HyperX Cloud III - Dva kroky vpřed, jeden vzad (Recenze)

Zbyněk Polívka Zbyněk Polívka Zbyněk
Publikace 11.8.2023
Publikace 11.8.2023

Herních headsetů pozvolna přibývá a tak je docela z čeho vybírat. HyperX Cloud je velmi oblíbená volba a jeho třetí verze tohoto herního příslušenství slibuje hodně muziky za málo peněz. Jak si vedl HyperX Cloud III si můžete přečíst v naší recenzi.

Tvar a Design
8,1/10
Zpracování
7,6/10
Kvalita zvuku
3,1/10
Mikrofon
6,6/10
Funkce
4,8/10

Obsah balení

HyperX se rozhodl, že využije na vnějším obalu úplně každé místo, které může. Krabice je tedy potištěná opravdu všude - parametry, značkami, informacemi, certifikáty, piktogramy a obrázky. Na druhou stranu je ale fajn, přečíst si rovnou z obalu, co si vlastně člověk kupuje.

Uvnitř kartonového balení je pak místo pro sluchátka, pár papírových brožurek, odnímatelný mikrofon, prodlužovací USB kabel, redukci z USB-A na USB-C a dobře zpracovaný návod. V něm je dokonce i pár obrázků, jak nakonfigurovat sluchátka a mikrofon ve Windows a také kde stáhnout ovládací software.

Design sluchátek

Firemní barvy i vzhled jsou jen těžko zaměnitelné v případě HyperX a nový model Cloud III není výjimkou. Černo-červená barevná kombinace, k tomu červené vidlice a výrazné logo na obou mušlích jsou jasným znakem, kdo sluchátka vyrábí.

Pokud byste chtěli něco, co nevypadá na první pohled, jako herní headset, HyperX je nabízí také v celočerné verzi. Pro někoho nudné, pro jiné naopak elegantnější.

Už na první pohled je jasné, že sluchátka mají jako jednu z priorit komfort nošení. Jedná se o uzavřená circumaurální sluchátka s velkou dávkou polstrování. Hlavový most je robustní a se štědrou dávkou měkké výplně. To samé se dá říct i o koženkových náušnících.

dsc01550.webp

Kabel je vedený pouze do levé mušle. Mušle jsou z jedné části z plastu a z druhé části z hliníku, na kterém je natištěné logo. V horní části obou mušlí jsou dva výdechy. Na levé mušli je umístěný kabel, tlačítko Mute a zdířka pro mikrofon. Na pravé mušli je pouze ovládací kolečko hlasitosti.

Sluchátka nepůsobí příliš mohutným dojmem a ani nasazena na hlavě tak nevypadají. Zároveň jsou poměrně lehká s váhou 290g bez kabelu a 300g i s kabelem a mikrofonem.

dsc01551.webpdsc01553.webp

Zpracování

Mít dobrý pocit z nějakého výrobku, se kterým člověk častokrát operuje v rukou, je rozhodně příjemné. A HyperX Cloud III vám takový pocit dokáží zprostředkovat. Vnější část mušlí a červené vidlice jsou hliníkové a ty části, které jsou z plastu, působí kvalitně.

Hliníkové vidlice zajíždějí do hlavového mostu s příjemným krokováním. To sice není tak pevné, jako u některých jiných sluchátek, ale i kdyby se vám podařilo si nastavení polohy změnit, není problém jej ve vteřině vrátit. Konstrukce také myslí na vyklápění mušlí. Rozsah je jen pár stupňů, nicméně bohatě stačí.

Na hlavovém mostě jsou vidět kabely, které vedou do mušlí. Na co výrobce nezapomněl, tak jsou malé gumové průchodky pro kabely, čímž výrazně prodloužil jejich výdrž. Nemají se totiž o co ošoupat nebo prodřít.

dsc01558.webp

Hlavový most, který se velkou měrou podílí na pohodlí při nošení, je zpracovaný velmi pěkně. Je dobře polstrovaný a dostatečně měkký i pro několikahodinové nošení. Plastové koncovky, do kterých zajíždí hliníkové vidlice, se také tváří dostatečně kvalitně. Výrazné obšití červenou nití, na které jste si zvykli u předchozích modelů, je pryč a sluchátka díky tomu vypadají lépe.

Kolečko pro ovládání hlasitosti na pravé mušli je umístěné tak, že se dá ovládat spíše jen palcem pravé ruky. A má hodně tuhý chod, možná až moc tuhý, protože pro jeho otočení si musíte zbytkem ruky podržet mušli, jinak s ním nejde hnout. Na druhou stranu je to fajn, protože se vám jen tak nepovede omylem hlasitost změnit. Kolečko má hladký chod, nemá žádné aretace pro jednotlivé kroky.

Náušníky jsou vyrobené z umělé kůže a jsou příjemné jak na omak, tak při používání na hlavě. Jejich vnitřní rozměr je 65 x 43 mm a vejde se do něj tedy i poměrně velké ucho bez potíží. Ani po několika hodinách jsem neměl pocit, že mě někde něco tlačí nebo že mám chuť si sluchátka sundat.

dsc01559.webpdsc01552.webpdsc01562.webp

Kabel je trochu tužší a sem tam mi překážel při používání. I když textilní opletení je příjemné a kabel se nebude nikde zasekávat. Bohužel vede poměrně dobře zvuk, takže jakékoliv zadrhnutí o oblečení je ve sluchátkách slyšet.

Jedinou výtku bych tedy měl asi jen k tomu integrovanému kabelu, který jsem při testování málem vytrhnul i elektronickými vnitřnostmi. Taková sluchátka by si zasloužila výměnný kabel. I kdyby na sobě měl nějaký typ zámku. Na druhou stranu oceňuju přidání USB-C a USB-A redukce pro ty, kteří chtějí headset používat přes USB rozhraní.

Sluchátka působí jako bytelný kus elektroniky a snese i nějaký ten “rage quit”. A zároveň jsou velmi pohodlná a poskytují dostatečný komfort pro dlouhé nošení.

dsc01563.webpdsc01565.webp

Kvalita zvuku

Přestože se jedná primárně o herní příslušenství, není od věci si sednout s kávou a sluchátky na uších a poslechnout si nějakou hudbu. Přece jen se kvalita zvuku bude protínat s potřebami obou dvou táborů. Tedy jak hráčů, tak posluchačů hudby.

HyperX Cloud III jsou vybavené poměrně velkými 53 mm dynamickými měniči s neodymovým magnetem. Impedanci výrobce neuvádí, pouze frekvenční rozsah 15 - 21 Hz. Citlivost sice výrobce uvádí, ale jednotkách, nebo jejich zápisu, který jsem nikdy neviděl a nenašel jsem způsob, jak je převést do běžných jednotek. Sluchátka samotná jsou uzavřené konstrukce.

Sluchátka jsem postupně otestoval jak přes USB redukci z balení, přes USB-C dongle CX-Pro 31993, tak FX-Audio DAC-X6 MKII a posléze i Topping L30 s nastavením 0dB zisku (gain).

dsc01566.webp

Sluchátka s lepšími zdroji příliš neškálují, takže není problém je “uživit” z USB redukce. Výtku bych měl ale ke kvalitě USB kabelu, u kterého jsem měl pocit, že hraje ze všech testovaných zařízení nejhůře. Není to markantní rozdíl, ale pokud máte možnost sluchátka připojit k něčemu kvalitnějšímu, vytěžíte ze sluchátek přece jen o trochu více.

Frekvenční odezva

Měřeno průmyslovým standardem IEC 711

HyperX Cloud III frekvenční odezvaDalší měření

Poslech hudby

Už první poslech odhalí hned několik poměrně závažných vad na kráse, jak se tak říkává. Zvuk je hodně uzavřený a od prvních tónů zní tak, jako levná uzavřená sluchátka. Ale ani to nemusí sluchátka automaticky vyoutovat z poslechu. Bohužel se k tomu přidává i frekvenční odezva, která mi nedává moc na vybranou.

HyperX Cloud III mají velmi zvláštní vlastnost, že zní trochu zahuhlaně, ale nemají skoro žádné sub-basy. A zároveň zní chvílemi ostře až špičatě, ale mají akutní nedostatek výšek. Jejich projev je zastřený, a postrádají velkou část drobných detailů.

Basy jsou skoro až uříznuté někde kolem 100 Hz, takže pokud jste se těšili na pořádný “rumble” při poslechu elektronické hudby, musím vás zklamat. Zároveň je ale ve vyšších basech až nižších středech znát větší důraz, takže nástroje zní basově, ale zároveň nemají skoro žádné tělo. Na naladění hodně doplácí například bicí v Set It Off od P.O.D. nebo Limp Bizkit v My Way.

dsc01568.webp

Ve středech se propisuje nejen výše zmíněný zásah od nižších frekvencí, ale zároveň propad ve vyšších středech. Vokály jsou díky tomu ploché a nevýrazné, ale občas zasahují až do výšek, které jsou chvílemi naopak až moc pichlavé.

Výšky také nejsou bez problémů. Kolem 2000 Hz je výraznější propad a vokály ztrácí na jiskře a živosti. Přestože mají výšky poměrně dobrý rozsah, nejsou vyrovnané a chvílemi jsou vokály zahuhlané a najednou se vyskytne nějaký vyšší tón, který je až nepříjemné poslouchat, jak je výrazný. Nejvíce se to projevilo ve skladbě Beat the Bastards od The Expolited.

Cokoliv náročnějšího, typu Pink Floyd, GoGo Penguin nebo Monolake, bych spíše doporučil poslouchat na jiných sluchátkách, než jsou HyperX Cloud III. Jejich zvuk je až příliš nevyvážený a takový “nijaký”.

Hraní her

Na druhé straně je tu hraní her a hráči samotní. A na ty HyperX míří primárně. Hlavním herním nástrojem, který jsem používal pro otestování schopností sluchátek, byl předně Apex Legends, Cyberpunk 2077, Forza Horizon 5 a Painkiller. Hry které znám dobře a u kterých vím, co má jak znít.

dsc01567.webp

Hry nejsou tak náročné na vyváženou frekvenční odezvu a tak se mi nehrálo úplně špatně. Pro občasnou komunikaci a slyšení toho, co se právě děje, aniž byste otravovali ostatní v místnosti, jsou HyperX Cloud III fajn. Nicméně to, že jsou chvílemi trochu pichlavější není při střílení, například z R-99 v Apex Legend, úplně nejpříjemnější. Zároveň zvukům chybí trochu tělo, které by zvuk dělalo plnějším a také trochu příjemnějším. Forza zněla ale opravdu ploše, bez jiskry u práskání z výfuku a pro vysokoobjemové motory zase chyběl pořádný “rumble” odspodu.

Jemné našlapování nepřátel kolem vás je slyšet, byť se na to musí člověk trochu víc soustředit. Jen jejich umístění v prostoru není úplně jasné a zřejmé. Levopravé umístění ještě celkem funguje, ale víc od headsetu nečekejte. Hlasy postav a dialogy jsou ale slyšet dobře a je jim i dobře rozumět. Nejsou tak utopené, aby to ovlivňovalo vnímání a schopnost porozumět, s čímž mají levnější uzavřená sluchátka někdy problémy.

dsc01569.webp

Je škoda, že ani při hraní se situace moc nezlepšila, byť je to lepší, než u poslechu hudby. Pravdou ale je to, že pro delší herní seance je opravdu lepší mít sluchátka, která vám nevybasují mozek z hlavy a ještě víc to platí pro výšky. Kdyby byl ale tuning neutrální a vyvážený, byl bych daleko radši.

Test mikrofonu

Mikrofon je umístěný v levé mušli přes čtyřpólový TRRS 3,5 mm jack, takže si jej můžete bez obtíží sundat. HyperX uvádí, že se jedná o 10 mm jednosměrový elektretový kondenzátorový mikrofon. Mikrofon tedy snímá hlavně zvuk jen z jednoho směru. Na konci, kde je i kovová mřížka, je umístěná malá červená LED. Ta slouží pro indikaci ztišení mikrofonu. Ztišení zajistí dedikované tlačítko vzadu na levé mušli. LED je ale opravdu malá a také málo svítí, takže při rozsvícené lampě u stolu jsem nebyl skoro vůbec schopný poznat, jestli mám mute zapnutý, nebo ne.

dsc01556.webpdsc01557.webp

Kvalita mikrofonu je ale velkou výhodou tohoto headsetu. Zní daleko lépe, než jsem čekal. Zvuk je při mluvení jasný a poskytuje slušný dynamický rozsah a dokonce umí zprostředkovat i nějaký ten prostor. Pro online hraní je mikrofon dostatečně kvalitní, spoluhráči nebudou mít problém s porozuměním.

Test mikrofonu

HyperX Cloud III
Srovnání mikrofonů

Nedávno testovaný headset SteelSeries Arctis Nova 1 mě také překvapil kvalitou mikrofonu. Jejich srovnání najdete jako obvykle na našem webu v sekci test mikrofonů.

Test mikrofonu

SteelSeries Arctis Nova 1
Srovnání mikrofonů

Software

Co dnes nemá nějakou aplikaci nebo ovládací program, jakoby ani neexistovalo. HyperX není samozřejmě pozadu a tak nabízí ke stažení na svém webu aplikaci s názvem HyperX NGENUITY. Kromě instalačního .exe souboru, máte ještě možnost nainstalovat aplikaci z Microsoft Store. Tím je také daná kompatibilita pouze na systémech Windows. 

Možností, které můžete ovládat nebo nastavit v HyperX NGENUITY, je opravdu poskromnu. Ovládání hlasitosti sluchátek, hlasitosti mikrofonu, zapnutí DTS režimu a několik přednastavených a jeden custom ekvalizér. Zapnout si lze také Mic monitoring”. To je funkce, díky které se při mluvení do mikrofonu uslyšíte v reálném čase. To je u sluchátek s uzavřenou konstrukcí velmi vítaná funkce.

snimek-obrazovky-2023-06-27-171558.webpsnimek-obrazovky-2023-06-27-171623.webp

Veškeré funkce jsou přístupné pouze po připojení skrze USB. Nemá moc smysl popisovat, co která položka dělá, to je jasně dáno jejím názvem. Jediné, u čeho bych se zastavil, tak je DTS.

Na několika místech na obalu a i na webu výrobce, je tato certifikace hodně vyzdvihovaná. Plným jménem DTS® Headphone:X® Spatial Audio, jak jej označuje firma, která za DTS stojí. Tato certifikace by měla zajistit, aby sluchátka dokázala věrně reprodukovat prostorový zvuk, jako je například v kině. A ten podmiňovací způsob není v předchozí větě použitý jen náhodou.

Protože i když se sluchátka snaží sebevíc, prostor je to, co jim zcela zásadně po zapnutí DTS chybí. A spolu s prostorem také přijdou o velkou část detailů a zní jako byste poslouchali z nějaké malé krabičky. Ani na hraní, ani na filmy a už vůbec na poslech hudby, se tato funkce nehodí. Alespoň ne u HyperX Cloud III.

dsc01571.webp

Závěrečné zhodnocení

Sluchátka HyperX, ať už s předchozím majitelem Kingston nebo novějším HP, mají skvělou pověst mezi hráči. Obávám se ale, že nejnovější HyperX Cloud III svému jménu tak úplně nedostála.

Začnu nejprve ale tím pozitivním, protože pozitivních bodů je spoustu. Předně je to skvělá konstrukce z dobrých materiálů. Nemusíte se bát, že by se se sluchátky něco mechanicky stalo, vydrží i těžší podmínky. Kabel je sice trochu mikrofonní, ale dostatečně dobrý. Mušle jsou prostorné, hlavový most komfortní a pohodlí je celkově na velmi slušné úrovni. Několik možností připojení přes USB-C, USB-A i 3,5 mm jack se také hodí. A výborný mikrofon tomu všemu kraluje.

dsc01560.webpdsc01561.webp

Na druhé straně je tu ale zvuk. Chápu, že ne pro každého je zvuk u herního headsetu to nejdůležitější, nicméně pro mě je rozhodně na prvních příčkách. A ten nemůžu označit ani jako zábavný a ani celkově moc dobrý. Všechny předešlé kvality, a že jich není málo, pro mě stoupají a padají s kvalitou zvuku. Pro hraní je to dostatečné, ale za 2799 Kč bych přece jen očekával o trochu lepší zvuk.

Na druhou stranu je to ale přece jen herní headset a je jen na vás, jestli chcete jednoduché all-in-one řešení, nebo řešit dvě samostatná zařízení.

Výhody

  • Plus Výborný komfort a kvalita zpracování
  • Plus Nabízí se v ikonické červené nebo elegantní černé barvě
  • Plus Dobře znějící mikrofon, který je odnímatelný
  • Plus Možnost připojení přes 3,5mm jack i USB-C či USB-A
  • Plus Kolečko pro ovládání hlasitosti přímo na headsetu

Nevýhody

  • Mínus Prostorový zvuk DTS se nepovedl
  • Mínus Sluchátka nejsou určená pro poslech hudby
  • Mínus Propojovací kabel není odnímatelný
Tvar a Design
8,1/10
Zpracování
7,6/10
Kvalita zvuku
3,1/10
Mikrofon
6,6/10
Funkce
4,8/10

Celkové skóre

HyperX Cloud III
Skóre
6/10
Průměrné
Tvar a Design
8,1/10
Zpracování
7,6/10
Kvalita zvuku
3,1/10
Mikrofon
6,6/10
Funkce
4,8/10

Zajímavé alternativy

Beyerdynamic MMX 150
  • Plus Lepší zvuk
  • Plus Čistší mikrofon
  • Mínus Vyšší cena
  • Mínus Menší pohodlí
SteelSeries Arctis Nova 1
  • Plus Kvalitní mikrofon
  • Plus Dobrý zvuk
  • Plus Nižší cena
  • Mínus Chybí USB