ASUS ROG Keris II Ace - Nejvybavenější herní myš? (Recenze) ASUS ROG Keris II Ace - Nejvybavenější herní myš? (Recenze)

ASUS ROG Keris II Ace - Nejvybavenější herní myš? (Recenze)

Zbyněk PolívkaZbyněk Polívka
Publikace 2.6.2024

Asus se v poslední době zaměřuje na herní periferie o trochu více než v minulosti a přináší zcela novou ASUS ROG Keris II Ace.

Poněkud krkolomný název ukrývá ergonomicky laděnou herní myš, která by měla obstát v konkurenčním prostředí i z vlastní stáje v podobě ASUS ROG Harpe Ace. Dokáže si ale obhájit velmi vysokou cenu? To se dozvíte z naší recenze.

Tvar a váha
9/10
Zpracování
8,5/10
Funkce
9/10
Senzor
9/10
Cena
6/10

Balení

Hráče přivítá vlastně nachlup stejné balení, jako u předešlé ASUS ROG Harpe Ace. Jedná se o papírový přebal, ve kterém je ukrytá poskládaná kartonová krabička. V ní se pak nalézá myš samotná, dobrý paracord kabel, sáček na přenášení, nalepovací gripy na myš, náhradní PTFE kluzáky, sada ROG samolepek, návod, kartička s poděkováním, USB klips, USB dongle a ještě jedna zajímavá drobnost.

Tou je “polling rate booster”. Ten by měl po připojení do primárního USB 3.0 portu navýšit frekvenci na 8000 Hz přes drátové připojení a na 4000 Hz přes bezdrátové 2,4 GHz připojení. Jak takový booster funguje, si povíme v jedné z dalších kapitol.

Obsah balení je tedy dobře vybavený a dostanete vše, na co se dá vzpomenout.

img-20240520-165615.webpimg-20240520-170032.webpimg-20240520-170450.webpimg-20240520-170718.webp

Design myši

V záplavě herních myší posledních let je Keris II Ace trochu neobvyklá. Není totiž striktně univerzální, jako tolik kompetitivních myší od konkurenčních značek, jako je Razer nebo Logitech. Naopak nabízí určitou míru ergonomie pro pravoruké uživatele. Vlastně docela podobně, jako nedávno testovaná Lamzu Thorn.

Má menší délku a plošší záda s vyšším “hrbem” uprostřed a je výrazně nakloněná na levou stranu. Tvar a velikost by měly být jedněmi z hlavních faktorů při výběru myši a ASUS jasně míří na užší skupinu uživatelů. Jsou to spíše hráči, kteří budou myš používat i jinak, než jen na kosení nepřátel ve Valorantu a tomu přizpůsobil také výbavu.

img-20240520-171851.webp

Díky tomu, že je myš kratší s plošími zády, se spíše hodí pro claw grip nebo fingertip grip. Palm grip je spíše nepohodlný, protože myš nemá právě takový ten hrb vzadu, co by sednul do dlaně.

A po několika týdnech používání musím uznat, že ten ergonomický aspekt Keris II Ace je prostě parádní. Jsem již pár let uživatelem obourukých myší a teď jsem narazil na myš, která mi můj koncept používání tak trochu nabourala svými kvalitami.

img-20240520-172609.webp

Hlavní tlačítka mají jen velmi jemné vibrání na prsty, které si tak vždy najdou tu správnou pozici. Boční tlačítka jsou dostupná pro palec a byť jsou trochu menší, než by možná byl pracovní ideál, na hraní se jedná o perfektní umístění a velikost. Na obou stranách myši je jemné žebrování pro jistější úchop, které je poměrně výrazné a opravdu zajistí lepší držení. Pokud by vám to ani tak nestačilo, gumové gripy z balení jsou jako lepidlo.

Kolečko mezi hlavními tlačítky je spíše trochu zazpadlé, ale při práci ani při hraní mi to nijak nevadilo. USB-C konektor má celkem velký výřez kolem sebe a není problém připojit vlastně jakýkoliv kabel.

img-20240520-172328.webpimg-20240520-172303.webp

A na konec spodek myši, na kterém je hned několik elementů. Tím prvním je přepínač mezi Bluetooth, 2,4 GHz a vypnuto/kabel. Keris II Ace si tedy zachovává možnosti z předchozí Harpe Ace a je díky tomu velmi univerzální pro jakýkoliv scénář. První tlačítko slouží pro změnu DPI a druhé pro zapnuté módu párování Bluetooth.

Dále je tu opět šachta pro USB dongle a 4 malé PTFE kluzáky. Ty se dají vyměnit za dva velké z balení. Logo na zádech je opět jen natisklé a jediný prosvícený prvek tak zůstává kolečko.

Myš má velikost 121 x 67 x 42 mm a s vahou 54 gramů. Není to tedy sice nejlehčí myš na trhu, kterou si můžete koupit, ale váha je to přesto velmi kompetitivní. A ještě na požadavek jednoho z našich čtenářů přidávám rozměry ruky s preferencí hybridního úchopu, která se s myší potýkala: 19 x 11,5 cm.

img-20240520-171528.webpimg-20240520-171545.webp

Zpracování a tlačítka

Stejně, jako v případě modelu Harpe Ace, je i novější Keris II Ace, vyrobená z velmi příjemného hrubšího plastu, který má základy v bio-nylonu. Už u předchozí myši od ASUSu jsem materiál hodně chválil a i novější myš se tomu samému nevyhne. Oproti předchůdci je plast o něco málo hladší a i když se to nezdá, mám z něj ještě lepší pocit pod prsty, než z předchozí verze.

Zpracování je dobré, všechny díly k sobě dobře lícují a i přes svou nízkou váhu a ze sebe nevydala myš jedinou hlásku i když jsem se snažil. Nikde nic nepruží ani nic neskřípe. Na druhou stranu musím říct, že na první omak nepůsobí moc bytelně, především kvůli nízké váze a tenkému plastu.

img-20240520-172543.webp

Hlavní tlačítka se téměř neviklají ve svých pozicích a i když mají malou vůli směrem nahoru, neměl by to představovat jakýkoliv problém. Určitě ne při používání. Pre- a post- travel hlavních tlačítek je minimální a nebude docházet k žádným překlikům nebo nepříjemným pružením pod prsty. Na tlačítkách je znát tenkost plastu. Nicméně nepruží ani se neprohýbají.

Kolečko mezi hlavními tlačítky je vlastně to samé, jako u předchůdce. Má dobré krokování, byť bych si dokázal pro hraní představit možná ještě výraznější odpor. Kolečko je tiché, nerezonuje v myši a má jistý stisk. Uprostřed kolečka je takový gumový běhoun, který zajišťuje lepší grip při jeho používání.

img-20240520-183858.webpimg-20240520-173753.webp

A nakonec boční tlačítka. Ta dostala silnější spínače, takže je potřeba vyvinou o trochu silnější stisk pro jejich aktivaci, což považuji za správný krok.

Keris II Ace je pohledem zpracování i materiálů jen těsně pod úplnou špičkou. Nemá magneziové tělo, jako má Razer nebo Finalmouse, ale dokázal bych si představit přece jen o trochu solidnější dojem při používání. Na druhou stranu zase chápu, že pokud je priorita výbava a váha, dá se s tím těžko dělat něco víc.

img-20240520-172115.webp

Výbava a hardware

ASUS si udržuje solidní vybavenost svých periferií a Keris II Ace není výjimkou. Obsahuje nejnovější hardware a podporuje všechny nejnovější trendy, které se ve světě myší rozmáhají.

První bod jsou opět možnosti připojení, které zastupují všechny typy, které se dají běžně využívat. V prvé řadě je to bezdrátové připojení přes 2,4 GHz s technologií SuperNova, pak Bluetooth 5.1, které si umí zapamatovat až 3 zařízení a v neposlední řadě také drátové připojení. Není tedy problém myš připojit téměř k jakémukoliv zařízení.

img-20240520-171359.webpimg-20240520-171217.webp

Špičková výbava dále pokračuje k senzoru, kterým je lehce inovovaný senzor z minulého roku. Nově má má název ROG AimPoint Pro. Jeho maximální rozlišení je stěží uvěřitelných 100 - 42000 DPI, s maximální akcelerací 50 G a maximální rychlostí snímání nastavenou na 750 IPS. Zda je ale senzor kalibrovaný, jako v případě Harpe Ace, kde proběhla spolupráce s AimLab, se ale výrobce nezmiňuje.

Srovnání latence myší

ASUS ROG Keris II Ace
ASUS ROG Keris II Ace
9,7 ms
Razer DeathAdder V3
Razer DeathAdder V3
9,3 ms
ASUS ROG Harpe Ace
ASUS ROG Harpe Ace
10,3 ms

Pak tu máme frekvenci dotazování, která symbolizuje délku prodlevy. Ta je ve výchozím stavu nastavena na 1000 Hz, ale s přibaleným USB donglem “Polling rate booster”, se po připojení do primárního USB 3.0 můžete dostat až na 4000 Hz bezdrátově nebo dokonce 8000 Hz drátovým připojením. Takže i když to není úplně nativní schopnost myši, ta možnost tu existuje.

img-20240520-171532.webp

Nemnoho uživatelů dokáže rozpoznat rozdíl mezi 4000 Hz a 8000 Hz, ale pokud máte ambice stát se profesionálem, je to jedna z technologických berliček.

Mikrospínače, které výrobce označuje “ROG 100M Optical Micro Switch”, jsou čistě optické a měly by vydržet kolem 100 milionů sepnutí. Nic dalšího jsem o nich nebyl schopný zjistit. Nicméně v praxi se jedná o spínače s lehčí vahou, než použité v Harpe Ace a pro hraní jsou opravdu o trochu lepší.

img-20240520-171933.webp

Praktické používání

Ihned po recenzi předchozí ROG Harpe Ace jsem se rozhodl k její koupi a v době psaní této recenze je to téměř na den přesně rok, co mi skvěle slouží. Převezme ROG Keris II Ace její roli? No a abych se přiznal, čím víc novou myš používám, tím víc mám chuť ji zkusit jako svou hlavní.

Nesetkal jsem s žádným divným chováním, vypadáváním signálu, nějakými konstrukčními nedostatky nebo čímkoliv, co bych mohl označit za mínusy, tedy alespoň z pohledu mého používání.

img-20240520-173218.webp

Jedním z hlavních bodů je ergonomie, která je prostě a jednoduše pohodlnější při dlouhodobém používáním. Už jen to, že je myš přizpůsobená pravorukému používání, ale zároveň je připravená na virtuální bitvy ve hrách, je čím dál více větší plus. A také díky tomu, že je myš kratší, mám víc prostoru pro drobnou manipulaci s myší, což mi vyhovuje.

Baterie, kterou si ještě rozebereme ve vlastní kapitole, je obdivuhodně skvělá. Daleko lepší, než předchozí model při stejném nastavení a to beru jako hodně silný bod.

Kluzáky, které jsou vyrobené ze 100% PTFE materiálu, jsou skvělé. Kloužou bez odporu po všech površích, které jsou zkoušel a kdyby vám náhodou neseděly, v balení jsou ještě dvě větší nožičky, za které se dají vyměnit.

img-20240520-170808.webp

Tlačítka jsem už trochu načal a i když mají menší odpor pro stlačení a na práci se mi tolik nehodí, mám raději silnější odpor (například Huano Blue), tak jsem neměl při používání žádné problémy. Na rozdíl například od Lamzu Thorn, kde je odpor nastavený ještě níže. Mají trochu utlumený zvuk, na který jsem si musel chvilku zvykat, ale to je jen drobnost.

Možná jediné, co bych změnil, je umístění tlačítka pro přepínání DPI, které na naspodu myši a raději bych jej měl nahoře nad kolečkem. Což je ale neduh, nebo spíše vlastnost, skoro všech herních myší, které mi za poslední roky prošly rukama. To je pro tuto kapitolu asi opravdu vše, myš mi sloužila naprosto bez jakýchkoliv zádrhelů.

img-20240520-171947.webp

Software a nastavení

ASUS s jeho softwarovým centrem Armoury Crate je skoro až pověstný v komunitě uživatelů herního i neherního příslušenství. A ne zrovna v pozitivním smyslu. Sám se potýkám s vrtochy ASUS programů (AiSuite 3 počítám také) již několik let a ještě stále se některých chyb a příšerného UI ne a ne zbavit.

Naštěstí se neopakovala situace, na kterou jsem narazil zhruba před rokem a program se tentokráte odhodlal a pracoval spolehlivě. A to je dost vítané překvapení.

snimek-obrazovky-2024-05-12-163547.webp
Po celou dobu jsem myš používal s nejnovějším firmware myši 3.00.12 a USB donglu 6.00.09.

No a co se týče nastavení myši samotné, Armoury Crate je dostatečně vybavený pro všechny scénáře, které vás mohou potkat.

V první záložce se dají nastavit jednotlivá tlačítka na myši, jen s výjimkou těch vespodu. Dají se zvolit různé kombinace nebo funkce a na výběr je jich opravdu strašná spousta.

snimek-obrazovky-2024-05-12-163445.webp

Ve druhé záložce je nastavení technických parametrů, jako je DPI, frekvence dotazování, ladění úhlu a přichycování k úhlu. Trochu mi tu chybí nastavení lift-off vzdálenosti, ale ten je z nějakého důvodu v záložce Kalibrace. Tam se nachází ještě možnost výběru generických podložek pod myš, ale také výběr od výrobce.

snimek-obrazovky-2024-05-12-163437.webpsnimek-obrazovky-2024-05-12-163521.webp

Záložka Osvětlení poskytuje prostor pro nastavení RGB, které ale pokrývá pouze podsvětlené kolečko.

snimek-obrazovky-2024-05-12-163454.webp

Poslední záložka s názvem Napájení obsahuje procentuální stav baterie, světelné varování blikáním na myši a nastavení režimu spánku.

snimek-obrazovky-2024-05-12-163534.webp

Důležitým bodem je také správa profilů a nastavení, které se dají do myši ukládat i samostatně, bez nutnosti používat software od výrobce na jiném zařízení. ASUS dává také možnost uživatelům nastavit si myš i bez Armoury Crate a to přes zkratky přímo na myši. K dispozici je přepínání profilů, nastavení frekvence dotazování, lift-off vzdálenost a přepínání DPI. Takže když se ocitnete v situaci, kdy například nemůžete nainstalovat Armoury Crate, stále máte možnost si alespoň něco málo na myši změnit.

Zkratky jsou následující:

 • Přepnutí profilů - Pair + kolečko
 • Hardware reset - podržet 3 sekundy levé + pravé + kolečko + DPI
 • Frekvence dotazování - Pair + Zpět
 • Vzdálenost Lift-off - Pair + Vpřed
snimek-obrazovky-2024-05-12-163346.webp
Armoury Crate je dobře vybavený program a i když to UI pořád trochu kulhá, situace se zlepšuje.

Baterie a výdrž

Výrobce se nikde nezmiňuje, jak velkou baterii myš má, takže lze pouze odhadovat. Výdrž na jedno nabití uvádí až 107 hodin přes 2,4 GHz. Při jaké frekvenci dotazování ale není uvedené.

Myš jsem používal jako hlavní téměř měsíc a to jak do práce v kanceláři, tak na poměrně časté hraní a běžnou práci s PC. Frekvenci dozatování mám vždy nastavenou na 1000 Hz a s vypnutým podsvícením. Vytížení bylo zhruba nějakých 10 až 16 hodin denně, takže opravdu hodně vysoké. Nemají to se mnou komponenty lehké.

img-20240520-171432.webp

Od chvíle, co jsem myš nabil poprvé, uběhlo 10 dnů a teprve potom se mi rozblikalo kolečko s upozorněním na vybitou baterii. Výdrž je tedy opravdu skvělá a je to velký skok proti předchozí Harpe Ace. Běžnému uživateli, který u PC nesedí celý den, vydrží myš odhadem bez větších problémů 14 dní a možná i kousek více.

Jen mějte na paměti, že zvýšením frekvence dotazování na 4000 Hz výrazně zkrátíte výdrž na jedno nabití. A nastavení 8000 Hz, které myš umí pouze přes drát, se zase hodně zatěžuje procesor. Na screenshotu níže je to dobře vidět, kdy jsem začal jezdit myší jen tak po ploše.

snimek-obrazovky-2024-05-12-165719.webp

Závěrečné zhodnocení

Po téměř měsíci s novou ASUS ROG Keris II Ace můžu s jistotou napsat, že se jedná o špičkový výrobek, na který nedám dopustit. Vše, co myš umí, umí skvěle.

Použitý plast je pevný a má dobrou strukturu, která se příjemně drží. Kvalita konstrukce je také na velmi vysoké úrovni a nevydá ani hlásku ani při hrubém zacházení.

img-20240520-173909.webp

Celkově špičková výbava v popředí s vlastními optickými mikrospínači ROG Optical, vlastním snímačem ROG AimPoint Pro, možnosti připojení přes Bluetooth, 2,4 GHz i přes kabel jsou neprůstřelné. Samotnou kapitolou je pak frekvence dotazování, která atakuje až 8000 Hz přes kabel nebo 4000 Hz bezdrátově. Maximální frekvence dotazování je dostupná pouze přes drátové připojení a to je něco, co mají konkurenti dostupné bezdrátově. Ale jestli je tahle hra čísel důležitá, nechám spíše na vás.

Za skvělou považuji i výdrž na jedno nabití, která se mi nakonec odvděčila skoro 10 dny při náročném soužití v kanceláři i při hraní.

img-20240520-172440.webpimg-20240520-171407.webp

V neposlední řadě je tu tvar, který sice není univerzální, jako v případě Harpe Ace. Ale to činí Keris II Ace naopak velmi zajímavou alternativu pro všechny, kdo nechtějí jen další obourukou myš, ale něco s promyšleným tvarem pro praváky.

img-20240520-172934.webpimg-20240520-173032.webp

A posledním bodem je cena. Nemá smysl si namlouvat, že si ASUS naúčtuje nízkou cenu. Keris II Ace je nejvyšší model nabídky a cena se reálně pohybuje od 4000 Kč nahoru a to je skutečně hodně. Na druhou stranu, i po zkušenostech s předchozí Harpe Ace musím říct, že myš nabízí opravdu všechno ve špičkové kvalitě a cena to zákonitě odráží.

Výhody

 • Plus Zpracování a materiály
 • Plus Špičková výbava
 • Plus Možnosti připojení (2,4 GHz, Bluetooth, kabel)
 • Plus Vynikající tlačítka i kolečko
 • Plus Ergonomický tvar a váha 54 gramů
 • Plus Dobrá výdrž na jedno nabití
 • Plus Bohatý obsah balení
 • Plus Dotazovací frekvence až 8000 Hz 

Nevýhody

 • Mínus 8000 Hz pouze přes kabel
 • Mínus Velmi vysoká cena
 • Mínus Pouze pro praváky
Tvar a váha
9/10
Zpracování
8,5/10
Funkce
9/10
Senzor
9/10
Cena
6/10

Celkové skóre

ASUS ROG Keris II Ace
Skóre
8,3/10
Doporučujeme
Tvar a váha
9/10
Zpracování
8,5/10
Funkce
9/10
Senzor
9/10
Cena
6/10

Zajímavé alternativy

ASUS ROG Harpe Ace
 • Plus 54 gramů
 • Plus Nižší cena
 • Mínus Horší výdrž
 • Mínus Slabší polling rate
Logitech G Pro X Superlight 2
 • Plus Ostřejší tlačítka
 • Plus Kalibrace citlivosti
 • Plus Nižší cena
 • Mínus 60 gramů
Fnatic x Lamzu Thorn
 • Plus 52 gramů
 • Plus Parádní cena
 • Mínus Horší software
 • Mínus Špatná dostupnost