Nova Ring a EQ Ring R3 - Test levných chytrých prstenů

Honza MalýHonza Malý
Honza | Publikace 3.6.2024

Chytré prsteny jsou dnes žhavým trendem zejména díky možnosti přesného sledování vašeho zdravotního stavu. Populární prsteny jako jsou Ultrahuman či  se však svojí cenou vyšplhají až k deseti tisícům korun.

Dnes se proto podíváme do kategorie levných prstenů, kde jsem ozkoušel dva zástupce, které lze sehnat jen za pár stovek. Dokáží se vyrovnat svým prémiovým protějškům nebo se pouze jedná o levné atrapy?

VIDEORECENZE

POROVNÁNÍ LEVNÝCH PRSTENŮ

EQ Ring R3

Nejprve jsem testoval chytrý prsten EQ Ring R3, který můžete v českých obchodech pořídit za pouhých 1 600 Kč (65 euro). Vyvstává pak jasná otázka – vyplatí se ho vůbec za takovou cenu kupovat? Po rozbalení na mě prsten působil poměrně dobře. Očekával jsem, že bude vyroben z plastu, ale byl jsem překvapen slitinou titanu a oceli, která na ohmat nepůsobí špatně. 

eq-ring-r3.webp

Design a zpracování

Prsten je poměrně lehký, sice Ultrahuman Air váží o gram a půl méně, ale přesto mi hmotnost nijak nevadila. Kde už si však musím stěžovat je u tloušťky prstenu. I přesto, že má stejný vnitřní průměr jako Ultrahuman, vnější průměr je daleko větší, a prsten je tudíž mohutný, takže vám na prstu bude poměrně vadit. 

Obvod prstenu je lemován celkem originálním rýhovaným vzorem, ke kterému se přidává celkem pět barevných variant, ze kterých si každý jistě vybere tu svou. Zásadním problémem při rozhodování spíše bude výběr správné velikosti. Prémiovější výrobci zdarma nabízí sady na zjištění správné velikosti prstenu, zde se ale budete muset spolehnout na vlastní domácí měření a doufat, že vám prsten bude sedět. 

eq-ring-r3-na-ruce.webpeq-ring-r3-strana-zblizka.webpeq-ring-r3-strana.webp

Senzory a výbava

Zabudované senzory v prstenu však člověka opět potěší. Najdeme zde akcelerometr pro měření ušlých kroků a optické snímače pro měření tepu a okysličení krve. Prsten také nabízí měření tělesné teploty

Oproti jiným prstenům, které mají senzory odkryté a zapuštěné do umělé pryskyřice, má prsten EQ Ring R3 senzory schované v oné slitině oceli, což je sice fajn, ale, jak již jsem zmiňoval, prsten je zbytečně tlustý.

eq-ring-r3-pohled-shora.webp

Samozřejmostí u prstenu je certifikace IP68, takže si ho můžete vzít i do sprchy. Výrobce dokonce uvádí, že je vhodný i pro plavání, avšak certifikace IP68 zaručuje pouze voděodolnost, nikoli vodotěsnost, takže o pravdivosti tohoto tvrzení bych pochyboval. Lepší prsteny, jako například Ultrahuman, mají právě pro tento účel certifikaci až do 10 atmosfér – vodotěsnost do hloubky 100 metrů. 

Na vnitřní straně prstenu dále najdeme magnetický pogo pin, kterým se prsten dobíjí. Dle mého testování má prsten výdrž přibližně čtyři až pět dní, což poměrně pokulhává za dražšími prsteny, které zvládnou i šest či sedm dní. Nicméně i tato kratší výdrž stačí.

Samotné nabíjení pak není moc elegantní, pogo pin se občas ani správně nepřichytne, takže celkově nabíjení působí nedomyšleně. S takovými věcmi se však, vzhledem k ceně prstenu, musí počítat.

eq-ring-r3-pogo-pin.webpeq-ring-r3-nabijeni.webp

Aplikace, měření a problémy

Hardware samotného prstenu také nijak nenadchne, ale ani neurazí. Naměřená data můžeme najít, stejně jako u jiných prstenů, v mobilní aplikaci, kterou výrobce spolu s prstenem dodává. Dobrá aplikace je u chytrého prstenu zásadní, proto kupříkladu Oura vyžaduje měsíční předplatné, protože vývoj kvalitní aplikace je velmi nákladný.

K prstenu EQ Ring R3 dostanete aplikaci s názvem EcTri. Jedná se o jakousi generickou aplikaci, která slouží k napárování stovek chytrých zařízení z Číny – náramky, hodinky, senzory, co vás napadne, to tam je. To ale není nutně špatně, pokud bude i přesto aplikace dobrá. 

eq-ring-r3-aplikace.webpeq-ring-r3-aplikace-4.webpeq-ring-r3-aplikace-3.webpeq-ring-r3-aplikace-2.webp

Úvodní stránka aplikace nevypadá špatně, naopak působí celkem propracovaně. Pokrývá ušlé kroky, spálené kalorie, nachozené kilometry, ale zároveň i sportovní aktivity a spoustu dalších parametrů. Aplikace tedy není jen určena pro měření spánku, ale snaží se být všestrannou aplikací pro zdravý životní styl, a to je mi celkem sympatické. 

Tady ale začíná většina problémů, které jsem s prstenem měl. Zaprvé, české překlady v aplikaci jsou velmi zvláštní – „Sytost kyslíkem“, „Video provozní průvodce“ či nazývání stavu, kdy je člověk vzhůru, jako „střízlivý“? To je jen pár perliček, na které jsem při používání narazil, ale na to si nelze příliš stěžovat, protože ostatní prsteny také trpí na obdobné problémy se strojovým překladem.

eq-ring-r3-preklad-1.webpeg-ring-r3-preklad-2.webpeq-ring-r3-preklad-3.webp

Co mi ale vadí více je nepřesnost statistik. V aplikaci mám několik dní, kdy prsten ukazuje, že jsem spal jen 4 hodiny, přitom jsem ale spal krásných osm hodin, což mi potvrzuje i můj Ultrahuman prsten a druhý testovaný prsten. 

Nevím, čím bylo toto chybné měření způsobeno. Prsten jsem dokonce nosil spíše na těsno, takže senzory dobře přiléhaly k pokožce. To také dokazuje to, že prsten měl jinak spoustu správných měření a několikrát změřil délku spánku správně. Nejspíše se tedy jedná o softwarové chyby či snad špatnou analýzu

eq-ring-r3-nepresne-mereni-spanku.webp

Prsten také vůbec neumí vyhodnotit REM fázi spánku jako třeba Ultrahuman. Dostatečná REM fáze je velmi důležitá, osobně si to hodně hlídám, protože během této fáze se přenášejí informace z krátkodobé paměti do dlouhodobé a také se neutralizují emocionální zážitky z předchozího dne. Rád si tedy délku REM fáze svého spánku měřím a občas vyhodnocuji, což však u tohoto prstenu není možné.

Další problém je u prstenu s měřením teploty. Ačkoli to prsten umí, musíte toto měření spouštět ručně. Žádné automatické měření, ze kterého byste mohli něco vyčíst či se podívat na nějaký graf jako u dražších prstenů. 

eq-ring-r3-mereni-teploty.webpeq-ring-r3-mereni-okysliceni.webp

Pokud ale strávíte hodiny v té krásné aplikaci, hodně hluboko v nastavení najdete možnost zapnutí automatického měření teploty. Pak se vám ale výdrž baterky smrskne na pouhé dva dny, takže chápu, proč je toto v základu vypnuté. Nutnost manuálního měření platí i pro okysličení krve, tentokrát ale ani možnost automatického měření na úkor výdrže baterie nenajdete. 

Když náhodou prsten měří správně, jsou výsledná data podobná těm z prstenu Ultrahuman. Nicméně většinu dní poskytuje prsten jen zmatená měření a někdy ani to – často, přestože je prsten nabitý, se v aplikaci nová data neobjevují. Jednou se mi takto prsten zaseknul skoro na celý týden, ze kterého nemám ani jediné měření.

eq-ring-r3-android-aplikace.webpeq-ring-r3-android-aplikace-2.webp

Kromě toho jsem musel kvůli aplikaci znova začít používat iPhone, protože na Androidu se sice data synchronizovala, ale při pokusu o zobrazení detailních dat ukazuje aplikace jen prázdný graf. Na Androidu je tedy aplikace zcela nepoužitelná, přičemž předpokládám, že zájemci o takto levný prsten nebudou mít zrovna telefon od Applu za 30 tisíc.

Stojí však za zmínku, že prsten umí pár věcí dobře. Například nabízí možnost pořízení fotky v telefonu pomocí akcelerometru – stačí rychlé zatřepání. Také v sekci pohybu dokáže měřit několik sportovních aktivit a s měřením tepu a dalších statistik zkombinovat GPS polohu vašeho telefonu. K tomu ještě tento prsten podporuje synchronizaci dat třeba s Apple zdraví.

eq-ring-r3-sportovni-mereni.webpeq-ring-r3-foceni.webp

Zhodnocení

Prsten EQ Ring R3 nemohu přesto doporučit. Spánek měří jen občas, takže se na prsten nemůžete vůbec spolehnout. Je jasné, že nemůžeme od takového prstenu čekat výsledky na úrovni profesionálního zdravotního vyšetření, ale čekal bych, že se alespoň budou blížit realitě. 

Dále aplikace, která na Androidu vůbec nefunguje, postrádá oproti konkurenci jakákoli konkrétní doporučení či vyhodnocení – zobrazí vám naměřená data, a toť vše. Prsten je i velmi nepohodlný, kvůli nabíjecímu pogo pinu, který se vám zadírá do kůže. 

eq-ring-r3-na-prste.webpeq-ring-r3-otlaceni.webp

Celkově tento produkt považuji za naprosto nefunkční. Nicméně některé magazíny přesto řadí tento prsten mezi dobré a umísťují ho na stejnou úroveň jako prsten RingConn, který jsme zde na webu také recenzovali.

Ten má mnohokrát lepší aplikaci a výrobce na ní neustále pracuje. Takováto hodnocení, bez jakéhokoli testování, akorát vedou k tomu, že se někdo nechá zlákat nízkou cenou a doporučením a pořídí si jen elektroodpad, který funguje, jen když se mu zachce. Takže tomuto prstenu se opravdu vyhněte.

Výhody

  • PlusNízká cena
  • PlusKvalitní materiál
  • PlusCertifikace IP68

Nevýhody

  • MínusVelká tloušťka
  • MínusNutnost odhadu správné velikosti
  • MínusPogo pin zadírající se do kůže
  • MínusPotřeba manuálního spouštění některých měření
  • MínusNepřesná měření
  • MínusNefunkční aplikace na Androidu
EQ Ring R3
EQ Ring R3

Levný chytrý prsten

Nova Ring

Místo předchozího prstenu se radši podíváme na Nova Ring, který vypadá značně lépe, ale přitom je stále velmi levný. Pro účely testování jsem si ho vypůjčil od kolegy Fitnesátora, který právě různé chytré prsteny testuje, a velmi mu děkuji za zapůjčení. Tento prsten se dá pořídit na AliExpressu, kde vyjde jenom na 2300 Kč (95 eur).

Design a senzory

Podle zpracování bych si určitě neřekl, že tento prsten stojí zlomek ceny konkurence. Působí kvalitně, je vyroben ze slitiny titanu, má hezky zapuštěné všechny senzory, je tenký a velmi lehký – na úrovni prstenu Ultrahuman. Z hlediska zpracování a komfortu nošení je tedy tento prsten velmi dobrý.

nova-smart-ring-na-ruce.webpnova-smart-ring-krabicka.webp

Senzorová výbava je standardní, prsten umí měření ušlých kroků skrze akcelerometr, měření tepu a okysličení krve pomocí optických senzorů a také v něm nalezneme senzor teploty. To je takový základ, který měl i předchozí prsten, takže zde je Nova Ring dostačující.

Polepšení oproti konkurenci

Nabíječka je tentokrát více promyšlená. Sice se stále jedná o nabíjení skrze jednoduchý magnetický pogo pin, žádné bezdrátové nabíjení jako u Ultrahuman či Oura Ring, ale k prstenu dostanete elegantní kolébku, takže nabíjení nepůsobí už tak lacině. 

nova-smart-ring-nabijecka-1.webpnova-smart-ring-stojici.webp

Výdrž prstenu je rovněž poměrně dobrá, během testování jsem se průměrně dostával tak na čtyři a půl dne výdrže, což sice není moc, ale stačí to. Za pochvalu také stojí to, že magnetický pin je v prstenu zapuštěný, takže nevyčnívá, a tudíž je výrazně pohodlnější oproti EQ Ring R3. 

Aplikace vypadá na první pohled velmi hezky. Vlastně bych se ji nebál přirovnat k aplikaci od Oura Ringu – zdroj inspirace je zde zcela zřejmý, i logo je velmi podobné. Je ale opravdu nutno zmínit, že data v aplikaci jsou hezky znázorněna

nova-smart-ring-aplikace-5.webpnova-smart-ring-bpm-behem-spanku.webpnova-smart-ring-mereni-2.webp

Najdete v ní přehledné kruhové grafy, rozdělující složky vašeho spánku, srozumitelné grafy tepové frekvence a variability srdečního tepu, což je důležité pro dobrou analýzu spánku, ale nechybí ani kontinuální měření teploty, kterého se dá využít k předpovězení blížícího se onemocnění.

Prsten také nabízí pokročilé funkce, které bych u něj vůbec nečekal, kupříkladu předvídání menstruace a ovulace u žen, pro což jsem však neměl příležitost k otestování.

Také mě potěšila široká nabídka sportovních aktivit pro měření, kde opět prsten spojí polohu z telefonu s daty, která naměří. Na výběr máte různé aktivity jako jsou lezení, ragby nebo třeba „školení zdarma“ – u toho se vždycky zapotím.

nova-smart-ring-sporty-1.webpnova-smart-ring-sporty-2.webp

Dále oceňuji, že aplikace dává zajímavá vyhodnocení, neboli jednotná skóre s popiskem, jak dobře spíte. Toto vyhodnocení mám ale bohužel jen u jednoho dne. U všech ostatních mám místo skóre jen pomlčku, jak kdyby přestal fungovat AI model, který tato hodnocení generuje. 

nova-smart-ring-vyhodnocovani-dat-1.webpnova-smart-ring-vyhodnocovani-dat-2.webpnova-smart-ring-poznamky-2.webpnova-smart-ring-poznamky-1.webp

Pěkně udělané jsou v aplikaci i poznámky, kde si ke každému dnu můžete sami napsat zpětnou vazbu, jak se cítíte, co jste jedli a podobně, díky čemuž se zpětně můžete podívat, co vám zlepšilo spánek a co nikoliv.

Celkově tedy aplikaci opravdu chválím. Podporuje také propojení s Apple zdraví, hezky pracuje s grafy dlouhodobých trendů, dokáže data propojovat a ukázat vám jejich vývoj. Překvapila mě také rychlost podpory. V aplikaci najdete možnost chatovat přímo s vývojářem, takže jsem ho upozornil na ony chybějící skóre spánku a během hodiny mi odepsal. To bylo velmi milé překvapení. 

nova-smart-ring-podpora.webp

Stěžovat si už jen mohu na češtinu. Například jednotku variability tepu označuje vývojář jako… „slečna“? Anebo slovíčko „zaznamenat“, třeba pro jednorázové měření tepu, je zde přeloženo jako „opatření“. Je to takové zvláštní. 

A, ačkoliv aktualizací nevychází pro tuto aplikaci mnoho, když se podíváte na recenzi od Fitnesátora, který mi prsten zapůjčil, jeho aplikace byla před pár měsíci úplně jiná, takže je vidět, že se vývojář celkem snaží.

nova-smart-ring-fitnesator.webp

Nepřesnost měření

Velmi diskutabilní je pak kvalita senzorů a naměřených dat. Když porovnám statistiky třeba s Ultrahuman prstenem, často jsou data úplně odlišná, zejména co se REM fáze spánku týče. Velmi zvláštní jsou také naměřené hodnoty tepu během spánku – Nova Ring ukazuje občas i 90 tepů za minutu, což je nereálné, to bych musel být snad náměsíčný a chodit někam na procházky. 

nova-smart-ring-teplota.webp

Ultrahuman mi pak správně ukazuje, že klidovou tepovou frekvenci během spánku mám spíše okolo 50 tepů za minutu. A ani nevím, jestli je dobré se spoléhat na měření teploty. Počas testování jsem měl každý den odchylku 0,10 °C. Tato hodnota se vůbec neměnila, což je celkem divné. 

Z hlediska hardwaru je tedy tento prsten za svou cenu hodně zajímavý. Je lehký, vypadá hezky, dobře se nosí. Chybí mu pak lepší certifikace, protože má pouze certifikaci IP67, která třeba pro plavání nedostačuje. Výrobce také opět nemá jakoukoli testovací sadu pro zjištění správné velikosti, takže s měřením si musíte poradit sami. 

K tomu se přidávají data v aplikaci, která jsou opravdu zvláštní a opět na mě měření působí spíše jako generování náhodných čísel. Z mého pozorování a testování je přesnost měření tak 70 %, což je dost špatné.

Výhody

  • PlusNízká cena
  • PlusKvalitní materiál
  • PlusElegantní nabíječka
  • PlusHezká aplikace

Nevýhody

  • MínusNepřesná měření
  • MínusNefungující vyhodnocování dat
  • MínusPouze certifikace IP67
  • MínusNefunkční měření teploty
Nova Ring
Nova Ring

Levný chytrý prsten

Závěr

Takže co si z tohoto máte odnést? Za mě to, že chytré prsteny jsou čím dál dostupnější. To, že si za skoro dva tisíce korun můžete koupit vcelku kvalitní chytrý prsten, je obdivuhodné. Kupujete si ho však kvůli měření a statistikám, a když prsten měří nepřesně, a dokonce si některá data musíte měřit sami, tak si myslím, že tyto levné prsteny jsou jen dočasným řešením, než si nakonec pořídíte nějaký dražší.  

nova-smart-ring-a-eq-ring-r3.webp

Vytvořit samotný hardware je jedna věc, ale správně odečítat data ze senzorů, odfiltrovat šum z měření a k tomu ještě dávat konkrétní doporučení, abyste lidem správně řekli, jak mohou svůj spánek zlepšit, to už není jednoduché, a proto to dnes zvládne jen pár výrobců. 

Vyžaduje to neustálé aktualizace, například Ultrahuman má aktualizace každých pár dní, protože je to jednoduše zapotřebí. A takovýto přístup asi nemůžeme od levných čínských značek očekávat.

Pokud se zajímáte o chytré prsteny a chtěli byste si nějaký koupit, mrkněte na článek Nejlepší chytré prsteny na trhu 2024. V něm jsem srovnal ty nejlepší prsteny, které jsou momentálně k dostání, a také tam naleznete spoustu informací, které se vám při nákupu prstenu budou hodit.

Testované prsteny

EQ Ring R3
EQ Ring R3
Nova Ring
Nova Ring