde udělal výrobce kompromis, aby zajistil takto nízkou váhu. A po 2 měsících můžu říct, že nikde. Výdrž baterie je úplně stejná, tedy průměrně se dostanu na 6 dní provozu. Senzory jsou zcela totožné a prsten si zachoval i stejné prémiové materiály.

chytre-prsteny-13-35-screenshot.webpchytre-prsteny-14-1-screenshot.webp

Prsten je stále vyráběný z titánia a povrch je pokrytý karbidem wolframu. To je pravděpodobně i důvod, proč prsten po několika měsících používání vypadá stále jako nový. Oura Ring bez povrchové úpravy se mi za pár týdnů poškrábal a tolik nevydržel.

Nabíjecí kolébka je kompaktní, což je praktické na cestách. A co se týče podpory aktivit, zde je Ultrahuman na tom opět lépe než Oura. Umí zaznamenat i pokročilé aktivity jako je HIIT, posilovna nebo badminton. A ačkoliv mi chybí synchronizace s aplikací Strava, většina smart hodinek umožňuje párování s Google Fit, takže to řeším přes tuto aplikaci. V aplikaci pak najdete i propojení s hodinkami Garmin, Fitbit, Polar nebo Suunto.

chytre-prsteny-14-14-screenshot.webpchytre-prsteny-14-20-screenshot.webp

Má Ultrahuman prsten vůbec nějaké nevýhody? Mohl bych zmínit, že na přesnost senzorů zatím neexistují nezávislé studie. Z mého měření ale Ultrahuman ukazuje při měření spánku velmi podobná data jako Oura Ring. Někomu pak může chybět webové rozhraní pro správu statistik na počítači, ale to je pouze drobnost.

Celkově Ultrahuman nabízí více funkcí, je odolnější a hlavně nevyžaduje žádné předplatné pro zobrazení dat. Třešničkou na dortu je nejnižší váha ze všech testovaných prstenů. A cena? Podobná jako u prstenu Oura Ring ve verzi Heritage, tedy 7 700 Kč (320 euro). To je důvod, proč bych si v dnešní době koupil raději Ultrahuman prsten, než dlouho doporučovaný Oura Ring s měsíčním předplatným.

Výhody

 • PlusNevyžaduje měsíční předplatné
 • PlusPřehledná aplikace jako u Oura Ringu
 • PlusVýrobce neustále přidává nové funkce
 • PlusNejnižší váha ze všech testovaných prstenů

Nevýhody

 • MínusNení dlouhodobě ověřený studiemi
Ultrahuman Ring Air
Ultrahuman Ring Air

Nejlepší chytrý prsten

Co umí chytrý prsten?

1. Predikce nemocí

Chytré prsteny dokáží měřit teplotu, variability srdeční frekvence a klidový tep během spánku. Co to pro vás znamená? Možnost předejít nemocem, než vás plně zasáhnou. Díky těmto parametrům a algoritmům dokáže prsten zjistit, zda se na vás blíží chřipka či jiná nemoc, a může vás na tuto skutečnost upozornit v aplikaci v telefonu.

Byl jsem překvapen, když mi několik dní dopředu chytrý prsten odhalil symptomy chřipky a také mi jeden den dopředu odhalil otravu jídlem na burger festivalu, což mi umožnilo včas zařadit preventivní opatření. Samozřejmě vám prsten přímo neřekne, jaká nemoc na vás přesně leze, ale díky skóre a zvýšené teplotě můžete sami odhalit, že vaše tělo není úplně v pořádku a do 1-2 dní na vás něco přijde. Pokud si dáte odpočinkový režim, průběh nemoci nemusí být tak intenzivní.

chytre-prsteny-13-5-screenshot.webpchytre-prsteny-3-10-screenshot.webp

2. Zlepšení spánkových návyků

Velmi dlouho jsem měl problémy se spánkem a rozhodl jsem s tím něco začít dělat. Znal jsem nějaké obecné rady, ale nevěděl jsem, kterým změnám návyků bych měl dát prioritu a co na mě má největší vliv. Proč si ale nepomoct chytrým prstenem?

Vyzkoušel jsem tedy zařadit krátké experimenty, které jsem si vyhodnocoval přes statistiky chytrého prstenu. Jeden týden jsem se zkoušel vyhnout externím stimulantům před spánkem, tedy vyřadil jsem telefon a hraní na počítači hodinu před spaním. Druhý týden jsem vyzkoušel jíst naposledy tři hodiny před spánkem. Zkoušel jsem také experimenty s blokováním modrého světla, časnému vystavění se venkovnímu světlu nebo snížení teploty v ložnici.

muj-novy-oblibeny-chytry-prsten-9-47-screenshot.webp

Musím říct, že poznatky jsou k nezaplacení. Zjistil jsem, že brýle proti modrému světlu večer příliš nepotřebuji, nijak mi pozitivně neovlivňují statistiky mého spánku. Snažím se večer jen snížit jas světel a také si nastavit filtr modrého světla na obrazovkách.

Naopak největší vliv na kvalitu spánku pro mě má, co dělám hodinu před usnutím. Dost mi pro kvalitu spánku pomohlo omezit večerní hraní na počítači. A také v domácnosti pomalu zhasínám všechna světla již hodinu před spánkem.

3. Hýbete se za den dostatečně?

Díky senzorům a akcelerometru mohou chytré prsteny efektivně vyhodnotit, zda se přes den dostatečně hýbete. Některé prsteny, jako Oura Ring, dokonce mohou pravidelně posílat upozornění do chytrého telefonu, ať se zvednete ze židle a jdete se hýbat. Až takovou "motivaci" nemusím, ale rozhodně přijde vhod, že prsteny dokážou měřit ušklé kroky, hladinu tepové frekvence přes den a dokonce umožní manuálně spustit aktivitu, alespoň v případě Oura Ringu a Ultrahuman prstenu.

chytre-prsteny-14-1-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-chytry-prsten-6-18-screenshot.webp

Ultrahuman Air umí manuálně spustit jednu z desítek aktivit, abyste prstenu dali znamení, že má nyní tepovou frekvenci měřit pravidelněji. Do jisté míry může chytrý prsten nahradit sportovní tracker, ale například v posilovně je nošení chytrého prstenu spíše na obtíž.

V takovém případě raději šáhnete po chytrých hodinkách a data si propojíte přes Google Fit, Stravu nebo jiné externí aplikace. Tuto synchronizaci dat s hodinkami chytré prsteny umožňují. Přece jen data o aktivitách jsou potřeba pro vyhodnocení vašeho zdraví a spánku.

chytre-prsteny-8-41-screenshot.webpchytre-prsteny-8-36-screenshot.webp

4. Co mě stresuje? Prsten napoví...

Digitální wellbeing je stále častější téma. Všude slyšíme, ať jsme v pohodě, nestresujeme se a relaxujeme. I s tím může chytrý prsten pomoct, protože dokáže detailně monitorovat stres pomocí biometrických dat. Díky měření srdečního tepu, variability srdečního tepu a teploty zvládne chytrý prsten efektivně odhadnout, kdy se nacházíte v relaxačním či stresovém stavu.

Například Oura Ring se stresem nádherně pracuje. Ukáže vám denní graf se zelenými tečkami, které znamenají regenerační čas. V tomto období vaše tělo a mysl nejvíce regeneruje. Nejčastěji se mi toto regenerativní okno vykreslí k večeru, kdy jsem mimo práci a relaxuji. Chytrý prsten vám tak dokáže napovědět, které dny se vám daří relaxovat a které nikoliv. Díky vlastní analýze pak dokážete vytěsnit ty nepříjemné vlivy ve svém životě, které vaše tělo blokují v důkladné regeneraci.

chytre-prsteny-13-5-screenshot.webpchytre-prsteny-9-4-screenshot.webp

5. Těžce chrápete? Nebo trpíte spánkovou apnoí?

Nízké okysličení krve (pod 95%) neznamená nic dobrého. Může se jednat o spánkovou apnoi, nebo jinou poruchu, která vám zastavuje dech a tím i snižuje procento kyslíku v krvi. Srdce pak musí pracovat více, aby dopravilo dostatečný kyslík do tkání a orgánů, což může vést ke kardiovaskulárním problémům.

Chytré prsteny již dnes dokážou změřit % zastoupení kyslíku v krvi počas noci. Slouží k tomu senzor, který emituje světlo skrz kůži a měří, jak se světlo odrazí zpět. V závislosti na množství odraženého světla může zařízení odhadnout hladinu okysličení krve. Pokud zjistíte, že vám okysličení krve pravidelně klesá pod 95 %, stojí za to si udělat detailní spánkovou studii.

chytre-prsteny-2-43-screenshot.webp

Jak vybrat velikost prstenu?

Nejčastější otázka, která mi ve spojitosti s chytrými prsteny chodí, je správný výběr velikosti. Je to velmi jednoduché. Při zakoupení chytrého prstenu nejdříve dorazí testovací kit. Jedná se o plastové makety různých velikostí, které jsou označení patřičnými velikostmi. Ty si po dobu 1-3 dnů zkoušíte nosit na ukazováčku, prostředníčku nebo prsteníčku. Výrobci doporučují právě tyto tři konkrétní prsty, ať máte co nejpřesnější data z chytrého prstenu.

Až zjistíte, která velikost plastové makety vám vyhovuje, zadáte ji do objednávky a do 2-3 týdnů vám dorazí již zcela funkční a originální chytrý prsten. Ve výsledku je tak výběr velikosti zcela triviální záležitostí. Jen je potřeba vyčkat na doručení testovací sady.

muj-novy-oblibeny-chytry-prsten-ultrahuman-ring-1-33-screenshot.webpmuj-novy-oblibeny-chytry-prsten-ultrahuman-ring-1-29-screenshot.webp

Při výběru velikosti vám dám ale vhodný tip. Vybírejte takovou velikost, která vám je spíše trochu na těsno. Pokud by mezi vaší pokožkou a prstenem vznikala až velká mezera, nemusel by prsten zaznamenávat data. Je lepší, když prsten máte opravdu tak akorát. Dejte pozor, ať vám na prstě neplandá a zároveň vás příliš netlačí.

Nejčastější otázky

1. Nošení prstenu do bazénu a sauny

Chytré prsteny jsou voděodolné i vodotěstné, takže s nimi můžete bez problémů plavat. Výrobci také uvádí, že jsou přizpůsobené pro nošení do sauny. Osobně bych se ale sauně vyvaroval, protože zahříváním baterie moc nepřispějete dlouhodobé výdrži tohoto zařízení.

Také bych se vyhnul nošení prstenu v posilovně. Prsten může překážet při manipulaci s činkami a navíc se odře o hrubou osu u benche nebo mrtvého tahu. Takže pokud chcete, aby váš prsten dlouho vydržel, saunu a posilovnu raději vynechte.

chytre-prsteny-14-23-screenshot.webp

2. Výměna baterie prstenu

Mám chytré prsteny rád, ale je tady jedna věc, kterou si nemůžeme namlouvat - výměna baterie je komplikovaná. Po dvou letech s Oura Ringem mi klesla výdrž baterie z původních 5-6 dní na pouhé 3-4 dny. Malá baterie v prstenu je často vystavena různým teplotám, takže životnost baterie není jejich silnou stránkou.

Jedině Ultrahuman nabízí něco jako trade-in program, kde můžete starý prsten vrátit a dostat slevu na nový. Ale sleva je malá. Rád bych viděl, že by výrobci umožnili výměnu baterie za drobnou částku, abych nemusel kupovat nové zařízení. Ale zatím tato možnost neexistuje.

chytre-prsteny-14-14-screenshot.webp

3. Na jakém prstě mám nosit chytrý prsten?

Pro co nejpřesnější měření se doporučuje chytrý prsten nosit na prsteníčku, prostředníčku nebo ukazováčku. Je také důležité, ať vám mezi prstenem a prstem nevzniká příliš velká mezera.

Chytrý prsten rozhodně nemusí být "na doraz", ale větší mezera by mohla způsobit, že vám chytrý prsten nebude zaznamenávat data a v aplikaci uvidíte hluchá místa. Kromě tedy nošení na správném prstu si také ohlídejte, ať máte správnou velikost.

chytre-prsteny-5-37-screenshot.webp

4. Nevyplatí se více chytré hodinky?

Řekl bych, že určitě vyplatí. Chytré hodinky jsou všestrannější zařízení a umí toho daleko více. Se značkami hodinek jako Garmin, Samsung, Fitbit nebo Apple můžete bez problémů zaplatit v obchodě. Přes displej hodinek také můžete odpovídat na příchozí notifikace či telefonáty.

Když tedy vezmu v potaz cenu, která je u chytrých hodinek jen nepatrně vyšší, je určitě výhodnější si pořídit smartwatch místo chytrého prstenu. Na druhou stranu se jedná o zcela odlišné zařízení. Při spánku mi osobně chytré hodinky překáží. Chytrý prsten je malé zařízení, které na prstě vůbec necítite. A z toho důvodu jsou tak oblíbené pro měření kvality spánku.

Osobně si tedy myslím, že každé zařízení má něco do sebe a osobně využívám jak chytré hodinky, tak i chytrý prsten. V hodinkách využívám aplikace pro diktování poznámek, NFC placení, věrnostní kartičky nebo třeba měření aktivity v posilovně. A chytrý prsten pak využívám hlavně pro měření kvality spánku a celkové zdravotní kondice.

galaxy-watch6-recenze-v1-1-48-screenshot.webpchytre-prsteny-1-19-screenshot.webp

5. Umí NFC či bezkontaktní placení?

Ačkoliv přidání NFC čipu do chytrého prstenu je velmi jednoduché, zprovoznění Google/Apple Pay či jiné platební metody je již daleko složitější. A to je i důvod, proč zatím neexistuje chytrý prsten, který by umožnil bezkontaktní NFC placení v obchodech.

Věřím tomu, že se této funkce jednou dočkáme. Již pár let se šušká o chytrém prstenu Apple nebo Samsung. Tito výrobci by určitě NFC bezkontaktní placení integrovat zvládli, ale nikdo neví, jak vzdálené takové produtky jsou.

chytre-prsteny-11-28-screenshot.webpchytre-prsteny-11-43-screenshot-2.webp

6. Má vliv tetování na správné měření?

Pokud máte tetování a chcete vyzkoušet prsten z důvodu, že vám chytré hodinky němeří tep, tak vás pravděpodobně zklamu. Chytré prsteny tímto problémem také trpí. Pro měření tepu se využívá zelená LED, která má často problém s tmavými tetováními a senzor pak bohužel neměří správně.

Na druhou stranu, většina tetování na prstech bývá na vnější části dlaně. Stačí si tedy ohlídat, aby senzory prstenu směřovali na vnitřní část prstu. Pak vám měření bude probíhat zcela bez problémů.

chytre-prsteny-14-28-screenshot.webp

7. Platí se CLO/DPH při doručení do ČR?

Jako u většina zboží ze zahraničí, ani u chytrého prstenu se nevyhnete placení CLA a DPH. V mém případě jsem u Ultrahuman prstenu doplácel přibližně 1 500 Kč za poplatky spojené s importem zboží do České republiky. U dalších chytrých prstenů to bude velmi podobné.

Jediný, kdo vyřeší DPH za vás, je Oura Ring. Při objednávce je v ceně rovnou zahrnuta i částka VAT, tedy DPH. Nemusíte se tak o nic starat a chytrý prsten vám dorazí až přímo domů, bez jakýchkoliv dalších poplatků. Je škoda, že takovým servisem nedisponují i další prsteny.

8. Umí vibrovat na budík či přicházející hovor?

Ani jeden z výše testovaných prstenů bohužel touto funkcí nedisponuje, ale po dodatečné rešerši jsem si všiml, že existuje chytrý prsten Circular, který vibrace podporuje.

Vibrace pak tento chytrý prsten dokáže využít k probuzení v době lehkého spánku. Díky tomu vás tak budík nevzbudí zrovna v době, kdy hluboce sníte. Asi znáte ten pocit, kdy vám zazvoní budík nevhod a vy byste nejraději ještě hodinu spali. Přesně s tím Circular prsten pomůže, protože vás vzbudí jen v lehké fázi, ze které se jednoduše probudíte. Vibrace pak prsten také využívá k upozornění na příchozí notifikace, ale to mi přijde spíše zbytečné. Chytrý budík ale zní fajn.

muj-novy-oblibeny-chytry-prsten-9-47-screenshot.webp

Circular prsten jsem zatím netestoval, ale dle recenzí na internetu má velmi negativní hodnocení. Uživatelé si stěžují na téměř neexistující podporu, levné zpracování prstenu nebo na nedodělanou aplikaci. Chytrý prsten Circular tak nabízí unikátní funkce, ale zatím se ještě jedná spíše o produkt, který má stále co dohánět.

9. Do jaké míry používat chytrý prsten?

Hodně lidí, kteří používají chytré prsteny, dělá jednu základní chybu. Berou data ze svého prstenu jako absolutní pravdu a adaptují svůj životní styl podle skóre v aplikaci. To je ale špatný přístup. Aplikace by měla sloužit spíš jako doplňkový nástroj, ne jako něco, na co se budete neustále spoléhat.

Já to mám tak, že do aplikace nekoukám každý den. Spíš si jí otevřu po nějaké párty, když mě zajímá, jak moc jsem naspal, nebo když chci prověřit dlouhodobé statistiky. A právě v tom je síla chytrého prstenu. Přináší vám možnost sledovat dlouhodobé trendy ve vašem zdraví a kondici, jako je variabilita srdeční frekvence nebo nízký tep během noci.

chytre-prsteny-12-31-screenshot.webpchytre-prsteny-12-34-screenshot.webp

Myslete na to, že chytrý prsten je skvělý pomocník, ale nepřehánějte to s jeho využíváním.