Rapture monitor - Skvělý herní monitor od Alzy? (Recenze)

Honza MalýHonza Malý
Publikace 16.3.2024

Dnes se zaměříme na nový přírůstek do rodiny herních monitorů pod privátní značkou Rapture od tuzemského obchodu Alza. Model IFQ27165 mě zaujal nejen svým 1440p rozlišením a 165 Hz obnovovací frekvencí, ale také velmi lákavou cenovkou, která se v rámci akce Black Friday pohybovala okolo 5 000 Kč.

V recenzi se podrobně podíváme na to, jak si tento monitor vede v oblastech, které jsou pro nás hráče klíčové - přesnost barev a odezvu pixelů.

Zpracování
7,1/10
Odezva
8,9/10
Barvy a jas
5,1/10
Ergonomie
6,2/10
Konektory
5,2/10

Design a zpracování

Model Rapture VIDE IFQ27165 se pyšní statusem jednoho z nejdostupnějších 1440p herních monitorů na trhu. Jeho 165 Hz obnovovací frekvence společně s IPS panelem představují kombinaci, po které mnoho hráčů touží, zvláště nyní, kdy grafické karty snadno zvládají vykreslování her v rozlišení 1440p. Tento trend směřuje uživatele od tradičního 1080p k vyššímu rozlišením, což přináší ostřejší obraz nejen ve hrách, ale i při běžné práci na ploše nebo v prohlížeči.

Design monitoru je poměrně líbivý, s tenkými rámečky a decentním logem, což podtrhuje jeho moderní vzhled. Přestože je z boku monitor relativně tenký, nechybí mu herní designové prvky v zadní části, včetně červených akcentů a stylizovaných linií.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-0-35-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-1-23-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-1-26-screenshot.webp

Stojan ve tvaru trojnožky je praktický, neboť nezabírá mnoho místa, což osobně oceňuji. Nicméně ergonomie není jeho silnou stránkou – neposkytuje možnost vertikálního nastavení ani otáčení do stran. Jediná dostupná úprava je změna úhlu náklonu. Pro ty, kteří by chtěli zlepšit ergonomii, monitor disponuje VESA držákem o rozměrech 100x100 mm, což umožňuje použití externího monitorového ramene.

Zadní část monitoru skrývá joystick pro ovládání, který může být zpočátku těžko lokalizovatelný kvůli jeho umístění ve vyhloubení, ale s časem si na něj uživatel zvykne. Ovládací menu monitoru je kompletně lokalizováno do češtiny, což není vždy samozřejmostí a usnadňuje přístup k různým nastavením, na které se podíváme podrobněji v další části recenze.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-1-33-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-1-54-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-1-58-screenshot.webp

Odezva monitoru

Test odezvy pixelů je za mě klíčovým kritériem pro posouzení herního výkonu monitoru, protože přímo ovlivňuje ostrost obrazu v dynamických scénách. Mnozí výrobci uvádějí tuto hodnotu v technických specifikacích, avšak realita může být často odlišná, což vyžaduje moje osobní ověření pomocí specializovaných nástrojů. Nižší hodnota odezvy znamená ostřejší a přirozenější obraz, což je zásadní pro přesné míření ve hrách.

Bez jakýchkoliv úprav Rapture IFQ27165 vykazuje průměrnou odezvu okolo 9,7 ms, což jej řadí k pomalejším panelům srovnatelným s některými VA panely. Naštěstí monitor nabízí možnost upravit nastavení pomocí funkce Overdrive, která zvyšuje napětí pixelů pro jejich rychlejší reakci.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-2-55-screenshot.webp

Po aktivaci nízkého nastavení Overdrive se odezva zlepšila na 4,4 ms, což je výrazné zlepšení a vede k mnohem lepšímu hernímu zážitku. Při experimentování s vyššími hodnotami Overdrive se dále mírně snížila odezva, ale začaly se objevovat nežádoucí efekty v podobě overshootu.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-3-19-screenshot.webp

Pokud totiž pixely vybudíte příliš, objeví se nežádoucí efekty v podobě artefaktů okolo pohyblivých objektů, jelikož pixely přesáhnou cílovou RGB hodnotu a zobrazí nesprávnou barvu. Klíčem je najít správnou rovnováhu mezi nízkou odezvou a minimálním overshootem. Režim 'nízký' pro nastavení Overdrive se jeví jako ideální kompromis.

S optimálním nastavením Overdrive se Rapture monitor umístí mezi špičkové modely na trhu, dokonce i vedle prémiových monitorů jako je například model od MSI za 15 tisíc Kč. Ve srovnání s konkurenčními modely ve stejné cenové kategorii, jako je 1440p monitor od ASUSu, nabízí Rapture monitor až o polovinu rychlejší odezvu. To z něj činí vynikající volbu pro herní využití, avšak je důležité správně nastavit monitor, aby byl herní zážitek optimální.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-0-53-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-4-20-screenshot.webp

Zajímavé je, že i při aktivním FreeSync a hraní her při nižších snímkových frekvencích, například 60 - 80 FPS, zůstává odezva pixelů monitoru Rapture od Alzy přijatelně nízká. Moje testy s různými obnovovacími frekvencemi, jako jsou 144 Hz, 120 Hz, 100 Hz a 60 Hz, ukázaly, že odezva se sice mírně zhoršila, ale rozdíl byl tak minimální, že na herní zážitek neměl významný dopad.

Přesnost barev

Když se podíváme na přesnost barev, narazíme na jednu z hlavních slabých stránek Rapture herního monitoru. Již z výroby se monitor potýká s výrazně neuspokojivou kalibrací. S pomocí kalibračního reportu a měření bílého bodu jsem odhalil, že Delta E, což je míra odchylky od referenčních hodnot, je nejhorší z všech herních monitorů, které jsem kdy testoval.

Monitor má tendenci k nažloutlému nádechu, což je zřetelné z palety barev i z nastavení bílého bodu. Standardní hodnotou pro bílý bod je 6500K, avšak Rapture monitor je nastaven na neobvyklých 5300K, což vede k zmíněnému nažloutlému nádechu.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-5-32-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-5-26-screenshot.webp

Bylo by nerealistické očekávat dokonalou přesnost barev v této cenové kategorii, ani kalibrační certifikát od výrobce. Přesto je škoda, že Alza nepřistoupila k lepšímu výchozímu nastavení barev, což zákazníkům přidává další práci s kalibrací.

V následujících krocích vám poskytnu návod na vylepšení barevné přesnosti tohoto monitoru, abyste mohli dosáhnout lepšího vizuálního zážitku, ať už při sledování filmů, vytváření grafických pracích nebo hraní her.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-11-11-screenshot.webp

Zlepšení barev mým trikem

Nyní se podělím o osobní trik na zlepšení barev na monitoru Rapture. V nastavení monitoru upravte teplotu barev následovně: červenou a zelenou nastavte na hodnotu 47 a modrou zvyšte na 52. Tato zdánlivě malá úprava má velký dopad na barevnou přesnost, kde Delta E klesne na hodnotu 2,3. Tímto se přesnost barev monitoru dostane na úroveň mnohem dražších modelů a odstraní se i nepříjemný nažloutlý nádech.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-6-21-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-6-25-screenshot.webp

Díky relativně širokému barevnému gamutu se Rapture monitor kalibruje snadno a efektivně, což je srovnatelné s vyššími modely, například ASUS VG27A. Pro ty, kteří hledají absolutní barevnou přesnost, může použití kalibrační sondy snížit hodnotu Delta E na úžasných 0,35, což je ideální i pro náročné grafické práce nebo střih videa.

Pokud nemáte doma kalibrační sondu, nabízím bezplatný ICC profil zde na webu GeekBoy.cz, který jednoduše nainstalujete a výrazně zlepšíte barevnou kalibraci vašeho monitoru. Vytváření takovýchto materiálů mi zabere nemalé množství času, takže pokud byste chtěli podpořit naší práci, oceníme jakékoliv sdílení našeho obsahu.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-6-55-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-6-34-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-7-6-screenshot.webp

Jas a kontrast

Podíváme-li se na jas a kontrast, zjistíme, že jsou to důležité parametry pro celkový dojem z obrazu. U Rapture monitoru jsem naměřil maximální jas 263 nitů, což je sice méně než u některých konkurenčních modelů, jako je ASUS VG27AQ s jeho 100 nity navíc, ale při běžném používání jsem s jasem neměl problémy.

Drtivou většinu času mi stačilo nastavení na 80% maximální hodnoty jasu. Pro ty, kdo pracují v prostoru s intenzivním venkovním osvětlením, může být však vhodnější monitor s vyšším jasem.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-8-10-screenshot.webp

Co se kontrastu týče, Rapture monitor dosahuje průměrné hodnoty 847:1, což je typické pro většinu IPS panelů. Vyšší kontrast, který může být přínosný pro sledování filmů nebo seriálů, obvykle nabízí VA panely.

Pro detailnější porozumění rozdílů mezi VA, IPS a OLED technologiemi a jejich vhodnosti pro různé účely doporučuji mé detailní srovnání.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-8-43-screenshot.webp

Je důležité zmínit, že ačkoliv monitor nabízí HDR režim, neměli byste očekávat, že bude vhodný pro skutečný HDR obsah. Jak jsem uvedl ve srovnání technologií displejů, IPS panely obecně nedosahují dobrých výsledků v HDR, zejména pokud, jako v tomto případě, disponují nízkým jasem. Proto doporučuji ponechat HDR funkci monitoru vypnutou pro dosažení optimálního zážitku z obrazu.

Konektorová výbava

Rapture monitor je vybaven solidním rozsahem konektorů. Najdeme zde jeden HDMI 2.1, dva DisplayPorty 1.2, výstup pro sluchátka a USB konektor pro servisní účely nebo aktualizaci firmwaru. Během mého dvoutýdenního testování jsem si však všiml několika specifik.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-9-47-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-9-49-screenshot.webp

Za prvé, HDMI 2.1 konektor se choval poněkud neobvykle. I přes použití nové RTX karty řady 4000 s podporou HDMI 2.1 mi přes tento konektor nebylo možné aktivovat Nvidia G-Sync ani AMD Freesync na PC. Na herních konzolích jako Xbox Series X nebo Playstation 5 však monitor fungoval bez chyby, včetně podpory 1440p rozlišení při 120 FPS a aktivního Freesyncu.

Na stolním počítači jsem se nakonec musel přiklonit k DisplayPort kabelu namísto přiloženého HDMI, aby bylo možné využít FreeSync/G-Sync a dosáhnout maximální obnovovací frekvence 165 Hz. S HDMI kabelem od Alzy se monitor omezoval na 144 Hz.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-10-7-screenshot.webp

Náš tip

Pro ty, kteří plánují používat tento monitor s PC, zvažte pořízení kvalitního DisplayPort kabelu pro zajištění plné funkčnosti. .

Také jsem zpozoroval, že Freesync a G-Sync nejsou ve výchozím nastavení aktivní a je třeba je zapnout v menu monitoru. To je pravděpodobně z důvodu, že si Alza nenechala monitor certifikovat u Nvidie či AMD. Monitor kvůli tomu není na seznamu v grafickém ovladači a proto je potřeba tuto funkci zapnout manuálně v Control Panelu.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-10-40-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-11-37-screenshot.webp

Další výbava

Přes drobné problémy s konektivitou jsem byl s monitorem celkově spokojený. Nabízí širokou škálu nastavení, včetně možnosti uložení tří různých profilů, mezi kterými můžete snadno přepínat, což se hodí například pro různé režimy používání během dne a večera. Velmi praktickou funkcí je i kompatibilita s aplikací Twinkle Tray, která umožňuje pohodlné ovládání jasu monitoru přímo z Windows – toto doporučuji každému.

Pro hráče monitor nabízí několik speciálních funkcí, jako je zobrazení kříže pro lepší míření, počítadlo snímků za sekundu (FPS) nebo časovač automatického vypnutí, což jsou milé doplňky pro lepší herní zážitek.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-1-37-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-12-9-screenshot.webp

Naopak zamrzí absence vestavěných reproduktorů – jediný způsob, jak z monitoru dostat zvuk, je přes sluchátkový výstup.

USB port bohužel neposkytuje dostatečný výkon pro napájení doplňkových zařízení, jako jsou například ambientní světla – vyzkoušel jsem to s Yeelight světlem, které se po chvíli vždy vypnulo.

Dalším drobným nedostatkem je, že nelze vypnout stavovou LED diodu na přední straně monitoru, která může být rušivá, zejména v noci. Pokud vás toto blikání ruší, můžete v nouzi použít černou izolační pásku a LEDku zakrýt.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-12-31-screenshot.webp

Závěr

Alze se rozhodně podařilo vytvořit konkurenceschopný herní monitor. Klíčem k úspěchu je využití celého potenciálu tohoto zařízení. Základní herní výbava Rapture monitoru je na vysoké úrovni – vyniká skvělou odezvou pixelů, která je zásadní pro plynulý herní zážitek. A s trochou úsilí v oblasti nastavení lze dosáhnout i přesvědčivé přesnosti barev.

V akci Black Friday za 5 tisíc je tento monitor prakticky bez konkurence. Za pozdější cenu 6,5 tisíc se sice dostává do segmentu etablovanějších značek jako ASUS TUF VG27AQ, který může nabídnout lepší výchozí kalibraci a vyšší jas, ale zároveň trpí pomalejší odezvou pixelů. Rapture monitor si tedy i v tomto cenovém rozpětí udržuje svou konkurenceschopnost.

alza-vyrobila-skvely-herni-monitor-1-17-screenshot.webpalza-vyrobila-skvely-herni-monitor-7-45-screenshot.webp

Na první pokus od Rapture lze považovat monitor za úspěšný, i když bych v případě další generace očekával zlepšení v detailech, na které jsem během testování upozornil.

Zpracování
7,1/10
Odezva
8,9/10
Barvy a jas
5,1/10
Ergonomie
6,2/10
Konektory
5,2/10

Celkové skóre

Rapture monitor
Skóre
6,5/10
Průměrné
Zpracování
7,1/10
Odezva
8,9/10
Barvy a jas
5,1/10
Ergonomie
6,2/10
Konektory
5,2/10

Najít nejlepší cenu