Yenkee Samurai - Bezdrátová herní myš z levného kraje (recenze)

Zbyněk Polívka Zbyněk Polívka Zbyněk
Publikace 22.8.2023 (upraveno 26.10.2023)
Publikace 22.8.2023 (upraveno 26.10.2023)

Herní myši dokáží být velmi drahé PC příslušenství. A pokud vás limituje budget, který máte na takovou věc odložený, není zrovna úplně jednoduché si vybrat správně. Yenkee Samurai je bezdrátová herní myš, která se snaží přinést vše podstatné a to za cenu, která není nijak vysoká.

Jak si vede YMS 3500BK Samurai, levná bezdrátová myš od Yenkee, se dozvíte v naší recenzi.

Tvar a váha
5,4/10
Zpracování
3,9/10
Funkce
5,3/10
Senzor
5,4/10
Cena
6,5/10

Obsah balení

Samotná krabice je z papíru. Není to tedy obal, který by myš nějak extra chránil. Už při prvním vybalení se mi jej podařilo trochu natrhnout, takže dávejte pozor, pokud máte rádi vaše balení neporušené.

Krabička má na přední straně dvířka, která se dají otevřít a pod nimi se skrývá samotná myš pod průhledným plastem. Na krabici je uvedené snad úplně všechno, co by potencionální kupec mohl chtít vědět.

img-20230820-181624.webpimg-20230820-181739.webpimg-20230820-181807.webp

Uvnitř balení je návod, který je velmi detailní a kromě screenshotů z ovládacího programu se dopodrobna věnuje všemožnému nastavení podle jednotlivých sekcí ve zmíněném programu. Opravu příjemné vidět tak skvělý manuál.

Kromě myši samotné, dostane uživatel ještě velmi poddajný kabel USB-A do USB-C. U toho bych je zmínil, že se jedná o tzv. paracord cable (odlehčená verze opleteného kabelu).

img-20230820-182017.webpimg-20230820-182139.webpimg-20230820-182216.webp

Design myši

Yenkee Samurai se nijak netají, že je určena hlavně hráčům. To se projeví hlavně tehdy, když je vidět RGB podsvícení, které je vedeno vedle hlavních tlačítek, kolečka, až do spodní brady, kde je dlaň. Po vypnutí podsvícení nevypadá myš nijak agresivně a také díky černým plastům vypadá i poměrně elegantně.

Myš je, kromě tlačítek na boku, obouruká. Je tedy symetrická svým tvarem a neměl by být problém ji používat jak pro praváky, tak pro leváky.

Na levém boku, v místech, kam dopadá palec pravé ruky, je takové drobné žebrování a logo výrobce. Žebrování je spíše jen designová záležitost, protože reálně není pod prsty skoro cítit. Nad žebrováním jsou dvě tlačítka pro Zpět a Dopředu a pro mojí ruku jsou na perfektním místě. Potěšilo mě tlačítko pro změnu DPI mezi hlavními tlačítky nahoře na myši.

img-20230820-183248.webpimg-20230820-184054.webp

Dvě hlavní tlačítka nejsou ohraničená žádným dalším plastem a vytváří tak pěkný celistvý design. Nemají ale žádné vybrání pro prsty, což pro některé uživatele může být méně pohodlné.

Zespodu myši je umístěný optický senzor PWM 3325, který je přesně uprostřed myši, dvě větší kluzné plochy z PTFE materiálu a také místo pro uschování USB donglu, což je praktické. Dále tu je také zapínací tlačítko a přepínač frekvence dotazování. Takový přepínač má opravdu nemnoho myší. Zepředu myší je umístěný USB-C port, který je poměrně hluboko schovaný, ale většina USB-C kabelů se do zdířky vejde.

img-20230820-182739.webpimg-20230820-182920.webp

Myš váží 78 gramů, což se sice může zdát, jako poměrně hodně, ale vzhledem k ceně je to hodně příjemná hodnota, která neurazí žádného začínajícího hráče. Rozměry jsou 126 x 66 x 40 mm a také díky tomu je myš vhodná pro většinu úchopů.

Zpracování a tlačítka

Materiál, ze kterého je myš vyrobená, je samozřejmě plast. Nicméně plast se dá vyrobit v až neuvěřitelných variacích různých vlastností, povrchů, pevností a dalších parametrů. A mám opravdu radost, že se různí výrobci snaží přinášet konečně nějaký příjemný kompromis mezi jednotlivými vlastnostmi, jako je například hrubost, náchylnost k zachytávání nečistot a kvalitou úchopu.

Yenkee Samurai má velmi příjemný a lehce hrubý plast, který mám na myších zdaleka nejraději. Hlavně žádné pogumování, potisky a pro mě speciálně také lesklé povrchy nebo gumové vložky. Čistý, kvalitně zpracovaný plast je za mě to nejlepší, co můžete na myši mít. Není to sice takový ten prémiový plast, který můžete nalézt u dalších velkých hráčů na poli počítačových myší, ale za své peníze nabídne testovaná myš příjemné vlastnosti.

img-20230820-183539.webp

Co již tak skvělé není, je samotná konstrukce myši. Ne že by při normálním používá nějak hlasitě vrzala, ale stačí velmi lehkém zmáčknutí a nějaké ty zvuky přece jen vydává. A to jak vzadu, tak vepředu, tak i z horního krytu. Dalším bodem, který trpí tak trochu podobným problémem, jsou hlavní tlačítka. Přesněji kvůli malé škvírce vpředu před kolečkem, se mi někdy stávalo, že o sebe plasty obou hlavních tlačítek trochu drhly a při zápalu hraní to bylo sem tam nepříjemné.

Normálně se vám to nestane, ale stačí myš vzít do rukou a snažit se jí zkroutit. Stačí málo a horní a spodní kryt mají tendenci od sebe odskočit. Naštěstí jsou k sobě přišroubované. Takže konstrukce je určitě slabším místem myši.

img-20230820-183448.webp

Hlavní tlačítka operují skrze mechanické spínače Huano, které mají podle výrobce životnost 20 milionů kliknutí. Nebojte se, že se nejedná třeba o Omron nebo další ze známých značek. S mikrospínači Huano mám osobní zkušenosti už dlouhé roky a nedám na ně dopustit, co se kvality týče.

Hlavní tlačítka mají obě mírný pre- i post- travel. Tedy pohyb před sepnutím i po sepnutí spínače. Nicméně vzhledem k ceně 899 Kč se nejedná o nic, co by ovlivňovalo celkové hodnocení. Jejich zvuk je trochu dutý a trošku hlučnější, než jsem zvyklý. Ale pořád se jedná o příjemný “click”, se kterým budete spokojeni.

Yenkee Samurai
Yenkee Samurai

Myš pro hráče

Boční tlačítka mají trochu vůli v usazení v těle a zní tak nějak “levněji”, než tlačítka hlavní. Jejich stisk je ale příjemný a nemá téměř žádný pre- ani post- travel a také jsou poměrně lehká na stlačení.

img-20230820-184012.webp

A nakonec kolečko. To má bohužel nejvíce negativních vlastností a je vlastně takovým středobodem celkové kritiky myši. Už po týdnu začalo lehce vrzat a jsem si jistý, že po měsíci bude škvíkat ostošest. Tedy, ne že by se mi to samé nestalo u myší, které stály 3x tolik, ale i tak to zamrzí. Jeho stisk je docela pevný a pro některé úkony to není úplně nejpříjemnější.

Jeho největším prohřeškem je ale krokování. To je pod prsty málo znát a větší vůle mezi jednotlivými zarážkami vyvolává vyloženě pocit lacinosti. Na to by se v Yenkee ještě mohli trochu podívat, protože kromě kolečka vlastně nemám zase tak moc co vytknout. Určitě ne za tu fér cenu, kterou pro tuto myš firma nasadila.

img-20230820-182828.webp

Výbava a hardware

Myš je určena pro hráče PC her a tak není divu, že má 2,4 GHz dongle, přes který se myš bezdrátově spojí s PC. Tedy nejen s PC, takový univerzální dongle umí pracovat i na dalších zařízeních jako jsou iPady, notebooky či Android telefony. Dalším možným typem připojení je klasický kabel.

Kabel je typu Paracord a je velmi ohebný a poddajný a popravdě musím říct, že je snad i lepší než ten, který mám k Asus Harpe Ace. Možná někoho překvapí absence Bluetooth. Já byl taky nejprve překvapený. Na druhou stranu je ale 2,4 GHz rychlejší, spolehlivější a pro hraní daleko vhodnější. Pokud máte ale například notebook nebo tablet, Bluetooth by bylo opravdu fajn mít. Nevyžaduje USB-A dongle a také má výhodu v nižší spotřebě, takže by myš déle vydržela.

img-20230820-183021.webp

Mikrospínače pod hlavními tlačítky jsou klasicky mechanické od značky Huano, jak jsem již výše nastínil. Jejich životnost je podle výrobce 20 milionů stisknutí, což není zase tolik. Není neobvyklé, že i jen o trochu lepší spínače mají několikanásobně vyšší udávanou životnost. V praxi to pak může znamenat, že se mikrospínače mohou dříve opotřebovat a přestat fungovat. Ale to je hudba budoucnosti a osobně se za Huano klidně postavím. Sám jsem je používal v několika myších dlouhé roky.

Senzor, který Yenkee Samurai používá, je optický PMW3325DB-TWMU. Jeho nejvyšší rozlišení je “pouze” 5000 DPI, maximální akcelerace 20 G a rychlost snímání až 100 ips. Z těchto parametrů by se dalo usuzovat, že PMW 3325 je spíše nižší třídy. To ale nemusí znamenat, že je senzor špatný. O chování myši si povíme v následující kapitole.

Přímo na myši lze také zvolit frekvenci dotazování ve čtyřech krocích a to 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz a dokonce 1000 Hz. Změnu oznamuje počet probliknutí kolečka.

img-20230820-182633.webp

Praktické používání

A teď vlastně to nejdůležitější z celé recenze. Jak si myš stála v době poměrně dlouhého testování. Myš jsem používal jak na hraní, tak na běžnou kancelářskou práci, což je hlavní náplň mého dne. Tedy alespoň 8 hodin v kanceláři a pár hodin hraní posléze.

Začnu tím, co je na myši opravdu skvělé a tím je její tvar. Ten je poměrně univerzální, takže není problém si pro většinu uživatelů najít nějaký svůj pohodlný úchop. Ať už je to hybridní claw nebo klasický palm grip, nemá Yenkee Samurai problém odvděčit se komukoliv. Nejvyšší bod myši je více uprostřed, než má třeba už zmiňovaná profi myš Asus Harpe Ace. I tak jsem neměl jediný problém s tím, že by mi do dlaně myš neseděla. Je ale samozřejmé, že moje ruce a můj úchop není univerzální a každý bude na tvar reagovat jinak.

Spojení PC s myší, která se dá provozovat přes USB-C kabel nebo 2,4 GHz dongle, bylo vždy skvělé. Ani jednou myš nezazmatkovala, nevypadl jí signál, neodpojila se a netrpěla žádným neduhem, který bych mohl popsat.

img-20230820-183005.webp

A to samé platí i pro senzor Pixart PMW 3325. Ten má sice nejvyšší rozlišení “jen” 5000 DPI, což se může zdát skoro nicotné při pohledu ke konkurenci, která si jede svých 16 000 DPI a někdy i daleko více. 5000 DPI bude ale naprosté většině uživatel stačit a už vůbec při hraní. Spousta poloprofesionálních a profesionálních hráčů hraje na 800-1500 DPI. A pokud byste přece jen mířili svým hraním do tak vysoké ligy, není myš za 899 Kč to pravé železo do boje.

Ani při rychlých bitkách v Unreal Tournament nebo Apex Legends jsem nezaznamenal žádné špatně chování senzoru. Je dostatečně přesný, nedokázal jsem jej utrhnout ani se mi nepodařilo jej nějak zmást příliš rychlým pohybem do strany. Vždy si držel dobrou dráhu a vždy dělal přesně to, co jsem po myši chtěl.

Senzor také nemá problém se snímáním různých povrchů, od klasické textilní podložky pod myš, přes filcovou podložku, tvrdý povrch stolu, samolepící folie, papíru až po sklo.

Kluzné PTFE nožičky na spodu myši mi také nedělaly žádné problémy. Zkoušel jsem myš používat na několika površích, jako je textilní podložka, filcová podložka a hrubší samolepící folie, kterou mám polepený stůl a všude se myš chovala stejně dobře. Bez většího odporu a zcela bez problémů klouzala.

img-20230820-183313.webp

Software a nastavení myši

Je poměrně zajímavé, že myš má svou vlastní aplikaci, která je kompatibilní opravdu jen s Yenkee Samurai. Její název je interní označení myši “YMS 3500” a můžete si jej stáhnout přímo na produktové kartě myši na webu výrobce Yenkee. Nainstalování proběhlo přes běžný instalační program, zde vás nic nepřekvapí.

Rozhraní je plně počeštěno, takže by mu měl porozumět opravdu každý, kdo jej zapne. A to je rozhodně malé, ale příjemné, plus. A pokud by bylo potřeba, je možné program přepnout do angličtiny.

snimek-obrazovky-2023-08-20-185929.webp

Co se týče výbavy, je až trochu překvapivé, kolik toho Yenkee Samurai dokáže. Od takových základních možností, jako je bindování tlačítek, změna DPI, rychlost dvojkliku, různých barevných RGB efektů až po nuance typu frekvence dotazování, nastavení debounce nebo výška zdvihu. Minimálně tři poslední zmíněné ještě donedávna bývaly dostupné pouze v teritoriu daleko dražších myší.

Jakákoliv změna se okamžitě propíše, není potřeba jí ještě aplikovat přes nějaké další potvrzení. Pokud byste zatoužili si naklikat nějaká makra, tak to program také umí.

snimek-obrazovky-2023-08-20-190120.webpsnimek-obrazovky-2023-08-20-190110.webpsnimek-obrazovky-2023-08-20-190044.webp

Jedinou drobností, kterou bych mohl programu vytknout, je nastavení podsvícení kolečka. V záložce Podsvícení totiž není uvedené. Zde se dá nastavit jen podsvícení po stranách myši. Kolečko je v záložce Nastavení DPI a je to položka Efekt DPI. Takže program rozlišuje tato dvě podsvětlení samostatně bez návaznosti jednoho na druhé.

Ono celkově je umístění jednotlivých možností trochu přeházené a ne vždy úplně logické. Ale uživatel nebude v programu trávit hodiny, takže to je stěží nějaké mínus. Teoreticky chybí ještě nějaká forma nápovědy, například po přejetí myši nad danou možností.

snimek-obrazovky-2023-08-20-190134.webp

Program nemusí aktivně běžet na pozadí, aby se uživatelské nastavení aktivovalo. Uživatelské nastavení se nahraje přímo do myši, takže jej lze i takto přenášet. Kéž by to takhle měli všichni výrobci periferií.

Baterie a výdrž

Vestavěná Li-pol baterie s kapacitou 600 mAh dává tušit, že výdrž nebude špatná. Výrobce udává 60 hodin provozu bez RGB. To by reálně mohlo znamenat, že při 8 hodinách práce každý den, vydrží celý týden. A to můžu z mého testování při zkoušení jak v práci, tak pak ve volném čase, potvrdit.

Myš jsem bez zapnutého RGB nabíjel opravdu až po týdnu a to jsem jí trápil vlastně každý den od rána až do večera. A to není na bezdrátovou herní myš za 899 Kč a připojením přes 2,4 GHz vůbec špatné.

Zapnuté RGB je samozřejmě hrozný žrout energie a když jsem na myši nastavil 100% jas, tak myš vydržela necelé tři dny.

Nabíjení přes USB kabel trvá zhruba 2 hodiny. V ovládacím programu je sice ikona, která ukazuje procentuální nabití baterie, ale při samotném nabíjení ukazuje jen ikonu blesku a uživatel tak nemá jak zjistit, jestli je už myš nabitá. Kolečko na myši sice svítí, ale ani tak to poznat není.

img-20230820-183731.webpimg-20230820-183758.webp

Závěrečné zhodnocení

Pokud bych mohl Yenkee Samurai hodnotit pouze ve vakuu vlastní existence, tak by nedopadla vůbec špatně. Jediné, v čem mě trochu zklamala, je zpracování. Šasi by mohlo být pevnější a kolečko by si zasloužilo překopat celé.

Zato celková výbava, snad až na chybějící Bluetooth, je skvělá. Dobrý senzor, slušná výdrž, příjemné plasty a fajn ovládací program jsou opravdu velmi silné plusové body. Bez mučení se přiznám, že jsem od takové myši na začátku testování nečekal vůbec nic, ale nakonec mě velmi mile překvapila.

img-20230820-182846.webpimg-20230820-182852.webp

Konkurence je samozřejmě velká a když se podívám na nabídku v podobě Logitech G305, Enforfy LIX Wireless, Razer Basilisk X HyperSpeed nebo SteelSeries Rival 3 Wireless, tak za podobné peníze dostanete většinou ještě lepší senzor, lepší výdrž na jedno nabití a téměř ve všech případech také lepší zpracování.

Ale i s přihlédnutím k dalším myším v podobné cenové hladině si myslím, že je Yenkee Samurai dostatečně konkurenceschopná a po několika týdnech testování ji můžu klidně začínajícím hráčům doporučit. 

Výhody

  • Plus Spolehlivý senzor
  • Plus Připojení přes 2,4 GHz
  • Plus Nízká váha ve své cenové kategorii
  • Plus Příjemné plasty
  • Plus Aplikace s rozsáhlými možnostmi
  • Plus Výdrž na jedno nabití

Nevýhody

  • Mínus Skřípající konstrukce
  • Mínus Nekvalitní kolečko ve všech ohledech
  • Mínus Chybějící Bluetooth
Tvar a váha
5,4/10
Zpracování
3,9/10
Funkce
5,3/10
Senzor
5,4/10
Cena
6,5/10

Celkové skóre

Yenkee Samurai
Skóre
5,3/10
Průměrné
Tvar a váha
5,4/10
Zpracování
3,9/10
Funkce
5,3/10
Senzor
5,4/10
Cena
6,5/10

Najít nejlepší cenu

Zajímavé alternativy

Rapture Cobra
  • Plus Nižší cena
  • Plus Příjemný tvar
  • Mínus Špatná odezva
  • Mínus Vyšší hmotnost
  • Plus Kvalitnější senzor
  • Plus Rychlá odezva
  • Plus Výdrž až 250 hodin
  • Mínus Nepatrně dražší
  • Plus Lepší senzor
  • Plus Výdrž až 400 hodin
  • Plus Podpora bluetooth
  • Mínus Vyšší cena