Alza Gamebook (NH55HKQ4) Alza Gamebook (NH55HKQ4)

Alza Gamebook - Notebook s kompromisy? (Recenze)

Jakub Zich Jakub Zich Jakub
Publikace 22.1.2023 (upraveno 12.6.2023)
Publikace 22.1.2023 (upraveno 12.6.2023)

Alza Gamebook je vůbec prvním pokusem o herní notebook ze strany „zeleného“ prodejce elektroniky. Vedle herních myší, sluchátek a dalšího vybavení se tak můžete těšit na první Alza herní notebook. Povede se Alze uspět ve velmi konkurenčním prostředí? To se dozvíte v následující recenzi.

Displej
2,7/10
Zpracování
6,5/10
Výkon
5,8/10
Výbava
7,9/10
Baterie
3,8/10

Videorecenze

Alza Gamebook - Překvapení, nebo zklamání?

Kdo stojí za Alza Gamebookem

Ještě, než se pustíme do samotné recenze, je třeba si ujasnit jednu věc. Alza tento notebook nevyrábí. Jedná se o výrobek tchajwanské firmy Clevo. Alza tedy přidala svůj brand a zároveň na notebook nabízí servis i prodlouženou záruku. V tomto ohledu se tak nemusíte obávat, že by notebook nefungoval nebo by na něj snad záruka nebyla.

alzabook-logo.webp

Design a zpracování

Na první pohled vypadá Alza Gamebook do určité míry jednoduše. Nenapadlo by vás, že by se mělo jednat o herní notebook. Konstrukce je sice plastová, samotné zpracování ale rozhodně není špatné. Kloub notebooku působí velmi bytelně, což je příjemné překvapení. 

Šasi je samo o sobě relativně pevné, nemá větší vůli se prohýbat a netrpí ani dalšími neduhy. Na první pohled si ale všimnete poněkud větší tloušťky, což není zrovna věc, kterou u notebooků vidíme rádi. I přesto ale notebook váží 2,2 kilogramu, což je hmotnost srovnatelná s konkurencí. To nás příjemně překvapilo. V případě, že budete chtít brát Alza Gamebook s sebou na cesty, nezapomeňte ještě přičíst zhruba 500 gramů, což je hmotnost nabíjecího adaptéru.

gamebook-zpracovani.webpgamebook-zpracovani-2.webpgamebook-tloustka.webp

Na víku pak najdeme logo „Alza Gamebook“, které bychom rozhodně nezařadili do galerie těch povedených. Naštěstí ale existuje celá řada nálepek, kterými můžete toto relativně nevzhledné logo zakrýt a notebook si tak upravit k obrazu svému. 

Co se týče spodní části, zde příjemně překvapí pogumované nožičky, díky kterým nebude mít notebook tendenci klouzat po stole. Ani při hraní, ani při běžné kancelářské práci. V tomto patří Alze palec nahoru.

gamebook-logo.webpgamebook-pogumovany-veci.webp

Panty a úhel

Když notebook poprvé otevíráte, všimnete si, že panty jsou poněkud tužší, ve své podstatě to ale ničemu nevadí. Úhel, do kterého notebook dokážete otevřít, není nějak velký, řekli bychom běžný. Zjednodušeně se dá říct, že v tomto ohledu vsadila Alza na starší koncepci notebooků, což ne vždy je vítané. 

gamebook-material.webp

Vnitřek notebooku

Když si notebook Alza Gamebook otevřeme zjistíme, že v sobě ukrývá ještě hodně prostoru na rozšíření. Můžete si tak specifikace notebooku snadno rozšířit a vymáčknou tak z něj ještě více než doposud. Jen je dobré upozornění. Při odstraňování spodního krytu myslete na to, že jsou použité šroubky dvou velikostí. Dobře si proto zapamatujte, případně označte, kam který šroubek patří, abyste spodní kryt zase dobře namontovali zpět.

O dostatek uložiště se stará SSD disk WD Blue SN570, který nabídne kapacitu 1 TB. Ten zvládne číst rychlostí 3 520 MB/s, zapisovat pak dokáže rychlostí 3 036 MB/s. Oproti SSD diskům, který mají osazený konkurenti v podobě Lenovo IdeaPad Gaming 3 a HP Pavilon Gaming 15 je to nejlepší výsledek. V případě, že by vám paměť nestačila, můžete si ji rozšířit o další SSD disk, případně můžete sáhnout po klasickém HDD.

gamebook-rychlost-disku.webpgamebook-ssd.webpgamebook-m2-slot.webp

Co se týče operační paměti, jedná se o DDR4 16 GB RAM s frekvencí paměti 3,2 GHz. Je zajímavé, že ze dvou pozic je osazena pouze jedna, což není pro FPS ve hrách příliš výhodné. Pro lepší FPS je vždy lepší mít dvě operační paměti. Proto vedle obsazeného slotu v notebooku najdeme ještě jeden slot pro RAM paměť volný. Rozhodně doporučujeme ji co nejdříve obsadit, aby byl výkon ve hrách co nejlepší.

Dostatečné chlazení zajišťuje dvojice heat pipe neboli tepelné trubice. Dvě vedou k procesoru a dvě vedou ke grafické kartě. Tyto trubice rozvádí teplo k ventilátorům, které se pak snaží dostat teplý vzduch pryč z notebooku. Problém ovšem je, že teplo se odvádí po stranách notebooku, což je nepříjemné vzhledem k tomu, že u výdechů máte ruku s herní myší. Nad tímto se výrobce moc nezamyslel, což je škoda. Na stranu druhou, Alza Gamebook rozhodně není sám, s tímto bojují také ostatní cenově dostupnější herní notebooky.

Abychom parametry doplnili kompletně, uvnitř notebooku najdete procesor Intel Core i5 11400H Tiger Lake. Celkem disponuje šesti jádry s frekvencí 2,7 GHz. V Core Boost frekvenci se ale můžete dostat na výkon až 4,5 GHz. Cache prosesoru je 12 MB a TDP 45 W.

Největší slabina

Hlavní slabina notebooku tkví ve 144Hz a 15,6" IPS obrazovce. Na první pohled, dle parametrů se to tak jevit nemusí. Notebook byl ale podroben našemu testování obrazovky, a zde jsme několik zásadních nedostatků objevili.

Tím prvním je, že displej má pouze 62,6 % pokrytí sRGB. To je opravdu málo. Tyto typy obrazovek se příliš nehodí na konzumaci obsahu či jakékoli grafické práce. Konkurenti jako například zmiňované Lenovo má sRGB pokrytí úžasných 99,2 %. 

Pokud se podíváme na hodnotu delta E (Δ E) Alza Gamebook má 5,2. Ideálním výsledkem by bylo pod 2. Možná si kladete otázku, co je Δ E. Jedná se o rozdíl mezi barvami na obrazovce a referenčními hodnotami. Čím vyšší toto číslo je, tím větší jsou barevné nepřesnosti. 

Displej pak obsahuje klasické rozlišení FullHD, což znamená 1920×1080 pixelů. 

gamebook-statistiky.webpgamebook-obrazovka.webp

Máme ale řešení

Barvy na obrazovce můžete snadno zkalibrovat pomocí kalibračního nástroje. Ten ale bohužel není nejlevnější záležitostí, a proto by se taková kalibrace mohla značně prodražit. Nemusíte ale zoufat, máme pro vás řešení i v případě, kdy se vám nechce do kalibračního zařízení investovat.

Jednoduše můžete přejít na našem webu do sekce ICC profily. Zde naleznete zkalibrované profily pro všechny monitory a notebooky, jaké jsme kdy testovali. ICC profil zvládne barvy zkalibrovat, aby se výsledná Δ E snížila. Nebude to samozřejmě tak přesné jako v případěv použití vlastního kalibračního nástroje, přesto je to užitečné. Profily jsou zcela zdarma. 

gamebook-mereni.webp

Pomalé pixely

Barvami ale bohužel problém obrazovky u Alza Gamebooku nekončí. Odezva pixelů se v tomto případě pohybuje okolo 20 ms. I když je vybavena 144 Hz panelem, nejsou přechody tak plynulé, jak bychom čekali. To se pak ve hrách může dost nepříjemně promítnout. 

Pokud bychom se podívali na konkurenční HP Pavilon Gaming, který nabízí 60 Hz panel, zjistíme, že u HP je odezva 24 ms. Tedy podobná hodnota jako u 144 Hz panelu testovaného GameBooku. Tohle se Alze zkrátka příliš nepovedlo. A přiznejme si, obrazovka u herního notebooku by měla dosahovat alespoň základních kvalit.

Znovu porovnáme Alza Gamebook s konkurencí, v tomto případě s Lenovem IdeaPad Gaming 3. Zde je odezva pixelů pod 10 ms. Všichni zmiňovaní konkurenti se nacházejí ve stejné cenové relaci, o to více je obrazovka zklamáním.

gammebook-statistiky-2.webplenovo-benchmark.webphp-statistiky.webp

Herní výkon notebooku

Alza Gamebook disponuje grafickou kartou NVIDIA RTX 3050 Ti a ze zmiňovaných konkurentů dosahuje nejlepších výsledků. Když se podíváme na 3DMark Timy Spy (výkon grafické karty), zde dosahuje Alza Gamebook hodnoty 5 615 bodů, Lenovo pak 5 382 a HP pouze 5 267 bodů.

Tato grafická karta disponuje 4 GB paměti, což může být u některých her dost limitující. Pokud byste hledali výkonnější herní notebook, který je o něco málo dražší, ale o dost výkonnější, můžeme vám doporučit Lenovo Legion 5, která disponuje grafickou kartou RTX 3060 se 6 GB paměti.

A co procesor

Na stranu druhou uvnitř notebooku tepe procesor Intel 11400H se šesti jádry. Ten zase v rámci PC Mark10 (test produktivity a digitální tvorby obsahu) dosahuje z konkurentů nejhorších hodnot. Pokud se ale podíváme na test single core výkonu, disponuje procesor u Alza Gamebooku nejlepších hodnot. Ovšem, u testu multi core výkonu je to opět propadák.

gamebook-pc-mark-10.webpgamebook-cinebech-r23.webp

Klávesnice, touchpad a další výbava

U Alzy Gamebooku najdeme plnohodnotnou klávesnici, a to včetně numerické klávesnice. Součástí je také pěkné podsvícení, díky kterému můžete na klávesnici pohodlně pracovat nebo hrát i za horších světelných podmínek. Samotná klávesnice je dobře zpracovaná, takže se na ní dobře píše i pracuje. 

Problém ale nastává u touchpadu. Ten totiž není možné promáčknout a musíte tak používat pouze dvě dedikovaná tlačítka, která naleznete pod ním. To je další z mínusů v rámci Alza Gamebooků. Je to velká škoda, protože bez myši se pak notebook ovládá velmi neintuitivně a celkově je to těžkopádné řešení. Proto doporučujeme zakoupit drátovou nebo bezdrátovou myš, se kterou se bude notebook ovládat mnohem snadněji.

gamebook-klavesnice-2.webpgamebook-klavesnice.webpgamebook-touchpad.webp

Co se týče další výbavy, Alza Gamebook nenabídne čtečku otisků prstů nebo Microsoft Hello pro snadnější odemykání. Integrované reproduktory pak směřují směrem dolů, což pro kvalitu zvuku také není ideální. Nečekejte tak dechberoucí audio zážitek.

V případě, že byste chtěli notebook používat k různých online meetingům, disponuje Alza Gamebook integrovanou webkamerou s rozlišením 720p. Obraz nepatří mezi nejkvalitnější, na stranu druhou dostačuje k tomu, abyste ji v případě potřeby použili. Kamera ale nedisponuje možností zakrytí jako jiné modely. Pokud byste chtěli mít kameru „zavřenou“, budete muset zvolit starou osvědčenou metodu papíru a lepicí pásky.

gamebook-kamera.webp
Pořízená fotografie z webkamery notebooku Alza Gamebook.

Nyní ale na pozitivnější notu. Alza Gamebook disponuje poměrně slušným vybavením, co se konektorů týče. Ze zadní strany na vás čeká nabíjecí port, ethernet, HDMI a minidisplay port. Všechny kabely jsou tak pěkně schované vzadu a nikde nepřekáží. Na pravé straně pak nalezneme rychlé USB-A 3.0 i USB-C. Nechybí ani čtečka paměťových karet. Na druhé straně na vás čeká další USB-A 3.0 a klasické USB-A spolu se vstupy na mikrofon a sluchátka. Na co je dobré upozornit je fakt, že Alza Gamebook nedisponuje DVD mechanikou

Pokud byste chtěli pomocí USB-C konektrou notebook také dobíjet, bohužel vás zklameme. Na to není port dostatečný výkonný, takže bude nutné Alza Gamebook dobíjet běžnou cestou přes dobíjecí port. Z powerbanky si tak notebook nedobijete. Možná trošku zamrzí fakt, že všechny boční porty jsou směřovány hodně dopředu. V případě drátové myši tak může kabel nepříjemně zavazet. 

Aby se mohl notebook považovat za herní, je samozřejmostí, že podporuje také stisk několika kláves najednou, což je u herní notebooků nesmírně důležité. 

gamebook-konektory.webpgamebook-konektory-2.webpgamebook-konektory-prava-strana.webp

Výdrž baterie

Herní notebooky nepatří obecně k těm nejlepším, co se výdrže baterie týče. Bohužel to u Alza Gamebooku platí dvojnásobně. Při běžné kancelářské činnosti, kdy jsme s notebookem pracovali pouze v Google Chrome při nastavené svítivosti 200 nitů, vydrží Alza Gamebook pouze 2 hodiny a 13 minut.

gamebook-prace-2.webp

Pokud budete hrát na Alza Gamebooku hry, což se na herním notebooku očekává, dostanete se, znovu při svítivosti 200 nitů, na zhruba 1 hodinu a 8 minut. Tato hodnota již není tak brutálně odlišná od jiných konkurentů. 

gamebook-prace-3.webp

V případě, že se budete chtít dívat na film nebo seriál, musíte počítat s výdrží maximálně 3 hodiny. Na Avatar 2 se tak na celý film bez nabíjení rozhodně nepodíváte. Zkrátka je kapacita baterie opravdu malá, což je škoda.

Notebook pak disponuje snadno vyměnitelnou baterií, což je velká výhoda. Na stránkách Alzy si totiž můžete náhradní baterii dokoupit, čímž s sebou můžete vozit větší výdrž. Takové řešení ale může být značně nepraktické.

gamebook-baterie.webpgamebook-baterie2.webp

Vlastní software

Jako většina herních notebooků, také Alza Gamebook nabízí vlastní software pro ovládání. V tomto případě se jedná o Control Center 3.0. Základním nastavením je výkon notebooku. Záleží tak jen na vás, zda chcete mít celou dobu výkon na maximálních hodnotách, nebo raději budete šetřit baterku. Nastavit pak můžete také otáčky ventilátorů.

Co však uživatele potěší je možnost programování vlastních maker. Pro milovníky světýlek je pak možnost nastavení vlastního podsvícení klávesnice, a to včetně ostrosti podsvícení. Samozřejmě můžete podsvícení případně zcela vypnout. 

Co ale v softwaru nenajdete, je například možnost nastavení módů baterie. Vlastní nastavení se může hodit například v případě, kdy máte notebook často zapojený do sítě. Pomocí různých nastavení je možné prodloužit životnost baterie.

gamebook-center-2.webpgamebook-center-podsviceni.webpgamebook-center-gpu-cpu.webpgamebook-center-3.webp

Závěrečné hodnocení

A jsme na konci naší recenze. Vyplatí se tedy vůbec Alza Gamebook? Za nás spíše ne. Ačkoli jsou zde některé věci, které nás potěšily, tak ve spoustě ohledech Alza Gamebook oproti konkurenci značně zaostává.

Výhodou jsou především tři roky záruky a také garance servisu do 10 pracovních dní. Na péči o zákazníka nedá Alza dopustit, což je za nás velké plus. Na stranu druhou má notebook podprůměrnou obrazovku, ne příliš dobře zpracovaný touchpad, slabší výkon procesoru a také velmi krátkou výdrž. Za nás se jedná o vcelku vydařený první pokus, ale při porovnání s konkurencí cítíme značné mezery.

gamebook-hp-lenovo.webp

Hlavní výhodou herního Alza Gamebooku je především cena vzhledem k tomu, že disponuje grafickou kartou NVIDIA RTX 3050TI. Pořizovat si ale tento notebook ve vyšší konfiguraci ve vyšší cenové relaci již ale nemá smysl.

Výhody

 • Plus Levný notebook s grafickou kartou NVIDIA RTX 3050 Ti
 • Plus Možnost rozšíření
 • Plus Tří roky záruka
 • Plus Skvělá konektivita
 • Plus Garance servisu do 10 pracovních dní

Nevýhody

 • Mínus Slabší obrazovka
 • Mínus Pouze 1 RAM
 • Mínus Zastaralá koncepce notebooku
Displej
2,7/10
Zpracování
6,5/10
Výkon
5,8/10
Výbava
7,9/10
Baterie
3,8/10

Celkové skóre

Alza Gamebook (NH55HKQ4)
Skóre
5,3/10
Průměrné
Displej
2,7/10
Zpracování
6,5/10
Výkon
5,8/10
Výbava
7,9/10
Baterie
3,8/10

Zajímavé alternativy

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (15ACH6)
 • Plus Lepší obrazovka
 • Plus Vyšší výkon
 • Plus Delší výdrž
 • Plus Kvalitnější touchpad
 • Plus Výfuk vzadu
 • Plus Čtečka SD karet
 • Mínus 60 Hz displej
 • Mínus Nepatrně těžší